gnome-terminal - en to sv translation catalogue (487 entries)

en: Use the command line
sv: Använd kommandoraden

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
sv: skal;shell;prompt;kommando;kommandorad;cmd;

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Preferences
sv: Inställningar

en: Configure the command line
sv: Konfigurera kommandoraden

en: Terminal Preferences
sv: Terminalinställningar

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
sv: GNOME Terminal är en terminalemulator som gör det möjligt att använda en UNIX-skalmiljö vilken kan användas för att köra program tillgängliga på ditt system.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
sv: Den stödjer multipla profiler, flera flikar och implementerar flertalet tangentbordsgenvägar.

en: Terminal plugin for Files
sv: Terminalinsticksmodul för Filer

en: Open a terminal from Files
sv: Öppna en terminal från Filer

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
sv: Öppna terminal är en insticksmodul för programmet Filer som lägger till ett menyobjekt i kontextmenyn för att öppna en terminal i den öppnade katalogen.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
sv: 'Namnlös'

en: Human-readable name of the profile
sv: Läsbart namn för profilen

en: Human-readable name of the profile.
sv: Läsbart namn för profilen.

en: Default color of text in the terminal
sv: Standardfärg för texten i terminalfönstret

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
sv: Standardfärg för texten i terminalfönstret som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som ”red”).

en: Default color of terminal background
sv: Standardfärg för terminalbakgrund

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
sv: Standardfärg för terminalbakgrunden som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil, eller ett färgnamn som ”red”).

en: Default color of bold text in the terminal
sv: Standardfärg för fet text i terminalfönstret

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
sv: Standardfärg för fet text i terminalfönstret som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil eller ett färgnamn som ”red”). Detta ignoreras om bold-color-same-as-fg är true (sant).

en: Whether bold text should use the same color as normal text
sv: Huruvida fet text ska använda samma färg som vanlig text

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
sv: Om true (sant) kommer fet text att renderas med samma färg som normal text.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
sv: Skalningsfaktor för cellhöjden för att öka radavstånd. (Ökar inte typsnittets höjd.)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
sv: Skalningsfaktor för cellbredden för att öka bokstavsavstånd. (Ökar inte typsnittets bredd.)

en: Whether to use custom cursor colors
sv: Huruvida anpassade markörfärger ska användas

en: If true, use the cursor colors from the profile.
sv: Om true (sant), använd markörfärgerna från profilen.

en: Cursor background color
sv: Bakgrundsfärg för markör

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
sv: Anpassad färg för bakgrunden till terminalens markör som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil eller ett färgnamn som ”red”). Detta ignoreras om cursor-colors-set är false (falskt).

en: Cursor foreground colour
sv: Förgrundsfärg för markör

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
sv: Anpassad färg för tecknets förgrund på terminalens markörposition som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil eller ett färgnamn som ”red”). Detta ignoreras om cursor-colors-set är false (falskt).

en: Whether to use custom highlight colors
sv: Huruvida anpassade färgmarkeringsfärger ska användas

en: If true, use the highlight colors from the profile.
sv: Om true (sant), använd färgmarkeringsfärgerna från profilen.

en: Highlight background color
sv: Bakgrundsfärg för färgmarkering

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
sv: Anpassad färg för bakgrunden till terminalens färgmarkering som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil eller ett färgnamn som ”red”). Detta ignoreras om highlight-colors-set är false (falskt).

en: Highlight foreground colour
sv: Förgrundsfärg för färgmarkering

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
sv: Anpassad färg för teckens förgrund på terminalens färgmarkeringsposition som en färgspecifikation (kan vara hexadecimala siffror i HTML-stil eller ett färgnamn som ”red”). Detta ignoreras om highlight-colors-set är false (falskt).

en: Whether to perform bidirectional text rendering
sv: Huruvida dubbelriktad textrendering ska utföras

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
sv: Om true (sant), utför dubbelriktad textrendering (”BiDi”).

en: Whether to perform Arabic shaping
sv: Huruvida formning av arabisk text ska utföras

en: If true, shape Arabic text.
sv: Om true (sant), forma arabisk text.

en: Whether to enable SIXEL images
sv: Huruvida SIXEL-bilder ska aktiveras

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
sv: Om true (sant) så tolkas SIXEL-sekvenser och bilder renderas.

en: Whether bold is also bright
sv: Huruvida fet text också är ljus

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
sv: Om true (sant) så växlas de första 8 färgerna till sina ljusa varianter om de sätts till fetstil.

