gnome-terminal - en to ca translation catalogue (467 entries)

en: Use the command line
ca: Obriu la línia d'ordes

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
ca: El Terminal del GNOME és una aplicació d'emulació de terminal per accedir a un intèrpret d'ordes UNIX que es pot utilitzar per executar programes del sistema.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
ca: Permet l'ús de diferents perfils, múltiples pestanyes i a més implementa diferents dreceres de teclat.

en: Terminal plugin for Files
ca: Connector de terminal per als fitxers

en: Open a terminal from Files
ca: Obri un terminal per als fitxers

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
ca: Open Terminal és un connector per l'aplicació de fitxers que afig un element de menú al menú contextual per obrir un terminal al directori actual de navegació.

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
ca: intèrpret d'ordes;indicador;orde;línia d'ordes;

en: Suppress output
ca: Suprimeix l'eixida

en: Verbose output
ca: Eixida detallada

en: Output options:
ca: Opcions d'eixida:

en: Show output options
ca: Mostra les opcions d'eixida

en: “%s” is not a valid application ID
ca: «%s» no és un identificador d'aplicació vàlid

en: Server application ID
ca: Identificador de l'aplicació de servidor

en: ID
ca: Identificador

en: Show completions
ca: Mostra les complecions

en: Global options:
ca: Opcions globals:

en: Show global options
ca: Mostra les opcions globals

en: FD passing of stdin is not supported
ca: No es permet passar el descriptor de fitxer de l'entrada estàndard

en: FD passing of stdout is not supported
ca: No es permet passar el descriptor de fitxer de l'eixida estàndard

en: FD passing of stderr is not supported
ca: No es permet passar el descriptor de fitxer de l'eixida d'errades

en: Invalid argument “%s” to --fd option
ca: L'argument «%s» per l'opció «--fd» no és vàlid

en: Cannot pass FD %d twice
ca: No es pot passar dues vegades el descriptor de fitxer %d

en: Forward stdin
ca: Redirecciona l'entrada estàndard (stdin)

en: Forward stdout
ca: Redirecciona l'eixida estàndard (stdout)

en: Forward stderr
ca: Redirecciona l'eixida d'errors (stderr)

en: Forward file descriptor
ca: Redirecciona el descriptor de fitxers

en: Exec options:
ca: Opcions d'execució:

en: Show exec options
ca: Mostra les opcions d'execució

en: Maximise the window
ca: Maximitza la finestra

en: Full-screen the window
ca: Mostra la finestra a pantalla completa

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
ca: Establiu la mida de la finestra; per exemple 80x24 or 80x24+200+200 (COLUMNESxFILES+X+Y)

en: GEOMETRY
ca: GEOMETRIA

en: Set the window role
ca: Estableix el rol de la finestra

en: ROLE
ca: ROL

en: Window options:
ca: Opcions de la finestra:

en: Show window options
ca: Mostra les opcions de la finestra

en: May only use option %s once
ca: Potser només s'utilitzarà l'opció %s una vegada

en: “%s” is not a valid zoom factor
ca: «%s» no és un factor d'ampliació vàlid

en: Zoom value “%s” is outside allowed range
ca: El valor d'ampliació «%s» està fora del rang permés

en: Use the given profile instead of the default profile
ca: Utilitza el perfil especificat en lloc del predeterminat

en: Set the working directory
ca: Estableix el directori de treball

en: DIRNAME
ca: DIRECTORI

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
ca: Estableix el factor d'ampliació del terminal (1.0 = mida normal)

en: ZOOM
ca: AMPLIACIÓ

en: Terminal options:
ca: Opcions del terminal:

en: Show terminal options
ca: Mostra les opcions del terminal

en: Wait until the child exits
ca: Espera fins que el subprocés isca

en: Processing options:
ca: Opcions de processament:

en: Show processing options
ca: Mostra les opcions de processament

en: Missing argument
ca: Falta l'argument

en: Unknown command “%s”
ca: Es desconeix l'orde «%s»

en: “%s” needs the command to run as arguments after “--”
ca: «%s» necessita l'orde a executar com a argument després de «--»

en: Extraneous arguments after “--”
ca: Arguments estranys després de «--»

en: Error processing arguments: %s
ca: S'ha produït un error en processar els arguments: %s

en: Default
ca: Predeterminat

en: Unnamed
ca: Sense nom

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Unnamed'
ca: 'Sense nom'

en: Human-readable name of the profile
ca: Nom del perfil llegible per humans

en: Human-readable name of the profile.
ca: Nom del perfil llegible per humans.

