gnome-terminal master - en to eu translation catalogue (498 entries)

en: Terminal
eu: Terminala

en: Use the command line
eu: Erabili komando-lerroa

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
eu: shell;gonbitea;komandoa;komando-lerroa;kmd;

en: New Window
eu: Leiho berria

en: Preferences
eu: Hobespenak

en: Configure the command line
eu: Konfiguratu komando-lerroa

en: Terminal Preferences
eu: Terminalaren hobespenak

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
eu: GPL-3.0+ edo GFDL-1.3 soilik

en: GPL-3.0+
eu: GPL 3.0

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
eu: GNOMEren Terminala terminal bat emulatzen duen aplikazio bat da UNIXeko shell-aren ingurunea atzitzeko. Sistemako aplikazioak exekutatzeko erabil daiteke.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
eu: Hainbat profil eta fitxa onartzen ditu, horrez gain hainbat laster-tekla ditu.

en: console
eu: kontsola

en: keyboard
eu: teklatua

en: pointing
eu: hona zuzentzen du

en: Terminal plugin for Files
eu: Terminalaren osagarria Fitxategientzako

en: Open a terminal from Files
eu: Ireki terminal bat Fitxategietatik

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
eu: 'Ireki terminala' Fitxategiak aplikazioarentzako osagarri bat da. Testuinguruko menuari elementu bat gehitzen dio terminal bat irekitzeko (uneko direktorioan kokatuta).

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
eu: 'Izengabea'

en: Human-readable name of the profile
eu: Profilaren izen ulergarria.

en: Human-readable name of the profile.
eu: Profilaren izen ulergarria.

en: Default color of text in the terminal
eu: Terminaleko testuaren kolore lehenetsia

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
eu: Terminaleko testuaren kolore lehenetsia, kolore-zehaztapen gisa (HTML estiloko digitu hamaseitarretan, edo kolore-izena emanda, adib. “red“).

en: Default color of terminal background
eu: Terminalaren atzeko planoko kolore lehenetsia

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
eu: Atzeko planoko kolore lehenetsia, kolore-zehaztapen gisa (HTML estiloko digitu hamaseitarretan, edo kolore-izena emanda, adib. “red“).

en: Default color of bold text in the terminal
eu: Terminaleko testu lodiaren kolore lehenetsia

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
eu: Terminaleko testu lodiaren kolore lehenetsia, kolore-zehaztapen gisa (HTML estiloko digitu hamaseitarretan, edo kolore-izena emanda, adib. “red“). Honi ezikusi egingo zaio bold-color-same-as-fg TRUE (egia) bada.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
eu: Testu lodiak testu arruntaren kolore berdina erabiliko duen ala ez

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
eu: TRUE (egia) bada, letra lodiko testua errendatuko da testu arruntaren kolore berdina erabiliz.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
eu: Eskala-faktorea gelaxkaren altuerarako, lerroartea handitzeko. (Ez du letra-tipoen altuera handitzen.)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
eu: Eskala-faktorea gelaxkaren zabalerarako, lertra arteko tartea handitzeko. (Ez du letra-tipoen zabalera handitzen.)

en: Whether to use custom cursor colors
eu: Kurtsorearen kolore pertsonalizatuak erabiliko diren ala ez adierazten du

en: If true, use the cursor colors from the profile.
eu: TRUE (egia) bada, kurtsorearen kolore pertsonalizatuak profiletik erabiliko ditu.

en: Cursor background color
eu: Kurtsorearen atzeko planoaren kolorea

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
eu: Terminaleko kurtsorearen atzeko planoaren kolore pertsonalizatua, kolore-zehaztapen gisa (HTML estiloko digitu hamaseitarretan, edo kolore-izena emanda, adib. “red“). Honi ez ikusi egingo zaio cursor-colors-set FALSE (faltsua) bada.

en: Cursor foreground colour
eu: Kurtsorearen aurreko planoaren kolorea

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
eu: Terminalean kurtsorea kokatuta dagoen testu-karakterearen aurreko planoaren kolore pertsonalizatua, kolore-zehaztapen gisa (HTML estiloko digitu hamaseitarretan, edo kolore-izena emanda, adib. “red“). Honi ez ikusi egingo zaio cursor-colors-set FALSE (faltsua) bada.

en: Whether to use custom highlight colors
eu: Nabarmentzeko kolore pertsonalizatuak erabili ala ez adierazten du

en: If true, use the highlight colors from the profile.
eu: TRUE (egia) bada, nabarmentzeko kolore pertsonalizatuak profiletik erabiliko ditu.

en: Highlight background color
eu: Nabarmentzearen atzeko planoko kolorea

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
eu: Terminaleko nabarmentzearen atzeko planoaren kolore pertsonalizatua, kolore-zehaztapen gisa (HTML estiloko digitu hamaseitarretan, edo kolore-izena emanda, adib. “red“). Honi ez ikusi egingo zaio highlight-colors-set FALSE (faltsua) bada.

