gnome-terminal - en to da translation catalogue (492 entries)

en: Use the command line
da: Brug kommandolinjen

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
da: shell;skal;prompt;kommando;kommandolinje;cmd;

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Preferences
da: Indstillinger

en: Configure the command line
da: Indstil kommandolinjen

en: Terminal Preferences
da: Indstillinger for terminal

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
da: Kun GPL-3.0+ eller GFDL-1.3

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
da: GNOME Terminal er et terminalemulatorprogram som giver adgang til et UNIX-skalmiljø, som kan bruges til at køre programmer som findes på dit system.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
da: Det understøtter flere profiler, flere faneblade og implementerer adskillige tastaturgenveje.

en: console
da: konsol

en: keyboard
da: tastatur

en: pointing
da: pegemarkør

en: HiDpiIcon
da: HiDpiIkon

en: HighContrast
da: StorKontrast

en: SearchProvider
da: Søgeleverandør

en: Terminal plugin for Files
da: Terminal-plugin til Filer

en: Open a terminal from Files
da: Åbn en terminal fra Filer

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
da: Åbn terminal er et plugin til Filer-programmet som tilføjer et menupunkt til genvejsmenuen til at åbne en terminal i den aktuelle mappe.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
da: 'Unavngivet'

en: Human-readable name of the profile
da: Menneskeligt læsbart navn på profilen

en: Human-readable name of the profile.
da: Menneskeligt læsbart navn på profilen.

en: Default color of text in the terminal
da: Standardfarve for teksten i terminalen

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
da: Standardfarve for teksten i terminalen som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML eller et farvenavn såsom “red”).

en: Default color of terminal background
da: Standardfarve for baggrunden i terminalen

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
da: Standardfarve for baggrunden i terminalen som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML eller et farvenavn såsom “red”).

en: Default color of bold text in the terminal
da: Standardfarve for fed tekst i terminalen

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
da: Standardfarve for fed tekst i terminalen som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML eller et farvenavn såsom “red”). Ignoreres hvis bold-color-same-as-fg er sand.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
da: Om fed tekst skal bruge samme farve som normal tekst

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
da: Hvis sand vil fed tekst blive skrevet med samme farve som normal tekst.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
da: Skaleringsfaktor for cellehøjden til at øge linjemellemrum. (Øger ikke skrifttypens højde).

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
da: Skaleringsfaktor for cellebredden til at øge bogstavsmellemrum. (Øger ikke skrifttypens bredde).

en: Whether to use custom cursor colors
da: Om der skal bruges brugerdefinerede markørfarver

en: If true, use the cursor colors from the profile.
da: Hvis true, så brug markørfarver fra profilen.

en: Cursor background color
da: Baggrundsfarve for markør

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
da: Brugerdefineret baggrundsfarve for markøren i terminalen som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML eller et farvenavn såsom “red”). Ignoreres hvis cursor-colors-set er falsk.

en: Cursor foreground colour
da: Forgrundsfarve for markør

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
da: Brugerdefineret forgrundsfarve for tekst ved terminalens markørposition som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML eller et farvenavn såsom “red”). Ignoreres hvis cursor-colors-set er falsk.

en: Whether to use custom highlight colors
da: Om der skal bruges brugerdefinerede farver til fremhævning

en: If true, use the highlight colors from the profile.
da: Hvis true, så brug fremhævningsfarverne fra profilen.

en: Highlight background color
da: Baggrundsfarve for fremhævning

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
da: Brugerdefineret baggrundsfarve for fremhævning i terminalen som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML eller et farvenavn såsom “red”). Ignoreres hvis highlight-colors-set er falsk.

en: Highlight foreground colour
da: Forgrundsfarve for fremhævning

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
da: Brugerdefineret forgrundsfarve for tekst ved terminalens fremhævningsposition som en farvespecifikation (kan være heksadecimale tal i stil med HTML eller et farvenavn såsom “red”). Ignoreres hvis highlight-colors-set er falsk.

en: Whether to perform bidirectional text rendering
da: Om der skal udføres bidirektionel tekstgengivelse

