gnome-taquin master - en to sk translation catalogue (103 entries)

en: GNOME Taquin
sk: Taquin prostredia GNOME

note: Translators: a Comment that gives the application function, as defined in the desktop file spec
en: Slide tiles to their correct places
sk: Posúvajte diely na ich správne miesto

en: Taquin is a computer version of the 15-puzzle and other sliding puzzles.
sk: Hra Taquin je počítačovou verziou hlavolamu s 15 dielmi a inými posuvnými hlavolamami.

en: The object of Taquin is to move tiles so that they reach their places, either indicated with numbers, or with parts of a great image.
sk: Cieľom hry Taquin je presunúť diely tak, aby bol každý na správnom mieste. Diely sú označené buď číslami, alebo ich tvoria časti obrázku.

en: A GNOME taquin game preview
sk: Náhľad hry taquin prostredia GNOME

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

note: Translators: a GenericName that gives the application goal, as defined in the desktop file spec
en: 15-puzzle
sk: Hlavolam s 15 dielmi

note: Translators: some search Keywords to find this application, as defined in the desktop file spec. Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon!
en: puzzle;
sk: puzzle;hlavolam;

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the traditional Taquin game Translators: when configuring a new game, label of the first big button; name of the traditional Taquin game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 15-Puzzle
sk: Hlavolam s 15 dielmi

note: Translators: an action Name, as defined in the desktop file spec; name of the alternative game Translators: when configuring a new game, label of the second big button; name of the non-traditional game Translators: name of one of the games, as displayed in the headerbar when playing
en: 16-Puzzle
sk: Hlavolam s 16 dielmi

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: A flag to follow system night light
sk: Príznak na sledovanie systémového nočného osvetlenia

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/automatic-night-mode'
en: Use GNOME night light setting to activate night-mode.
sk: Použiť nastavenie nočného osvetlenia prostredia GNOME na aktiváciu nočného režimu.

note: see AdaptativeWindow.width-request at data/ui/adaptative-window.ui:22 range min="350"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the window
sk: Šírka okna

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sk: Šírka hlavného okna v pixeloch.

note: see AdaptativeWindow.height-request at data/ui/adaptative-window.ui:21 range min="284"/ FIXME Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the window
sk: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sk: Výška hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sk: Príznak povoľujúci režim maximalizovaného okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sk: Ak je hodnota „true“, hlavné okno bude spustené v maximalizovanom režime.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: Number of tiles on each edge.
sk: Počet dielov na každej strane.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/size'
en: The game offers to play with a board size from 3 to 5. The setting could be set from 2 (good for testing) to 9, limited by the way files are selected.
sk: Hra ponúka hraciu plochu o veľkosti od 3 do 5. Nastavenie môže byť nastavené od 2 (vhodné pre skúšobnú hru) do 9, obmedzené spôsobom výberu súborov.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'
en: Name of the theme folder.
sk: Názov priečinku s témami.

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/theme'; TODO the themes names are translated in the UI, but not in the settings; not sure what to do for now
en: Taquin has two default themes: 'cats' and 'numbers'.
sk: Hra Taquin obsahuje dve predvolené témy: „mačky“ a „čísla“.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Sound
sk: Zvuk

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/taquin/sound'
en: Whether or not to play event sounds.
sk: Určuje, či prehrávať alebo neprehrávať zvuky.

note: Translators: accessible name of the hamburger menu
en: Actions
sk: Akcie

note: Translators: accessible description of the hamburger menu
en: Current view actions
sk: Aktuálne akcie zobrazenia

note: Translators: during a game, tooltip text of the New Game button
en: Start a new game
sk: Začne novú hru

note: Translators: during a game, label of the New Game button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _New Game
sk: _Nová hra

note: Translators: when configuring a new game, if the user has a started game, tooltip text of the Go back button
en: Go back to the current game
sk: Prejde späť na aktuálnu hru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “Start new game” and “Go back”
en: During game selection
sk: Počas výberu hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Start new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During game selection"
en: Go back
sk: Prejdenie späť

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains “New game”, “Restart game” and “Undo last move”
en: During a game
sk: Počas hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: New game
sk: Nová hra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Restart game
sk: Reštart hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Undo last move
sk: Vrátenie posledného ťahu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "During a game"
en: Toggle game menu
sk: Prepnutie hernej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 15-Puzzle game
en: 15-Puzzle
sk: Hlavolam s 15 dlaždicami

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Select tile to push on
sk: Výber dlaždice na potlačenie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "15-Puzzle"
en: Push on selected tile
sk: Potlačenie vybranej dlaždice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains shortcuts specific to the 16-Puzzle game
en: 16-Puzzle
sk: Hlavolam so 16 dlaždicami

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected column
sk: Zmena vybraného stĺpca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Change selected row
sk: Zmena vybraného riadku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected row
sk: Posun vybraného riadku

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "16-Puzzle"
en: Swipe selected column
sk: Posun vybraného stĺpca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, name of a section; contains generic shortcuts like F1, F10, etc.
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Toggle main menu
sk: Prepnutie hlavnej ponuky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Keyboard shortcuts
sk: Klávesové skratky

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Help
sk: Pomocník

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: About
sk: O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: in the Keyboard Shortcuts window, section "Generic"
en: Quit
sk: Ukončenie

note: Translators: accessible name of the history menubutton
en: History
sk: História

note: Translators: accessible description of the history menubutton
en: Game history menu
sk: Ponuka histórie hry

note: Translators: when configuring a new game, header of the game type that appears on small screen
en: Game
sk: Hra

note: Translators: when configuring a new game, header of the options that appears on small screen
en: Options
sk: Voľby

