gnome-terminal - en to ca translation catalogue (484 entries)

en: Use the command line
ca: Obriu la línia d'ordres

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
ca: intèrpret d'ordres;indicador;ordre;línia d'ordres;

en: New Window
ca: Finestra nova

en: Preferences
ca: Preferències

en: Configure the command line
ca: Configura la línia d'ordres

en: Terminal Preferences
ca: Preferències del Terminal

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
ca: GPL-3.0+ o GFDL-1.3-only

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
ca: El Terminal del GNOME és una aplicació d'emulació de terminal per a accedir a un intèrpret d'ordres UNIX que es pot utilitzar per a executar programes del sistema.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
ca: Permet l'ús de diferents perfils, múltiples pestanyes i a més implementa diferents dreceres de teclat.

en: Terminal plugin for Files
ca: Connector de terminal per al Fitxers

en: Open a terminal from Files
ca: Obre un terminal des del Fitxers

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
ca: Open Terminal és un connector per l'aplicació de fitxers que afegeix un element de menú al menú contextual per a obrir un terminal al directori actual de navegació.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
ca: 'Sense nom'

en: Human-readable name of the profile
ca: Nom del perfil llegible per humans

en: Human-readable name of the profile.
ca: Nom del perfil llegible per humans.

en: Default color of text in the terminal
ca: Color predeterminat del text al terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ca: Color predeterminat del text al terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (vermell).

en: Default color of terminal background
ca: El color de fons per defecte del terminal

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ca: Color predeterminat del fons del terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML, o un nom de color tal com «red» (vermell).

en: Default color of bold text in the terminal
ca: Color predeterminat del text en negreta al terminal

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
ca: Color predeterminat del text en negreta al terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (vermell). S'ignorarà si «bold_color_same_as_fg» està habilitat.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ca: Si el text en negreta hauria d'utilitzar el mateix color que el text normal

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ca: Si és «True» (cert) es renderitzarà el text en negreta utilitzant el mateix color que el text normal.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
ca: Factor d'escalat per l'alçada de la cel·la per a incrementar l'interlineat (no incrementa l'alçada del tipus de lletra).

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
ca: Factor d'escalat per l'amplada de la cel·la per a incrementar l'interlineat (no incrementa l'amplada del tipus de lletra).

en: Whether to use custom cursor colors
ca: Si s'han d'usar colors de cursor personalitzats

en: If true, use the cursor colors from the profile.
ca: Si és «True» (cert) usa els colors de cursos del perfil.

en: Cursor background color
ca: Color de fons del cursor

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del fons del cursor del terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (vermell). S'ignorarà si «cursor-colors-set» està habilitat.

en: Cursor foreground colour
ca: Color del primer pla del cursor

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del primer pla del caràcter a la posició del cursor, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (vermell). S'ignorarà si «cursor-colors-set» està habilitat.

en: Whether to use custom highlight colors
ca: Si s'usen els colors ressaltats personalitzats

en: If true, use the highlight colors from the profile.
ca: Si és «True» (cert) usa els colors ressaltats del perfil.

en: Highlight background color
ca: Color del fons ressaltat

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del fons ressaltat del terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (vermell). S'ignorarà si «highlight-colors-set» està habilitat.

en: Highlight foreground colour
ca: Color de primer pla ressaltat

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del primer pla del caràcter a la posició del cursor, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (vermell). S'ignorarà si «bold_color_same_as_fg» està habilitat.

en: Whether to perform bidirectional text rendering
ca: Si s'ha de renderitzar el text bidireccional

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
ca: Si és cert, es renderitza el text bidireccional («BiDi»).

en: Whether to perform Arabic shaping
ca: Si s'ha de donar forma a text en àrab

en: If true, shape Arabic text.
ca: Si és cert, dona forma al text en àrab.

en: Whether to enable SIXEL images
ca: Si s'han d'habilitar les imatges SIXEL

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
ca: Si és cert, s'analitzen les seqüències SIXEL i es renderitzaran les imatges.

en: Whether bold is also bright
ca: Si la negreta és també brillant

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
ca: Si és «True» (cert) la configuració de la negreta als primers 8 colors també commuta a les seves variants de brillantor.

en: Whether to ring the terminal bell
ca: Si ha de sonar l'avís sonor del terminal

