gnome-terminal - en to fi translation catalogue (469 entries)

en: Terminal
fi: Pääte

en: Use the command line
fi: Käytä komentoriviä

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
fi: shell;prompt;command;commandline;cmd;komento;kehote;komentorivi;cli;

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Preferences
fi: Asetukset

en: Configure the command line
fi: Määritä komentorivi

en: Terminal Preferences
fi: Päätteen asetukset

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
fi: GPL-3.0+ tai GFDL-1.3-only

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
fi: Gnomen pääte on pääte-emulointisovellus UNIX shell -ympäristöön, jonka avulla on mahdollista suorittaa järjestelmän eri ohjelmia.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
fi: Se tukee useita profiileja, lukuisia välilehtiä ja sisältää paljon eri pikanäppäimiä.

en: console
fi: konsoli

en: keyboard
fi: näppäimistö

en: pointing
fi: osoittaminen

en: Terminal plugin for Files
fi: Pääteliitännäinen tiedostoselaimeen

en: Open a terminal from Files
fi: Avaa pääte tiedostoselaimesta

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
fi: "Avaa pääte" on liitännäinen tiedostoselaimeen, joka lisää valikkotoiminnon kontekstivalikkoon selattavan kansion kohdalle.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
fi: 'Nimetön'

en: Human-readable name of the profile
fi: Ihmisille tarkoitettu profiilin nimi

en: Human-readable name of the profile.
fi: Ihmisille tarkoitettu profiilin nimi.

en: Default color of text in the terminal
fi: Päätteen tekstin oletusarvoinen väri

en: Default color of terminal background
fi: Päätteen taustan oletusarvoinen väri

en: Default color of bold text in the terminal
fi: Päätteen lihavoidun tekstin oletusarvoinen väri

en: Whether bold text should use the same color as normal text
fi: Käyttääkö lihavoitu teksti samaa väriä kuin tavallinen teksti

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
fi: Jos tosi, lihavoitu teksti piirretään samalla värillä kuin tavallinen teksti.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
fi: Skaalauskerroin solun korkeudelle rivivälityksen kasvattamiseksi. (Ei suurenna fontin korkeutta)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
fi: Skaalauskerroin solun leveydelle merkkivälin kasvattamiseksi. (Ei suurenna fontin leveyttä)

en: Whether to use custom cursor colors
fi: Käytetäänkö omavalintaisia kohdistimen värejä

en: If true, use the cursor colors from the profile.
fi: Jos tosi, käytä profiilin kursorivärejä.

en: Cursor background color
fi: Kohdistimen taustaväri

en: Cursor foreground colour
fi: Kohdistimen edustaväri

en: Whether to use custom highlight colors
fi: Käytetäänkö mukautettuja korostusvärejä

en: If true, use the highlight colors from the profile.
fi: Jos tosi, käytä profiilin korostusvärejä.

en: Highlight background color
fi: Korostuksen taustaväri

en: Highlight foreground colour
fi: Korostuksen edustaväri

en: If true, shape Arabic text.
fi: Jos tosi, muokkaa arabialaisen tekstin muotoa.

en: Whether to enable SIXEL images
fi: Käytetäänkö SIXEL-kuvia

en: Whether bold is also bright
fi: Onko lihavoitu myös kirkas

en: Whether to ring the terminal bell
fi: Soitetaanko päätteen äänimerkki

en: Default number of columns
fi: Sarakkeiden oletuslukumäärä

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
fi: Sarakkeiden lukumäärä uusissa luoduissa pääteikkunoissa. Tällä ei ole vaikutusta ellei custom_default_size on asetettu.

en: Default number of rows
fi: Rivien oletuslukumäärä

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
fi: Rivien lukumäärä uusissa luoduissa pääteikkunoissa. Tällä ei ole vaikutusta ellei custom_default_size on asetettu.

en: When to show the scrollbar
fi: Milloin vierityspalkki näytetään

en: Number of lines to keep in scrollback
fi: Muistissa säilyvien rivien määrä

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
fi: Pidetäänkö takaisinkelauspuskurissa rajoittamaton määrä rivejä

