gnome-taquin master - en to pt_BR translation catalogue (101 entries)

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
pt_BR: Deslize peças para seu devido lugar

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
pt_BR: Taquin é uma versão de computador do quebra-cabeça de 15 peças e outros quebra-cabeças deslizantes.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
pt_BR: O objetivo do Taquin é mover as peças de forma que elas alcancem seus devidos lugares, indicados com números ou com partes de uma imagem legal.

en: A GNOME taquin game preview
pt_BR: Uma prévia do GNOME para o jogo taquin

en: The GNOME Project
pt_BR: O projeto GNOME

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
pt_BR: quebra-cabeça de 15 peças

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
pt_BR: quebra-cabeça;puzzle;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça de 15 peças

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça de 16 peças

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
pt_BR: Uma opção para seguir a luz noturna do sistema

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
pt_BR: Usa a configuração de luz notura do GNOME para ativar o modo noturno.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
pt_BR: A largura da janela

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
pt_BR: A largura da janela principal em pixels.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
pt_BR: A altura da janela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
pt_BR: A altura da janela principal em pixels.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
pt_BR: Uma opção para habilitar o modo maximizado

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
pt_BR: Se “true”, a janela principal inicia em modo maximizado.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
pt_BR: Número de peças em cada borda.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
pt_BR: O jogo oferece a partida com um tamanho de tabuleiro de 3 a 5. A configuração pode ser definida de 2 (boa para testar) até 9, limitado pela forma como os arquivos são selecionados.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
pt_BR: Nome da pasta do tema.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
pt_BR: Taquin tem dois temas padrão: “gatos” e “números”.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
pt_BR: Som

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
pt_BR: Se deve, ou não, reproduzir os sons dos eventos.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
pt_BR: Ações

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
pt_BR: Ações da visão atual

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
pt_BR: _Novo jogo

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
pt_BR: Voltar para o jogo atual

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
pt_BR: Durante a seleção de jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
pt_BR: Inicia um novo jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
pt_BR: Volta

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
pt_BR: Durante um jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
pt_BR: Novo jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
pt_BR: Reinicia o jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
pt_BR: Desfaz o movimento mais recente

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
pt_BR: Acessa o menu do jogo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça de 15 peças

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
pt_BR: Seleciona a peça para mover

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
pt_BR: Move a peça selecionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
pt_BR: Quebra-cabeça de 16 peças

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
pt_BR: Altera a coluna selecionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
pt_BR: Altera a linha selecionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
pt_BR: Desliza a linha selecionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
pt_BR: Desliza a coluna selecionada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
pt_BR: Genéricos

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
pt_BR: Altera o menu principal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
pt_BR: Atalhos de teclado

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
pt_BR: Sobre

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
pt_BR: Sai

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
pt_BR: Histórico

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
pt_BR: Menu de histórico do jogo

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
pt_BR: Jogo

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
pt_BR: Opções

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
pt_BR: Sobre

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
pt_BR: Créditos

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
pt_BR: Licença Pública Geral GNU
    versão 3 ou posterior

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
pt_BR: Criadores

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
pt_BR: Documentadores

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
pt_BR: Tradutores

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
pt_BR: Artistas

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
pt_BR: Pausar modo noturno

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
pt_BR: Reusar modo noturno

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
pt_BR: Usar modo noturno

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos de _teclado

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
pt_BR: _Ajuda

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
pt_BR: _Som

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
pt_BR: _Inicia jogo

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
pt_BR: Já na posição inicial.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
pt_BR: _Desfazer

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
pt_BR: _Reiniciar

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
pt_BR: Melhor pontuação: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
pt_BR: Bravo! Você melhorou sua melhor pontuação!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
pt_BR: Bravo! Você atingiu sua melhor pontuação.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
pt_BR: Bravo! Você finalizou o jogo novamente.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
pt_BR: Bravo! Você finalizou o jogo!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
pt_BR: Tamanho: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
pt_BR: Jogar o quebra-cabeça de 15 peças clássico

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
pt_BR: Tente essa divertida alternativa de 16 peças

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
pt_BR: Define o tamanho das bordas do quebra-cabeça (3-5, 2-9 para depuração)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
pt_BR: TAMANHO

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
pt_BR: Desligar o som

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
pt_BR: Ligar o som

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
pt_BR: Exibe informação da versão e sai

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
pt_BR: 3 × 3	1 minuto

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
pt_BR: 4 × 4	5 minutos

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
pt_BR: 5 × 5	15 minutos

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
pt_BR: 4 × 4	3 minutos

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
pt_BR: 5 × 5	5 minutos

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
pt_BR: Gatos

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
pt_BR: Números

en: About Taquin
pt_BR: Sobre o Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
pt_BR: Você não pode mover essa peça!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
pt_BR: Use Shift e uma seta para mover as peças!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
pt_BR: Clique nas setas para mover as peças!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
pt_BR: Tema: Gatos ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
pt_BR: Tema: Números ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
pt_BR: Tema: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
pt_BR: Um clássico jogo de quebra-cabeça de 15 peças

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
pt_BR: (consulte COPYING.themes para informações)

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
pt_BR: Página no wiki do GNOME