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
ca: Llista de caràcters de puntuació ASCII que no seran tractats com a part d'una paraula en seleccionar per paraules

en: Default number of columns
ca: Nombre predeterminat de columnes

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ca: Nombre de columnes en les finestres de terminal acabades de crear. No té cap efecte si «use_custom_default_size» no està habilitat.

en: Default number of rows
ca: Nombre predeterminat de files

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ca: Nombre de files en les finestres de terminal acabades de crear. No té cap efecte si «use_custom_default_size» no està habilitat.

en: When to show the scrollbar
ca: Si s'ha de mostrar la barra de desplaçament

en: Number of lines to keep in scrollback
ca: Nombre de línies a mantenir en el desplaçament

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ca: Nombre de línies de desplaçament a mantenir. Podeu desplaçar-vos cap enrere en el terminal aquest nombre de línies; les línies que no càpiguen al desplaçament es descarten. Si «scrollback_unlimited» està habilitat, s'ignorarà aquest valor.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ca: Si s'hauria de mantenir un nombre de línies il·limitat en el desplaçament

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ca: Si és «True» (cert) les línies de desplaçament no es descartaran mai. L'historial de desplaçament s'emmagatzema temporalment al disc, de manera que això pot provocar que el sistema es quedi sense espai al disc si hi ha molta sortida al terminal.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ca: Si s'ha de desplaçar al final quan es prem una tecla

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ca: Si és «True» (cert) en prémer una tecla farà que es desplaci al final.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
ca: Si s'ha de desplaçar al final quan hi ha una sortida nova

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
ca: Si és «True» (cert) quan hi hagi nova sortida el terminal es desplaçarà al fons.

en: What to do with the terminal when the child command exits
ca: Què cal fer amb el terminal quan l'ordre del subprocés surt

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
ca: Els valors possibles són «close» per a tancar el terminal i «restart» per a tornar a executar l'ordre, i «hold» per a mantenir el terminal obert sense ordres executant-se per dins.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ca: Si s'ha d'executar l'ordre dins del terminal com un intèrpret d'entrada

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
ca: Si és «True» (cert) l'ordre dins del terminal s'iniciarà com a un intèrpret d'entrada (argv[0] tindrà un guió davant seu).

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
ca: Si s'ha de matenir el directori de treball quan s'obre un terminal nou

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
ca: Controla si en obrir un terminal nou des d'un ja existent s'hi arrossega el directori de treball del terminal obert al nou.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ca: Si s'executa o no una ordre personalitzada en comptes de l'intèrpret d'ordres

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ca: Si és «True» (cert) el valor de la configuració «custom_command» s'utilitzarà en comptes d'executar un intèrpret.

en: Whether to blink the cursor
ca: Si el cursor ha de parpellejar

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
ca: Els valors possibles són «system» (sistema) per a utilitzar el paràmetre de parpelleig del cursor global, «on» (activat) o «off» (apagat) per a establir explícitament el mode.

en: The cursor appearance
ca: L'aparença del cursor

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
ca: Els valors possibles pel parpelleig del text són «always» (sempre) o «never» (mai), o només quan el terminal està «focused» (té el focus) o «unfocused» (perd el focus).

en: Custom command to use instead of the shell
ca: L'ordre personalitzada a utilitzar en comptes de l'intèrpret d'ordres

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ca: Executa aquesta ordre en comptes de l'intèrpret, si «use_custom_command» és cert.

en: Palette for terminal applications
ca: Paleta per a les aplicacions de terminal

en: A Pango font name and size
ca: Un nom i mida de tipus de lletra Pango

en: The code sequence the Backspace key generates
ca: La seqüència de codi que genera la tecla de retrocés

en: The code sequence the Delete key generates
ca: La seqüència de codi que genera la tecla de suprimir

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ca: Si s'han d'utilitzar els colors del tema per al giny del terminal

en: Whether to use the system monospace font
ca: Si s'ha d'utilitzar el tipus de lletra d'amplada fixa del sistema

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
ca: Si s'han de reajustar els continguts del terminal en redimensionar la finestra

en: Which encoding to use
ca: Quina codificació s'ha d'utilitzar

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
ca: Si els caràcters d'amplada incerta són estrets o amples quan s'utilitzi la codificació UTF-8

