gnome-terminal master - en to tr translation catalogue (495 entries)

en: Terminal
tr: Uçbirim

en: Use the command line
tr: Komut satırını kullan

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
tr: shell;kabuk;istem;komut;komut satırı;cmd;kmt;

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Preferences
tr: Tercihler

en: Configure the command line
tr: Komut satırını yapılandır

en: Terminal Preferences
tr: Uçbirim Tercihleri

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
tr: GPL-3.0+ veya GFDL-1.3-only

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
tr: GNOME Uçbirimi, sisteminizde bulunan programları çalıştırmakta kullanabileceğiniz UNIX kabuğu ortamına erişmek için bir uçbirim öykünücüsü uygulamasıdır.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
tr: Birçok profili, çoklu sekmeyi destekler ve türlü klavye kısayolları kullanmayı sağlar.

en: console
tr: konsol

en: keyboard
tr: klavye

en: pointing
tr: imleme

en: Terminal plugin for Files
tr: Dosyalar için Uçbirim eklentisi

en: Open a terminal from Files
tr: Dosyalar uygulamasından Uçbirim aç

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
tr: Open Terminal, görüntülenen klasörde uçbirim açmak için bağlam menüsüne menü ögesi ekleyen bir Dosyalar uygulaması eklentisidir.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
tr: 'Adsız'

en: Human-readable name of the profile
tr: Profilin insan tarafından okunabilir adı

en: Human-readable name of the profile.
tr: Profilin insan tarafından okunabilir adı.

en: Default color of text in the terminal
tr: Uçbirimdeki metnin öntanımlı rengi

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
tr: Bir renk belirtimi olarak (HTML-biçemli onaltılık rakamlar, veya “kırmızı” gibi bir renk adı olabilir) uçbirim içerisindeki metnin öntanımlı rengi.

en: Default color of terminal background
tr: Uçbirim arka planının öntanımlı rengi

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
tr: Bir renk belirtimi olarak (HTML-biçemli onaltılık rakamlar, veya “kırmızı” gibi bir renk adı olabilir) uçbirim arka planının öntanımlı rengi.

en: Default color of bold text in the terminal
tr: Uçbirimdeki kalın metnin öntanımlı rengi

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
tr: Bir renk belirtimi (HTML biçemli onaltılık rakamlar, veya “kırmızı” gibi bir renk adı olabilir) olarak uçbirimdeki kalın yazının öntanımlı rengi. Eğer, bold-color-same-as-fg doğru ise, bu göz ardı edilir.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
tr: Kalın yazının, sıradan metinle aynı rengi kullanıp kullanmayacağı

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
tr: Eğer doğruysa, kalın yazılar, sıradan metinlerle aynı renk kullanılarak gösterilecektir.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
tr: Satır boşluğunu artıracak hücre yüksekliği için ölçek çarpanı. (Yazı tipinin yüksekliğini artırmaz.)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
tr: Harf boşluğunu artıracak hücre genişliği için ölçek çarpanı. (Yazı tipinin genişliğini artırmaz.)

en: Whether to use custom cursor colors
tr: Özelleştirilmiş imleç renklerinin kullanılıp kullanılmayacağı

en: If true, use the cursor colors from the profile.
tr: Eğer doğruysa, profildeki imleç renklerini kullanır.

en: Cursor background color
tr: İmleç arka plan rengi

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
tr: Bir renk belirtimi (HTML biçemli onaltılık rakamlar, veya “kırmızı” gibi bir renk adı olabilir) olarak uçbirim imleci arka planının özelleştirilmiş rengi. Eğer cursor-colors-set yanlış ise bu göz ardı edilir.

en: Cursor foreground colour
tr: İmleç ön plan rengi

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
tr: Bir renk belirtimi (HTML biçemli onaltılık rakamlar, veya “kırmızı” gibi bir renk adı olabilir) olarak uçbirim imlecinin konumundaki yazı karakterinin ön planı için özeleştirilmiş renk. Eğer cursor-colors-set yanlış ise bu göz ardı edilir.

en: Whether to use custom highlight colors
tr: Özelleştirilmiş vurgulama renklerinin kullanılıp kullanılmayacağı

en: If true, use the highlight colors from the profile.
tr: Eğer doğruysa, profildeki vurgu renklerini kullanır.

en: Highlight background color
tr: Vurgu arka plan rengi

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
tr: Bir renk belirtimi (HTML biçemli onaltılık rakamlar, veya “kırmızı” gibi bir renk adı olabilir) olarak uçbirim vurgusu arkapılanının özelleştirilmiş rengi. Eğer highlight-colors-set yanlış ise bu göz ardı edilir.