en: Whether to ring the terminal bell
sv: Huruvida terminalljudet ska användas

en: List of punctuation characters that are treated as word characters
sv: Lista över skiljetecken som ska behandlas som tecken i ord

en: By default, when doing word-wise selection, most punctuation breaks up word boundaries. This list of exceptions will instead be treated as part of the word.
sv: Som standard delar de flesta skiljetecken upp ordgränser vid ordvis markering. Denna lista över undantag kommer i stället behandlas som en del av ordet.

en: Default number of columns
sv: Antal kolumner som standard

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
sv: Antal kolumner i nyligen skapade terminalfönster. Har ingen effekt om use_custom_default_size inte har aktiverats.

en: Default number of rows
sv: Antal rader som standard

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
sv: Antal rader i nyligen skapade terminalfönster. Har ingen effekt om use_custom_default_size inte har aktiverats.

en: When to show the scrollbar
sv: När rullningslisten ska visas

en: Number of lines to keep in scrollback
sv: Antal rader som ska behållas i rullningshistoriken

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
sv: Antal rader i rullningshistoriken som ska behållas. Du kan rulla bakåt i terminalfönstret med detta antal rader; rader som inte får plats i rullningshistoriken förkastas. Om scrollback_unlimited är true (sant) så ignoreras detta värde.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
sv: Huruvida ett obegränsat antal rader ska behållas i rullningshistoriken

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
sv: Om true (sant) kommer rader i rullningshistoriken aldrig att förkastas. Rullningshistoriken lagras temporärt på disk så detta kan orsaka att systemet får slut på diskutrymme om det är mycket utdata i terminalfönstret.

en: Whether to scroll to the bottom when text is inserted
sv: Huruvida det ska rullas till nedersta läget då text infogas

en: If true, the terminal will scroll to the bottom when text is inserted by paste.
sv: Om true (sant) kommer terminalen rullas till nedersta läget då text klistras in.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
sv: Huruvida det ska rullas till nedersta läget då en tangent trycks ned

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
sv: Om true (sant) hoppar rullningslisten till nedersta läget då en tangent trycks ned.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
sv: Huruvida det ska rullas till nedersta läget då det finns nya utdata

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
sv: Om true (sant) kommer terminalfönstret att rulla till nedersta läget så fort det finns nya utdata.

en: What to do with the terminal when the child command exits
sv: Vad som ska göras med terminalfönstret när barnkommandot avslutar

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
sv: Möjliga värden är ”close” för att stänga terminalfönstret, ”restart” för att starta om kommandot och ”hold” för att hålla terminalfönstret öppet utan något kommando körandes inuti.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
sv: Huruvida kommandot inuti terminalfönstret ska startas som inloggningsskal

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
sv: Om true (sant) kommer kommandot inuti terminalfönstret att startas som ett inloggningsskal (argv[0] kommer att ha ett bindestreck före).

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
sv: Huruvida arbetskatalogen ska bevaras då en ny terminal öppnas

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
sv: Styr när öppnande av en ny terminal från en befintlig överför arbetskatalogen från den öppnande terminalen till den nya.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
sv: Huruvida ett eget kommando ska köras i stället för skalet

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
sv: Om true (sant) kommer värdet för inställningen custom_command att användas i stället för att ett skal körs.

en: Whether to blink the cursor
sv: Huruvida markören ska blinka

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
sv: Möjliga värden är ”system” för att använda globala inställningar för markörblinkning, eller ”on” eller ”off” för att uttryckligen ställa in önskat läge.

en: The cursor appearance
sv: Markörens utseende

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
sv: Möjliga värden är att ”always” (alltid) eller ”never” (aldrig) tillåta blinkande text, eller endast när terminalen är ”focused” (fokuserad) or ”unfocused” (ej fokuserad).

en: Custom command to use instead of the shell
sv: Eget kommando att använda i stället för skalet

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
sv: Kör detta kommando i stället för skalet, om use_custom_command är true (sant).

en: Palette for terminal applications
sv: Palett för terminalprogram

en: A Pango font name and size
sv: Ett Pango-typsnittsnamn och -storlek

en: The code sequence the Backspace key generates
sv: Kodsekvensen som Backstegstangenten genererar

en: The code sequence the Delete key generates
sv: Kodsekvensen som Delete-tangenten genererar