en: Highlight foreground colour
eu: Nabarmentzearen aurreko planoko kolorea

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
eu: Terminalean nabarmentzea kokatuta dagoen testu-karakterearen aurreko planoaren kolore pertsonalizatua, kolore-zehaztapen gisa (HTML estiloko digitu hamaseitarretan, edo kolore-izena emanda, adib. “red“). Honi ez ikusi egingo zaio highlight-colors-set FALSE (faltsua) bada.

en: Whether to perform bidirectional text rendering
eu: Testu-errendatze bidirekzionala sortuko den ala ez

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
eu: Egia bada, sortu testu-errendatze bidirekzionala (“BiDi”).

en: Whether to perform Arabic shaping
eu: Arabiar formak sortuko diren ala ez

en: If true, shape Arabic text.
eu: Egia bada, sortu arabiar testua.

en: Whether to enable SIXEL images
eu: SIXEL irudiak gaituko diren ala ez

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
eu: Egia bada, SIXEL sekuentziak analizatuko dira eta irudiak errendatuko dira.

en: Whether bold is also bright
eu: Lodia distiratsua ere baden

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
eu: Egia bada, lehen 8 koloreetan lodia ezarrita haien aldaera distiratsua ere aldatzen du.

en: Whether to ring the terminal bell
eu: Terminal-soinua jo behar den ala ez

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
eu: Hitz baten zati gisa erabiltzen ez diren ASCII puntuazioko karaktereen zerrenda hitzak hautatzean

en: Default number of columns
eu: Zutabeen kopuru lehenetsia

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
eu: Terminalaren leiho berriko zutabeen kopurua. Eraginik ez dauka use_custom_default_size ez bada gaitu.

en: Default number of rows
eu: Errenkaden kopuru lehenetsia

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
eu: Terminalaren leiho berriko errenkaden kopurua. Eraginik ez dauka use_custom_default_size ez bada gaitu.

en: When to show the scrollbar
eu: Korritze-barraren erakutsiko den edo ez

en: Number of lines to keep in scrollback
eu: Korritze-barran mantentzeko lerro-kopurua

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
eu: Korritze-barran zenbat lerro mantendu. Lerro horiek izango dituzu atzera korritu ahal izateko; kopuru hori gainditu ahala, lerroak galduz joango dira. “scrollback_unlimited” TRUE (egia) bada, balio honi ezikusi egingo zaio.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
eu: Korritze-barran mugarik gabeko lerro-kopurua mantenduko diren ala ez

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
eu: TRUE (egia) bada, korritze-barrako lerroak ez dira inoiz baztertuko. Korritze-barraren historia aldi baterako diskoan gordeko denez, honek diskoan lekurik gabe gelditzea eragin dezake terminaleko irteera ugaria izanez gero.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
eu: Tekla bat sakatutakoan beheraino korritu behar den ala ez

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
eu: Hautatzen bada, tekla bat sakatzean korritze-barra beheraino joango da.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
eu: Irteera berri bat dagoenean beheraino korritu behar den ala ez

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
eu: Hautatzen bada, irteera berri bat dagoenean terminala beheraino korrituko da.

en: What to do with the terminal when the child command exits
eu: Zer egin terminalarekin komando haurrak amaitzen duenean

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
eu: Balio erabilgarriak: “close” terminala ixteko, eta “restart” komandoa berrabiarazteko, eta “hold” terminala irekita edukitzeko (bertan komandorik exekutatzen eduki gabe).

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
eu: Terminaleko komandoa saioa hasteko shell gisa abiarazi behar den ala ez

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
eu: TRUE (egia) bada, terminaleko komandoa saioa hasteko shell gisa abiaraziko da. (marratxo bat izango du argv[0] katearen aurretik).

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
eu: Laneko direktorioa mantenduko den ala ez terminal berria irekitzean

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
eu: Terminal berria beste batetik irekitzean, laneko direktorioari eutsiko zaion ala ez kontrolatzen du

en: Whether to run a custom command instead of the shell
eu: Shell-aren ordez komando pertsonalizatu bat exekutatu behar den ala ez

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
eu: Hautatzen bada, custom_command ezarpenaren balioa erabiliko da, shell bat exekutatu beharrean.

en: Whether to blink the cursor
eu: Kurtsorea keinuka egongo den ala ez

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
eu: Balio erabilgarriak: “system“, kurtsore globala ezarpen keinukariak erabiltzeko; “on” edo “off” modua esplizitoki ezartzeko.

en: The cursor appearance
eu: Kurtsorearen itxura

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
eu: Balio erabilgarriak: “always” edo “never” testuak keinuka egitea ahalbidetzeko, edo “focused” edo “unfocused” terminala fokatuta egoteko.

