gnome-terminal master - en to ro translation catalogue (85 entries)

note: (itstool) path: info/desc
en: View and edit keyboard shortcuts.
ro: Vizualizarea și editarea scurtăturilor de tastatură.

note: (itstool) path: page/title
en: Keyboard shortcuts
ro: Scurtături de tastatură

note: (itstool) path: page/p
en: Keyboard shortcuts are combinations of keys that allow you to perform actions, such as opening the settings dialog or accessing a feature inside <app>Terminal</app> quickly. These shortcuts can be modified to suit your preferences.
ro: Scurtăturile de tastatură sunt combinații de taste care vă permit să îndepliniți acțiuni, cum ar fi deschiderea dialogului de configurări sau accesarea rapidă a unei funcționalități din <app>Terminal</app>. Aceste scurtături pot fi modificate pentru a îndeplini preferințele dumneavoastră.

note: (itstool) path: page/p
en: To change a keyboard shortcut:
ro: Pentru a schimba o scurtătură de tastatură:

note: (itstool) path: item/p
en: Select <guiseq><gui style="menu">Edit</gui> <gui style="menuitem">Preferences</gui> <gui style="tab">Shortcuts</gui></guiseq>.
ro: Selectați <guiseq><gui style="menu">Editare</gui> <gui style="menuitem">Preferințe</gui> <gui style="tab">Scurtături</gui></guiseq>.

note: (itstool) path: item/p
en: Make sure <gui style="checkbox">Enable shortcuts</gui> is selected.
ro: Asigurați-vă că <gui style="checkbox">Activează scurtături</gui> este selectată.

note: (itstool) path: item/p
en: Select the shortcut that you wish to edit by clicking on it.
ro: Selectați scurtătura pe care doriți să o editați apăsând pe ea.

note: (itstool) path: item/p
en: Once the shortcut is selected, click on the shortcut key combination to edit it.
ro: Odată ce scurtătura este selectată, apăsați pe combinația de taste pentru a o edita.

note: (itstool) path: item/p
en: Press your desired shortcut key combination as you would enter it to use it. The keys that you can use include <key>Alt</key>, <key>Alt Gr</key>, <key>Ctrl</key>, <key>Shift</key>, <key>Super</key>, number and letter keys.
ro: Apăsați combinația de taste dorită pentru scurtătură. Tastele pe care le puteți folosi includ <key>Alt</key>, <key>Alt Gr</key>, <key>Ctrl</key>, <key>Shift</key>, <key>Super</key>, tastele numerice și literele.

note: (itstool) path: note/p
en: Mnemonic key combinations, such as <keyseq><key>Alt</key> <key>F</key></keyseq> will not work.
ro: Combinații de taste mnemonice, cum ar fi <keyseq><key>Alt</key> <key>F</key></keyseq> nu vor funcționa.

note: (itstool) path: item/p
en: Once you have entered your new shortcut, it will automatically be saved and you should see it in the list next to the corresponding action.
ro: Odată ce ați introdus o scurtătură nouă, va fi salvată automat și ar trebui să o vedeți în listă lângă acțiunea corespunzătoare ei.

note: (itstool) path: note/p
en: To disable a shortcut, edit it and press the <key>Backspace</key> instead of the new shortcut.
ro: Pentru a dezactiva o scurtătură, editațî-o și apăsați <key>Backspace</key> în loc de o nouă scurtătură.

note: (itstool) path: section/title
en: <gui style="menu">File</gui> shortcuts
ro: Scurtături <gui style="menu">Fișier</gui>

note: (itstool) path: section/p
en: The default shortcuts for options under <gui style="menu">File</gui> menu are:
ro: Scurtăturile implicite pentru opțiunile din meniul <gui style="menu">Fișier</gui> sunt:

note: (itstool) path: td/p
en: Action
ro: Acțiune

note: (itstool) path: td/p
en: Keyboard Shortcut
ro: Scutătură de tastatură

note: (itstool) path: td/p
en: New Tab
ro: Tab nou

note: (itstool) path: td/p
en: New Window
ro: Fereastră nouă

note: (itstool) path: td/p
en: Close Tab
ro: Închide tabul

note: (itstool) path: td/p
en: Close Window
ro: Închide fereastra

note: (itstool) path: section/title
en: <gui style="menu">Edit</gui> shortcuts
ro: Scurtături <gui style="menu">Editare</gui>

note: (itstool) path: section/p
en: The default shortcuts for options under <gui style="menu">Edit</gui> menu are:
ro: Scurtăturile implicite pentru opțiunile din meniul <gui style="menu">Editare</gui> sunt:

note: (itstool) path: td/p
en: Copy
ro: Copiază

note: (itstool) path: td/p
en: Paste
ro: Lipește

note: (itstool) path: section/title
en: <gui style="menu">View</gui> shortcuts
ro: Scurtături <gui style="menu">Vizualizare</gui>

note: (itstool) path: section/p
en: The default shortcuts for options in the <gui style="menu">View</gui> menu are:
ro: Scurtăturile implicite pentru opțiunile din meniul <gui style="menu">Vizualizare</gui> sunt:

note: (itstool) path: td/p
en: Full Screen
ro: Pe tot ecranul

note: (itstool) path: td/p
en: Zoom In
ro: Apropie

note: (itstool) path: td/p
en: Zoom Out
ro: Distanțează

note: (itstool) path: td/p
en: Normal Size
ro: Dimensiune normală

note: (itstool) path: section/title
en: <gui style="menu">Find</gui> shortcuts
ro: Scurtături <gui style="menu">Căutare</gui>