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
sv: Huruvida färgerna från temat ska användas för terminalkomponenten

en: Whether to use the system monospace font
sv: Huruvida systemtypsnittet för fastbredd ska användas

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
sv: Huruvida radbrytningar ska justeras när storleken på fönstret ändras

en: Which encoding to use
sv: Vilken kodning som ska användas

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
sv: Huruvida tvetydig-bredd bokstäver är smala eller breda vid användning av UTF-8-kodning

en: Keyboard shortcut to open a new tab
sv: Tangentbordsgenväg för att öppna en ny flik

en: Keyboard shortcut to open a new window
sv: Tangentbordsgenväg för att öppna ett nytt fönster

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
sv: Tangentbordsgenväg för att spara innehållet i aktuell flik till en fil

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
sv: Tangentbordsgenväg för att exportera det aktuella flikinnehållet till fil i olika format

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
sv: Tangentbordsgenväg för att skriva ut det aktuella flikinnehållet till skrivare eller fil

en: Keyboard shortcut to close a tab
sv: Tangentbordsgenväg för att stänga en flik

en: Keyboard shortcut to close a window
sv: Tangentbordsgenväg för att stänga ett fönster

en: Keyboard shortcut to copy text
sv: Tangentbordsgenväg för att kopiera text

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
sv: Tangentbordsgenväg för att kopiera text som HTML

en: Keyboard shortcut to paste text
sv: Tangentbordsgenväg för att klistra in text

en: Keyboard shortcut to select all text
sv: Tangentbordsgenväg för att markera all text

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
sv: Tangentbordsgenväg för att öppna inställningsdialogen

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
sv: Tangentbordsgenväg för att växla helskärmsläge

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
sv: Tangentbordsgenväg för att växla synligheten på menyraden

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
sv: Tangentbordsgenväg för att växla skrivskyddsläget

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
sv: Tangentbordsgenväg för att återställa terminalfönstret

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
sv: Tangentbordsgenväg för att återställa och tömma terminalfönstret

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
sv: Tangentbordsgenväg för att öppna sökdialogen

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
sv: Tangentbordsgenväg för att söka efter nästa förekomst av sökfrasen

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
sv: Tangentbordsgenväg för att söka efter föregående förekomst av sökfrasen

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
sv: Tangentbordsgenväg för att rensa sökmarkeringen

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
sv: Tangentbordsgenväg för att växla till föregående flik

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
sv: Tangentbordsgenväg för att växla till nästa flik

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
sv: Tangentbordsgenväg för att flytta aktuell flik till vänster

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
sv: Tangentbordsgenväg för att flytta aktuell flik till höger

en: Keyboard shortcut to detach current tab
sv: Tangentbordsgenväg för att koppla loss aktuell flik

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
sv: Tangentbordsgenväg för att växla till flik med angivet nummer

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
sv: Tangentbordsgenväg för att växla till den sista fliken

en: Keyboard shortcut to launch help
sv: Tangentbordsgenväg för att starta hjälp

en: Keyboard shortcut to make font larger
sv: Tangentbordsgenväg för att göra typsnitt större

en: Keyboard shortcut to make font smaller
sv: Tangentbordsgenväg för att göra typsnitt mindre

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
sv: Tangentbordsgenväg för att göra typsnitt till normal storlek

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
sv: Tangentbordsgenväg för att visa den primära menyn

en: Whether the menubar has access keys
sv: Huruvida menyraden har åtkomsttangenter

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
sv: Huruvida det ska finnas åtkomsttangenter med Alt+bokstav för menyraden. De kan kollidera med en del program som körs inuti terminalfönstret, och det är därför möjligt att inaktivera dem.

en: Whether shortcuts are enabled
sv: Huruvida snabbtangenter är aktiverade

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
sv: Huruvida snabbtangenter är aktiverade. De kan påverka vissa program som kör i terminalen, så det är möjligt att slå av dem.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
sv: Huruvida GTK:s standardsnabbtangent för menyradsåtkomst är aktiverad

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
sv: Normalt kan du komma åt menyraden genom att trycka F10. Detta kan också anpassas via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). Detta alternativ möjliggör att standardmenyradsgenvägen inaktiveras.

en: Whether the shell integration is enabled
sv: Huruvida skalets integration är aktiverad