en: Custom command to use instead of the shell
eu: Shell-aren ordez erabiltzeko komando pertsonalizatua

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
eu: Exekutatu hau komando hau shell-aren ordez, use_custom_command egiazkoa bada.

en: Palette for terminal applications
eu: Terminaleko aplikazioentzako paleta

en: A Pango font name and size
eu: Pango letra-tipoa eta tamaina

en: The code sequence the Backspace key generates
eu: Atzera-tekla sakatzean sortzen den kode-sekuentzia

en: The code sequence the Delete key generates
eu: 'Ezabatu' tekla sakatzean sortzen den kode-sekuentzia

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
eu: Terminalean gaiaren koloreak erabili behar diren ala ez

en: Whether to use the system monospace font
eu: Sistemaren tarte bakarreko letra-tipoa erabili edo ez

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
eu: Leihoaren tamaina aldatzea terminalaren edukia egokitzea edo ez

en: Which encoding to use
eu: Zein kodeketa erabili

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
eu: Karaktereen zabalera anbiguoak estuak edo zabalak diren UTF-8 kodeketa erabiltzean

en: Keyboard shortcut to open a new tab
eu: Fitxa berria irekitzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to open a new window
eu: Leiho berria irekitzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
eu: Uneko fitxako edukia fitxategi batean gordetzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
eu: Uneko fitxako edukia fitxategi batera esportatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
eu: Uneko fitxako edukia inprimagailura edo fitxategira inprimatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to close a tab
eu: Fitxa ixteko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to close a window
eu: Leihoa ixteko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to copy text
eu: Testua kopiatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
eu: Testua HTML gisa kopiatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to paste text
eu: Testua itsasteko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to select all text
eu: Testu guztia hautatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
eu: Hobespenak elkarrizketa-koadroa irekitzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
eu: Pantaila osoko modua jarri eta kentzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
eu: Menu-barra erakutsi eta ezkutatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
eu: 'Irakurtzeko soilik' egoera txandakatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
eu: Terminala berrezartzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
eu: Terminala berrezarri eta garbitzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
eu: Bilaketaren elkarrizketa-koadroa irekitzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
eu: Bilaketaren terminoaren hurrengo agerraldia bilatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
eu: Bilaketaren terminoaren aurreko agerraldia bilatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
eu: Bilaketaren nabarmentzea garbitzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
eu: Aurreko fitxara joateko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
eu: Hurrengo fitxara joateko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
eu: Uneko fitxa ezkerrera eramateko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
eu: Uneko fitxa eskuinera eramateko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to detach current tab
eu: Uneko fitxa askatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
eu: Zenbatutako fitxara aldatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
eu: Azken fitxara aldatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to launch help
eu: Laguntza abiatzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to make font larger
eu: Letra handiagotzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to make font smaller
eu: Letra txikiagotzeko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
eu: Letra-tamaina normala ikusteko laster-tekla

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
eu: Menu nagusia erakusteko laster-tekla

en: Whether the menubar has access keys
eu: Menu-barrak sarbide-teklarik duen

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
eu: Menu-barran Alt+letra bizkortzailerik eduki behar den. Terminalean exekutatzen diren aplikazioekin interferentzia egin lezakete, eta horregatik ematen da desaktibatzeko aukera.

en: Whether shortcuts are enabled
eu: Laster-teklak gaituta dauden ala ez

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
eu: Laster-teklak gaituta dauden ala ez. Terminalean exekutatzen diren aplikazioekin interferentzia egin lezakete, eta horregatik ematen da desaktibatzeko aukera.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
eu: Menu-barra bistaratzeko GTKren laster-tekla estandarra gaituta dagoen

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
eu: Normalean, F10 sakatuta menu-barra bistaratzen da. Nahi izanez gero, pertsonaliza daiteke gtkrc-ren bidez (gtk-menu-bar-accel = "nahiduzuna"). Aukera honekin menu-barraren ohiko laster-tekla desgai daiteke.

en: Whether the shell integration is enabled
eu: Shell-arekin bateragarritasuna gaituta dagoen edo ez

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
eu: Terminal baten ixtean baieztapena eskatu behar den ala ez

en: Additional info section items to appear in the context menu
eu: Laster-menuan agertuko diren informazio gehigarriko sekzioko elementuak

en: Whether to show the menubar in new windows
eu: Leiho berrietan menu-barra erakutsi behar den ala ez

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
eu: Terminal berriak leihotan edo fitxetan ireki

en: When to show the tabs bar
eu: Fitxen barra erakutsiko den edo ez

en: The position of the tab bar
eu: Fitxa-barraren posizioa

en: Which theme variant to use
eu: Gaiaren zer aldaera erabili

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
eu: Fitxa berriak uneko fitxaren alboan ala azken aldean irekiko diren