en: Highlight foreground colour
tr: Vurgu ön plan rengi

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
tr: Bir renk belirtimi (HTML biçemli onaltılık rakamlar ya da “kırmızı” gibi bir renk adı olabilir) olarak uçbirim vurgusunun konumundaki yazı karakterinin ön planı için özelleştirilmiş renk. Eğer highlight-colors-set yanlış ise bu göz ardı edilir.

en: Whether to perform bidirectional text rendering
tr: Çift yönlü metin oluşturmanın uygulanıp uygulanmayacağı

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
tr: Eğer doğruysa, çift yönlü metin oluşturma uygulanır (“BiDi”).

en: Whether to perform Arabic shaping
tr: Arapça şekillendirmenin kullanılıp kullanılmayacağı

en: If true, shape Arabic text.
tr: Eğer doğruysa, Arapça metin şekillendirilir.

en: Whether to enable SIXEL images
tr: SIXEL görüntülerinin etkinleştirilmesi

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
tr: Eğer doğruysa, SIXEL kesitleri ayrıştırılır ve görüntüler sunulur.

en: Whether bold is also bright
tr: Kalının ayrıca parlak olması

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
tr: Eğer doğruysa ilk 8 renkte kalın ayarlamak, onların parlak biçimlerine dönüştürür.

en: Whether to ring the terminal bell
tr: Uçbirim zilinin çalınıp çalınmayacağı

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
tr: Sözcük sözcük seçim yapılırken bir sözcüğün parçası olarak kabul edilmeyecek ASCII noktalama karakterleri listesi

en: Default number of columns
tr: Öntanımlı sütun sayısı

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
tr: Yeni oluşturulan uçbirim pencerelerinde sütun sayısı. Eğer use_custom_default_size etkinleştirilmediyse etkisizdir.

en: Default number of rows
tr: Öntanımlı satır sayısı

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
tr: Yeni oluşturulan uçbirim pencerelerinde satır sayısı. Eğer use_custom_default_size etkinleştirilmediyse etkisizdir.

en: When to show the scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunun ne zaman gösterileceği

en: Number of lines to keep in scrollback
tr: Geriye kaydırmak için tutulacak satır sayısı

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
tr: Etrafta tutulacak geriye kaydırma satırları sayısı. Uçbirimde bu kadar satır geriye gidebilirsiniz; geriye kaydırmaya uymayan satırlar göz ardı edilir. Eğer scrollback_unlimited değeri doğru (true) ise bu değer göz ardı edilir.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
tr: Geriye kaydırmada sınırsız sayıda satırın tutulup tutulmayacağı

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
tr: Eğer doğruysa, geriye kaydırma satırları hiçbir zaman göz ardı edilmez. Geriye kaydırma geçmişi disk üzerinde geçici olarak kaydedilir, bu yüzden uçbirimde çok fazla çıktı varsa sistemde boş disk alanı kalmayabilir.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
tr: Bir tuşa basıldığında en alta kaydırlıp kaydırılmayacağı

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
tr: Eğer doğruysa, bir tuşa basmak kaydırma çubuğunu en alta götürür.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
tr: Yeni çıktı olduğunda en alta kaydırılıp kaydırılmacağı

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
tr: Eğer doğruysa, uçbirimde yeni bir çıktı olduğunda uçbirim en alta kaydırılacak.

en: What to do with the terminal when the child command exits
tr: Çocuk komut sonlandığında uçbirim ile ne yapılacağı

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
tr: Geçerli değerler, uçbirimi kapatmak için “close”, komutu yeniden çalıştırmak için “restart”, ve içinde hiçbir komut çalışmızken uçbirimi açık tutmak için “hold”.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
tr: Giriş kabuğu olarak uçbirimdeki komutun başlatılması

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
tr: Eğer doğruysa, uçbirim içindeki komut bir giriş kabuğu olarak başlatılacaktır (argv[0]’ın önünde bir çizgi işareti olacaktır).