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
da: Hvis sand, bruges bidirektionel tekstgengivelse (“BiDi”).

en: Whether to perform Arabic shaping
da: Om der skal udføres arabisk formgivning

en: If true, shape Arabic text.
da: Hvis sand formgives arabisk tekst.

en: Whether to enable SIXEL images
da: Om SIXEL-billeder skal aktiveres

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
da: Hvis sand fortolkes SIXEL-sekvenser og billeder gengives.

en: Whether bold is also bright
da: Om fed tekst også er lys

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
da: Hvis sand vil angivelse af fed tekst for de første 8 farver også skifte til deres lyse varianter.

en: Whether to ring the terminal bell
da: Om terminalklokken skal ringe

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
da: Liste af ASCII-tegnsætning som ikke behandles som en del af et ord ved ordvis markering

en: Default number of columns
da: Standardkolonnetal

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
da: Antal kolonner i nyoprettede terminalvinduer. Har ingen effekt med mindre use_custom_default_size er slået til.

en: Default number of rows
da: Standardrækketal

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
da: Antal rækker i nyoprettede terminalvinduer. Har ingen effekt med mindre use_custom_default_size er slået til.

en: When to show the scrollbar
da: Hvornår rullebjælken skal vises

en: Number of lines to keep in scrollback
da: Antal linjer der skal bevares til tilbagerulning

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
da: Antal linjers rullehistorik der bevares. Du kan rulle tilbage i terminalen med dette antal linjer; ældre linjer bliver smidt væk. Hvis scrollback_unlimited er sand, ignoreres værdien.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
da: Om antallet af linjer i rullehistorikken er ubegrænset

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
da: Hvis sand vil rullehistorikken aldrig blive tømt. Rullehistorikken lagres midlertidigt på disken, så det kan få systemet til at løbe tør for diskplads, hvis der er meget output til terminalen.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
da: Om der skal rulles til bunden når en tast trykkes ned

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
da: Om tryk på en tast ruller ned til bunden.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
da: Om der skal rulles til bunden når der er nyt output

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
da: Om terminalen ruller til bunden når der er nyt output.

en: What to do with the terminal when the child command exits
da: Hvad der skal ske med terminalen når underprocessen afslutter

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
da: Mulige værdier er “close” for at lukke terminalen, “restart” for at genstarte kommandoen og “hold” for at holde terminalen åben uden nogen kørende kommando i.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
da: Om kommandoen køres i terminalen som en logind-kommandoskal

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
da: Om kommandoen i terminalen skal køres som en logindkommandoskal (argv[0] vil have en tankestreg foran).

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
da: Om arbejdsmappen skal bevares ved åbning af en terminal

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
da: Angiver om arbejdsmappen overføres fra den eksisterende terminal, når en ny åbnes.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
da: Om der skal køres en brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
da: Om værdien af nøglen custom_command vil blive brugt i stedet for at køre en kommandoskal.

en: Whether to blink the cursor
da: Om markøren skal blinke

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
da: De tilgængelige værdier er, “system” for de globale blinkende markørindstillinger, eller “on” eller “off” for at indstille tilstanden eksplicit.

en: The cursor appearance
da: Markørens udseende

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
da: Mulige værdier er “always” eller “never” tillad blinkende tekst, eller kun når terminalen er “focused” eller “unfocused”.

en: Custom command to use instead of the shell
da: Brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
da: Kør denne kommando i stedet for kommandoskallen hvis use_custom_command er sand.

en: Palette for terminal applications
da: Palet til terminalprogrammer

en: A Pango font name and size
da: Et Pango-skrifttypenavn og -størrelse

en: The code sequence the Backspace key generates
da: Kodesekvensen som slet tilbage-tasten genererer

en: The code sequence the Delete key generates
da: Kodesekvensen som Delete-tasten genererer

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
da: Om farverne fra temaet skal bruges til terminalkontrollen

en: Whether to use the system monospace font
da: Om systemets skrifttype med fast bredde skal bruges