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
eu: Begiratu beti GNOME Terminala terminal lehenetsia den ala ez

note: Open new terminal in new window
en: Window
eu: Leihoa

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
eu: Tabulazioa

note: New tab opens at the last position
en: Last
eu: Azkena

note: New tab opens next to current tab
en: Next
eu: Hurrengoa

[ctx: theme variant]
en: Follow system style
eu: Jarraitu sistemaren estiloa

[ctx: theme variant]
en: Light style
eu: Estilo argia

[ctx: theme variant]
en: Dark style
eu: Estilo iluna

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
eu: Estua

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
eu: Zabala

note: Cursor shape
en: Block
eu: Blokea

note: Cursor shape
en: I-Beam
eu: Marra bertikala

note: Cursor shape
en: Underline
eu: Azpimarratua

note: Cursor blink mode
en: Default
eu: Lehenetsia

note: Cursor blink mode
en: Enabled
eu: Gaituta

note: Cursor blink mode
en: Disabled
eu: Desgaituta

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
eu: Inoiz ere ez

note: Text blink mode
en: When focused
eu: Fokua duenean

note: Text blink mode
en: When unfocused
eu: Fokua ez duenean

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
eu: Beti

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
eu: Ordeztu hasierako titulua

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
eu: Erantsi hasierako titulua

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
eu: Jarri hasierako titulua aurrean

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
eu: Mantendu hasierako titulua

note: When command exits
en: Exit the terminal
eu: Irten terminaletik

note: When command exits
en: Restart the command
eu: Berrabiarazi komandoa

note: When command exits
en: Hold the terminal open
eu: Utzi terminala irekita

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
eu: Linux kontsola

note: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
eu: Solarizatuta

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
eu: Pertsonalizatua

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
eu: Automatikoa

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Control-H
eu: Kontrol+H

note: This refers to the Delete keybinding option
en: ASCII DEL
eu: ASCII EZAB

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
eu: Ihes-sekuentzia

note: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
eu: TTY ezabatzea

note: Preserve working directory
en: Shell only
eu: Shell-a soilik

en: _Show menubar by default in new terminals
eu: Erakutsi _menu-barra lehenespenez terminal berrietan

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
eu: _Gaitu mnemoteknikoak (adibidez Alt+F 'Fitxategia' menua irekitzeko)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
eu: Gaitu _menuaren lasterbidea (lehenespenez F10)

en: Theme _variant:
eu: Gaiaren _aldaera:

en: Open _new terminals in:
eu: Ireki terminal _berriak hemen:

en: New tab _position:
eu: Fitxa berriaren _posizioa:

en: _Always check if default terminal
eu: Egiaztatu _beti terminal lehenetsia den

en: _Set as default terminal
eu: E_zarri terminal lehenetsi gisa

en: _Enable shortcuts
eu: _Gaitu laster-teklak

en: Text Appearance
eu: Testuaren itxura

en: Initial terminal si_ze:
eu: Hasierako terminalaren _tamaina:

en: columns
eu: zutabeak

en: rows
eu: errenkadak

en: Rese_t
eu: _Leheneratu

en: Custom _font:
eu: Letra-tipo _pertsonalizatua:

en: Choose A Terminal Font
eu: Aukeratu terminalaren letra-tipoa

en: Cell spaci_ng:
eu: Gelaxkaren _tartea:

en: Allow b_linking text:
eu: Onartu testu _keinukaria:

en: Cursor
eu: Kurtsorea

en: Cursor _shape:
eu: Kurtsorearen _forma:

en: Cursor blin_king:
eu: Kurtsore ke_inukaria:

en: Sound
eu: Soinua

en: Terminal _bell
eu: Terminal-_soinua

en: Profile ID:
eu: Profilaren IDa:

en: Text
eu: Testua

en: Text and Background Color
eu: Testu eta atzeko planoaren kolorea

en: _Use colors from system theme
eu: Erabili _sistemaren gaiaren koloreak

en: Built-in sche_mes:
eu: _Eskema inkorporatuak:

en: Background
eu: Atzeko planoa

en: _Default color:
eu: _Kolore lehenetsia:

en: Choose Terminal Text Color
eu: Aukeratu terminalaren testuaren kolorea

en: Choose Terminal Background Color
eu: Aukeratu terminalaren atzeko planoko kolorea

en: Bo_ld color:
eu: _Lodiaren kolorea:

en: Choose Terminal Bold Text Color
eu: Aukeratu terminalaren testu lodiaren kolorea

en: _Underline color:
eu: _Azpimarraren kolorea:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
eu: Aukeratu terminalaren testu azpimarratuaren kolorea

en: Cu_rsor color:
eu: _Kurtsorearen kolorea:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
eu: Aukeratu terminalaren kurtsorearen aurreko planoko kolorea

en: Choose Terminal Cursor Background Color
eu: Aukeratu terminalaren kurtsorearen atzeko planoko kolorea