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
tr: Yeni uçbirim açılırken çalışma dizininin korunup korunmayacağı

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
tr: Eskisinden yeni bir uçbirim açarken, açılan uçbirimin çalışma dizinini yenisine taşımayı denetler.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
tr: Kabuk yerine özel bir komutun çalıştırılması

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
tr: Eğer doğruysa, custom_command ayarının değeri bir kabuk çalıştırılırken onun yerine kullanılacak.

en: Whether to blink the cursor
tr: İmlecin yanıp sönmesi

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
tr: Geçerli değerler, genel imleç yanıp sönme ayarları için “system”, ya da kipi ayrıca ayarlamak için “on” ya da “off”.

en: The cursor appearance
tr: İmleç görünümü

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
tr: Yanıp sönen metne izin vermek için olası değerler: “always” (her zaman) veya “never” (asla); veya yalnızca uçbirim “focused” (odaktayken) veya “unfocused” (odak dışı olduğunda).

en: Custom command to use instead of the shell
tr: Kabuk yerine kullanılacak özel komut

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
tr: Eğer custom_command seçiliyse, kabuk yerine bu komutu çalıştır.

en: Palette for terminal applications
tr: Uçbirim uygulamaları için palet

en: A Pango font name and size
tr: Pango yazı tipi adı ve boyutu

en: The code sequence the Backspace key generates
tr: Geri al tuşunun oluşturduğu kod dizisi

en: The code sequence the Delete key generates
tr: Silme (Delete) tuşunun oluşturduğu kod dizisi

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
tr: Uçbirim parçacığı temasından renklerin kullanılması

en: Whether to use the system monospace font
tr: Sistemin sabit aralıklı yazı tipinin kullanılıp kullanılmayacağı

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
tr: Pencere yeniden boyutlandırıldığında uçbirim içeriğinin yeniden kaydırılması

en: Which encoding to use
tr: Kullanılacak kodlama

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
tr: UTF-8 kodlaması kullanılırken belirsiz genişlikli karakterlerin dar mı geniş mi olacağı

en: Keyboard shortcut to open a new tab
tr: Yeni bir sekme açmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to open a new window
tr: Yeni bir pencere açmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
tr: Geçerli sekmenin içeriğini dosyaya kaydetmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
tr: Geçerli sekmenin içeriğini çeşitli biçemlerde dosyaya kaydetmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
tr: Geçerli sekmenin içeriğini yazıcı veya dosyaya yazdırmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to close a tab
tr: Sekmeyi kapatmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to close a window
tr: Pencereyi kapatmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to copy text
tr: Metni kopyalamak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
tr: Metni HTML olarak kopyalamak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to paste text
tr: Metin yapıştırmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to select all text
tr: Tüm metni seçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
tr: Tercihler iletişim penceresini açmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
tr: Tam ekran kipi için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
tr: Menü çubuğu için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
tr: Salt-okunur durumunu değiştirmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
tr: Uçbirimi sıfırlamak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
tr: Ekranı sıfırlamak ve silmek için klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
tr: Arama iletişim penceresini açmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
tr: Arama teriminin bulunduğu bir sonraki yeri bulmak için klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
tr: Arama teriminin bulunduğu bir önceki yeri bulmak için klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
tr: Bulma vurgulamasını temizleyen klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
tr: Önceki sekmeye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
tr: Sonraki sekmeye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
tr: Geçerli sekmeyi sola taşımak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
tr: Geçerli sekmeyi sağa taşımak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to detach current tab
tr: Geçerli sekmeyi ayırmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
tr: Numaralı sekmeye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
tr: Son sekmeye geçmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to launch help
tr: Yardımı başlatmak için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to make font larger
tr: Yazı tipini büyütmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to make font smaller
tr: Yazı tipini küçültmek için kullanılan klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
tr: Yazı tipini olağan boyutuna getirmek için klavye kısayolu

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
tr: Birincil menüyü göstermek için kullanılacak klavye kısayolu

en: Whether the menubar has access keys
tr: Menü çubuğunun ulaşma tuşunun olup olmayacağı

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
tr: Menü çubuğu için Alt+harf ulaşım tuşlarının çalışıp çalışmaması. Bu tuşlar uçbirim içinde çalışan başka uygulamaları etkileyebilecekleri için kapatılabilirler.

en: Whether shortcuts are enabled
tr: Kısayolların etkin olup olmayacağı

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
tr: Kısayolların etkinleştirilip etkinleştirilmeyeceği.  Bu tuşlar uçbirim içinde çalışan başka uygulamaları etkileyebilecekleri için kapatılabilirler.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
tr: Menü çubuğunun standart ulaşım için GTK kısayolun etkinliği

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
tr: Alışılageldiği gibi menü çubuğuna F10 ile ulaşabilirsiniz. Bu gtkrc ile (gtk-menu-accel = "whatever") özelleştirilebilir. Bu özellik standart menü çubuğu hızlandırıcısının kapatılmasını mümkün kılar.

en: Whether the shell integration is enabled
tr: Kabuk tümleşmesinin etkinleştirilip etkinleştirilmediği