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ca: La drecera per a obrir una pestanya nova

en: Keyboard shortcut to open a new window
ca: La drecera per a obrir una finestra nova

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ca: La drecera per a desar els continguts de la pestanya actual a un fitxer

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
ca: La drecera per a exportar els continguts de la pestanya actual a un fitxer en diversos formats

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
ca: La drecera per a imprimir els continguts de la pestanya actual a una impressora o fitxer

en: Keyboard shortcut to close a tab
ca: La drecera per a tancar una pestanya

en: Keyboard shortcut to close a window
ca: La drecera per a tancar una finestra

en: Keyboard shortcut to copy text
ca: La drecera per a copiar text

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
ca: La drecera del teclat  per a copiar text com a HTML

en: Keyboard shortcut to paste text
ca: La drecera per a enganxar text

en: Keyboard shortcut to select all text
ca: La drecera per a seleccionar tot el text

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
ca: La drecera per a obrir el diàleg de preferències

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ca: La drecera per a commutar el mode a pantalla sencera

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ca: La drecera per a canviar la visibilitat de la barra del menú

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
ca: La drecera per a commutar l'estat a sols lectura

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ca: La drecera per a reiniciar el terminal

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ca: La drecera per a reiniciar i netejar el terminal

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
ca: La drecera per a obrir el diàleg de cerca

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
ca: La drecera per a trobar el resultat següent del terme de cerca

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
ca: La drecera per a trobar el resultat anterior del terme de cerca

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
ca: La drecera per a netejar el realçat de cerca

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ca: La drecera per a canviar a la pestanya anterior

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ca: La drecera per a canviar a la pestanya següent

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
ca: La drecera per a moure la pestanya actual a l'esquerra

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
ca: La drecera per a moure la pestanya actual a la dreta

en: Keyboard shortcut to detach current tab
ca: La drecera per a separar la pestanya actual

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
ca: La drecera per a canviar a la pestanya numerada

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
ca: La drecera per a canviar a l'última pestanya

en: Keyboard shortcut to launch help
ca: La drecera per a llançar l'ajuda

en: Keyboard shortcut to make font larger
ca: La drecera per a fer el tipus de lletra més gran

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ca: La drecera per a fer el tipus de lletra més petit

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ca: La drecera per a fer el tipus de lletra de mida normal

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
ca: La drecera per a mostrar el menú primari

en: Whether the menubar has access keys
ca: Si la barra de menú té dreceres

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
ca: Si s'han de tenir dreceres Alt+lletra per a la barra de menú. Poden interferir amb algunes aplicacions dins del terminal així doncs és possible inhabilitar-les.

en: Whether shortcuts are enabled
ca: Si les dreceres estan habilitades

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
ca: Si les dreceres estan habilitades. Poden interferir amb algunes aplicacions dins del terminal, per aquest motiu és possible inhabilitar-les.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
ca: Si la drecera estàndard de GTK per a accedir a les barres de menú està activada

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ca: Normalment podeu accedir a la barra de menú amb F10. Això també es pot personalitzar mitjançant el fitxer gtkrc (gtk-menu-bar-accel = «el que sigui»). Aquesta opció permet que l'accelerador de barra de menú estàndard es pugui inhabilitar.

en: Whether the shell integration is enabled
ca: Si s'habilita la integració amb l'intèrpret d'ordres

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
ca: Si s'ha de demanar confirmació abans de tancar el terminal

en: Additional info section items to appear in the context menu
ca: Elements addicionals de la secció d'informació que apareixeran al menú contextual

en: Whether to show the menubar in new windows
ca: Si s'ha de mostrar la barra de menú a les finestres noves

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
ca: Si s'han d'obrir els terminals nous a finestres o a pestanyes

en: When to show the tabs bar
ca: Si s'ha de mostrar la barra de pestanyes

en: The position of the tab bar
ca: La posició de la barra de pestanyes

en: Which theme variant to use
ca: Quina variant del tema s'ha d'utilitzar

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
ca: Si les pestanyes noves s'han d'obrir al costat de l'actual o a l'última posició