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
sv: Huruvida bekräftelse ska efterfrågas då terminalfönster stängs

en: Additional info section items to appear in the context menu
sv: Ytterligare informationssektionsobjekt som ska visas i snabbvalsmenyn

en: Whether to show the menubar in new windows
sv: Huruvida menyraden ska visas i nya fönster

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
sv: Huruvida nya terminaler ska öppnas som fönster eller flikar

en: When to show the tabs bar
sv: När flikraden ska visas

en: The position of the tab bar
sv: Tabulatorradens position

en: Which theme variant to use
sv: Vilken temavariant som ska användas

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
sv: Huruvida nya flikar ska öppnas intill den aktuella eller på den senaste positionen

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
sv: Kontrollera alltid huruvida GNOME Terminal är standardterminalen

note: Open new terminal in new window
en: Window
sv: Fönster

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
sv: Flik

note: New tab opens at the last position
en: Last
sv: Senaste

note: New tab opens next to current tab
en: Next
sv: Nästa

[ctx: theme variant]
en: Follow system style
sv: Följ systemets stil

[ctx: theme variant]
en: Light style
sv: Ljus stil

[ctx: theme variant]
en: Dark style
sv: Mörk stil

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
sv: Smal

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
sv: Bred

note: Cursor shape
en: I-Beam
sv: I-balk

note: Cursor shape
en: Underline
sv: Understreck

note: Cursor blink mode
en: Default
sv: Standard

note: Cursor blink mode
en: Enabled
sv: Aktiverad

note: Cursor blink mode
en: Disabled
sv: Inaktiverad

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
sv: Aldrig

note: Text blink mode
en: When focused
sv: Då fokuserad

note: Text blink mode
en: When unfocused
sv: Då ej fokuserad

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
sv: Alltid

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
sv: Ersätt initial titel

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
sv: Kommer före initial titel

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
sv: Kommer efter initial titel

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
sv: Behåll initial titel

note: When command exits
en: Exit the terminal
sv: Avsluta terminal

note: When command exits
en: Restart the command
sv: Starta om kommandot

note: When command exits
en: Hold the terminal open
sv: Håll terminalen öppen

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
sv: Linux-konsol

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
sv: Anpassad

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
sv: Automatisk

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
sv: Kontrollsekvens

note: Preserve working directory
en: Shell only
sv: Endast skal

en: _Show menubar by default in new terminals
sv: Vi_sa menyrad som standard i nya terminalfönster

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
sv: _Aktivera menyåtkomsttangenter (exempelvis Alt+A för att öppna Arkiv-menyn)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
sv: Aktivera snabbtangent för m_enyåtkomst (F10 som standard)

en: Theme _variant:
sv: Tema_variant:

en: Open _new terminals in:
sv: Öppna _nya terminaler i:

en: New tab _position:
sv: Ny flik_position:

en: _Always check if default terminal
sv: _Kontrollera alltid om standardterminal

en: _Set as default terminal
sv: _Ange som standardterminal

en: _Enable shortcuts
sv: Aktiv_era snabbtangenter

en: Text Appearance
sv: Textutseende

en: Initial terminal si_ze:
sv: Initial terminalst_orlek:

en: columns
sv: kolumner

en: rows
sv: rader

en: Rese_t
sv: Å_terställ

en: Custom _font:
sv: Anpassat t_ypsnitt:

en: Choose A Terminal Font
sv: Välj ett typsnitt för terminalen

en: Cell spaci_ng:
sv: Cellavstå_nd:

en: Allow b_linking text:
sv: Tillåt b_linkande text:

en: Cursor
sv: Markör

en: Cursor _shape:
sv: Markör_typ:

en: Cursor blin_king:
sv: Markörblin_kning:

en: Sound
sv: Ljud

en: Terminal _bell
sv: Terminal_ljud

en: Profile ID:
sv: Profil-ID:

en: Text and Background Color
sv: Text- och bakgrundsfärg

en: _Use colors from system theme
sv: Använd färger från s_ystemtemat

en: Built-in sche_mes:
sv: Inbyggda sche_man:

en: Background
sv: Bakgrund

en: _Default color:
sv: Stan_dardfärg:

en: Choose Terminal Text Color
sv: Välj textfärg för terminalen

en: Choose Terminal Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg för terminalen

en: Bo_ld color:
sv: Färg för fet te_xt:

en: Choose Terminal Bold Text Color
sv: Välj färg för fet text i terminalen

en: _Underline color:
sv: _Understrykningsfärg:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
sv: Välj färg för understruken text i terminalen