en: _Highlight color:
eu: _Nabarmentzearen kolorea:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
eu: Aukeratu terminalaren nabarmentzearen aurreko planoko kolorea

en: Choose Terminal Highlight Background Color
eu: Aukeratu terminalaren nabarmentzearen atzeko planoko kolorea

en: Palette
eu: Paleta

en: Built-in _schemes:
eu: Eskema _inkorporatuak:

en: Color p_alette:
eu: Kolore-_paleta:

en: Show _bold text in bright colors
eu: Erakutsi testu _lodia kolore distiratsuetan

en: Colors
eu: Koloreak

en: _Show scrollbar
eu: _Erakutsi korritze-barra

en: Scroll on _output
eu: Ko_rritu irteeran

en: Scroll on _keystroke
eu: Korritu _tekla sakatutakoan

en: _Limit scrollback to:
eu: Atzera korritzearen _muga:

en: lines
eu: lerroz behin

en: Scrolling
eu: Korritzea

en: _Run command as a login shell
eu: _Exekutatu komandoa saioa hasteko shell gisa

en: Ru_n a custom command instead of my shell
eu: E_xekutatu komando pertsonalizatua shell-aren ordez

en: Custom co_mmand:
eu: Ko_mando pertsonalizatua:

en: _Preserve working directory:
eu: M_antendu laneko direktorioa:

en: When command _exits:
eu: Komandoak amait_zen duenean:

en: Command
eu: Komandoa

en: _Backspace key generates:
eu: _Atzera-tekla sakatutakoan:

en: _Delete key generates:
eu: '_Ezabatu' tekla sakatutakoan:

en: _Encoding:
eu: _Kodeketa:

en: Ambiguous-_width characters:
eu: _Zabalera anbiguoko karaktereak:

en: Enable _SIXEL images
eu: Gaitu _SIXEL irudiak

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
eu: _Berrezarri bateragarritasun-aukerak lehenetsietara