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
ca: Comprova sempre si el terminal del GNOME és el terminal predeterminat

note: Open new terminal in new window
en: Window
ca: Finestra

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
ca: Pestanya

note: New tab opens at the last position
en: Last
ca: Últim

note: New tab opens next to current tab
en: Next
ca: Següent

[ctx: theme variant]
en: Default
ca: Predeterminada

[ctx: theme variant]
en: Light
ca: Clar

[ctx: theme variant]
en: Dark
ca: Fosc

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
ca: Estret

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
ca: Ample

note: Cursor shape
en: Block
ca: Bloc

note: Cursor shape
en: I-Beam
ca: Forma d'I

note: Cursor shape
en: Underline
ca: Subratllat

note: Cursor blink mode
en: Default
ca: Predeterminat

note: Cursor blink mode
en: Enabled
ca: Activat

note: Cursor blink mode
en: Disabled
ca: Inhabilitat

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
ca: Mai

note: Text blink mode
en: When focused
ca: Quan té el focus

note: Text blink mode
en: When unfocused
ca: Quan perd el focus

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
ca: Sempre

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
ca: Reemplaça el títol inicial

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
ca: Va abans del títol inicial

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
ca: Va després del títol inicial

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
ca: Mantén el títol inicial

note: When command exits
en: Exit the terminal
ca: Surt del terminal

note: When command exits
en: Restart the command
ca: Reinicia l'ordre

note: When command exits
en: Hold the terminal open
ca: Mantén obert el terminal

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
ca: Consola Linux

note: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
ca: Assolellat

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
ca: Personalitzat

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
ca: Automàtic

note: This refers to the Delete keybinding option
en: ASCII DEL
ca: Supr ASCII

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
ca: Seqüència d'escapada

note: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
ca: Esborrat TTY

note: Preserve working directory
en: Shell only
ca: Només el Shell

en: _Show menubar by default in new terminals
ca: _Mostra la barra del menú per defecte en terminals nous

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
ca: _Habilita els mnemònics (com ara Alt+F per a obrir el menú Fitxer)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
ca: Habilita la drecera del _menú (F10 per defecte)

en: Theme _variant:
ca: _Variant del tema:

en: Open _new terminals in:
ca: Obre els terminals _nous a:

en: New tab _position:
ca: _Posició de la pestanya nova:

en: _Always check if default terminal
ca: _Comprova sempre si és el terminal predeterminat

en: _Set as default terminal
ca: _Estableix com a terminal predeterminat

en: _Enable shortcuts
ca: _Habilita les dreceres

en: Text Appearance
ca: Aparença del text

en: Initial terminal si_ze:
ca: _Mida inicial del terminal:

en: columns
ca: columnes

en: rows
ca: files

en: Rese_t
ca: R_einicia

en: Custom _font:
ca: _Tipus de lletra personalitzat:

en: Choose A Terminal Font
ca: Trieu un tipus de lletra de terminal

en: Cell spaci_ng:
ca: E_spaiat de la cel·la:

en: Allow b_linking text:
ca: _Permet el parpelleig de text:

en: Cursor _shape:
ca: _Forma del cursor:

en: Cursor blin_king:
ca: _Parpelleig del cursor:

en: Sound
ca: So

en: Terminal _bell
ca: _Avís sonor del terminal

en: Profile ID:
ca: Identificador del perfil:

en: Text and Background Color
ca: Color del text i del fons

en: _Use colors from system theme
ca: _Utilitza els colors del tema del sistema

en: Built-in sche_mes:
ca: Esquemes _integrats:

en: Background
ca: Fons

en: _Default color:
ca: _Color per defecte:

en: Choose Terminal Text Color
ca: Trieu el color del text del terminal

en: Choose Terminal Background Color
ca: Trieu el color de fons del terminal

en: Bo_ld color:
ca: Color de la _negreta:

en: Choose Terminal Bold Text Color
ca: Trieu el color de la negreta del text del terminal

en: _Underline color:
ca: _Color del subratllat:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
ca: Trieu el color del subratllat del text del terminal

en: Cu_rsor color:
ca: _Color del cursor:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
ca: Trieu el color de primer pla del cursor del terminal

en: Choose Terminal Cursor Background Color
ca: Trieu el color de fons del cursor del terminal

en: _Highlight color:
ca: _Color del ressaltat:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
ca: Trieu el color de primer pla ressaltat del terminal

en: Choose Terminal Highlight Background Color
ca: Trieu el color de fons ressaltat del terminal

en: Palette
ca: Paleta

en: Built-in _schemes:
ca: _Esquemes integrats:

en: Color p_alette:
ca: _Paleta de colors:

en: Show _bold text in bright colors
ca: M_ostra el text en negreta en colors brillants

en: _Show scrollbar
ca: Mo_stra la barra de desplaçament

en: Scroll on _output
ca: Desplaçament en la _sortida

en: Scroll on _keystroke
ca: Desplaçament en _prémer una tecla

en: _Limit scrollback to:
ca: _Limita el desplaçament cap enrere a:

en: lines
ca: línies

en: Scrolling
ca: Desplaçament

en: _Run command as a login shell
ca: _Executa una ordre com a entrada a l'intèrpret d'ordres