en: Cu_rsor color:
sv: Ma_rkörfärg:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
sv: Välj förgrundsfärg för markör i terminalen

en: Choose Terminal Cursor Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg för markör i terminalen

en: _Highlight color:
sv: _Färgmarkeringsfärg:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
sv: Välj förgrundsfärg för markering i terminalen

en: Choose Terminal Highlight Background Color
sv: Välj bakgrundsfärg för markering i terminalen

en: Palette
sv: Palett

en: Built-in _schemes:
sv: Inbyggda _scheman:

en: Color p_alette:
sv: Färgp_alett:

en: Show _bold text in bright colors
sv: Visa _fet text i ljusa färger

en: Colors
sv: Färger

en: _Show scrollbar
sv: Vi_sa rullningslist

en: Scroll on _output
sv: Ru_lla vid utdata

en: Scroll on _keystroke
sv: Rulla vid _tangentnedtryckning

en: Scroll on _paste
sv: Rulla vid _inklistring

en: _Limit scrollback to:
sv: Begränsa ru_llningshistorik till:

en: lines
sv: rader

en: Warning! Large scrollback buffers may lead to exhaustion of system resources.
sv: Varning! Stora buffertar för rullningshistorik kan leda till utarmning av systemresurser.

en: Scrolling
sv: Rullning

en: _Run command as a login shell
sv: _Kör kommando som ett inloggningsskal

en: Ru_n a custom command instead of my shell
sv: K_ör ett eget kommando i stället för mitt skal

en: Custom co_mmand:
sv: Eget ko_mmando:

en: _Preserve working directory:
sv: _Bevara arbetskatalog:

en: When command _exits:
sv: Då kommandot a_vslutar:

en: Command
sv: Kommando

en: _Backspace key generates:
sv: _Backstegstangenten genererar:

en: _Delete key generates:
sv: _Delete-tangenten genererar:

en: _Encoding:
sv: _Kodning:

en: Ambiguous-_width characters:
sv: Tecken med tvet_ydig bredd:

en: Enable _SIXEL images
sv: Aktivera _SIXEL-bilder

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
sv: _Återställ kompatibilitetsalternativ till standardvärden

en: Compatibility
sv: Kompatibilitet

en: Clone…
sv: Klona…

en: Rename…
sv: Byt namn…

en: Delete…
sv: Ta bort…

en: Set as default
sv: Ange som standard

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Black on light yellow
sv: Svart på ljusgult

en: Black on white
sv: Svart på vitt

en: Gray on black
sv: Grått på svart

en: Green on black
sv: Grönt på svart

en: White on black
sv: Vitt på svart

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
sv: GNOME ljus

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
sv: GNOME mörk

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
sv: Tango ljus

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
sv: Tango mörk

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
sv: Ljus Solarized

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
sv: Mörk Solarized

en: Error parsing command: %s
sv: Fel vid tolkning av kommando: %s

en: Chinese Traditional
sv: Traditionell kinesisk

en: Cyrillic/Russian
sv: Kyrillisk/Rysk

en: Japanese
sv: Japansk

en: Korean
sv: Koreansk

en: Chinese Simplified
sv: Förenklad kinesisk

en: Western
sv: Västerländsk

en: Central European
sv: Centraleuropeisk

en: Cyrillic
sv: Kyrillisk

en: Turkish
sv: Turkisk

en: Hebrew
sv: Hebreisk

en: Arabic
sv: Arabisk

en: Nordic
sv: Nordisk

en: Baltic
sv: Baltisk

en: Celtic
sv: Keltisk

en: Romanian
sv: Rumänsk

en: South European
sv: Sydeuropeisk

en: Greek
sv: Grekisk

en: Hebrew Visual
sv: Hebreisk (visuell)