en: Compatibility
eu: Bateragarritasuna

en: Clone…
eu: Klonatu…

en: Rename…
eu: Aldatu izena…

en: Delete…
eu: Ezabatu…

en: Set as default
eu: Ezarri lehenetsi gisa

en: Cancel
eu: Utzi

en: Black on light yellow
eu: Beltza hori argiaren gainean

en: Black on white
eu: Beltza zuriaren gainean

en: Gray on black
eu: Grisa beltzaren gainean

en: Green on black
eu: Berdea beltzaren gainean

en: White on black
eu: Zuria beltzaren gainean

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
eu: GNOME argia

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
eu: GNOME iluna

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
eu: Tango argia

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
eu: Tango iluna

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
eu: Argi solarizatua

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
eu: Iluntasun solarizatua

en: Error parsing command: %s
eu: Errorea komandoa analizatzean: %s

en: Chinese Traditional
eu: Txinera tradizionala

en: Cyrillic/Russian
eu: Zirilikoa/Errusiarra

en: Japanese
eu: Japoniera

en: Korean
eu: Koreera

en: Chinese Simplified
eu: Txinatar soildua

en: Western
eu: Mendebalekoa

en: Central European
eu: Europako Erdialdekoa

en: Cyrillic
eu: Zirilikoa

en: Turkish
eu: Turkiera

en: Hebrew
eu: Hebreera

en: Arabic
eu: Arabiera

en: Nordic
eu: Nordikoa

en: Baltic
eu: Baltikoa

en: Celtic
eu: Zeltiarra

en: Romanian
eu: Errumaniera

en: South European
eu: Europako Hegoaldekoa

en: Greek
eu: Greziera

en: Hebrew Visual
eu: Hebrear bisuala

en: Cyrillic/Ukrainian
eu: Zirilikoa/Ukrainarra

en: Croatian
eu: Kroaziera

en: Thai
eu: Thailandiera

en: Vietnamese
eu: Vietnamera

en: Legacy CJK Encodings
eu: CJK kodeketa zaharrak

en: Obsolete Encodings
eu: Kodeketa zaharkituak

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
eu: zabalera

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
eu: altuera

en: Choose Palette Color %u
eu: Aukeratu %u paleta-kolorea

en: Palette entry %u
eu: %u paleta-sarrera

en: Find
eu: Bilatu

en: Find previous occurrence
eu: Aurkitu aurreko agerraldia

en: Find next occurrence
eu: Aurkitu hurrengo agerraldia

en: Toggle search options
eu: Txandakatu bilaketaren aukerak

en: _Match case
eu: _Maiuskula/minuskula

en: Match _entire word only
eu: _Hitz osoak soilik

en: Match as _regular expression
eu: Bat etorri _adierazpen erregularrarekin

en: _Wrap around
eu: _Bilaketa jarraitua

en: New Tab
eu: Fitxa berria

en: Save Contents
eu: Gorde edukia

en: Export
eu: Esportatu

en: Print
eu: Inprimatu

en: Close Tab
eu: Itxi fitxa

en: Close Window
eu: Itxi leihoa

en: Copy
eu: Kopiatu

en: Copy as HTML
eu: Kopiatu HTML gisa

en: Paste
eu: Itsatsi

en: Select All
eu: Hautatu dena

en: Find Next
eu: Bilatu hurrengoa

en: Find Previous
eu: Bilatu aurrekoa

en: Clear Highlight
eu: Garbitu nabarmentzea

en: Hide and Show Menubar
eu: Ezkutatu eta erakutsi menu-barra

en: Full Screen
eu: Pantaila osoa

en: Zoom In
eu: Handiagotu

en: Zoom Out
eu: Txikiagotu

en: Normal Size
eu: Tamaina normala

en: Read-Only
eu: Irakurtzeko soilik

en: Reset
eu: Berrezarri

en: Reset and Clear
eu: Berrezarri eta garbitu

en: Switch to Previous Tab
eu: Aldatu aurreko fitxara

en: Switch to Next Tab
eu: Aldatu hurrengo fitxara

en: Move Tab to the Left
eu: Mugitu fitxa ezkerrera

en: Move Tab to the Right
eu: Mugitu fitxa eskuinera

en: Detach Tab
eu: Desuztartu fitxa

en: Switch to Last Tab
eu: Aldatu azken fitxara

en: Contents
eu: Edukia

en: Show Primary Menu
eu: Erakutsi menu nagusia

en: File
eu: Fitxategia

en: Edit
eu: Editatu

en: View
eu: Ikusi

en: Search
eu: Bilatu

en: Tabs
eu: Fitxak

en: Help
eu: Laguntza

en: Global
eu: Globala

en: Switch to Tab %u
eu: Aldatu %u. fitxara

en: _Action
eu: _Ekintza

en: Shortcut _Key
eu: _Laster-teklak

en: New Terminal
eu: Terminal berria

en: New _Terminal
eu: _Terminal berria

en: New _Tab
eu: _Fitxa berria

en: New _Window
eu: Leiho _berria

en: Change _Profile
eu: Aldatu p_rofila

en: _Profile
eu: _Profila

en: Profiles
eu: Profilak

en: Zoom _Out
eu: _Txikiagotu

en: Zoom _In
eu: _Zooma handiagotu

en: _Full Screen
eu: _Pantaila osoa

en: Read-_Only
eu: Irakurtzeko _soilik

en: Set _Title…
eu: Ezarri _titulua…

en: _Advanced
eu: _Aurreratua

en: _Reset
eu: _Berrezarri

en: Reset and C_lear
eu: Berrezarri eta ga_rbitu

en: _Inspector
eu: _Ikuskatzailea

en: _Preferences
eu: _Hobespenak

en: _Help
eu: _Laguntza

en: _About
eu: Honi _buruz

en: _File
eu: _Fitxategia

en: _Save Contents…
eu: _Gorde edukiak…

en: _Export…
eu: _Esportatu…

en: _Print…
eu: _Inprimatu…

en: C_lose Tab
eu: I_txi fitxa

en: _Close Window
eu: _Itxi leihoa

en: _Edit
eu: _Editatu

en: _Copy
eu: _Kopiatu

en: Copy as _HTML
eu: Kopiatu _HTML gisa

en: _Paste
eu: _Itsatsi

en: Paste as _Filenames
eu: Itsatsi _fitxategi-izen gisa

en: Select _All
eu: Hautatu _dena

en: P_references
eu: H_obespenak

en: _View
eu: _Ikusi

en: Show _Menubar
eu: Erakutsi _menu-barra

en: _Normal Size
eu: Tamaina _normala

en: _Search
eu: _Bilatu

en: _Find…
eu: _Bilatu…

en: Find _Next
eu: Bilatu _hurrengoa

en: Find _Previous
eu: Bilatu _aurrekoa

en: _Clear Highlight
eu: _Garbitu nabarmentzea

en: _Terminal
eu: _Terminala

en: Ta_bs
eu: _Fitxak

en: _Previous Tab
eu: A_urreko fitxa

en: _Next Tab
eu: _Hurrengo fitxa

en: Move Terminal _Left
eu: Eraman terminala e_zkerrera

en: Move Terminal _Right
eu: Eraman terminala e_skuinera

en: _Detach Terminal
eu: _Desuztartu terminala

en: _Contents
eu: _Edukia

en: Open in _Remote Terminal
eu: Ireki _urruneko terminalean

en: Open in _Local Terminal
eu: Ireki _lokaleko terminalean

en: Open the currently selected folder in a terminal
eu: Ireki unean hautatutako karpeta terminal batean

en: Open the currently open folder in a terminal
eu: Ireki unean irekitako karpeta terminalean

en: Open in T_erminal
eu: Ireki _terminalean

en: Open T_erminal
eu: Ireki _terminala

en: Open a terminal
eu: Ireki terminala

en: C_lose Terminal
eu: _Itxi terminala

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
eu: “%s” aukera zaharkitua dago, eta Terminalaren azken bertsioan kenduta egon daiteke.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
eu: Erabili “%s” aukerak amaitzeko eta jarri komando-lerroa honen ondoren exekutatzeko