en: Default color of text in the terminal
ca: Color predeterminat del text al terminal

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ca: Color predeterminat del text al terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (roig).

en: Default color of terminal background
ca: El color de fons del terminal per defecte

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
ca: Color predeterminat del fons del terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML, o un nom de color tal com «red» (roig).

en: Default color of bold text in the terminal
ca: Color predeterminat del text en negreta al terminal

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
ca: Color predeterminat del text en negreta al terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (roig). S'ignorarà si «bold_color_same_as_fg» està habilitat.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
ca: Si el text en negreta hauria d'utilitzar el mateix color que el text normal

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
ca: Si és «True» (cert) es renderitzarà el text en negreta utilitzant el mateix color que el text normal.

en: Whether to use custom cursor colors
ca: Si s'han d'usar colors de cursor personalitzats

en: If true, use the cursor colors from the profile.
ca: Si és «True» (cert) usa els colors de cursos del perfil.

en: Cursor background color
ca: Color de fons del cursor

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del fons del cursor del terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (roig). S'ignorarà si «cursor-colors-set» està habilitat.

en: Cursor foreground colour
ca: Color del primer pla

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del primer pla del caràcter a la posició del cursor, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (roig). S'ignorarà si «cursor-colors-set» està habilitat.

en: Whether to use custom highlight colors
ca: Si s'usen els colors ressaltats personalitzats

en: If true, use the highlight colors from the profile.
ca: Si és «True» (cert) usa els colors ressaltats del perfil.

en: Highlight background color
ca: Color del fons ressaltat

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del fons ressaltat del terminal, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (roig). S'ignorarà si «highlight-colors-set» està habilitat.

en: Highlight foreground colour
ca: Color de primer pla ressaltat

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
ca: Color personalitzat del primer pla del caràcter a la posició del cursor, com una especificació de color: poden ser dígits hexadecimals en estil HTML o un nom de color tal com «red» (roig). S'ignorarà si «bold_color_same_as_fg» està habilitat.

en: Whether to allow bold text
ca: Si es permet o no text en negreta

en: If true, allow applications in the terminal to make text boldface.
ca: Si és «True» (cert) permet a les aplicacions dins del terminal mostrar text en negreta.

en: Whether to ring the terminal bell
ca: Si ha de sonar l'avís sonor del terminal

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
ca: Llista de caràcters de puntuació ASCII que no seran tractats com a part d'una paraula en seleccionar per paraules

en: Whether to show menubar in new windows/tabs
ca: Si s'ha de mostrar la barra de menú a les finestres/pestanyes noves

en: True if the menubar should be shown in new window
ca: Establiu-ho a «True» (cert) si la barra de menú s'ha de mostrar a les noves finestres

en: Default number of columns
ca: Nombre predeterminat de columnes

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ca: Nombre de columnes en les finestres de terminal acabades de crear. No té cap efecte si «use_custom_default_size» no està habilitat.

en: Default number of rows
ca: Nombre predeterminat de files

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
ca: Nombre de files en les finestres de terminal acabades de crear. No té cap efecte si «use_custom_default_size» no està habilitat.

en: When to show the scrollbar
ca: Si s'ha de mostrar la barra de desplaçament

en: Number of lines to keep in scrollback
ca: Nombre de línies a mantindre en el desplaçament

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
ca: Nombre de línies de desplaçament a mantindre. Podeu desplaçar-vos cap arrere en el terminal este nombre de línies; les línies que no càpiguen al desplaçament es descarten. Si «scrollback_unlimited» està habilitat, s'ignorarà este valor.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
ca: Si s'hauria de mantindre un nombre de línies il·limitat en el desplaçament

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
ca: Si és «True» (cert) les línies de desplaçament no es descartaran mai. L'historial de desplaçament s'emmagatzema temporalment al disc, de manera que això pot provocar que el sistema es quede sense espai al disc si hi ha molta eixida al terminal.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
ca: Si s'ha de desplaçar al final quan es prem una tecla

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
ca: Si és «True» (cert) en prémer una tecla farà que es desplaci al final.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
ca: Si s'ha de desplaçar al final quan hi ha una eixida nova

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
ca: Si és «True» (cert) quan hi haja nova eixida el terminal es desplaçarà al fons.