en: Cyrillic/Ukrainian
sv: Kyrillisk/Ukrainsk

en: Croatian
sv: Kroatisk

en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

en: Legacy CJK Encodings
sv: Äldre CJK-kodningar

en: Obsolete Encodings
sv: Föråldrade kodningar

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
sv: bredd

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
sv: höjd

en: Choose Palette Color %u
sv: Välj palettfärg %u

en: Palette entry %u
sv: Palettpost %u

en: Find
sv: Sök

en: Find previous occurrence
sv: Sök föregående förekomst

en: Find next occurrence
sv: Sök nästa förekomst

en: Toggle search options
sv: Visa sökalternativ

en: _Match case
sv: _Gör skillnad på gemener/VERSALER

en: Match _entire word only
sv: Sök endast _hela ord

en: Match as _regular expression
sv: Matcha som _reguljärt uttryck

en: _Wrap around
sv: _Börja om från början

en: New Tab
sv: Ny flik

en: Save Contents
sv: Spara innehåll

en: Export
sv: Exportera

en: Print
sv: Skriv ut

en: Close Tab
sv: Stäng flik

en: Close Window
sv: Stäng fönster

en: Copy
sv: Kopiera

en: Copy as HTML
sv: Kopiera som HTML

en: Paste
sv: Klistra in

en: Select All
sv: Markera allt

en: Find Next
sv: Sök n_ästa

en: Find Previous
sv: Sök före_gående

en: Clear Highlight
sv: Töm markering

en: Hide and Show Menubar
sv: Dölj och visa menyrad

en: Full Screen
sv: Helskärmsläge

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Normal Size
sv: Normal storlek

en: Read-Only
sv: Skrivskyddad

en: Reset
sv: Återställ

en: Reset and Clear
sv: Återställ och töm

en: Switch to Previous Tab
sv: Växla till föregående flik

en: Switch to Next Tab
sv: Växla till nästa flik

en: Move Tab to the Left
sv: Flytta flik till vänster

en: Move Tab to the Right
sv: Flytta flik till höger

en: Detach Tab
sv: Koppla loss flik

en: Switch to Last Tab
sv: Växla till sista flik

en: Contents
sv: Innehåll

en: Show Primary Menu
sv: Visa primär meny

en: File
sv: Arkiv

en: Edit
sv: Redigera

en: View
sv: Visa

en: Search
sv: Sök

en: Tabs
sv: Flikar

en: Help
sv: Hjälp

en: Switch to Tab %u
sv: Växla till flik %u

en: _Action
sv: _Åtgärd

en: Shortcut _Key
sv: Snabb_tangent

en: New Terminal
sv: Ny terminal

en: New _Terminal
sv: Ny _terminal

en: New _Tab
sv: Ny f_lik

en: New _Window
sv: Nytt _fönster

en: Change _Profile
sv: Ändra _profil

en: _Profile
sv: _Profil

en: Profiles
sv: Profiler

en: Zoom _Out
sv: Zooma _ut

en: Zoom _In
sv: Zooma _in

en: _Full Screen
sv: _Helskärmsläge

en: Read-_Only
sv: Skri_vskyddad

en: Set _Title…
sv: Ställ in _titel…

en: _Advanced
sv: _Avancerat

en: _Reset
sv: _Återställ

en: Reset and C_lear
sv: Återställ och t_öm

en: _Inspector
sv: _Inspekterare

en: _Preferences
sv: _Inställningar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: _About
sv: _Om

en: _File
sv: _Arkiv

en: _Save Contents…
sv: _Spara innehåll…

en: _Export…
sv: _Exportera…

en: _Print…
sv: S_kriv ut…

en: C_lose Tab
sv: S_täng flik

en: _Close Window
sv: Stän_g fönster

en: _Edit
sv: _Redigera

en: _Copy
sv: _Kopiera

en: Copy as _HTML
sv: Kopiera som _HTML

en: _Paste
sv: K_listra in

en: Paste as _Filenames
sv: Klistra in som _filnamn

en: Select _All
sv: Markera _allt

en: P_references
sv: I_nställningar

en: _View
sv: _Visa

en: Show _Menubar
sv: Visa _menyrad

en: _Normal Size
sv: _Normal storlek

en: _Search
sv: _Sök

en: _Find…
sv: S_ök…

en: Find _Next
sv: Sök _nästa

en: Find _Previous
sv: Sök _föregående

en: _Clear Highlight
sv: _Töm markering

en: Ta_bs
sv: _Flikar

en: _Previous Tab
sv: _Föregående flik

en: _Next Tab
sv: _Nästa flik

en: Move Terminal _Left
sv: Flytta terminal till _vänster

en: Move Terminal _Right
sv: Flytta terminal till _höger

en: _Detach Terminal
sv: _Koppla loss terminal

en: _Contents
sv: _Innehåll

en: Open in _Remote Terminal
sv: Öppna i fjä_rrterminal

en: Open in _Local Terminal
sv: Öppna i _lokal terminal

en: Open the currently selected folder in a terminal
sv: Öppna den markerade mappen i en terminal