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
da: Om terminalindholdet skal genombrydes når vinduesstørrelsen ændres

en: Which encoding to use
da: Hvilken kodning der skal bruges

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
da: Om tegn med tvetydig bredde er smalle eller brede når der bruges UTF-8-kodning

en: Keyboard shortcut to open a new tab
da: Tastaturgenvej til at åbne et nyt faneblad

en: Keyboard shortcut to open a new window
da: Tastaturgenvej til at åbne et nyt vindue

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
da: Tastaturgenvej til at gemme indholdet af det aktuelle faneblad til en fil

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
da: Tastaturgenvej til at eksportere indholdet af det aktuelle faneblad til filer i diverse formater

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
da: Tastaturgenvej til at udskrive indholdet af det aktuelle faneblad til en printer eller fil

en: Keyboard shortcut to close a tab
da: Tastaturgenvej til at lukke et faneblad

en: Keyboard shortcut to close a window
da: Tastaturgenvej til at lukke et vindue

en: Keyboard shortcut to copy text
da: Tastaturgenvej til at kopiere tekst

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
da: Tastaturgenvej til at kopiere tekst som HTML

en: Keyboard shortcut to paste text
da: Tastaturgenvej til at indsætte tekst

en: Keyboard shortcut to select all text
da: Tastaturgenvej til at vælge al tekst

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
da: Tastaturgenvej til at åbne dialogen Indstillinger

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
da: Tastaturgenvej til at skifte fuldskærmstilstand

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
da: Tastaturgenvej til at skifte menulinjens synlighed

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
da: Tastaturgenvej til at skifte skrivebeskyttelsestilstanden

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
da: Tastaturgenvej til at nulstille terminalen

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
da: Tastaturgenvej til at nulstille og rydde terminalen

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
da: Tastaturgenvej til at åbne dialogen Søg

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
da: Tastaturgenvej til at finde næste forekomst af søgestrengen

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
da: Tastaturgenvej til at finde forrige forekomst af søgestrengen

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
da: Tastaturgenvej til at rydde søgefremhævningen

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
da: Tastaturgenvej til at gå til forrige faneblad

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
da: Tastaturgenvej til at gå til næste faneblad

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
da: Tastaturgenvej til at flytte det nuværende faneblad til venstre

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
da: Tastaturgenvej til at flytte det nuværende faneblad til højre

en: Keyboard shortcut to detach current tab
da: Tastaturgenvej til at løsrive det nuværende faneblad

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
da: Tastaturgenvej til at skifte til det nummererede faneblad

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
da: Tastaturgenvej til at gå til sidste faneblad

en: Keyboard shortcut to launch help
da: Tastaturgenvej til at vise hjælpen

en: Keyboard shortcut to make font larger
da: Tastaturgenvej til at gøre skrifttypen større

en: Keyboard shortcut to make font smaller
da: Tastaturgenvej til at gøre skrifttypen mindre

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
da: Tastaturgenvej til at gøre skrifttypen normal størrelse

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
da: Tastaturgenvej til at vise hovedmenuen

en: Whether the menubar has access keys
da: Om menulinjen har genvejstaster

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
da: Om der skal være genveje på formen Alt+bogstav for menulinjen. Sådanne genveje kan interferere med nogle programmer der kører inden i terminalen så det er muligt at slå dem fra.

en: Whether shortcuts are enabled
da: Om genveje er aktiverede

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
da: Om genveje er aktiverede. De kan komme i vejen for nogle programmer som køres inde i terminalen, så derfor er det muligt at slå dem fra.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
da: Om standard-GTK-genvejen for menulinjen er aktiveret

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
da: Normalt kan menulinjen tilgåes med F10. Det kan ændres via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = “etellerandet”). Indstillingen giver mulighed for deaktivering af standardmenugenvejen.

en: Whether the shell integration is enabled
da: Om skalintegration er slået til

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
da: Om der skal spørges efter bekræftelse før lukning af en terminal

en: Additional info section items to appear in the context menu
da: Flere elementer i infosektionen som skal optræde i genvejsmenuen

en: Whether to show the menubar in new windows
da: Om menulinjen skal vises i nye vinduer