en: What to do with the terminal when the child command exits
ca: Què cal fer amb el terminal quan l'orde del subprocés ix

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
ca: Els valors possibles són «close» per tancar el terminal i «restart» per tornar a executar l'orde, i «hold» per mantindre el terminal obert sense ordes executant-se per dins.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
ca: Si s'ha d'executar l'orde dins del terminal com un intèrpret d'entrada

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
ca: Si és «True» (cert) l'orde dins del terminal s'iniciarà com a un intèrpret d'entrada (argv[0] tindrà un guió davant seu).

en: Whether to run a custom command instead of the shell
ca: Si s'executa o no una orde personalitzada en comptes de l'intèrpret d'ordes

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
ca: Si és «True» (cert) el valor de la configuració «custom_command» s'utilitzarà en comptes d'executar un intèrpret.

en: Whether to blink the cursor
ca: Si el cursor ha de parpellejar

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
ca: Els valors possibles són «system» (sistema) per utilitzar el paràmetre de parpelleig del cursor global, «on» (activat) o «off» (apagat) per establir explícitament el mode.

en: The cursor appearance
ca: L'aparença del cursor

en: Custom command to use instead of the shell
ca: L'orde personalitzada a utilitzar en comptes de l'intèrpret d'ordes

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
ca: Executa esta orde en comptes de l'intèrpret, si «use_custom_command» és cert.

en: Palette for terminal applications
ca: Paleta per a les aplicacions de terminal

en: A Pango font name and size
ca: Un nom i mida de tipus de lletra Pango

en: The code sequence the Backspace key generates
ca: La seqüència de codi que genera la tecla de retrocés

en: The code sequence the Delete key generates
ca: La seqüència de codi que genera la tecla de suprimir

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
ca: Si s'han d'utilitzar els colors del tema per al giny del terminal

en: Whether to use the system monospace font
ca: Si s'ha d'utilitzar el tipus de lletra d'amplària fixa del sistema

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
ca: Si s'han de reajustar els continguts del terminal en redimensionar la finestra

en: Which encoding to use
ca: Quina codificació s'ha d'utilitzar

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
ca: Si els caràcters d'amplària incerta són estrets o amples quan s'utilitze la codificació UTF-8

en: Keyboard shortcut to open a new tab
ca: La drecera per obrir una pestanya nova

en: Keyboard shortcut to open a new window
ca: La drecera per obrir una finestra nova

en: Keyboard shortcut to create a new profile
ca: La drecera per crear un perfil nou

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
ca: La drecera per guardar els continguts de la pestanya actual a un fitxer

en: Keyboard shortcut to close a tab
ca: La drecera per tancar una pestanya

en: Keyboard shortcut to close a window
ca: La drecera per tancar una finestra

en: Keyboard shortcut to copy text
ca: La drecera per copiar text

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
ca: La drecera del teclat  per copiar text com a HTML

en: Keyboard shortcut to paste text
ca: La drecera per enganxar text

en: Keyboard shortcut to select all text
ca: La drecera per seleccionar tot el text

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
ca: La drecera per obrir el diàleg de preferències

en: Keyboard shortcut to open the current profile’s Preferences dialog
ca: La drecera per obrir el diàleg de preferències del perfil actual

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
ca: La drecera per commutar el mode a pantalla sencera

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
ca: La drecera per canviar la visibilitat de la barra del menú

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
ca: La drecera per commutar l'estat a sols lectura

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
ca: La drecera per reiniciar el terminal

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
ca: La drecera per reiniciar i netejar el terminal

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
ca: La drecera per obrir el diàleg de busca

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
ca: La drecera per trobar el resultat següent del terme de busca

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
ca: La drecera per trobar el resultat anterior del terme de busca

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
ca: La drecera per netejar el realçat de busca

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
ca: La drecera per canviar a la pestanya anterior

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
ca: La drecera per canviar a la pestanya següent

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
ca: La drecera per moure la pestanya actual a l'esquerra

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
ca: La drecera per moure la pestanya actual a la dreta

en: Keyboard shortcut to detach current tab
ca: La drecera per separar la pestanya actual

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
ca: La drecera per canviar a la pestanya numerada

en: Keyboard shortcut to launch help
ca: La drecera per llançar l'ajuda

en: Keyboard shortcut to make font larger
ca: La drecera per fer el tipus de lletra més gran

en: Keyboard shortcut to make font smaller
ca: La drecera per fer el tipus de lletra més petit