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
fi: Jos tosi, takaisinvieritysrivejä ei koskaan hävitetä. Takaisinvierityshistoria tallennetaan tilapäisesti levylle, joten se voi johtaa järjestelmän levyn täyttymiseen jos päätteeseen tulee paljon tulostetta.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
fi: Vierittyykö päätteen teksti alas kun näppäintä painetaan

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
fi: Jos tosi, näppäimen painaminen vierittää tekstin alalaitaan.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
fi: Vierittyykö päätteen teksti alas kun ilmenee uutta tulostetta

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
fi: Jos tosi, uusi tuloste päätteessä vierittää tekstin alas.

en: What to do with the terminal when the child command exits
fi: Mitä päätteelle tapahtuu, kun lapsikomento loppuu

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
fi: Mahdollisia arvoja ovat ”close”, joka sulkee päätteen ja ”restart”, joka käynnistää komennon uudelleen, sekä “hold”, joka pitää päätteen käynnissä ilman suoritettavaa komentoa.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
fi: Käynnistetäänkö komento päätteessä kirjautumiskuorena

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
fi: Jos tosi, päätteen komento käynnistyy kirjautumiskuorena (argv[0]:ssa on väliviiva alussa).

en: Whether to run a custom command instead of the shell
fi: Käynnistyykö muu komento komentotulkin sijaan

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
fi: Jos tosi, avaimen ”custom_command” arvoa käytetään kuoren suorittamisen sijaan.

en: Whether to blink the cursor
fi: Vilkkuuko kohdistin

en: The cursor appearance
fi: Kohdistimen ulkoasu

en: Custom command to use instead of the shell
fi: Komentotulkin sijaan suoritettava muu komento

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
fi: Käynnistä tämä komento komentotulkin sijaan, jos ”use_custom_command” on tosi.

en: Palette for terminal applications
fi: Päätesovellusten väripaletti

en: A Pango font name and size
fi: Pango-fontin nimi ja koko

en: The code sequence the Backspace key generates
fi: Askelpalautin tuottaa

en: The code sequence the Delete key generates
fi: Delete tuottaa

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
fi: Ovatko päätesäätimen teeman värit käytössä

en: Whether to use the system monospace font
fi: Käytetäänkö järjestelmän tasalevyistä fonttia

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
fi: Rivitetäänkö päätteen sisältö ikkunan koon muuttuessa

en: Which encoding to use
fi: Käytettävä merkistökoodaus

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
fi: Ovatko leveydeltään asiayhteyskohtaiset merkit kapeita vai leveitä UTF-8-merkistöä käyttäessä

en: Keyboard shortcut to open a new tab
fi: Uuden välilehden avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to open a new window
fi: Uuden ikkunan avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
fi: Nykyisten välilehtien sisällön tiedostoon tallentava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
fi: Pikanäppäin, jolla viedään nykyisen välilehden sisältö tiedostoon useisiin eri tiedostomuotoihin

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
fi: Pikanäppäin, jolla tulostetaan nykyisen välilehden sisältö tulostimelle tai tiedostoon

en: Keyboard shortcut to close a tab
fi: Välilehden sulkeva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to close a window
fi: Ikkunan sulkeva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to copy text
fi: Tekstiä kopioiva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
fi: Tekstiä HTML:nä kopioiva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to paste text
fi: Tekstiä liittävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to select all text
fi: Kaiken tekstin valitseva pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
fi: Asetusikkunan avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
fi: Koko näytön tilaa vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
fi: Valikkopalkin näyttävä tai piilottava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
fi: Vain luku -tilan päälle tai pois päältä kytkevä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
fi: Päätteen alustava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
fi: Päätteen alustava ja tyhjentävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
fi: Hakuominaisuuden avaava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
fi: Hakutermin seuraavan ilmentymän etsivä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
fi: Hakutermin edellisen ilmentymän etsivä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
fi: Haun korostuksen tyhjentävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
fi: Edelliseen välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
fi: Seuraavaan välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
fi: Nykyisen välilehden vasemmalle siirtävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
fi: Nykyisen välilehden oikealle siirtävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to detach current tab
fi: Nykyisen välilehden irrottava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
fi: Numeroituun välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
fi: Viimeiseen välilehteen vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to launch help
fi: Ohjeen käynnistävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font larger
fi: Fonttia suurentava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font smaller
fi: Fonttia pienentävä pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
fi: Fontin normaalikokoiseksi vaihtava pikanäppäin