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
tr: Bir uçbirimi kapatmadan önce onay istenip istenmeyeceği

en: Additional info section items to appear in the context menu
tr: Bağlam menüsünde görünecek ek bilgi bölümü ögeleri

en: Whether to show the menubar in new windows
tr: Yeni pencerelerde menu çubuğunun gösterilip gösterilmeyeceği

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
tr: Yeni uçbirimlerin pencere ya da sekme olarak açılması

en: When to show the tabs bar
tr: Sekmeler çubuğunun ne zaman gösterileceği

en: The position of the tab bar
tr: Sekme çubuğunun konumu

en: Which theme variant to use
tr: Hangi tema türevi kullanılacak

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
tr: Yeni sekmelerin geçerli sekmenin yanında mı yoksa son konumda mı açılması gerektiği

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
tr: Her zaman GNOME Uçbirimʼin öntanımlı uçbirim olup olmadığını denetle

note: Open new terminal in new window
en: Window
tr: Pencere

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
tr: Sekme

note: New tab opens at the last position
en: Last
tr: En son

note: New tab opens next to current tab
en: Next
tr: Sonraki

[ctx: theme variant]
en: Default
tr: Öntanımlı

[ctx: theme variant]
en: Light
tr: Aydınlık

[ctx: theme variant]
en: Dark
tr: Karanlık

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
tr: Dar

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
tr: Geniş

note: Cursor shape
en: Block
tr: Blok

note: Cursor shape
en: Underline
tr: Alt Çizgi

note: Cursor blink mode
en: Default
tr: Öntanımlı

note: Cursor blink mode
en: Enabled
tr: Etkin

note: Cursor blink mode
en: Disabled
tr: Devre dışı

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
tr: Asla

note: Text blink mode
en: When focused
tr: Odaktayken

note: Text blink mode
en: When unfocused
tr: Odak dışı olduğunda

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
tr: Her zaman

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
tr: İlk başlığı yer değiştir

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
tr: İlk başlığa ekle

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
tr: İlk başlığın başına ekle

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
tr: İlk başlığı koru

note: When command exits
en: Exit the terminal
tr: Uçbirimden çık

note: When command exits
en: Restart the command
tr: Komutu yeniden başlat

note: When command exits
en: Hold the terminal open
tr: Uçbirimi açık tut

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
tr: Linux konsolu

note: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
tr: Solarize

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
tr: Özel

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
tr: Kendiliğinden

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
tr: Kaçış dizisi

note: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
tr: TTY Sil

note: Preserve working directory
en: Shell only
tr: Yalnızca kabuk

en: _Show menubar by default in new terminals
tr: _Menü çubuğunu yeni uçbirimlerde öntanımlı olarak göster

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
tr: _Anımsatıcıları (örneğin Dosya menüsünü açmak için Alt+D) etkinleştir

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
tr: _Menü hızlandırma tuşunu (öntanımlı F10) etkinleştir

en: Theme _variant:
tr: Tema _türevi:

en: Open _new terminals in:
tr: Yeni _uçbirimleri şurada aç:

en: New tab _position:
tr: Yeni sekme _konumu:

en: _Always check if default terminal
tr: _Her zaman öntanımlı uçbirim olup olmadığını denetle

en: _Set as default terminal
tr: Öntanımlı uçbirim olarak _ayarla

en: _Enable shortcuts
tr: Kısayolları _etkinleştir

en: Text Appearance
tr: Metin Görünümü

en: Initial terminal si_ze:
tr: İlk u_çbirim boyutu:

en: columns
tr: sütun

en: rows
tr: satır

en: Rese_t
tr: _Sıfırla

en: Custom _font:
tr: Özel _yazı tipi:

en: Choose A Terminal Font
tr: Uçbirim Yazı Tipini Seç

en: Cell spaci_ng:
tr: Hücre boşl_uğu:

en: Allow b_linking text:
tr: _Yanıp sönen metne izin ver:

en: Cursor
tr: İmleç

en: Cursor _shape:
tr: İmleç _biçimi:

en: Cursor blin_king:
tr: İmleç yanıp sön_mesi:

en: Sound
tr: Ses

en: Terminal _bell
tr: Uçbirim _zili

en: Profile ID:
tr: Profil kimliği:

en: Text
tr: Metin

en: Text and Background Color
tr: Metin ve Arka Plan Rengi

en: _Use colors from system theme
tr: _Sistem temasının renklerini kullan

en: Built-in sche_mes:
tr: Yerleşik ş_emalar:

en: Background
tr: Arka plan

en: _Default color:
tr: _Öntanımlı renk:

en: Choose Terminal Text Color
tr: Uçbirim Metin Rengini Seç

en: Choose Terminal Background Color
tr: Uçbirim Arka Plan Rengini Seç

en: Bo_ld color:
tr: Ka_lın renk:

en: Choose Terminal Bold Text Color
tr: Uçbirim Kalın Metin Rengini Seç

en: _Underline color:
tr: _Alt çizgi rengi:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
tr: Uçbirim Altı Çizili Metin Rengini Seç

en: Cu_rsor color:
tr: _İmleç rengi:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
tr: Uçbirim İmleç Ön Plan Rengini Seç

en: Choose Terminal Cursor Background Color
tr: Uçbirim İmleç Arka Plan Rengini Seç

en: _Highlight color:
tr: _Vurgu rengi:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
tr: Uçbirim Vurgu Ön Plan Rengini Seç

en: Choose Terminal Highlight Background Color
tr: Uçbirim Vurgu Arka Plan Rengini Seç

en: Palette
tr: Palet

en: Built-in _schemes:
tr: _Yerleşik şemalar:

en: Color p_alette:
tr: Renk _paleti:

en: Show _bold text in bright colors
tr: _Kalın metni parlak renklerde göster

en: Colors
tr: Renkler

en: _Show scrollbar
tr: Kaydırma çubuğunu gö_ster

en: Scroll on _output
tr: Çı_ktı olduğunda kaydır

en: Scroll on _keystroke
tr: Tuş darbesi ile _kaydır

en: _Limit scrollback to:
tr: Geriye kaydırmayı şu sayıyla sınır_la:

en: lines
tr: satır

en: Scrolling
tr: Kaydırma

en: _Run command as a login shell
tr: _Komutu, giriş kabuğu olarak çalıştır

en: Ru_n a custom command instead of my shell
tr: _Kabuğum yerine özel komut çalıştır

en: Custom co_mmand:
tr: Özel _komut:

en: _Preserve working directory:
tr: _Çalışma dizinini koru:

en: When command _exits:
tr: _Komut sona erdiğinde:

en: Command
tr: Komut

en: _Backspace key generates:
tr: _Geri Silme tuşunun oluşturacağı:

en: _Delete key generates:
tr: _Silme tuşunun oluşturacağı:

en: _Encoding:
tr: _Kodlama:

en: Ambiguous-_width characters:
tr: Belirsiz-_genişlikli karakterler:

en: Enable _SIXEL images
tr: _SIXEL görüntülerini etkinleştir

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
tr: _Uyumluluk Tercihlerini Öntanımlı Değerlere Sıfırla

en: Compatibility
tr: Uyumluluk

en: Clone…
tr: Klonla…

en: Rename…
tr: Yeniden adlandır…

en: Delete…
tr: Sil…

en: Set as default
tr: Öntanımlı olarak ayarla

en: Cancel
tr: İptal

en: Black on light yellow
tr: Açık sarı üzerine siyah

en: Black on white
tr: Beyaz üzerine siyah

en: Gray on black
tr: Siyah üzerine gri

en: Green on black
tr: Siyah üzerine yeşil

en: White on black
tr: Siyah üzerine beyaz

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
tr: GNOME açık

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
tr: GNOME koyu

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
tr: Tango açık

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
tr: Tango koyu

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
tr: Solarize açık

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
tr: Solarize koyu

en: Error parsing command: %s
tr: Komut ayrıştırılırken hata: %s

en: Chinese Traditional
tr: Geleneksel Çince

en: Cyrillic/Russian
tr: Kiril/Rusça

en: Japanese
tr: Japonca

en: Korean
tr: Korece

en: Chinese Simplified
tr: Basitleştirilmiş Çince

en: Western
tr: Batı

en: Central European
tr: Merkez Avrupa

en: Cyrillic
tr: Kiril

en: Turkish
tr: Türkçe

en: Hebrew
tr: İbranice

en: Arabic
tr: Arapça

en: Nordic
tr: İskandinav

en: Baltic
tr: Baltık

en: Celtic
tr: Keltçe

en: Romanian
tr: Romanca

en: South European
tr: Güney Avrupa

en: Greek
tr: Yunanca

en: Hebrew Visual
tr: Görsel İbranice

en: Cyrillic/Ukrainian
tr: Kiril/Ukraynaca

en: Croatian
tr: Hırvatça

en: Thai
tr: Tayca

en: Unicode
tr: Unikod

en: Vietnamese
tr: Vietnamca

en: Legacy CJK Encodings
tr: Eski CJK Kodlamaları

en: Obsolete Encodings
tr: Artık Kullanılmayan Kodlamalar

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
tr: genişlik

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
tr: yükseklik

en: Choose Palette Color %u
tr: Palet Rengini Seç %u

en: Palette entry %u
tr: Palet girdisi %u

en: Find
tr: Bul

en: Find previous occurrence
tr: Öncekini bul

en: Find next occurrence
tr: Sonrakini bul

en: Toggle search options
tr: Arama seçeneklerini değiştir

en: _Match case
tr: Büyük/küçük _harf eşleştir

en: Match _entire word only
tr: Yalnızca tüm _sözcüğü eşleştir

en: Match as _regular expression
tr: Düzenli ifade olarak eşleşti_r

en: _Wrap around
tr: Başa _sar

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: Save Contents
tr: İçeriği Kaydet