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
da: Om nye terminaler skal åbnes som vinduer eller faneblade

en: When to show the tabs bar
da: Hvornår fanebladslinjen skal vises

en: The position of the tab bar
da: Positionen af fanebladslinjen

en: Which theme variant to use
da: Hvilken temavariant der skal bruges

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
da: Om nye faneblade åbner ved siden af den aktuelle eller til sidst

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
da: Kontrollér altid, om GNOME Terminal er standardterminal

note: Open new terminal in new window
en: Window
da: Vindue

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
da: Faneblad

note: New tab opens at the last position
en: Last
da: Sidst

note: New tab opens next to current tab
en: Next
da: Næste

[ctx: theme variant]
en: Default
da: Standard

[ctx: theme variant]
en: Light
da: Lys

[ctx: theme variant]
en: Dark
da: Mørk

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
da: Smalle

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
da: Brede

note: Cursor shape
en: Block
da: Blok

note: Cursor shape
en: I-Beam
da: Lodret streg

note: Cursor shape
en: Underline
da: Understreg

note: Cursor blink mode
en: Default
da: Standard

note: Cursor blink mode
en: Enabled
da: Aktiveret

note: Cursor blink mode
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
da: Aldrig

note: Text blink mode
en: When focused
da: Når fokuseret

note: Text blink mode
en: When unfocused
da: Når ufokuseret

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
da: Altid

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
da: Erstat oprindelig titel

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
da: Efterstil oprindelig titel

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
da: Foranstil oprindelig titel

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
da: Behold oprindelig titel

note: When command exits
en: Exit the terminal
da: Afslut terminalen

note: When command exits
en: Restart the command
da: Genstart kommandoen

note: When command exits
en: Hold the terminal open
da: Hold terminalen åben

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
da: Linux-konsol

note: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
da: Solariseret

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
da: Brugerdefineret

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
da: Automatisk

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
da: Undvigesekvens

note: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
da: TTY Slet

note: Preserve working directory
en: Shell only
da: Kun skal

en: _Show menubar by default in new terminals
da: Vis _menulinjen i nye terminaler som standard

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
da: Aktivér _menugenveje (såsom Alt+F til at åbne filmenuen)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
da: Aktivér menugenvejs_tasten (standard er F10)

en: Theme _variant:
da: Tema_variant:

en: Open _new terminals in:
da: Åbn _nye terminaler i:

en: New tab _position:
da: Ny fane_bladsposition:

en: _Always check if default terminal
da: _Kontrollér altid om standardterminal

en: _Set as default terminal
da: _Indstil som standardterminal

en: _Enable shortcuts
da: _Aktivér genvejstaster

en: Text Appearance
da: Tekstens udseende

en: Initial terminal si_ze:
da: Oprindelig størrelse på terminal:

en: columns
da: kolonner

en: rows
da: rækker

en: Rese_t
da: _Nulstil

en: Custom _font:
da: Brugerdefineret _skrifttype:

en: Choose A Terminal Font
da: Vælg en terminalskrifttype

en: Cell spaci_ng:
da: Mellemrum for _celler:

en: Allow b_linking text:
da: Tillad _blinkende tekst:

en: Cursor
da: Markør

en: Cursor _shape:
da: Markør_form:

en: Cursor blin_king:
da: _Markørblink:

en: Sound
da: Lyd

en: Terminal _bell
da: _Terminalbip

en: Profile ID:
da: Profil-id:

en: Text
da: Tekst

en: Text and Background Color
da: Farve for tekst og baggrund

en: _Use colors from system theme
da: Brug _farver fra systemtemaet

en: Built-in sche_mes:
da: _Indbyggede temaer:

en: Background
da: Baggrund

en: _Default color:
da: _Standardfarve:

en: Choose Terminal Text Color
da: Vælg tekstfarve

en: Choose Terminal Background Color
da: Vælg baggrundsfarve

en: Bo_ld color:
da: F_arve for fed tekst:

en: Choose Terminal Bold Text Color
da: Vælg farve for fed tekst i terminalen

en: _Underline color:
da: Fa_rve for understregning:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
da: Vælg farve for understreget tekst i terminalen

en: Cu_rsor color:
da: Far_ve for markør:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
da: Vælg forgrundsfarve for markøren i terminalen