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
fi: Ensisijaisen valikon esiintuova pikanäppäin

en: Whether the menubar has access keys
fi: Onko valikkopalkissa pikakirjaimet

en: Whether shortcuts are enabled
fi: Ovatko pikanäppäimet käytössä

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
fi: Ovatko pikanäppäimet käytössä. Ne saattavat häiritä joidenkin päätteessä toimivien sovellusten käyttöä, joten pikanäppäimet voi poistaa käytöstä.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
fi: Toimivatko GTK:n tavanomaiset valikkopalkin pikavalinnat

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
fi: Tavallisesti valikkopalkkia voi käyttää näppäimistöltä painamalla F10. Tätä toimintaa voi muuttaa gtkrc:n avulla (gtk-menu-bar-accel = ”jotakin”). Tämä asetus poistaa tämän pikanäppäimen käytöstä.

en: Whether the shell integration is enabled
fi: Käytetäänkö Shell-integraatiota

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
fi: Kysytäänkö vahvistus ennen päätteen sulkemista

en: Whether to show the menubar in new windows
fi: Näkyykö valikkopalkki uusissa ikkunoissa

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
fi: Avataanko uudet päätteet uusina ikkunoina vai välilehtinä

en: When to show the tabs bar
fi: Milloin välilehtipalkki näytetään

en: The position of the tab bar
fi: Välilehtipalkin sijainti

en: Which theme variant to use
fi: Käytettävä teemamuunnelma

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
fi: Avautuvatko uudet välilehdet nykyisen välilehden viereen vai viimeiseen sijaintiin

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
fi: Tarkista aina, onko Gnomen pääte oletuspääte

note: Open new terminal in new window
en: Window
fi: Ikkuna

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
fi: Välilehti

note: New tab opens at the last position
en: Last
fi: Viimeinen

note: New tab opens next to current tab
en: Next
fi: Seuraava

[ctx: theme variant]
en: Default
fi: Oletus

[ctx: theme variant]
en: Light
fi: Vaalea

[ctx: theme variant]
en: Dark
fi: Tumma

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
fi: Kapea

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
fi: Leveä

note: Cursor shape
en: Block
fi: Lohko

note: Cursor shape
en: I-Beam
fi: I-viiva

note: Cursor shape
en: Underline
fi: Alleviivaus

note: Cursor blink mode
en: Default
fi: Oletus

note: Cursor blink mode
en: Enabled
fi: Käytössä

note: Cursor blink mode
en: Disabled
fi: Pois käytöstä

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
fi: Ei koskaan

note: Text blink mode
en: When focused
fi: Kun kohdistettu

note: Text blink mode
en: When unfocused
fi: Kun ei kohdistettu

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
fi: Aina

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
fi: Korvaa alkuperäinen otsikko

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
fi: Lisää alkuperäisen otsikon perään

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
fi: Lisää alkuperäisen otsikon eteen

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
fi: Pidä alkuperäinen otsikko

note: When command exits
en: Exit the terminal
fi: Poistu päätteestä

note: When command exits
en: Restart the command
fi: Käynnistä komento uudelleen

note: When command exits
en: Hold the terminal open
fi: Säilytä pääte avoinna

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
fi: Linux-konsoli

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
fi: Mukautettu

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
fi: Escape-sarja

note: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
fi: TTY-poispyyhintä

note: Preserve working directory
en: Shell only
fi: Vain komentotulkki

en: _Show menubar by default in new terminals
fi: Näytä _valikkopalkki oletuksena uusissa päätteissä