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
eu: “%s” aukera ez da gnome-terminal bertsio honetan gehiago onartuko.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
eu: “%s”(r)en argumentua ez da baliozko komandoa: %s

en: Two roles given for one window
eu: Bi portaera eman zaizkio leiho bati

en: “%s” option given twice for the same window
eu: “%s” aukera bi aldiz eman da leiho bererako

en: Cannot pass FD %d twice
eu: Ezin da %d FD birritan igorri

en: “%s” is not a valid zoom factor
eu: “%s” ez da baliozko zoom-faktorea

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
eu: “%g” zoom-faktorea txikiegia da, %g erabiliko da

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
eu: “%g” zoom-faktorea handiegia da, %g erabiliko da

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
eu: “%s” aukerak komando-lerroaren gainerako zatian exekutatu beharreko komandoa zehaztea eskatzen du

en: Can only use --wait once
eu: Behin bakarrik erabili daiteke --wait

en: Not a valid terminal config file.
eu: Ez da terminalaren baliozko konfigurazio-fitxategia.

en: Incompatible terminal config file version.
eu: Terminalaren konfigurazio-fitxategi bertsioa bateraezina.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
eu: Ez da erregistratzen aktibazioko izen-zerbitzarian, ez du berrerabiltzen terminal aktiborik

en: Load a terminal configuration file
eu: Kargatu terminalaren konfigurazio-fitxategia

en: FILE
eu: FITXATEGIA

en: Do not pass the environment
eu: Ez pasatu ingurunea

en: Show preferences window
eu: Erakutsi hobespenen leihoa

en: Print environment variables to interact with the terminal
eu: Inprimatu terminalarekin elkarrekiteko ingurune-aldagaiak

en: Increase diagnostic verbosity
eu: Handitu diagnostikoaren xehetasun-maila

en: Suppress output
eu: Kendu irteera

en: Open a new window containing a tab with the default profile
eu: Leiho berri bat irekitzen du profil lehenetsiko fitxa batekin

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
eu: Fitxa berri bat irekitzen du profil lehenetsian azkena irekitako leihoan

en: Turn on the menubar
eu: Aktibatu menu-barra

en: Turn off the menubar
eu: Desaktibatu menu-barra

en: Maximize the window
eu: Maximizatu leihoa

en: Full-screen the window
eu: Pantaila osoko leihoa

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
eu: Ezarri leihoaren tamaina. Adib: 80x24, edo 80x24+200+200 (ERRENxZUTAB+X+Y)

en: GEOMETRY
eu: GEOMETRIA

en: Set the window role
eu: Ezarri leihoaren portaera

en: ROLE
eu: EGITEKOA

en: Set the last specified tab as the active one in its window
eu: Azkena zehaztutako fitxa leiho honetako fitxa aktibo gisa ezartzen du

en: Execute the argument to this option inside the terminal
eu: Exekutatu aukera honen argumentua terminalaren barruan

en: Use the given profile instead of the default profile
eu: Erabili emandako profila profil lehenetsiaren ordez

en: PROFILE-NAME
eu: PROFIL-IZENA

en: Set the initial terminal title
eu: Ezarri terminalaren hasierako izenburua

en: TITLE
eu: TITULUA

en: Set the working directory
eu: Ezarri laneko direktorioa

en: DIRNAME
eu: DIRIZENA

en: Wait until the child exits
eu: Itxaron haurrak amaitu arte

en: Forward file descriptor
eu: Aurrera fitxategi-deskriptorea

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
eu: Ezarri terminalaren zoom-faktorea (1.0 = tamaina normala)

en: ZOOM
eu: ZOOMA

en: COMMAND
eu: KOMANDOA

en: GNOME Terminal Emulator
eu: GNOME Terminalaren emulatzailea

en: Show GNOME Terminal options
eu: Erakutsi GNOME Terminalaren aukerak

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
eu: Aukerak leiho edo terminalaren fitxa berriak irekitzeko; hauetariko bat baino gehiago zehatz daiteke:

en: Show terminal options
eu: Erakutsi terminalaren aukerak

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
eu: Leihoaren aukerak; aurreneko --window edo --tab argumentuak baino lehenago erabiltzen bada, lehenetsia ezartzen du leiho guztientzako:

en: Show per-window options
eu: Erakutsi aukerak leihoko

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
eu: Terminalaren aukerak; aurreneko --window edo --tab argumentuak baino lehenago erabiltzen bada, lehenetsia ezartzen du terminal guztientzako:

en: Show per-terminal options
eu: Erakutsi aukerak terminaleko

en: Profile “%s”
eu: “%s” profila

en: Preferences – %s
eu: Hobespenak – %s

en: New Profile
eu: Profil berria

en: Enter name for new profile with default settings:
eu: Sartu izen bat ezarpen lehenetsiak izango dituen profil berrirako:

en: Create
eu: Sorrera

en: Enter name for new profile based on “%s”:
eu: Sartu izen bat “%s” profilean oinarritutako profil berrirako:

en: %s (Copy)
eu: %s (Kopia)

en: Clone Profile
eu: Klonatu profila

en: Clone
eu: Klonatu

en: Enter new name for profile “%s”:
eu: Sartu izen berria “%s” profilerako:

en: Rename Profile
eu: Aldatu profilaren izena

en: Rename
eu: Aldatu izena

en: Really delete profile “%s”?
eu: Benetan ezabatu “%s” profila?

en: Delete Profile
eu: Ezabatu profila

en: Delete
eu: Ezabatu

en: This is the default profile
eu: Hau da profil lehenetsia

en: General
eu: Orokorra

en: Shortcuts
eu: Lasterbideak

en: No command supplied nor shell requested
eu: Ez da komandorik eman edo shell-ik eskatu

en: _Relaunch
eu: _Berriro abiarazi

en: There was an error creating the child process for this terminal
eu: Errorea gertatu da terminal honetako prozesu haurra sortzean

en: The child process exited normally with status %d.
eu: Prozesu haurra normal irten da %d egoerarekin.

en: The child process was aborted by signal %d.
eu: Prozesu haurra %d seinalearekin abortatu da.

en: The child process was aborted.
eu: Prozesu haurra abortatu egin da.

en: Close tab
eu: Itxi fitxa

en: There was an error displaying help
eu: Errorea gertatu da laguntza bistaratzean

en: Contributors:
eu: Laguntzaileak:

en: Version %s for GNOME %d
eu: %s bertsioa GNOME %d bertsiorako

en: Using VTE version %u.%u.%u
eu: VTE %u.%u.%u bertsioa erabiltzen

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
eu: Terminalaren emuladorea GNOMEren mahaigainerako

en: GNOME Terminal
eu: GNOME terminala

en: Could not open the address “%s”
eu: Ezin izan da '%s' helbidea ireki

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
eu: GNOME Terminal librea da; birbana eta/edo alda dezakezu Software Foundation-ek argitaratutako GNU Lizentzia Publiko Orokorraren 3. bertsioan, edo (nahiago baduzu) beste berriago batean, jasotako baldintzak betez gero.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
eu: GNOME Terminal erabilgarria izango delakoan banatzen da, baina, INOLAKO BERMERIK GABE; era berean, ez da bermatzen beraren EGOKITASUNA MERKATURATZEKO edo HELBURU PARTIKULARRETARAKO ERABILTZEKO. Argibide gehiago nahi izanez gero, ikus GNU Lizentzia Publiko Orokorra.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
eu: GNOME Terminal programarekin batera GNU Lizentzia Publiko Orokorraren kopia bat jasoko zenuen; hala ez bada, ikusi <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
eu: "file" eskema urruneko ostalari-izenarekin ez dago onartuta

en: Could not save contents
eu: Ezin izan da edukia gorde

en: Save as…
eu: Gorde honela…

en: _Cancel
eu: _Utzi

en: _Save
eu: _Gorde

en: Open _Hyperlink
eu: Ireki _hiperesteka

en: Copy Hyperlink _Address
eu: Kopiatu hiperestekaren h_elbidea

en: Send Mail _To…
eu: Bidali mezua h_oni…

en: Copy Mail _Address
eu: Kopiatu _posta-helbidea

en: Call _To…
eu: Deitu ho_ni…

en: Copy Call _Address
eu: Kopiatu deiaren he_lbidea

en: _Open Link
eu: _Ireki esteka

en: Copy _Link
eu: Kopiatu _esteka

en: P_rofiles
eu: _Profilak

en: L_eave Full Screen
eu: _Irten pantaila osotik

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
eu: Ezarri GNOME Terminala zure terminal lehenetsi gisa?

en: _Yes
eu: _Bai

en: _No
eu: _Ez

en: Close this window?
eu: Itxi leiho hau?

en: Close this terminal?
eu: Itxi terminal hau?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
eu: Oraindik prozesu batzuk exekutatzen ari dira leiho honetako terminal batzuetan. Leiho hau ixtean prozesu guzti horiek hilko dira.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
eu: Oraindik prozesu bat exekutatzen ari da terminal honetan. Terminal hau ixtean prozesu hori hilko da.

en: C_lose Window
eu: It_xi leihoa

en: Failed to parse arguments: %s
eu: Huts egin du argumentuak analizatzean: %s