en: Export
tr: Dışa Aktar

en: Print
tr: Yazdır

en: Close Tab
tr: Sekmeyi Kapat

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Copy
tr: Kopyala

en: Copy as HTML
tr: HTML Olarak Kopyala

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Select All
tr: Tümünü Seç

en: Find Next
tr: Sonrakini Bul

en: Find Previous
tr: Öncekini Bul

en: Clear Highlight
tr: Vurgulamayı Kaldır

en: Hide and Show Menubar
tr: Menü Çubuğunu Gizle ve Göster

en: Full Screen
tr: Tam Ekran

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Normal Size
tr: Olağan Boyut

en: Read-Only
tr: Salt Okunur

en: Reset
tr: Sıfırla

en: Reset and Clear
tr: Sıfırla ve Temizle

en: Switch to Previous Tab
tr: Önceki Sekmeye Geç

en: Switch to Next Tab
tr: Sonraki Sekmeye Geç

en: Move Tab to the Left
tr: Sekmeyi Sola Taşı

en: Move Tab to the Right
tr: Sekmeyi Sağa Taşı

en: Detach Tab
tr: Sekmeyi Ayır

en: Switch to Last Tab
tr: Son Sekmeye Geç

en: Contents
tr: İçerik

en: Show Primary Menu
tr: Birincil Menüyü Göster

en: File
tr: Dosya

en: Edit
tr: Düzenle

en: View
tr: Görünüm

en: Search
tr: Ara

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Help
tr: Yardım

en: Global
tr: Genel

en: Switch to Tab %u
tr: %u. Sekmeye Geç

en: _Action
tr: _Eylem

en: Shortcut _Key
tr: Kısayol _Tuşu

en: New Terminal
tr: Yeni Uçbirim

en: New _Terminal
tr: Yeni _Uçbirim

en: New _Tab
tr: Yeni _Sekme

en: New _Window
tr: Yeni Pe_ncere

en: Change _Profile
tr: _Profil Değiştir

en: _Profile
tr: _Profil

en: Profiles
tr: Profiller

en: Zoom _Out
tr: _Uzaklaştır

en: Zoom _In
tr: _Yakınlaştır

en: _Full Screen
tr: _Tam Ekran

en: Read-_Only
tr: Salt-_Okunur

en: Set _Title…
tr: Ba_şlığı Ayarla…

en: _Advanced
tr: _Gelişmiş

en: _Reset
tr: _Sıfırla

en: Reset and C_lear
tr: Sıfırla ve _Temizle

en: _Inspector
tr: _İnceleyici

en: _Preferences
tr: _Tercihler

en: _Help
tr: _Yardım

en: _About
tr: _Hakkında

en: _File
tr: _Dosya

en: _Save Contents…
tr: İçeriği _Kaydet…

en: _Export…
tr: Dışa Ak_tar…

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: C_lose Tab
tr: Sek_meyi Kapat

en: _Close Window
tr: Pence_reyi Kapat

en: _Edit
tr: Dü_zenle

en: _Copy
tr: _Kopyala

en: Copy as _HTML
tr: _HTML Olarak Kopyala

en: _Paste
tr: _Yapıştır

en: Paste as _Filenames
tr: _Dosya Adları Olarak Yapıştır

en: Select _All
tr: _Tümünü Seç

en: P_references
tr: Te_rcihler

en: _View
tr: _Görünüm

en: Show _Menubar
tr: _Menü Çubuğunu Göster

en: _Normal Size
tr: _Olağan Boyut

en: _Search
tr: _Ara

en: _Find…
tr: _Bul…

en: Find _Next
tr: _Sonrakini Bul

en: Find _Previous
tr: _Öncekini Bul

en: _Clear Highlight
tr: Vurgulamayı _Kaldır

en: _Terminal
tr: _Uçbirim

en: Ta_bs
tr: _Sekmeler

en: _Previous Tab
tr: _Önceki Sekme

en: _Next Tab
tr: So_nraki Sekme

en: Move Terminal _Left
tr: Uçbirimi _Sola Taşı

en: Move Terminal _Right
tr: Uçbirimi Sa_ğa Taşı

en: _Detach Terminal
tr: Uçbirimi _Ayır

en: _Contents
tr: İç_erik

en: Open in _Remote Terminal
tr: _Uzak Uçbirimde Aç

en: Open in _Local Terminal
tr: _Yerel Uçbirimde Aç

en: Open the currently selected folder in a terminal
tr: Şu anda seçili olan klasörü uçbirimde aç