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
fi: Käytä _pikavalintoja (esim. Alt+T tiedostovalikon avaamiseksi)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
fi: Käytä va_lintanäppäintä (oletuksena F10)

en: Theme _variant:
fi: Teemam_uunnelma:

en: Open _new terminals in:
fi: Avaa _uudet päätteet:

en: New tab _position:
fi: Uuden välilehden _sijainti:

en: _Always check if default terminal
fi: _Tarkista aina oletuspääte

en: _Set as default terminal
fi: _Aseta oletuspäätteeksi

en: _Enable shortcuts
fi: Kä_ytä pikanäppäimiä

en: Text Appearance
fi: Tekstin ulkoasu

en: Initial terminal si_ze:
fi: Päätteen koko k_äynnistettäessä:

en: columns
fi: saraketta

en: rows
fi: riviä

en: Rese_t
fi: _Palauta oletusasetukset

en: Custom _font:
fi: Mukautettu _fontti:

en: Choose A Terminal Font
fi: Valitse päätteen fontti

en: Cell spaci_ng:
fi: Solun v_älistys:

en: Allow b_linking text:
fi: _Salli vilkkuva teksti:

en: Cursor
fi: Kohdistin

en: Cursor _shape:
fi: _Kohdistimen _muoto:

en: Cursor blin_king:
fi: Kursori _vilkkuu:

en: Sound
fi: Ääni

en: Terminal _bell
fi: Päätteen _äänimerkki

en: Profile ID:
fi: Profiilin tunniste:

en: Text
fi: Teksti

en: Text and Background Color
fi: Tekstin ja taustan väri

en: _Use colors from system theme
fi: Käytä _järjestelmäteeman värejä

en: Built-in sche_mes:
fi: Sisäänrakennetut _mallit:

en: Background
fi: Tausta

en: _Default color:
fi: Oletusv_äri:

en: Choose Terminal Text Color
fi: Valitse päätteen tekstin väri

en: Choose Terminal Background Color
fi: Valitse päätteen taustaväri

en: Bo_ld color:
fi: _Lihavoitu väri:

en: Choose Terminal Bold Text Color
fi: Valitse päätteen lihavoidun tekstin väri

en: _Underline color:
fi: _Alleviivausväri:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
fi: Valitse päätteen alleviivatun tekstin väri

en: Cu_rsor color:
fi: Kursorin _väri:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
fi: Valitse päätteen kursorin edustaväri

en: Choose Terminal Cursor Background Color
fi: Valitse päätteen kursorin taustaväri

en: _Highlight color:
fi: K_orostusväri:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
fi: Valitse päätteen korostuksen edustaväri

en: Choose Terminal Highlight Background Color
fi: Valitse päätteen korostuksen taustaväri

en: Palette
fi: Paletti

en: Built-in _schemes:
fi: Sisään_rakennetut mallit:

en: Color p_alette:
fi: Väri_paletti:

en: Show _bold text in bright colors
fi: N_äytä lihavoitu teksti kirkkailla väreillä

en: Colors
fi: Värit

en: _Show scrollbar
fi: N_äytä vierityspalkki

en: Scroll on _output
fi: Vieritä t_ulostaessa

en: Scroll on _keystroke
fi: Vieritä _kirjoitettaessa

en: _Limit scrollback to:
fi: _Takaisinvieritys:

en: lines
fi: riviä

en: Scrolling
fi: Vieritys

en: _Run command as a login shell
fi: _Aja komento kirjautumiskomentotulkkina

en: Ru_n a custom command instead of my shell
fi: Suorita _muu komento komentotulkin sijaan

en: Custom co_mmand:
fi: Muu _komento:

en: _Preserve working directory:
fi: _Säilytä työhakemisto:

en: When command _exits:
fi: Kun komento _loppuu:

en: Command
fi: Komento

en: _Backspace key generates:
fi: _Askelpalautin tuottaa:

en: _Delete key generates:
fi: _Delete tuottaa:

en: _Encoding:
fi: _Merkistö:

en: Ambiguous-_width characters:
fi: L_eveydeltään asiayhteyskohtaiset merkit:

en: Enable _SIXEL images
fi: Käytä _SIXEL-kuvia

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
fi: _Palauta yhteensopivuusasetukset oletuksiksi

en: Compatibility
fi: Yhteensopivuus

en: Clone…
fi: Monista…

en: Rename…
fi: Nimeä uudelleen…

en: Delete…
fi: Poista…

en: Set as default
fi: Aseta oletukseksi

en: Cancel
fi: Peru

en: Black on light yellow
fi: Musta keltaisella

en: Black on white
fi: Musta valkoisella

en: Gray on black
fi: Harmaa mustalla

en: Green on black
fi: Vihreä mustalla

en: White on black
fi: Valkoinen mustalla

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
fi: GNOME, vaalea

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
fi: GNOME, tumma

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
fi: Tango vaalea

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
fi: Tango tumma

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
fi: Solarized, vaalea

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
fi: Solarized, tumma

en: Error parsing command: %s
fi: Virhe tulkittaessa komentoa: %s

en: Chinese Traditional
fi: Kiinalainen (perinteinen)

en: Cyrillic/Russian
fi: Kyrillinen/venäläinen

en: Japanese
fi: Japanilainen

en: Korean
fi: Korealainen

en: Chinese Simplified
fi: Kiinalainen (yksinkertaistettu)

en: Western
fi: Läntinen

en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

en: Turkish
fi: Turkkilainen

en: Hebrew
fi: Heprealainen

en: Arabic
fi: Arabialainen

en: Nordic
fi: Skandinavialainen

en: Baltic
fi: Baltialainen

en: Celtic
fi: Kelttiläinen

en: Romanian
fi: Romanialainen

en: South European
fi: Eteläeurooppalainen

en: Greek
fi: Kreikkalainen

en: Hebrew Visual
fi: Heprealainen (visual)

en: Cyrillic/Ukrainian
fi: Kyrillinen/ukrainalainen

en: Croatian
fi: Kroatialainen

en: Thai
fi: Thaimaalainen

en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

en: Legacy CJK Encodings
fi: Vanhentuneet CJK-merkistökoodaukset

en: Obsolete Encodings
fi: Vanhentuneet merkistökoodaukset

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
fi: leveys

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
fi: korkeus

en: Choose Palette Color %u
fi: Valitse paletin väri %u

en: Palette entry %u
fi: Paletin väri %u

en: Find
fi: Etsi

en: Find previous occurrence
fi: Etsi edellinen hakutulos

en: Find next occurrence
fi: Etsi seuraava hakutulos

en: Toggle search options
fi: Näytä/piilota hakuvalitsimet

en: _Match case
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Match _entire word only
fi: Etsi _kokonaista sanaa

en: Match as _regular expression
fi: Etsi _säännöllisenä lausekkeena

en: _Wrap around
fi: Jatka _alusta

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: Save Contents
fi: Tallenna sisältö

en: Export
fi: Vie

en: Print
fi: Tulosta

en: Close Tab
fi: Sulje välilehti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy as HTML
fi: Kopioi HTML:nä