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
ca: La drecera per fer el tipus de lletra de mida normal

en: Whether the menubar has access keys
ca: Si la barra de menú té dreceres

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
ca: Si s'han de tindre dreceres Alt+lletra per a la barra de menú. Poden interferir amb algunes aplicacions dins del terminal així doncs és possible inhabilitar-les.

en: Whether shortcuts are enabled
ca: Si les dreceres estan habilitades

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
ca: Si les dreceres estan habilitades. Poden interferir amb algunes aplicacions dins del terminal, per este motiu és possible inhabilitar-les.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
ca: Si la drecera estàndard de GTK per accedir a les barres de menú està activada

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
ca: Normalment podeu accedir a la barra de menú amb F10. Això també es pot personalitzar mitjançant el fitxer gtkrc (gtk-menu-bar-accel = «el que siga»). Esta opció permet que l'accelerador de barra de menú estàndard es puga inhabilitar.

en: Whether the shell integration is enabled
ca: Si s'habilita la integració amb l'intèrpret d'ordes

en: List of available encodings
ca: Llista de codificacions disponibles

en: A subset of possible encodings are presented in the Encoding submenu. This is a list of encodings to appear there.
ca: En el submenú Codificacions es mostra un subconjunt de les codificacions possibles. Esta és la llista de codificacions que apareixen allí.

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
ca: Si s'ha de demanar confirmació abans de tancar el terminal

en: Whether to show the menubar in new windows
ca: Si s'ha de mostrar la barra de menú a les finestres noves

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
ca: Si s'han d'obrir els terminals nous a finestres o a pestanyes

en: When to show the tabs bar
ca: Si s'ha de mostrar la barra de pestanyes

en: The position of the tab bar
ca: La posició de la barra de pestanyes

en: Which theme variant to use
ca: Quina variant del tema s'ha d'utilitzar

note: Open new terminal in new window
en: Window
ca: Finestra

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
ca: Pestanya

[ctx: theme variant]
en: Default
ca: Predeterminat

[ctx: theme variant]
en: Light
ca: Clar

[ctx: theme variant]
en: Dark
ca: Fosc

en: Preferences
ca: Preferències

en: Show _menubar by default in new terminals
ca: Mostra la barra del _menú per defecte

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
ca: _Habilita els mnemònics (com ara Alt+F per obrir el menú Fitxer)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
ca: Habilita la drecera del _menú (F10 per defecte)

en: Theme _variant:
ca: Variant del tema:

en: Open _new terminals in:
ca: Obri els terminals _nous a:

en: _Enable shortcuts
ca: _Habilita les dreceres

en: Shortcuts
ca: Dreceres

en: _Clone
ca: _Clona

en: _Profile used when launching a new terminal:
ca: Perfil _emprat quan es llanci un terminal nou:

en: Profiles
ca: Perfils

en: E_ncodings shown in menu:
ca: Codificacio_ns mostrades al menú:

en: Encodings
ca: Codificacions

en: Black on light yellow
ca: Negre sobre groc clar

en: Black on white
ca: Negre sobre blanc

en: Gray on black
ca: Gris sobre negre

en: Green on black
ca: Verd sobre negre

en: White on black
ca: Blanc sobre negre

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
ca: Solarized clar

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
ca: Solarized fosc

en: Error parsing command: %s
ca: S'ha produït un error en analitzar l'orde: %s

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
ca: Personalitzat

en: Editing Profile “%s”
ca: Edició del perfil «%s»

en: Choose Palette Color %u
ca: Trieu el color de la paleta %u

en: Palette entry %u
ca: Entrada de la paleta %u

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
ca: Estret

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
ca: Ample

note: Cursor shape
en: Block
ca: Bloc

note: Cursor shape
en: I-Beam
ca: Forma d'I

note: Cursor shape
en: Underline
ca: Subratllat

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
ca: Reemplaça el títol inicial

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
ca: Va abans del títol inicial

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
ca: Va després del títol inicial

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
ca: Mantén el títol inicial

note: When command exits
en: Exit the terminal
ca: Ix del terminal

note: When command exits
en: Restart the command
ca: Reinicia l'orde

note: When command exits
en: Hold the terminal open
ca: Mantingues obert el terminal