en: Open the currently open folder in a terminal
sv: Öppna den för tillfället öppna mappen i en terminal

en: Open in T_erminal
sv: Öppna i _terminal

en: Open T_erminal
sv: Öppna t_erminal

en: Open a terminal
sv: Öppna en terminal

en: C_lose Terminal
sv: S_täng terminal

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
sv: Flaggan ”%s” är föråldrad och kan tas bort i en senare version av gnome-terminal.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
sv: Använd ”%s” för att visa att inga fler flaggor kommer och få kommandoraden att exekvera.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
sv: Flaggan ”%s” stöds inte längre i denna version av gnome-terminal.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
sv: Argumentet till ”%s” är inte ett giltigt kommando: %s

en: Two roles given for one window
sv: Två roller angivna för ett fönster

en: “%s” option given twice for the same window
sv: Flaggan ”%s” angavs två gånger för samma fönster

en: Cannot pass FD %d twice
sv: Kan inte skicka FD %d två gånger

en: “%s” is not a valid zoom factor
sv: ”%s” är inte en giltig zoomfaktor

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
sv: Zoomfaktorn ”%g” är för liten, använder %g

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
sv: Zoomfaktorn ”%g” är för stor, använder %g

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
sv: Flaggan ”%s” kräver att det kommando som ska köras anges på resten av kommandoraden

en: Can only use --wait once
sv: Kan endast använda --wait en gång

en: Not a valid terminal config file.
sv: Inte en giltig terminalkonfigurationsfil.

en: Incompatible terminal config file version.
sv: Inkompatibel version för terminalkonfigurationsfil.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
sv: Registrera inte i aktiveringsnamnservern, återanvänd inte en aktiv terminal

en: Load a terminal configuration file
sv: Läs in en terminalkonfigurationsfil

en: FILE
sv: FIL

en: Do not pass the environment
sv: Skicka inte med miljön

en: Show preferences window
sv: Visa inställningsfönster

en: Print environment variables to interact with the terminal
sv: Skriv ut miljövariabler som interagerar med terminalen

en: Increase diagnostic verbosity
sv: Öka diagnostisk informationsnivå

en: Suppress output
sv: Undertryck utmatning

en: Open a new window containing a tab with the default profile
sv: Öppna ett nytt fönster som innehåller en flik med standardprofilen

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
sv: Öppna en ny flik i det senast öppnade fönstret med standardprofilen

en: Turn on the menubar
sv: Aktivera menyraden

en: Turn off the menubar
sv: Stäng av menyraden

en: Maximize the window
sv: Maximera fönstret

en: Full-screen the window
sv: Helskärm för fönstret

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
sv: Ställ in fönsterstorleken; till exempel: 80x24 eller 80x24+200+200 (KOLxRAD+X+Y)

en: GEOMETRY
sv: GEOMETRI

en: Set the window role
sv: Ställ in fönsterrollen

en: ROLE
sv: ROLL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
sv: Ställ in den senast angivna fliken som den aktiva i dess fönster

en: Execute the argument to this option inside the terminal
sv: Kör argumentet till denna flagga inuti terminalen

en: Use the given profile instead of the default profile
sv: Använd angiven profil i stället för standardprofilen

en: PROFILE-NAME
sv: PROFILNAMN

en: Set the initial terminal title
sv: Ställ in initial terminalstorlek

en: TITLE
sv: TITEL

en: Set the working directory
sv: Ställ in arbetskatalogen

en: DIRNAME
sv: KATNAMN

en: Wait until the child exits
sv: Vänta tills barnet avslutar

en: Forward file descriptor
sv: Vidarebefordra filhandtag

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
sv: Ställ in terminalens zoomfaktor (1,0 = normal storlek)

en: COMMAND
sv: KOMMANDO

en: GNOME Terminal Emulator
sv: GNOME-terminalemulator

en: Show GNOME Terminal options
sv: Visa flaggor för GNOME-terminal

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
sv: Flaggor för att öppna nya fönster eller terminalflikar; fler än en av dessa kan anges:

en: Show terminal options
sv: Visa terminalflaggor

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
sv: Fönsterflaggor; om används innan första argumentet --window eller --tab, ställer in standarden för alla fönster:

en: Show per-window options
sv: Visa flaggor för per-fönster

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
sv: Terminalflaggor; om används innan första argumentet --window eller --tab, ställer in standarden för alla terminaler:

en: Show per-terminal options
sv: Visa flaggor för per-terminal

en: Profile “%s”
sv: Profil ”%s”

en: Preferences – %s
sv: Inställningar – %s

en: New Profile
sv: Ny profil

en: Enter name for new profile with default settings:
sv: Ange namn på ny profil med standardinställningar:

en: Create
sv: Skapa

en: Enter name for new profile based on “%s”:
sv: Ange namn på ny profil baserad på ”%s”:

en: %s (Copy)
sv: %s (Kopia)

en: Clone Profile
sv: Klona profil

en: Clone
sv: Klona

en: Enter new name for profile “%s”:
sv: Ange nytt namn för profilen ”%s”:

en: Rename Profile
sv: Byt namn på profil

en: Rename
sv: Byt namn

en: Really delete profile “%s”?
sv: Verkligen ta bort profilen ”%s”?

en: Delete Profile
sv: Ta bort profil

en: Delete
sv: Ta bort

en: This is the default profile
sv: Detta är standardprofilen

en: General
sv: Allmänt

en: Shortcuts
sv: Snabbtangenter

en: No command supplied nor shell requested
sv: Inget kommando tillhandahölls, inte heller efterfrågades ett skal

en: _Relaunch
sv: Sta_rta igen

en: There was an error creating the child process for this terminal
sv: Ett fel uppstod vid skapande av barnprocessen för denna terminal

en: The child process exited normally with status %d.
sv: Barnprocessen avslutades normalt med status %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
sv: Barnprocessen terminerades av signal %d.

en: The child process was aborted.
sv: Barnprocessen terminerades.

en: Close tab
sv: Stäng flik

en: There was an error displaying help
sv: Ett fel uppstod vid visning av hjälpen

en: Contributors:
sv: Bidragsgivare:

en: Version %s for GNOME %d
sv: Version %s för GNOME %d

en: Using VTE version %u.%u.%u
sv: Använder VTE-version %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
sv: En terminalemulator för skrivbordsmiljön GNOME

en: GNOME Terminal
sv: GNOME-terminal

en: Could not open the address “%s”
sv: Kunde inte öppna adressen ”%s”

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
sv: GNOME-terminal är fri programvara: du kan distribuera det och/eller modifiera det under villkoren i GNU General Public License, publicerad av Free Software Foundation, antingen version 3 eller (om du så vill) någon senare version.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
sv: GNOME-terminal distribueras i hopp om att det ska vara användbart, men UTAN NÅGON SOM HELST GARANTI, även utan underförstådd garanti om SÄLJBARHET eller LÄMPLIGHET FÖR NÅGOT SPECIELLT ÄNDAMÅL. Se GNU General Public License för ytterligare information.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
sv: Du bör ha fått en kopia av GNU General Public License tillsammans med detta program. Om inte, se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
sv: ”file”-schema med fjärrvärdnamn stöds inte

en: Could not save contents
sv: Kunde inte spara innehåll

en: Save as…
sv: Spara som…

en: _Cancel
sv: _Avbryt

en: _Save
sv: _Spara

en: Open _Hyperlink
sv: Öppna _hyperlänk

en: Copy Hyperlink _Address
sv: Kopiera hyperlänk_adress

en: Send Mail _To…
sv: Skicka e-post _till…

en: Copy Mail _Address
sv: Kopiera e-post_adress

en: Call _To…
sv: Ring _till…

en: Copy Call _Address
sv: Kopiera samtals_adress

en: _Open Link
sv: _Öppna länk

en: Copy _Link
sv: Kopiera _länk

en: P_rofiles
sv: P_rofiler

en: L_eave Full Screen
sv: L_ämna helskärm

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
sv: Ange GNOME Terminal som din standardterminal?

en: _Yes
sv: _Ja

en: _No
sv: _Nej

en: Close this window?
sv: Stäng detta fönster?

en: Close this terminal?
sv: Stäng denna terminal?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
sv: Det finns fortfarande processer igång i några terminaler i detta fönster. Stängning av fönstret kommer att döda dem alla.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
sv: Det finns fortfarande en process igång i denna terminal. Stängning av terminalen kommer att döda den.

en: C_lose Window
sv: Stän_g fönster

en: Failed to parse arguments: %s
sv: Misslyckades med att tolka argument: %s