en: Paste
fi: Liitä

en: Select All
fi: Valitse kaikki

en: Find Next
fi: Etsi seuraava

en: Find Previous
fi: Etsi edellinen

en: Clear Highlight
fi: Poista korostus

en: Hide and Show Menubar
fi: Näytä tai piilota valikkopalkki

en: Full Screen
fi: Koko näytön tila

en: Zoom In
fi: Suurenna

en: Zoom Out
fi: Pienennä

en: Normal Size
fi: Tavallinen koko

en: Read-Only
fi: Vain luku

en: Reset
fi: Alusta

en: Reset and Clear
fi: Alusta ja tyhjennä

en: Switch to Previous Tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

en: Switch to Next Tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

en: Move Tab to the Left
fi: Siirrä välilehti vasemmalle

en: Move Tab to the Right
fi: Siirrä välilehti oikealle

en: Detach Tab
fi: Irrota välilehti

en: Switch to Last Tab
fi: Siirry viimeiseen välilehteen

en: Contents
fi: Sisältö

en: Show Primary Menu
fi: Näytä ensisijainen valikko

en: File
fi: Tiedosto

en: Edit
fi: Muokkaa

en: View
fi: Näytä

en: Search
fi: Etsi

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Help
fi: Ohje

en: Global
fi: Yleinen

en: Switch to Tab %u
fi: Siirry välilehteen %u

en: _Action
fi: _Toiminto

en: Shortcut _Key
fi: Pika_näppäin

en: New Terminal
fi: Uusi pääte

en: New _Terminal
fi: _Uusi pääte

en: New _Tab
fi: Uusi _välilehti

en: New _Window
fi: Uusi _ikkuna

en: Change _Profile
fi: Vaihda pro_fiilia

en: _Profile
fi: _Profiili

en: Zoom _Out
fi: _Pienennä

en: Zoom _In
fi: _Suurenna

en: _Full Screen
fi: _Koko näyttö

en: Read-_Only
fi: _Vain luku

en: Set _Title…
fi: Aseta _otsikko…

en: _Advanced
fi: _Lisäasetukset

en: _Reset
fi: _Alusta

en: Reset and C_lear
fi: Alusta ja t_yhjennä

en: _Inspector
fi: Ta_rkastelija

en: _Preferences
fi: _Asetukset

en: _Help
fi: O_hje

en: _About
fi: _Tietoja

en: _File
fi: _Tiedosto

en: _Save Contents…
fi: _Tallenna sisältö…

en: _Export…
fi: _Vie…

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: C_lose Tab
fi: Sulje v_älilehti

en: _Close Window
fi: _Sulje ikkuna

en: _Edit
fi: _Muokkaa

en: _Copy
fi: _Kopioi

en: Copy as _HTML
fi: Kopioi _HTML:nä

en: _Paste
fi: _Liitä

en: Paste as _Filenames
fi: Liitä _tiedostoniminä

en: Select _All
fi: Valitse _kaikki

en: P_references
fi: _Asetukset

en: _View
fi: _Näytä

en: Show _Menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: _Normal Size
fi: _Tavallinen koko

en: _Search
fi: _Etsi

en: _Find…
fi: _Etsi…

en: Find _Next
fi: Etsi _seuraava

en: Find _Previous
fi: Etsi _edellinen

en: _Clear Highlight
fi: _Poista korostus

en: _Terminal
fi: _Pääte

en: Ta_bs
fi: _Välilehdet

en: _Previous Tab
fi: _Edellinen välilehti

en: _Next Tab
fi: _Seuraava välilehti

en: Move Terminal _Left
fi: Siirrä pääte _vasemmalle

en: Move Terminal _Right
fi: Siirrä pääte _oikealle

en: _Detach Terminal
fi: _Irrota pääte

en: _Contents
fi: _Sisältö

en: Open in _Remote Terminal
fi: Avaa _etäpäätteessä

en: Open in _Local Terminal
fi: Avaa _paikallisessa päätteessä

en: Open the currently selected folder in a terminal
fi: Avaa valittu kansio päätteessä

en: Open the currently open folder in a terminal
fi: Avaa avoinna oleva kansio päätteessä

en: Open in T_erminal
fi: Avaa p_äätteessä

en: Open T_erminal
fi: A_vaa pääte

en: Open a terminal
fi: Avaa pääte

en: C_lose Terminal
fi: S_ulje pääte

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
fi: Valinta “%s” ei ole enää tuettu tässä Gnomen päätteen versiossa, ja kyseinen valinta saatetaan poistaa tulevista versioista.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
fi: Valinta “%s” ei ole enää tuettu tässä Gnomen päätteen versiossa.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
fi: Valitsimen “%s” arvo ei ole kelvollinen komento: %s

en: Two roles given for one window
fi: Samalle ikkunalle on annet kaksi eri roolia

en: “%s” option given twice for the same window
fi: Valitsin “%s” annettu kahdesti samaa ikkunaa kohden

en: “%s” is not a valid zoom factor
fi: “%s” ei ole kelvollinen suurennoskerroin

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
fi: Suurennoskerroin “%g” on liian pieni: sen sijaan on käytössä %g