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ca: E_xecuta una ordre personalitzada en comptes del meu intèrpret d'ordres

en: Custom co_mmand:
ca: _Ordre personalitzada:

en: _Preserve working directory:
ca: _Manté el directori de treball:

en: When command _exits:
ca: Quan s'usa l'ordre _surt:

en: Command
ca: Ordre

en: _Backspace key generates:
ca: La tecla de _retrocés genera:

en: _Delete key generates:
ca: La tecla de _suprimir genera:

en: _Encoding:
ca: _Codificació:

en: Ambiguous-_width characters:
ca: Caràcters d'_amplada incerta:

en: Enable _SIXEL images
ca: _Habilita les imatges SIXEL

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ca: Reinicia les _opcions de compatibilitat a aquelles per defecte

en: Compatibility
ca: Compatibilitat

en: Clone…
ca: Clona…

en: Rename…
ca: Canvia el nom…

en: Delete…
ca: Suprimeix…

en: Set as default
ca: Estableix com a predeterminat

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Black on light yellow
ca: Negre sobre groc clar

en: Black on white
ca: Negre sobre blanc

en: Gray on black
ca: Gris sobre negre

en: Green on black
ca: Verd sobre negre

en: White on black
ca: Blanc sobre negre

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
ca: GNOME clar

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
ca: GNOME fosc

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
ca: Tango clar

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
ca: Tango fosc

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
ca: Solarized clar

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
ca: Solarized fosc

en: Error parsing command: %s
ca: S'ha produït un error en analitzar l'ordre: %s

en: Chinese Traditional
ca: Xinès tradicional

en: Cyrillic/Russian
ca: Ciríl·lic/Rus

en: Japanese
ca: Japonès

en: Korean
ca: Coreà

en: Chinese Simplified
ca: Xinès simplificat

en: Western
ca: Occidental

en: Central European
ca: Europa central

en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

en: Turkish
ca: Turc

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Arabic
ca: Àrab

en: Nordic
ca: Nòrdic

en: Baltic
ca: Bàltic

en: Celtic
ca: Celta

en: Romanian
ca: Romanès

en: South European
ca: Europa del sud

en: Greek
ca: Grec

en: Hebrew Visual
ca: Hebreu visual

en: Cyrillic/Ukrainian
ca: Ciríl·lic/Ucraïnès

en: Croatian
ca: Croat

en: Thai
ca: Tailandès

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Legacy CJK Encodings
ca: Codificacions CJK antigues

en: Obsolete Encodings
ca: Codificacions obsoletes

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
ca: amplada

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
ca: alçada

en: Choose Palette Color %u
ca: Trieu el color de la paleta %u

en: Palette entry %u
ca: Entrada de la paleta %u

en: Find
ca: Cerca

en: Find previous occurrence
ca: Cerca la coincidència anterior

en: Find next occurrence
ca: Cerca la coincidència següent

en: Toggle search options
ca: Commuta les opcions de cerca

en: _Match case
ca: Coi_ncidència de majúscules i minúscules

en: Match _entire word only
ca: Només coincid_eix la paraula sencera

en: Match as _regular expression
ca: Només coincideix una expressió _regular

en: _Wrap around
ca: Continua des de l'_inici

en: New Tab
ca: Pestanya nova

en: Save Contents
ca: Desa el contingut

en: Export
ca: Exporta

en: Print
ca: Imprimeix

en: Close Tab
ca: Tanca la pestanya

en: Close Window
ca: Tanca la finestra

en: Copy
ca: Copia

en: Copy as HTML
ca: Copia com a HTML

en: Paste
ca: Enganxa

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Find Next
ca: Cerca el següent