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
ca: Consola Linux

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
ca: Automàtic

note: This refers to the Delete keybinding option
en: ASCII DEL
ca: Supr ASCII

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
ca: Seqüència d'escapada

note: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
ca: Esborrat TTY

en: Profile Editor
ca: Editor de perfils

en: _Profile name:
ca: Nom del _perfil:

en: Profile ID:
ca: Identificador del perfil:

en: Initial terminal si_ze:
ca: _Mida inicial del terminal:

en: columns
ca: columnes

en: rows
ca: files

en: Cursor _shape:
ca: _Forma del cursor:

en: Terminal _bell
ca: _Avís sonor del terminal

en: Text Appearance
ca: Aparença del text

en: _Allow bold text
ca: Permet text en _negreta

en: _Rewrap on resize
ca: _Reajusta en redimensionar

en: _Custom font:
ca: Tipus de lletra _personalitzat:

en: Choose A Terminal Font
ca: Trieu un tipus de lletra de terminal

en: Rese_t
ca: R_einicia

en: _Run command as a login shell
ca: _Executa una orde com a entrada a l'intèrpret d'ordes

en: Ru_n a custom command instead of my shell
ca: E_xecuta una orde personalitzada en comptes del meu intèrpret d'ordes

en: Custom co_mmand:
ca: _Orde personalitzada:

en: When command _exits:
ca: Quan l'orde _surt:

en: Command
ca: Orde

en: Text and Background Color
ca: Color del text i del fons

en: _Use colors from system theme
ca: _Utilitza els colors del tema del sistema

en: Built-in sche_mes:
ca: Esquemes _integrats:

en: Background
ca: Fons:

en: _Default color:
ca: _Color per defecte:

en: Choose Terminal Text Color
ca: Trieu el color del text del terminal

en: Choose Terminal Background Color
ca: Trieu el color de fons del terminal

en: Choose Terminal Bold Text Color
ca: Trieu el color de la negreta del text del terminal

en: Choose Terminal Underlined Text Color
ca: Trieu el color del subratllat del text del terminal

en: Cu_rsor color:
ca: _Color del cursor:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
ca: Trieu el color de primer pla del cursor del terminal

en: Choose Terminal Cursor Background Color
ca: Trieu el color de fons del cursor del terminal

en: _Underline color:
ca: _Color del subratllat:

en: Bo_ld color:
ca: Color de la _negreta:

en: _Highlight color:
ca: _Color del ressaltat:

en: Palette
ca: Paleta

en: Built-in _schemes:
ca: _Esquemes integrats:

en: <b>Note:</b> Terminal applications have these colors available to them.
ca: <b>Nota:</b> estos colors estan disponibles a les aplicacions del terminal.

en: Color p_alette:
ca: _Paleta de colors:

en: Scroll on _keystroke
ca: Desplaçament en _prémer una tecla

en: Scroll on _output
ca: Desplaçament en ei_xida

en: _Limit scrollback to:
ca: _Limita el desplaçament cap arrere a:

en: lines
ca: línies

en: _Show scrollbar
ca: Mo_stra la barra de desplaçament

en: Scrolling
ca: Desplaçament

en: <b>Note:</b> These options may cause some applications to behave incorrectly.  They are only here to allow you to work around certain applications and operating systems that expect different terminal behavior.
ca: <b>Nota:</b> estes opcions poden fer que algunes aplicacions no funcionen correctament. Només hi són per permetre-vos solucionar aspectes de certes aplicacions i sistemes operatius que esperen un comportament diferent del terminal.

en: _Delete key generates:
ca: La tecla de _suprimir genera:

en: _Backspace key generates:
ca: La tecla de _retrocés genera:

en: _Encoding:
ca: _Codificació:

en: Ambiguous-_width characters:
ca: Caràcters d'_amplària incerta:

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
ca: Reinicia les _opcions de compatibilitat a aquelles per defecte