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
fi: Suurennoskerroin “%g” on liian suuri: sen sijaan on käytössä %g

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
fi: Valitsin “%s” vaatii ajettavan komennon annettavaksi komentorivin lopussa

en: Can only use --wait once
fi: Valintaa --wait voi käyttää vain kerran

en: Not a valid terminal config file.
fi: Ei ole kelvollinen päätteen asetustiedosto.

en: Incompatible terminal config file version.
fi: Epäyhteensopiva päätteen asetustiedoston versio.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
fi: Älä rekisteröidy aktivointinimipalvelimeen tai käytä jo aktiivista päätettä

en: Load a terminal configuration file
fi: Lataa päätteen asetustiedosto

en: FILE
fi: TIEDOSTO

en: Show preferences window
fi: Näytä asetusikkuna

en: Open a new window containing a tab with the default profile
fi: Avaa uusi ikkuna, jossa on välilehti oletusprofiililla

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
fi: Avaa uusi välilehti viimeksi avattuun ikkunaan oletusprofiililla

en: Turn on the menubar
fi: Näytä valikkopalkki

en: Turn off the menubar
fi: Piilota valikkopalkki

en: Maximize the window
fi: Suurenna ikkuna

en: Full-screen the window
fi: Ikkuna koko näytön tilassa

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
fi: Aseta ikkunan koko, esimerkiksi: 80x24 tai 80x24+200+200 (RIVITxSARAKKEET+X+Y)

en: GEOMETRY
fi: MITAT

en: Set the window role
fi: Aseta päätteen rooli

en: ROLE
fi: ROOLI

en: Set the last specified tab as the active one in its window
fi: Säädä viimeksi annettu välilehti aktiiviseksi omassa ikkunassaan

en: Execute the argument to this option inside the terminal
fi: Suorita valitsimessa annettu komento päätteessä

en: Use the given profile instead of the default profile
fi: Käytä annettua profiilia oletusprofiilin sijasta

en: PROFILE-NAME
fi: PROFIILINIMI

en: Set the initial terminal title
fi: Aseta päätteen alustava otsikko

en: TITLE
fi: OTSIKKO

en: Set the working directory
fi: Aseta työkansio

en: DIRNAME
fi: TYÖKANSIO

en: Wait until the child exits
fi: Odota, että lapsen suoritus päättyy

en: Forward file descriptor
fi: Ohjaa tiedostokuvaaja (file descriptor)

note: FD = file descriptor
en: FD
fi: TK

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
fi: Aseta päätteen suurennoskerroin (1.0 = tavallinen koko)

en: ZOOM
fi: ZOOMAUS

en: COMMAND
fi: KOMENTO

en: GNOME Terminal Emulator
fi: Gnomen pääte

en: Show GNOME Terminal options
fi: Näytä Gnomen päätteen valitsimet

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
fi: Valitsimet uusien ikkunoiden ja välilehtien avaamiseksi. Useampi kuin yksi valitsin seuraavista voidaan antaa:

en: Show terminal options
fi: Näytä päätteen valitsimet

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
fi: Ikkunavalitsimet. Jos käytetään ennen ensimmäistä --window tai --tab -valitsinta, asettaa oletusikkunan kaikille ikkunoille:

en: Show per-window options
fi: Näytä ikkunakohtaiset valitsimet

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
fi: Päätevalitsimet. Jos käytetään ennen ensimmäistä --window tai --tab -valitsinta, asettaa oletusikkunan kaikille ikkunoille:

en: Show per-terminal options
fi: Näytä päätekohtaiset valitsimet

en: Profile “%s”
fi: Profiili “%s”

en: Preferences – %s
fi: Asetukset – %s

en: New Profile
fi: Uusi profiili

en: Enter name for new profile with default settings:
fi: Anna nimi uudelle profiilille oletusasetuksin:

en: Create
fi: Luo

en: Enter name for new profile based on “%s”:
fi: Anna nimi profiilille, joka pohjautuu profiiliin “%s”:

en: %s (Copy)
fi: %s (kopio)

en: Clone Profile
fi: Monista profiili

en: Clone
fi: Monista

en: Enter new name for profile “%s”:
fi: Anna uusi nimi profiilille “%s”:

en: Rename Profile
fi: Nimeä profiili uudelleen

en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

en: Really delete profile “%s”?
fi: Poistetaanko profiili “%s”?