en: Find Previous
ca: Cerca l'anterior

en: Clear Highlight
ca: Neteja el ressaltat

en: Hide and Show Menubar
ca: Amaga i mostra la barra de menú

en: Full Screen
ca: Pantalla completa

en: Zoom In
ca: Amplia el zoom

en: Zoom Out
ca: Redueix el zoom

en: Normal Size
ca: Mida normal

en: Read-Only
ca: Només lectura

en: Reset
ca: Reinicia

en: Reset and Clear
ca: Reinicia i neteja

en: Switch to Previous Tab
ca: Canvia a la pestanya anterior

en: Switch to Next Tab
ca: Canvia a la pestanya següent

en: Move Tab to the Left
ca: Mou la pestanya a l'esquerra

en: Move Tab to the Right
ca: Mou la pestanya a la dreta

en: Detach Tab
ca: Separa la pestanya

en: Switch to Last Tab
ca: Canvia a l'última pestanya

en: Contents
ca: Continguts

en: Show Primary Menu
ca: Mostra el menú primari

en: File
ca: Fitxer

en: Edit
ca: Edita

en: View
ca: Visualitza

en: Search
ca: Cerca

en: Tabs
ca: Pestanyes

en: Help
ca: Ajuda

en: Switch to Tab %u
ca: Canvia a la pestanya %u

en: _Action
ca: _Acció

en: Shortcut _Key
ca: _Tecla de drecera

en: New Terminal
ca: Terminal nou

en: New _Terminal
ca: Terminal _nou

en: New _Tab
ca: _Pestanya nova

en: New _Window
ca: Finestra _nova

en: Change _Profile
ca: Canvia de _perfil

en: _Profile
ca: _Perfil

en: Zoom _Out
ca: _Redueix el zoom

en: Zoom _In
ca: _Amplia el zoom

en: _Full Screen
ca: _Pantalla completa

en: Read-_Only
ca: Només _lectura

en: Set _Title…
ca: _Estableix el títol…

en: _Advanced
ca: _Avançat

en: _Reset
ca: _Reinicia

en: Reset and C_lear
ca: Reinicia i _neteja

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: _Help
ca: A_juda

en: _About
ca: _Quant a

en: _File
ca: _Fitxer

en: _Save Contents…
ca: De_sa el contingut…

en: _Export…
ca: _Exporta…

en: _Print…
ca: _Imprimeix…

en: C_lose Tab
ca: _Tanca la pestanya

en: _Close Window
ca: Tanca la _finestra

en: _Edit
ca: _Edita

en: _Copy
ca: _Copia

en: Copy as _HTML
ca: Copia com a _HTML

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: Paste as _Filenames
ca: Enganxa com a _noms de fitxers

en: Select _All
ca: _Selecciona-ho tot

en: P_references
ca: _Preferències

en: _View
ca: _Visualitza

en: Show _Menubar
ca: Mostra la _barra del menú

en: _Normal Size
ca: _Mida normal

en: _Search
ca: _Cerca

en: _Find…
ca: _Cerca…

en: Find _Next
ca: _Cerca el següent

en: Find _Previous
ca: C_erca l'anterior

en: _Clear Highlight
ca: _Neteja el realçat

en: Ta_bs
ca: _Pestanyes

en: _Previous Tab
ca: Pestanya _anterior

en: _Next Tab
ca: Pestanya _següent

en: Move Terminal _Left
ca: Mou el terminal a l'_esquerra

en: Move Terminal _Right
ca: Mou el terminal a la _dreta

en: _Detach Terminal
ca: _Separa el terminal

en: _Contents
ca: _Continguts

en: Open in _Remote Terminal
ca: Obre en un terminal _remot

en: Open in _Local Terminal
ca: Obre en un terminal _local

en: Open the currently selected folder in a terminal
ca: Obre la carpeta seleccionada actualment en un terminal

en: Open the currently open folder in a terminal
ca: Obre la carpeta oberta actualment en un terminal

en: Open in T_erminal
ca: Obre en un t_erminal

en: Open T_erminal
ca: Obre un t_erminal

en: Open a terminal
ca: Obre un terminal

en: C_lose Terminal
ca: _Tanca el terminal

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
ca: L'opció «%s» ja no és compatible i pot ser suprimida en una versió futura del gnome-terminal.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
ca: Utilitzeu «%s» per a acabar les opcions i posar la línia d'ordres que voleu executar després.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
ca: L'opció «%s» ja no és compatible amb aquesta versió del gnome-terminal.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
ca: L'argument per a «%s» no és una ordre vàlida: %s