en: Compatibility
ca: Compatibilitat

en: Search
ca: Busca

en: Search for previous occurrence
ca: Busca per la coincidència anterior

en: Search for next occurrence
ca: Busca per la coincidència següent

en: Toggle search options
ca: Commuta les opcions de busca

en: _Match case
ca: Coi_ncidència de majúscules i minúscules

en: Match _entire word only
ca: Només coincid_eix la paraula sencera

en: Match as _regular expression
ca: Només coincideix una expressió _regular

en: _Wrap around
ca: Continua des de l'_inici

en: New Terminal in New Tab
ca: Terminal nou a una pestanya nova

en: New Terminal in New Window
ca: Terminal nou a una finestra nova

en: New Profile
ca: Perfil nou

en: Save Contents
ca: Guarda el contingut

en: Close Terminal
ca: Tanca el terminal

en: Close All Terminals
ca: Tanca tots els terminals

en: Copy
ca: Copia

en: Copy as HTML
ca: Copia com a HTML

en: Paste
ca: Enganxa

en: Select All
ca: Selecciona-ho tot

en: Profile Preferences
ca: Preferències del perfil

en: Find
ca: Busca

en: Find Next
ca: Busca el següent

en: Find Previous
ca: Busca l'anterior

en: Clear Find Highlight
ca: Neteja el realçat de busca

en: Hide and Show toolbar
ca: Amaga i mostra la barra d'eines

en: Full Screen
ca: Pantalla completa

note: View menu
en: Zoom In
ca: Amplia el zoom

en: Zoom Out
ca: Redueix el zoom

en: Normal Size
ca: Mida normal

en: Read-Only
ca: Només lectura

en: Reset
ca: Reinicia

en: Reset and Clear
ca: Reinicia i neteja

en: Switch to Previous Terminal
ca: Canvia al terminal anterior

en: Switch to Next Terminal
ca: Canvia al terminal següent

en: Move Terminal to the Left
ca: Mou el terminal a l'esquerra

en: Move Terminal to the Right
ca: Mou el terminal a la dreta

en: Detach Terminal
ca: Separa el terminal

en: Contents
ca: Continguts

en: File
ca: Fitxer

en: Edit
ca: Edita

en: View
ca: Visualitza

en: Tabs
ca: Pestanyes

en: Help
ca: Ajuda

en: Switch to Tab %u
ca: Canvia a la pestanya %u

en: _Action
ca: _Acció

en: Shortcut _Key
ca: _Tecla de drecera

en: User Defined
ca: Definit per l'usuari

en: Failed to parse arguments: %s
ca: Ha fallat l'anàlisi dels arguments: %s

en: Western
ca: Occidental

en: Central European
ca: Europa central

en: South European
ca: Europa del sud

en: Baltic
ca: Bàltic

en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

en: Arabic
ca: Àrab

en: Greek
ca: Grec

en: Hebrew Visual
ca: Hebreu visual

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Turkish
ca: Turc

en: Nordic
ca: Nòrdic

en: Celtic
ca: Celta

en: Romanian
ca: Romanés

en: Armenian
ca: Armeni

en: Chinese Traditional
ca: Xinés tradicional

en: Cyrillic/Russian
ca: Ciríl·lic/Rus

en: Japanese
ca: Japonés

en: Korean
ca: Coreà

en: Chinese Simplified
ca: Xinés simplificat

en: Georgian
ca: Georgià

en: Cyrillic/Ukrainian
ca: Ciríl·lic/Ucraïnés

en: Croatian
ca: Croat

en: Hindi
ca: Hindú

en: Persian
ca: Persa

en: Icelandic
ca: Islandés

en: Vietnamese
ca: Vietnamita

en: Thai
ca: Tailandés

en: _New Terminal
ca: Terminal _nou

en: _Preferences
ca: _Preferències

en: _Help
ca: A_juda

en: _About
ca: _Quant a

en: _Quit
ca: I_x

en: Open in _Remote Terminal
ca: Obri en un terminal _remot

en: Open in _Local Terminal
ca: Obri en un terminal _local

en: Open the currently selected folder in a terminal
ca: Obri la carpeta seleccionada actualment en un terminal

en: Open the currently open folder in a terminal
ca: Obri la carpeta oberta actualment en un terminal

en: Open in T_erminal
ca: Obri en un t_erminal

en: Open T_erminal
ca: Obri un t_erminal

en: Open a terminal
ca: Obri un terminal

en: Open in _Midnight Commander
ca: Obri en el _Midnight Commander

en: Open the currently selected folder in the terminal file manager Midnight Commander
ca: Obri la carpeta seleccionada actualment en el gestor de fitxers del terminal Midnight Commander

en: Open the currently open folder in the terminal file manager Midnight Commander
ca: Obri la carpeta oberta actualment en el gestor de fitxers del terminal Midnight Commander

en: Open _Midnight Commander
ca: Obri el _Midnight Commander

en: Open the terminal file manager Midnight Commander
ca: Obri el gestor de fitxers del terminal Midnight Commander