en: Delete Profile
fi: Poista profiili

en: Delete
fi: Poista

en: This is the default profile
fi: Tämä on oletusprofiili

en: General
fi: Yleistä

en: Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Profiles
fi: Profiilit

en: No command supplied nor shell requested
fi: Komentoa ei annettu eikä komentotulkkia pyydetty

en: _Relaunch
fi: _Uudelleenkäynnistä

en: There was an error creating the child process for this terminal
fi: Virhe luodessa lapsiprosessia tätä päätettä varten

en: The child process exited normally with status %d.
fi: Lapsiprosessi lopetti normaalisti tilaan %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
fi: Lapsiprosessi lopetettiin signaalilla %d.

en: The child process was aborted.
fi: Lapsiprosessi lopetettiin.

en: Close tab
fi: Sulje välilehti

en: There was an error displaying help
fi: Virhe ohjetta näyttäessä

en: Contributors:
fi: Osallistujat:

en: Version %s for GNOME %d
fi: Versio %s Gnomen versiolle %d

en: Using VTE version %u.%u.%u
fi: Käytössä VTE:n versio %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
fi: Pääteikkuna Gnome-työpöydälle

en: GNOME Terminal
fi: Gnomen pääte

en: Could not open the address “%s”
fi: Osoitetta “%s” ei voitu avata

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fi: Gnomen pääte on vapaa ohjelma; sitä on sallittu levittää edelleen ja muuttaa GNU:n GPL-lisenssin ehtojen mukaan sellaisina kuin Free Software Foundation on ne julkaissut; joko lisenssin version 3, tai (valintasi mukaan) minkä tahansa myöhemmän version mukaisesti.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fi: Gnomen päätettä levitetään siinä toivossa, että se olisi hyödyllinen, mutta ilman mitään takuuta; ilman edes hiljaista takuuta kaupallisesti hyväksyttävästä laadusta tai soveltuvuudesta tiettyyn tarkoitukseen. Katso GPL lisenssistä lisää yksityiskohtia.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fi: Gnomen päätteen mukana pitäisi tulla kopio GPL-lisenssistä; jos näin ei ole, lue <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
fi: “file”-skeema etäpalvelimen kohdalla ei ole tuettu

en: Could not save contents
fi: Ei voitu tallentaa sisältöä

en: Save as…
fi: Tallenna nimellä…

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Open _Hyperlink
fi: _Avaa linkki

en: Copy Hyperlink _Address
fi: Kopioi li_nkin osoite

en: Send Mail _To…
fi: _Lähetä sähköpostia…

en: Copy Mail _Address
fi: Kopioi _sähköpostiosoite

en: Call _To…
fi: _Soita…

en: Copy Call _Address
fi: Kopioi soitto-o_soite

en: _Open Link
fi: _Avaa linkki

en: Copy _Link
fi: Kopioi _linkki

en: P_rofiles
fi: P_rofiilit

en: L_eave Full Screen
fi: Po_istu koko näytön tilasta

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
fi: Asetetaanko Gnomen pääte oletuspäätteeksi?

en: _Yes
fi: _Kyllä

en: _No
fi: _Ei

en: Close this window?
fi: Suljetaanko tämä ikkuna?

en: Close this terminal?
fi: Suljetaanko tämä pääte?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
fi: Joissain tämän ikkunan päätteissä on vielä prosesseja käynnissä. Ikkunan sulkeminen lopettaa kaikki nämä prosessit.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
fi: Tässä päätteessä on vielä käynnissä prosessi. Päätteen sulkeminen lopettaa tämän prosessin.

en: C_lose Window
fi: _Sulje ikkuna

en: Failed to parse arguments: %s
fi: Virhe tulkittaessa argumentteja: %s