en: Choose Terminal Cursor Background Color
da: Vælg baggrundsfarve for markøren i terminalen

en: _Highlight color:
da: Farv_e for fremhævning:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
da: Vælg forgrundsfarve for fremhævning i terminalen

en: Choose Terminal Highlight Background Color
da: Vælg baggrundsfarve for fremhævning i terminalen

en: Palette
da: Palet

en: Built-in _schemes:
da: Indbyggede _temaer:

en: Color p_alette:
da: Farve_palet:

en: Show _bold text in bright colors
da: Vis fed tekst i _lyse farver

en: Colors
da: Farver

en: _Show scrollbar
da: Vis _rullebjælke

en: Scroll on _output
da: Rul ved _output

en: Scroll on _keystroke
da: Rul ved _tastetryk

en: _Limit scrollback to:
da: _Begræns tilbagerulning til:

en: lines
da: linjer

en: Scrolling
da: Rulning

en: _Run command as a login shell
da: _Kør kommando som en loginskal

en: Ru_n a custom command instead of my shell
da: Kør en _brugerdefineret kommando i stedet for kommandoskallen

en: Custom co_mmand:
da: Brugerdefineret ko_mmando:

en: _Preserve working directory:
da: _Bevar arbejdsmappe:

en: When command _exits:
da: Når kommandoen _afslutter:

en: Command
da: Kommando

en: _Backspace key generates:
da: _Backspace-tast genererer:

en: _Delete key generates:
da: _Delete-tast genererer:

en: _Encoding:
da: _Kodning:

en: Ambiguous-_width characters:
da: Tegn med _tvetydig bredde:

en: Enable _SIXEL images
da: Aktivér _SIXEL-billeder

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
da: _Nulstil kompatibilitetsindstillinger til standardværdier

en: Compatibility
da: Kompatibilitet

en: Clone…
da: Klon …

en: Rename…
da: Omdøb …

en: Delete…
da: Slet …

en: Set as default
da: Indstil som standard

en: Cancel
da: Annullér

en: Black on light yellow
da: Sort på lysegul

en: Black on white
da: Sort på hvidt

en: Gray on black
da: Grå på sort

en: Green on black
da: Grønt på sort

en: White on black
da: Hvidt på sort

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
da: GNOME lys

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
da: GNOME mørk

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
da: Tango lys

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
da: Tango mørk

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
da: Lys solariseret

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
da: Mørk solariseret

en: Error parsing command: %s
da: Fejl ved tolkning af kommando: %s

en: Chinese Traditional
da: Kinesisk (traditionel)

en: Cyrillic/Russian
da: Kyrillisk/russisk

en: Japanese
da: Japansk

en: Korean
da: Koreansk

en: Chinese Simplified
da: Kinesisk (forenklet)

en: Western
da: Vestlig

en: Central European
da: Centraleuropæisk

en: Cyrillic
da: Kyrillisk

en: Turkish
da: Tyrkisk

en: Hebrew
da: Hebraisk

en: Arabic
da: Arabisk

en: Nordic
da: Nordisk

en: Baltic
da: Baltisk

en: Celtic
da: Keltisk

en: Romanian
da: Romansk

en: South European
da: Sydeuropæisk

en: Greek
da: Græsk

en: Hebrew Visual
da: Hebræisk (visuel)

en: Cyrillic/Ukrainian
da: Kyrillisk/ukrainsk

en: Croatian
da: Kroatisk

en: Vietnamese
da: Vietnamesisk

en: Legacy CJK Encodings
da: Ældre CJK-kodninger

en: Obsolete Encodings
da: Forældede kodninger

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
da: bredde

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
da: højde

en: Choose Palette Color %u
da: Vælg paletfarve %u

en: Palette entry %u
da: Paletelement %u

en: Find previous occurrence
da: Find forrige forekomst

en: Find next occurrence
da: Find næste forekomst

en: Toggle search options
da: Skift søgetilvalg

en: _Match case
da: Forskel på store/små _bogstaver

en: Match _entire word only
da: Søg kun efter _hele ord

en: Match as _regular expression
da: Match som _regulært udtryk

en: _Wrap around
da: _Forfra når slutningen er nået

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: Save Contents
da: Gem indhold