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
ca: L'opció «%s» ja no és compatible i pot ser suprimida en una versió futura del gnome-terminal.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
ca: Utilitzeu «%s» per a acabar les opcions i posar la línia d'orde que voleu executar després.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
ca: L'opció «%s» ja no és compatible amb esta versió del gnome-terminal.

en: GNOME Terminal
ca: Terminal del GNOME

en: Using VTE version %u.%u.%u
ca: S'està utilitzant VTE versió %u.%u.%u

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
ca: L'argument per a «%s» no és una orde vàlida: %s

en: Two roles given for one window
ca: S'han atorgat dos rols a una mateixa finestra

en: “%s” option given twice for the same window
ca: S'ha donat l'opció «%s» dues vegades per a la mateixa finestra

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
ca: El factor d'ampliació «%g» és massa petit, s'utilitzarà %g

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
ca: El factor d'ampliació «%g» és massa gran, s'utilitzarà %g

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
ca: L'opció «%s» requereix especificar l'orde a executar en la resta de la línia d'ordes

en: Not a valid terminal config file.
ca: No és un fitxer de configuració del terminal vàlid.

en: Incompatible terminal config file version.
ca: La versió del fitxer de configuració del terminal no és vàlida.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
ca: No registris al servidor de noms d'activació, no reutilitzis un terminal actiu

en: Load a terminal configuration file
ca: Carrega un fitxer de configuració del terminal

en: FILE
ca: FITXER

en: Show preferences window
ca: Mostra la finestra d'opcions

en: Open a new window containing a tab with the default profile
ca: Obri una finestra nova amb una pestanya amb el perfil predeterminat

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
ca: Obri una pestanya nova a la darrera finestra oberta amb el perfil predeterminat

en: Turn on the menubar
ca: Activa la barra de menú

en: Turn off the menubar
ca: Desactiva la barra de menú

en: Maximize the window
ca: Maximitza la finestra

en: Set the last specified tab as the active one in its window
ca: Estableix l'última pestanya especificada com a l'activa en la seua finestra

en: Execute the argument to this option inside the terminal
ca: Executa l'argument d'esta opció dins del terminal

en: PROFILE-NAME
ca: NOM-DEL-PERFIL

en: Set the initial terminal title
ca: Estableix el títol del terminal inicial

en: TITLE
ca: TÍTOL

en: COMMAND
ca: ORDRE

en: GNOME Terminal Emulator
ca: Emulador de terminal del GNOME

en: Show GNOME Terminal options
ca: Mostra les opcions del terminal del GNOME

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
ca: Opcions per obrir finestres o pestanyes de terminal noves. Se'n pot especificar més d'una:

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
ca: Opcions de la finestra. Si s'utilitzen abans del primer argument --window o --tab, s'establiran de forma predeterminada a totes les finestres:

en: Show per-window options
ca: Mostra les opcions individuals per finestra

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
ca: Opcions del terminal. Si s'utilitzen abans del primer argument --window o --tab, s'establiran de forma predeterminada a tots els terminals:

en: Show per-terminal options
ca: Mostra les opcions individuals per terminal

en: Click button to choose profile
ca: Feu clic per triar el perfil

en: Profile list
ca: Llista de perfils

en: Delete profile “%s”?
ca: Voleu suprimir el perfil «%s»?

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Delete
ca: _Suprimeix

en: Delete Profile
ca: Suprimeix el perfil

en: Show
ca: Mostra

en: _Encoding
ca: _Codificació

en: No command supplied nor shell requested
ca: No s'ha especificat cap orde ni s'ha indicat l'intèrpret d'ordes

en: _Profile Preferences
ca: _Preferències del perfil

en: _Relaunch
ca: _Torna a executar

en: There was an error creating the child process for this terminal
ca: S'ha produït un error en crear el subprocés per este terminal

en: The child process exited normally with status %d.
ca: El subprocés ha finalitzat normalment amb l'estat %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
ca: El senyal %d ha interromput el subprocés.

en: The child process was aborted.
ca: S'ha interromput el subprocés.

en: Close tab
ca: Tanca la pestanya

en: Switch to this tab
ca: Canvia a esta pestanya

en: There was an error displaying help
ca: S'ha produït un error en mostrar l'ajuda

en: Contributors:
ca: Col·laboradors:

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
ca: Un emulador de terminal per a l'escriptori GNOME

en: Could not open the address “%s”
ca: No s'ha pogut obrir l'adreça «%s»

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
ca: El terminal del GNOME és programari lliure: podeu redistribuir-lo i/o modificar-lo sota els termes de la Llicència Pública General GNU tal com ha estat publicada per la Free Software Foundation; ja siga la versió 3 de la Llicència o bé (si ho preferiu) qualsevol altra versió posterior.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
ca: El terminal GNOME es distribueix amb l'expectativa que serà útil, però SENSE CAP GARANTIA; ni tan sols la garantia implícita de COMERCIABILITAT o ADEQUACIÓ PER UN PROPÒSIT PARTICULAR. Vegeu la Llicència Pública General GNU per obtindre'n més detalls.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
ca: Hauríeu d'haver rebut una còpia de la Llicència Pública General GNU juntament amb el terminal del GNOME. En cas contrari, vegeu <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
ca: No s'admet l'esquema «fitxer» a l'anfitrio remot

en: Could not save contents
ca: No s'ha pogut guardar el contingut

en: Save as…
ca: Anomena i guarda…

en: _Save
ca: Al_ça

note: Toplevel
en: _File
ca: _Fitxer

note: File menu
en: Open _Terminal
ca: Obri un _terminal

en: _Edit
ca: _Edita

en: _View
ca: _Visualitza

en: _Search
ca: _Cerca

en: Ta_bs
ca: _Pestanyes

en: Open Ta_b
ca: Obri una _pestanya

en: New _Profile
ca: _Perfil nou

en: _Save Contents
ca: Al_ça el contingut

en: C_lose Terminal
ca: _Tanca el terminal

en: _Close All Terminals
ca: _Tanca tots els terminals

note: Edit menu
en: _Copy
ca: _Copia

en: Copy as _HTML
ca: Copia com a _HTML

en: _Paste
ca: _Enganxa

en: Paste _Filenames
ca: Enganxa els _noms de fitxers

en: Pre_ferences
ca: Pre_ferències

note: Search menu
en: _Find…
ca: _Cerca…

en: Find Ne_xt
ca: Busca el _següent

en: Find Pre_vious
ca: Busca l'_anterior

en: _Clear Highlight
ca: _Neteja el realçat

en: Go to _Line…
ca: Vés a la _línia...

en: _Incremental Search…
ca: Busca _incremental...

note: Terminal menu
en: Change _Profile
ca: Canvia de _perfil

en: Set _Character Encoding
ca: Estableix la _codificació dels caràcters

en: _Reset
ca: _Reinicia

en: Reset and C_lear
ca: Reinicia i _neteja

note: Terminal/Encodings menu
en: _Add or Remove…
ca: _Afig o suprimeix…

note: Tabs menu
en: _Previous Terminal
ca: Terminal _anterior

en: _Next Terminal
ca: Terminal _següent

en: Move Terminal _Left
ca: Mou el terminal a l'_esquerra

en: Move Terminal _Right
ca: Mou el terminal a la _dreta

en: _Detach Terminal
ca: _Separa el terminal

note: Help menu
en: _Contents
ca: _Continguts

note: Popup menu
en: _Open Hyperlink
ca: _Obri l'enllaç

en: _Copy Hyperlink Address
ca: _Copia l'adreça de l'enllaç

en: _Send Mail To…
ca: En_via un correu a…

en: _Copy E-mail Address
ca: _Copia l'adreça electrònica

en: C_all To…
ca: Truc_a a…

en: _Copy Call Address
ca: _Copia l'adreça de trucada

en: _Open Link
ca: _Obri l'enllaç

en: _Copy Link Address
ca: _Copia l'adreça de l'enllaç

en: P_rofiles
ca: Pe_rfils

en: L_eave Full Screen
ca: I_x de la pantalla completa

note: View Menu
en: Show _Menubar
ca: Mostra la _barra del menú

en: _Full Screen
ca: _Pantalla completa

note: Terminal menu
en: Read-_Only
ca: Només _lectura

en: Close this window?
ca: Voleu tancar esta finestra?

en: Close this terminal?
ca: Voleu tancar este terminal?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
ca: Encara s'estan executant processos en alguns terminals d'esta finestra. Si la tanqueu es mataran tots.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
ca: Encara s'està executant un procés en este terminal. Si el tanqueu es matarà este procés.

en: C_lose Window
ca: Tanca la _finestra