en: Open the currently open folder in a terminal
tr: Şu anda açık olan klasörü uçbirimde aç

en: Open in T_erminal
tr: Uçbirimd_e Aç

en: Open T_erminal
tr: _Uçbirim Aç

en: Open a terminal
tr: Uçbirim aç

en: C_lose Terminal
tr: _Uçbirimi Kapat

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
tr: “%s” seçeneği terk edildi ve belki gnome-terminal’in sonraki sürümünde kaldırılmış olabilir.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
tr: Seçenekleri sonlandırmak için “%s”i kullan ve çalıştırmak için komut satırını ondan sonra koy.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
tr: “%s” seçeneği gnome-terminal’in bu sürümünde artık desteklenmiyor.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
tr: “%s” için olan parametre geçerli bir komut değil: %s

en: Two roles given for one window
tr: Bir pencere için iki rol verildi

en: “%s” option given twice for the same window
tr: “%s” seçeneği aynı pencere için iki kere verilmiş

en: Cannot pass FD %d twice
tr: FD %d iki kere geçilemez

en: “%s” is not a valid zoom factor
tr: “%s” geçerli bir yakınlaştırma çarpanı değil

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
tr: “%g” yaklaştırma çarpanı çok küçük, %g kullanılıyor

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
tr: “%g” yaklaştırma çarpanı çok büyük, %g kullanılıyor

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
tr: “%s” seçeneği için komut satırının geri kalanında çalıştırılacak komutu belirtmeniz gerekiyor

en: Can only use --wait once
tr: --wait yalnızca bir kez kullanılabilir

en: Not a valid terminal config file.
tr: Uçbirim yapılandırma dosyası geçerli değil.

en: Incompatible terminal config file version.
tr: Uçbirim yapılandırma dosyası sürümü uyumsuz.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
tr: Aktivasyon ad sunucusuna kaydolma, aktif uçbirimi bir daha kullanma

en: Load a terminal configuration file
tr: Uçbirim yapılandırma dosyası yükle

en: FILE
tr: DOSYA

en: Do not pass the environment
tr: Ortamı aktarma

en: Show preferences window
tr: Seçenekler penceresini göster

en: Print environment variables to interact with the terminal
tr: Uçbirimle etkileşmek için çevre değişkenlerini yazdır

en: Increase diagnostic verbosity
tr: Tanılama ayrıntı düzeyini arttır

en: Suppress output
tr: Çıktıyı gösterme

en: Open a new window containing a tab with the default profile
tr: Öntanımlı profille bir sekme içeren yeni uçbirim penceresi aç

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
tr: Öntanımlı profille en son açılan uçbirim penceresinde bir sekme aç

en: Turn on the menubar
tr: Menü çubuğunu aç

en: Turn off the menubar
tr: Menü çubuğunu kapat

en: Maximize the window
tr: Pencereyi büyüt

en: Full-screen the window
tr: Tam ekran pencere

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
tr: Pencere boyutunu ayarla; örneğin: 80x24 ya da 80x24+200+200 (SÜTUNxSATIR+X+Y)

en: GEOMETRY
tr: GEOMETRİ

en: Set the window role
tr: Pencere rolünü ata

en: ROLE
tr: ROL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
tr: Kendi penceresinde aktif olan sekmeyi ayarla

en: Execute the argument to this option inside the terminal
tr: Bu seçenek için parametreleri uçbirim içerisinde çalıştır

en: Use the given profile instead of the default profile
tr: Öntanımlı profil yerine verilen profil kullan

en: PROFILE-NAME
tr: PROFİL-ADI

en: Set the initial terminal title
tr: İlk uçbirim başlığını ayarla

en: TITLE
tr: BAŞLIK

en: Set the working directory
tr: Çalışma dizinini ayarla

en: DIRNAME
tr: DİZİNADI

en: Wait until the child exits
tr: Çocuk çıkış yapana dek bekle

en: Forward file descriptor
tr: Dosya tanımlayıcısı ilet

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
tr: Uçbirim’in yakınlaştırma çarpanını ayarla (1.0 = olağan boyut)