en: Export
da: Eksportér

en: Print
da: Udskriv

en: Close Tab
da: Luk faneblad

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Copy
da: Kopiér

en: Copy as HTML
da: Kopiér som HTML

en: Paste
da: Indsæt

en: Select All
da: Vælg alt

en: Find Next
da: Find næste

en: Find Previous
da: Find forrige

en: Clear Highlight
da: Ryd fremhævning

en: Hide and Show Menubar
da: Skjul og vis menulinje

en: Full Screen
da: Fuldskærm

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Normal Size
da: Normal størrelse

en: Read-Only
da: Skrivebeskyttet

en: Reset
da: Nulstil

en: Reset and Clear
da: Nulstil og ryd

en: Switch to Previous Tab
da: Skift til forrige faneblad

en: Switch to Next Tab
da: Skift til næste faneblad

en: Move Tab to the Left
da: Flyt faneblad til venstre

en: Move Tab to the Right
da: Flyt faneblad til højre

en: Detach Tab
da: Løsriv faneblad

en: Switch to Last Tab
da: Skift til sidste faneblad

en: Contents
da: Indhold

en: Show Primary Menu
da: Vis hovedmenu

en: File
da: Fil

en: Edit
da: Redigér

en: View
da: Vis

en: Search
da: Søg

en: Tabs
da: Faneblade

en: Help
da: Hjælp

en: Global
da: Globalt

en: Switch to Tab %u
da: Skift til faneblad %u

en: _Action
da: _Handling

en: Shortcut _Key
da: _Genvejstast

en: New Terminal
da: Ny terminal

en: New _Terminal
da: Ny _terminal

en: New _Tab
da: Nyt _faneblad

en: New _Window
da: Nyt _vindue

en: Change _Profile
da: Skift _profil

en: _Profile
da: _Profil

en: Zoom _Out
da: Zoom _ud

en: Zoom _In
da: Zoom _ind

en: _Full Screen
da: _Fuldskærm

en: Read-_Only
da: _Skrivebeskyttet

en: Set _Title…
da: Indstil _titel …

en: _Advanced
da: _Avanceret

en: _Reset
da: _Nulstil

en: Reset and C_lear
da: Nulstil og _ryd

en: _Inspector
da: _Inspektør

en: _Preferences
da: _Indstillinger

en: _Help
da: _Hjælp

en: _About
da: _Om

en: _File
da: _Fil

en: _Save Contents…
da: _Gem indhold …

en: _Export…
da: _Eksportér …

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: C_lose Tab
da: _Luk faneblad

en: _Close Window
da: Luk vind_ue

en: _Edit
da: _Redigér

en: _Copy
da: _Kopiér

en: Copy as _HTML
da: Kopiér som _HTML

en: _Paste
da: I_ndsæt

en: Paste as _Filenames
da: Indsæt som _filnavne

en: Select _All
da: Vælg _alt

en: P_references
da: _Indstillinger

en: _View
da: _Vis

en: Show _Menubar
da: Vis _menulinje

en: _Normal Size
da: _Normal størrelse

en: _Search
da: _Søg

en: _Find…
da: _Find …

en: Find _Next
da: Find _næste

en: Find _Previous
da: Find f_orrige

en: _Clear Highlight
da: _Ryd fremhævning

en: Ta_bs
da: Fane_blade

en: _Previous Tab
da: _Forrige faneblad

en: _Next Tab
da: _Næste faneblad

en: Move Terminal _Left
da: Flyt terminal til _venstre

en: Move Terminal _Right
da: Flyt terminal til _højre

en: _Detach Terminal
da: _Løsriv terminal

en: _Contents
da: _Indhold

en: Open in _Remote Terminal
da: Åbn i _fjern terminal

en: Open in _Local Terminal
da: Åbn i _lokal terminal

en: Open the currently selected folder in a terminal
da: Åbn den valgte mappe i en terminal

en: Open the currently open folder in a terminal
da: Åbn den åbne mappe i en terminal