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the second is "Credits" Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an i
en: About
sk: O aplikácii

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of one of two buttons that have the same role as the stack switcher in the usual about dialog, the first is "About"
en: Credits
sk: Poďakovanie

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the label of the link to the GPL license; TODO better text, as in the usual about dialog
en: GNU General Public License
    version 3 or later
sk: GNU General Public License
    verzie 3 alebo novšej

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the programmers names
en: Creators
sk: Tvorcovia

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the documenters names
en: Documenters
sk: Autori dokumentácie

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the translators names
en: Translators
sk: Prekladatelia

note: Translators: on really small windows, the about dialog is replaced by an in-window view; here is the header of the pictural artists names
en: Artists
sk: Umelci

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Pause night mode
sk: Pozastaviť nočný režim

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Reuse night mode
sk: Znovu použiť nočný režim

note: Translators: there are three related actions: "use", "reuse" and "pause"; displayed in the hamburger menu at night
en: Use night mode
sk: Použiť nočný režim

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové _skratky

note: Translators: usual menu entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Help
sk: _Pomocníkt

note: Translators: hamburger menu entry; sound togglebutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Sound
sk: _Zvuk

note: Translators: when configuring a new game, label of the blue Start button (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Start Game
sk: _Začať hru

note: Translator: during a game, if the user tries with <Shift><Ctrl>n to restart the game, while already on initial position
en: Already on initial position.
sk: Už je na počiatočnej pozícii.

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Undo
sk: Vrátiť _späť

note: Translators: during a game, entry in the menu of the history menubutton (with a mnemonic that appears pressing Alt)
en: _Restart
sk: _Reštartovať

note: Translators: during a game that has already been finished (and possibly restarted), entry in the menu of the moves button
en: Best score: %s
sk: Najlepšie skóre: %s

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You improved your best score!
sk: Gratulujeme! Vylepšili ste svoje najlepšie skóre!

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You equalized your best score.
sk: Gratulujeme! Vyrovnali ste svoje najlepšie skóre.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solved the puzzle more than one time
en: Bravo! You finished the game again.
sk: Gratulujeme! Znovu ste dokončili hru.

note: Translators: in-window notification; on both games, if the user solves the puzzle the first time
en: Bravo! You finished the game!
sk: Gratulujeme! Dokončili ste hru!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the size of the game ("3 × 3", or 4, or 5)
en: Size: %d × %d ▾
sk: Veľkosť: %d × %d ▾

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Play the classical 1880s’ 15-puzzle
sk: Spustí klasický hlavolam s 15 dielmi z roku 1880

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Try this fun alternative 16-puzzle
sk: Skúsi zábavnú alternatívu hlavolamu  s 16 dielmi

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Sets the puzzle edges’ size (3-5, 2-9 for debug)
sk: Nastaví veľkosť strán hlavolamu (3-5, 2-9 pre ladenie)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify a size, see 'gnome-taquin --help'
en: SIZE
sk: VEĽKOSŤ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn off the sound
sk: Vypne zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Turn on the sound
sk: Zapne zvuk

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-taquin --help'
en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (1 minute)
en: 3 × 3	1 minute
sk: 3 × 3	1 minúta

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	5 minutes
sk: 4 × 4	5 minút

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (15 minutes)
en: 5 × 5	15 minutes
sk: 5 × 5	15 minút

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 4 × 4	3 minutes
sk: 4 × 4	3 minúty

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game size menubutton; the "\t" is a tabulation; after is indicated an estimated time for solving the puzzle (5 minutes)
en: 5 × 5	5 minutes
sk: 5 × 5	5 minút

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with cats images
en: Cats
sk: Mačky

note: Translators: when configuring a new game, entry in the menu of the game theme menubutton; play with numbers
en: Numbers
sk: Čísla

en: About Taquin
sk: O aplikácii Taquin

note: Translators: in-window notification; on the 15-Puzzle game, if the user clicks a tile that cannot move
en: You can’t move this tile!
sk: Nemôžete posunúť tento diel!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, help for keyboard use, displayed if the user uses an unmeaningful keyboard key
en: Use Shift and an arrow to move tiles!
sk: Použitím klávesov Shift a šípka posuniete dlaždice!

note: Translators: in-window notification; on the 16-Puzzle game, if the user clicks on a tile of the board (the game is played using mouse with arrows around the board)
en: Click on the arrows to move tiles!
sk: Kliknutím na šípky posuniete dlaždice!

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Cats
en: Theme: Cats ▾
sk: Téma: Mačky ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme is Numbers
en: Theme: Numbers ▾
sk: Téma: Čísla ▾

note: Translators: when configuring a new game, button label for the theme, if the current theme has been added by the user; the %s is replaced by the theme name
en: Theme: %s ▾
sk: Téma: %s ▾

note: Translators: about dialog text
en: A classic 15-puzzle game
sk: Klasický hlavolam s 15 dielmi

note: Translators: about dialog text; in the Credits, text at the end of the "Artwork by" section
en: (see COPYING.themes for information)
sk: (pozrite COPYING.themes pre viac informácií)

note: Translators: about dialog text crediting a maintainer; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sk: Autorské práva © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sk: Stránka na wiki prostredia GNOME