en: Two roles given for one window
ca: S'han atorgat dos rols a una mateixa finestra

en: “%s” option given twice for the same window
ca: S'ha donat l'opció «%s» dues vegades per a la mateixa finestra

en: Cannot pass FD %d twice
ca: No es pot passar dues vegades el descriptor de fitxer %d

en: “%s” is not a valid zoom factor
ca: «%s» no és un factor d'ampliació vàlid

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
ca: El factor d'ampliació «%g» és massa petit, s'utilitzarà %g

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
ca: El factor d'ampliació «%g» és massa gran, s'utilitzarà %g

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
ca: L'opció «%s» requereix especificar l'ordre a executar en la resta de la línia d'ordres

en: Can only use --wait once
ca: Només es pot usar «--wait» un cop

en: Not a valid terminal config file.
ca: No és un fitxer de configuració del terminal vàlid.

en: Incompatible terminal config file version.
ca: La versió del fitxer de configuració del terminal no és vàlida.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ca: No registris al servidor de noms d'activació, no reutilitzis un terminal actiu

en: Load a terminal configuration file
ca: Carrega un fitxer de configuració del terminal

en: FILE
ca: FITXER

en: Do not pass the environment
ca: Ignora les variables d'entorn

en: Show preferences window
ca: Mostra la finestra d'opcions

en: Print environment variables to interact with the terminal
ca: Imprimeix variables d'entorn per a interaccionar amb el terminal

en: Increase diagnostic verbosity
ca: Incrementa el nivell de detall del diagnòstic

en: Suppress output
ca: Suprimeix la sortida

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ca: Obre una finestra nova amb una pestanya amb el perfil predeterminat

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ca: Obre una pestanya nova a la darrera finestra oberta amb el perfil predeterminat

en: Turn on the menubar
ca: Activa la barra de menú

en: Turn off the menubar
ca: Desactiva la barra de menú

en: Maximize the window
ca: Maximitza la finestra

en: Full-screen the window
ca: Mostra la finestra a pantalla completa

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
ca: Establiu la mida de la finestra; per exemple 80x24 o 80x24+200+200 (COLUMNESxFILES+X+Y)

en: GEOMETRY
ca: GEOMETRIA

en: Set the window role
ca: Estableix el rol de la finestra

en: ROLE
ca: ROL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ca: Estableix l'última pestanya especificada com a l'activa en la seva finestra

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ca: Executa l'argument d'aquesta opció dins del terminal

en: Use the given profile instead of the default profile
ca: Utilitza el perfil especificat en lloc del predeterminat

en: PROFILE-NAME
ca: NOM-DEL-PERFIL

en: Set the initial terminal title
ca: Estableix el títol del terminal inicial

en: TITLE
ca: TÍTOL

en: Set the working directory
ca: Estableix el directori de treball

en: DIRNAME
ca: DIRECTORI

en: Wait until the child exits
ca: Espera fins que el subprocés surti

en: Forward file descriptor
ca: Redirigeix el descriptor del fitxer

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
ca: Estableix el factor d'ampliació del terminal (1.0 = mida normal)

en: ZOOM
ca: AMPLIACIÓ

en: COMMAND
ca: ORDRE

en: GNOME Terminal Emulator
ca: Emulador de terminal del GNOME

en: Show GNOME Terminal options
ca: Mostra les opcions del terminal del GNOME

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ca: Opcions per a obrir finestres o pestanyes de terminal noves. Se'n pot especificar més d'una:

en: Show terminal options
ca: Mostra les opcions del terminal

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ca: Opcions de la finestra. Si s'utilitzen abans del primer argument --window o --tab, s'establiran de forma predeterminada a totes les finestres:

en: Show per-window options
ca: Mostra les opcions individuals per finestra

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ca: Opcions del terminal. Si s'utilitzen abans del primer argument --window o --tab, s'establiran de forma predeterminada a tots els terminals:

en: Show per-terminal options
ca: Mostra les opcions individuals per terminal

en: Profile “%s”
ca: Perfil «%s»