en: Open in T_erminal
da: Åbn t_erminal

en: Open T_erminal
da: Åbn t_erminal

en: Open a terminal
da: Åbn en terminal

en: C_lose Terminal
da: _Luk terminal

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
da: Tilvalget “%s” er forældet, og fjernes måske i senere versioner af gnome-terminal.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
da: Brug “%s” til at afslutte tilvalgene og indsæt den kommandolinje der skal afvikles efterfølgende.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
da: Tilvalget “%s” understøttes ikke længere i denne version af gnome-terminal.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
da: Argument til “%s” er ikke en gyldig kommando: %s

en: Two roles given for one window
da: To roller angivet for ét vindue

en: “%s” option given twice for the same window
da: Tilvalget “%s” er angivet to gange for det samme vindue

en: Cannot pass FD %d twice
da: Kan ikke angive FD %d to gange

en: “%s” is not a valid zoom factor
da: “%s” er ikke en gyldig zoomfaktor

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
da: Zoomfaktoren “%g” er for lille, bruger %g

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
da: Zoomfaktoren “%g” er for stor, bruger %g

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
da: Tilvalget “%s” kræver angivelse af kommandoen der skal køres, i resten af kommandolinjen

en: Can only use --wait once
da: Kan kun bruge --wait en gang

en: Not a valid terminal config file.
da: Ikke en gyldig terminalkonfigurationsfil.

en: Incompatible terminal config file version.
da: Inkompatibel version af terminalkonfigurationsfilen.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
da: Registrer ikke med aktiveringsnavneserveren, genbrug ikke en aktiv terminal

en: Load a terminal configuration file
da: Indlæs en terminalkonfigurationsfil

en: FILE
da: FIL

en: Do not pass the environment
da: Angiv ikke miljøet

en: Show preferences window
da: Vis indstillingsvindue

en: Print environment variables to interact with the terminal
da: Udskriv miljøvariabler for at interagere med terminalen

en: Increase diagnostic verbosity
da: Øg diagnostisk uddybning

en: Suppress output
da: Undertryk output

en: Open a new window containing a tab with the default profile
da: Åbn et nyt vindue med et faneblad med standardprofilen

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
da: Åbn et nyt faneblad med standardprofilen i det sidst åbnede vindue

en: Turn on the menubar
da: Slå menulinjen til

en: Turn off the menubar
da: Slå menulinjen fra

en: Maximize the window
da: Maksimér vinduet

en: Full-screen the window
da: Sæt vinduet i fuldskærmstilstand

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
da: Indstil vinduesstørrelsen; f.eks.: 80x24 eller 80x24+200+200 (KOLONNERxRÆKKER+X+Y)

en: GEOMETRY
da: GEOMETRI

en: Set the window role
da: Indstil vinduets rolle

en: ROLE
da: ROLLE

en: Set the last specified tab as the active one in its window
da: Indstil det sidst angivne faneblad som det aktive i dets vindue

en: Execute the argument to this option inside the terminal
da: Kør parameteren til tilvalget inden i terminalen

en: Use the given profile instead of the default profile
da: Brug den givne profil i stedet for standardprofilen

en: PROFILE-NAME
da: PROFILNAVN

en: Set the initial terminal title
da: Indstil oprindelig titel på terminal

en: TITLE
da: TITEL

en: Set the working directory
da: Indstil terminalens arbejdsmappe

en: DIRNAME
da: MAPPENAVN

en: Wait until the child exits
da: Vent indtil underprocessen afslutter

en: Forward file descriptor
da: Videresend fildeskriptor

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
da: Indstil terminalens zoomfaktor (1.0 = normal størrelse)

en: COMMAND
da: KOMMANDO

en: GNOME Terminal Emulator
da: Terminalemulator til GNOME

en: Show GNOME Terminal options
da: Vis tilvalg for GNOME Terminal

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
da: Tilvalg for åbning af nye vinduer eller terminalfaneblade; mere end en af disse kan angives:

en: Show terminal options
da: Vis terminaltilvalg

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
da: Vinduestilvalg; hvis brugt før første argument for --window eller --tab, vil de blive anvendt som standard for alle vinduer:

en: Show per-window options
da: Vis vinduesvise tilvalg

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
da: Terminaltilvalg; hvis brugt før første argument for --window eller --tab, vil de blive anvendt som standard for alle terminaler:

en: Show per-terminal options
da: Vis terminalvise tilvalg

en: Profile “%s”
da: Profilen “%s”

en: Preferences – %s
da: Indstillinger – %s

en: New Profile
da: Ny profil

en: Enter name for new profile with default settings:
da: Indtast navnet på ny profil med standardindstillinger:

en: Create
da: Opret

en: Enter name for new profile based on “%s”:
da: Indtast navn på ny profil baseret på “%s”:

en: %s (Copy)
da: %s (kopiér)

en: Clone Profile
da: Klon profil

en: Clone
da: Klon

en: Enter new name for profile “%s”:
da: Indtast nyt navn for profilen “%s”:

en: Rename Profile
da: Omdøb profilen

en: Rename
da: Omdøb

en: Really delete profile “%s”?
da: Er du sikker på, at profilen “%s” skal slettes?

en: Delete Profile
da: Slet profil

en: Delete
da: Slet

en: This is the default profile
da: Dette er standardprofilen

en: General
da: Generelt

en: Shortcuts
da: Genvejstaster

en: Profiles
da: Profiler

en: No command supplied nor shell requested
da: Ingen kommando angivet eller skal anmodet

en: _Relaunch
da: _Genstart

en: There was an error creating the child process for this terminal
da: Der opstod en fejl under oprettelse af underprocessen for terminalen

en: The child process exited normally with status %d.
da: Underprocessen afsluttede normalt med status %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
da: Underprocessen blev afbrudt af signalet %d.

en: The child process was aborted.
da: Underprocessen blev afbrudt.

en: Close tab
da: Luk faneblad

en: There was an error displaying help
da: Der opstod en fejl under visning af hjælp

en: Contributors:
da: Bidragydere:

en: Version %s for GNOME %d
da: Version %s til GNOME %d

en: Using VTE version %u.%u.%u
da: Bruger VTE version %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
da: En terminalemulator til GNOME

en: Could not open the address “%s”
da: Kunne ikke åbne adressen “%s”

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
da: GNOME Terminal er fri software; det kan distribueres og/eller modificeres som betinget af GNU General Public License, udarbejdet af Free Software Foundation; enten version 3 af licensen eller, efter eget valg, enhver nyere version.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
da: GNOME Terminal distribueres i håb om at det viser sig nyttigt, men UDEN NOGEN GARANTI; selv uden de underforståede garantier SALGBARHED eller EGNETHED TIL ET BESTEMT FORMÅL, idet der henvises til GNU General Public License for detaljer.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
da: Du bør have modtaget en kopi af GNU General Public License sammen med GNOME Terminal. Er dette ikke tilfældet så se <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
da: “file”-skema med eksternt værtsnavn understøttes ikke

en: Could not save contents
da: Kunne ikke gemme indholdet

en: Save as…
da: Gem som …

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save
da: _Gem

en: Open _Hyperlink
da: _Åbn hyperlink

en: Copy Hyperlink _Address
da: _Kopiér hyperlinkadresse

en: Send Mail _To…
da: _Send post til …

en: Copy Mail _Address
da: K_opiér e-mailadresse

en: Call _To…
da: R_ing til …

en: Copy Call _Address
da: _Kopiér opkaldsadresse

en: _Open Link
da: _Åbn adresse

en: Copy _Link
da: K_opiér link

en: P_rofiles
da: P_rofiler

en: L_eave Full Screen
da: F_orlad fuldskærm

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
da: Angiv GNOME Terminal som standardterminal?

en: _Yes
da: _Ja

en: _No
da: _Nej

en: Close this window?
da: Luk vinduet?

en: Close this terminal?
da: Luk terminalen?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
da: Der kører stadig processer i nogle af vinduets terminaler. Lukning af vinduet vil dræbe dem alle.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
da: Der kører stadig en proces i terminalen. Lukning af terminalen vil dræbe den.

en: C_lose Window
da: _Luk vindue

en: Failed to parse arguments: %s
da: Kunne ikke fortolke argumenter: %s