note: (itstool) path: section/p
en: The default shortcuts for options under <gui style="menu">Find</gui> menu are:
ro: Scurtăturile implicite pentru opțiunile din meniul <gui style="menu">Căutare</gui> sunt:

note: (itstool) path: td/p
en: Find
ro: Caută

note: (itstool) path: td/p
en: Find Next
ro: Caută următoarea

note: (itstool) path: td/p
en: Find Previous
ro: Caută precedenta

note: (itstool) path: td/p
en: Clear Highlight
ro: Curăță evidențierea

note: (itstool) path: section/title
en: Tab shortcuts
ro: Scurtături taburi

note: (itstool) path: section/p
en: The default shortcuts for working with tabs are:
ro: Scurtăturile implicite pentru lucrul cu taburi sunt:

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Previous Tab
ro: Comută la tabul precedent

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Next Tab
ro: Comută la tabul următor

note: (itstool) path: td/p
en: Move Tab to the Left
ro: Mută tabul la stânga

note: (itstool) path: td/p
en: Move Tab to the Right
ro: Mută tabul la dreapta

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 1
ro: Comută la tabul 1

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 2
ro: Comută la tabul 2

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 3
ro: Comută la tabul 3

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 4
ro: Comută la tabul 4

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 5
ro: Comută la tabul 5

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 6
ro: Comută la tabul 6

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 7
ro: Comută la tabul 7

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 8
ro: Comută la tabul 8

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 9
ro: Comută la tabul 9

note: (itstool) path: td/p
en: Switch to Tab 10
ro: Comută la tabul 10

note: (itstool) path: section/title
en: Other
ro: Altele

note: (itstool) path: section/p
en: There are also some shortcuts that cannot be edited:
ro: Există de asemenea unele scurtături care nu pot editate:

note: (itstool) path: td/p
en: Scroll up by one line
ro: Derulează în sus cu o linie

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Up</key></keyseq>
ro: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Săgeată sus</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Scroll down by one line
ro: Derulează în jos cu o linie

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Down</key></keyseq>
ro: <keyseq><key>Shift</key><key>Ctrl</key><key>Săgeată jos</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Scroll up by one page
ro: Derulează în sus cu o pagină

note: (itstool) path: td/p
en: Scroll down by one page
ro: Derulează în jos cu o pagină

note: (itstool) path: td/p
en: Scroll to the top
ro: Derulează la început

note: (itstool) path: td/p
en: Scroll to the bottom
ro: Derulează la sfârșit

note: (itstool) path: section/title
en: Bash shortcuts
ro: Scurtături Bash

note: (itstool) path: section/p
en: These are <app>Bash</app> shortcuts. <app>Bash</app> is usually the default shell.
ro: Acestea sunt scurtături <app>Bash</app>. De obicei <app>Bash</app> este shell-ul implicit.

note: (itstool) path: section/p
en: <app>Bash</app> shell specific keyboard shortcuts are:
ro: Scurtături de tastatură specifice shell-ului <app>Bash</app> sunt:

note: (itstool) path: td/p
en: Keyboard shortcut
ro: Scutătură de tastatură

note: (itstool) path: td/p
en: Erase a word
ro: Șterge un cuvânt

note: (itstool) path: td/p
en: Erase a line
ro: Șterge o linie

note: (itstool) path: td/p
en: Move to the start of the line
ro: Mută cursorul la începutul liniei

note: (itstool) path: td/p
en: Move to the end of the line
ro: Mută cursorul la sfârșitul liniei

note: (itstool) path: td/p
en: Move back one character
ro: Mută cursorul înapoi cu un caracter

note: (itstool) path: td/p
en: Move back one word
ro: Mută cursorul înapoi cu un cuvânt

note: (itstool) path: td/p
en: Move forward one character
ro: Mută cursorul înainte cu un caracter

note: (itstool) path: td/p
en: Move forward one word
ro: Mută cursorul înainte cu un cuvânt

note: (itstool) path: td/p
en: Delete from the cursor to the beginning of the line
ro: Șterge de la cursor până la începutul liniei

note: (itstool) path: td/p
en: <keyseq><key>Ctrl</key><key>u</key></keyseq>
ro: <keyseq><key>Ctrl</key><key>U</key></keyseq>

note: (itstool) path: td/p
en: Delete from the cursor to the end of the line
ro: Șterge de la cursor până la sfârșitul liniei

note: (itstool) path: td/p
en: Delete from the cursor to the start of the word
ro: Șterge de la cursor până la începutul cuvântului

note: (itstool) path: td/p
en: Delete previous word
ro: Șterge cuvântul precedent

note: (itstool) path: td/p
en: Paste text from the clipboard
ro: Lipește text din clipboard

note: (itstool) path: td/p
en: Clear the screen leaving the current line at the top of the screen
ro: Curăță ecranul lăsând linia curentă în partea superioară a ecarnului

note: (itstool) path: td/p
en: Reverse incremental search of history
ro: Căutare incrementală în ordine inversă a istoricului

note: (itstool) path: td/p
en: Reverse non-incremental search of history
ro: Căutare non-incrementală în ordine inversă a istoricului

note: (itstool) path: info/desc
en: Change colors and backgrounds.
ro: Schimbă culori și fundale.

note: (itstool) path: page/title
en: Color schemes
ro: Scheme de culori