en: Preferences – %s
ca: Preferències – %s

en: New Profile
ca: Perfil nou

en: Enter name for new profile with default settings:
ca: Introduïu el nom del perfil nou amb els paràmetres per defecte:

en: Create
ca: Crea

en: Enter name for new profile based on “%s”:
ca: Introduïu el nom del perfil nou basat amb «%s»:

en: %s (Copy)
ca: %s (còpia)

en: Clone Profile
ca: Clona el perfil

en: Clone
ca: Clona

en: Enter new name for profile “%s”:
ca: Introduïu el nom nou pel perfil «%s»:

en: Rename Profile
ca: Canvia el nom al perfil

en: Rename
ca: Canvia el nom

en: Really delete profile “%s”?
ca: Segur que voleu suprimir el perfil «%s»?

en: Delete Profile
ca: Suprimeix el perfil

en: Delete
ca: Suprimeix

en: This is the default profile
ca: Aquest és el perfil predeterminat

en: Shortcuts
ca: Dreceres

en: Profiles
ca: Perfils

en: No command supplied nor shell requested
ca: No s'ha especificat cap ordre ni s'ha indicat l'intèrpret d'ordres

en: _Relaunch
ca: _Torna a executar

en: There was an error creating the child process for this terminal
ca: S'ha produït un error en crear el subprocés per aquest terminal

en: The child process exited normally with status %d.
ca: El subprocés ha finalitzat normalment amb l'estat %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
ca: El senyal %d ha interromput el subprocés.

en: The child process was aborted.
ca: S'ha interromput el subprocés.

en: Close tab
ca: Tanca la pestanya

en: There was an error displaying help
ca: S'ha produït un error en mostrar l'ajuda

en: Contributors:
ca: Col·laboradors:

en: Version %s for GNOME %d
ca: Versió %s del GNOME %d

en: Using VTE version %u.%u.%u
ca: S'utilitza VTE versió %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
ca: Un emulador de terminal per a l'escriptori GNOME

en: GNOME Terminal
ca: Terminal del GNOME

en: Could not open the address “%s”
ca: No s'ha pogut obrir l'adreça «%s»

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ca: El terminal del GNOME és programari lliure: podeu redistribuir-lo i/o modificar-lo sota els termes de la Llicència Pública General GNU tal com ha estat publicada per la Free Software Foundation; ja sigui la versió 3 de la Llicència o bé (si ho preferiu) qualsevol altra versió posterior.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ca: El terminal GNOME es distribueix amb l'expectativa que serà útil, però SENSE CAP GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de COMERCIABILITAT o ADEQUACIÓ PER UN PROPÒSIT PARTICULAR. Vegeu la Llicència Pública General GNU per a obtenir-ne més detalls.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ca: Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU juntament amb el terminal del GNOME. En cas contrari, vegeu <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
ca: No s'admet l'esquema «fitxer» a l'amfitrió remot

en: Could not save contents
ca: No s'ha pogut desar el contingut

en: Save as…
ca: Anomena i desa…

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Save
ca: _Desa

en: Open _Hyperlink
ca: _Obre l'enllaç

en: Copy Hyperlink _Address
ca: _Copia l'adreça de l'enllaç

en: Send Mail _To…
ca: En_via un correu a…

en: Copy Mail _Address
ca: _Copia l'adreça electrònica

en: Call _To…
ca: Truc_a a…

en: Copy Call _Address
ca: _Copia l'adreça de trucada

en: _Open Link
ca: _Obre l'enllaç

en: Copy _Link
ca: _Copia l'enllaç

en: P_rofiles
ca: Pe_rfils

en: L_eave Full Screen
ca: _Surt de la pantalla completa

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
ca: Voleu definir el terminal del GNOME com el vostre terminal predeterminat?

en: _Yes
ca: _Sí

en: Close this window?
ca: Voleu tancar aquesta finestra?

en: Close this terminal?
ca: Voleu tancar aquest terminal?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
ca: Encara s'estan executant processos en alguns terminals d'aquesta finestra. Si la tanqueu es mataran tots.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
ca: Encara s'està executant un procés en aquest terminal. Si el tanqueu es matarà aquest procés.

en: C_lose Window
ca: Tanca la _finestra

en: Failed to parse arguments: %s
ca: Ha fallat l'anàlisi dels arguments: %s
