gnome-taquin master - en to ru translation catalogue (43 entries)

en: _Sound
ru: З_вук

en: _Help
ru: _Справка

en: _About
ru: _О приложении

en: _Quit
ru: _Завершить

en: Cats
ru: Кошки

en: Numbers
ru: Числа

en: 15-Puzzle
ru: Пятнашки (15-фишек)

en: 16-Puzzle
ru: 16-фишек

en: Go back to the current game
ru: Вернуться к текущей игре

en: _Start Over
ru: _Начать заново

en: Configure a new game
ru: Настроить новую игру

en: Start a new game
ru: Начать новую игру

en: Slide tiles to their correct places
ru: Передвиньте фишки на правильные места

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
ru: Taquin — компьютерная версия игры в пятнашки и других механических головоломок.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
ru: Цель игры — передвинуть фишки так, чтобы они заняли свои места, сложив последовательность чисел или целое изображение.

en: A GNOME taquin game preview
ru: Предварительный просмотр игры Taquin GNOME

en: The GNOME Project
ru: Проект GNOME

en: 15-puzzle
ru: Пятнашки (15-фишек)

en: puzzle;
ru: головоломка;пятнашки;

en: Number of tiles on each edge.
ru: Количество фишек по каждой стороне.

en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
ru: Игра предлагает сыграть с размером поля от 3 до 5. Можно установить от 2 (хорошо для тестирования) до 9, ограничено по методу выбора файлов.

en: Name of the theme folder.
ru: Имя папки с темами.

en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
ru: В Taquin есть две темы по умолчанию: «кошки» и «числа».

en: Sound
ru: Звук

en: Whether or not to play event sounds.
ru: Определяет озвучивать события или нет.

en: Width of the window in pixels.
ru: Ширина окна в пикселях.

en: Height of the window in pixels.
ru: Высота окна в пикселях.

en: true if the window is maximized.
ru: значение «true», если окно развернуто.

en: _Start Game
ru: _Начать игру

en: Undo your most recent move
ru: Отменить последний ход

en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
ru: Играть в классическую игру в пятнашки 1880-ых годов.

en: Try this fun alternative 16-puzzle
ru: Попробуйте забавную альтернативу: 16-фишек

en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
ru: Задаёт соотношение сторон головоломки (3-5, 2-9 для отладки)

en: Turn off the sound
ru: Выключить звук

en: Turn on the sound
ru: Включить звук

en: Print release version and exit
ru: Показать версию и выйти

en: (see COPYING.themes for informations)
ru: (смотрите COPYING.themes для информации)

en: A classic 15-puzzle game
ru: Классическая игра в пятнашки (15-фишек)

en: You can’t move this tile!
ru: Вы не можете подвинуть эту фишку!

en: Bravo! You finished the game!
ru: Браво! Вы закончили игру!

en: Size: %d × %d ▾
ru: Размер: %d × %d ▾

en: Theme: Cats ▾
ru: Тема: Кошки ▾

en: Theme: Numbers ▾
ru: Тема: Числа ▾