en: ZOOM
tr: YAKINLAŞTIRMA

en: COMMAND
tr: KOMUT

en: GNOME Terminal Emulator
tr: GNOME Uçbirimi Emülatörü

en: Show GNOME Terminal options
tr: GNOME Uçbirimi seçeneklerini göster

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
tr: Yeni pencereler veya uçbirim sekmeleri açmak için seçenekler; birden çok belirtilen olabilir:

en: Show terminal options
tr: Uçbirimi seçeneklerini göster

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
tr: Pencere seçenekleri; eğer ilk önce --window veya --tab argümanı kullanıldıysa, tüm pencereleri için öntanımlı ayarlar:

en: Show per-window options
tr: Pencere başına seçenekleri göster

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
tr: Uçbirim seçenekleri; eğer ilk önce --window veya --tab argümanı kullanıldıysa, tüm uçbirimler için öntanımlı ayarlar:

en: Show per-terminal options
tr: Uçbirim başına seçenekleri göster

en: Profile “%s”
tr: “%s” Profili

en: Preferences – %s
tr: Tercihler – %s

en: New Profile
tr: Yeni Profil

en: Enter name for new profile with default settings:
tr: Öntanımlı ayarlardaki yeni profil için ad gir:

en: Create
tr: Oluştur

en: Enter name for new profile based on “%s”:
tr: “%s” tabanlı yeni profil için ad gir:

en: %s (Copy)
tr: %s (Kopya)

en: Clone Profile
tr: Profili Klonla

en: Clone
tr: Klonla

en: Enter new name for profile “%s”:
tr: “%s“ profili için yeni ad gir:

en: Rename Profile
tr: Profili Yeniden Adlandır

en: Rename
tr: Yeniden Adlandır

en: Really delete profile “%s”?
tr: “%s“ profili gerçekten silinsin mi?

en: Delete Profile
tr: Profil Sil

en: Delete
tr: Sil

en: This is the default profile
tr: Bu öntanımlı profildir

en: General
tr: Genel

en: Shortcuts
tr: Kısayollar

en: No command supplied nor shell requested
tr: Ne bir komut sağlandı ne de kabuk istendi

en: _Relaunch
tr: _Yeniden başlat

en: There was an error creating the child process for this terminal
tr: Bu uçbirim için çocuk süreç oluştururken hata oluştu

en: The child process exited normally with status %d.
tr: Çocuk süreç %d durum kodu ile olağan biçimde çıkış yaptı.

en: The child process was aborted by signal %d.
tr: Çocuk süreç %d sinyaliyle iptal edildi.

en: The child process was aborted.
tr: Çocuk süreç iptal edildi.

en: Close tab
tr: Sekmeyi kapat

en: There was an error displaying help
tr: Yardım gösterilirken hata oluştu

en: Contributors:
tr: Katkıda Bulunanlar:

en: Version %s for GNOME %d
tr: GNOME %2$d için sürüm %1$s

en: Using VTE version %u.%u.%u
tr: VTE sürüm %u.%u.%u kullanılıyor

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
tr: GNOME masaüstü için uçbirim öykünücü

en: GNOME Terminal
tr: GNOME Uçbirimi

en: Could not open the address “%s”
tr: “%s“ adresi açılamadı

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
tr: GNOME Uçbirim özgür bir yazılımdır; onu Özgür Yazılım Vakfı tarafından dağıtılan GNU Genel Kamu Lisansı’nın sürüm 3 ya da (isteğinize göre) daha sonraki sürümlerinin koşulları altında dağıtabilir ve/veya değiştirebilirsiniz.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
tr: GNOME Uçbirim kullanışlı olması amacıyla dağıtılmıştır, ancak HİÇBİR GARANTİSİ YOKTUR; hatta SATILABİLİRLİK ya da BİR AMACA HİZMET gibi garantisi de yoktur. Daha fazla ayrıntı için GNU Genel Kamu Lisansı’na bakın.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
tr: GNOME Uçbirim ile birlikte GNU Genel Kamu Lisansı’nın bir kopyasını almış olmalısınız. Eğer almadıysanız, bakınız: <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
tr: Uzak anamakine adıyla “file” şeması desteklenmiyor

en: Could not save contents
tr: İçerik kaydedilemedi

en: Save as…
tr: Farklı Kaydet…

en: _Cancel
tr: _İptal

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Open _Hyperlink
tr: K_öprüyü Aç

en: Copy Hyperlink _Address
tr: Köprü _Adresini Kopyala

en: Send Mail _To…
tr: _Posta Gönder…

en: Copy Mail _Address
tr: _Posta Adresini Kopyala

en: Call _To…
tr: _Çağrı…

en: Copy Call _Address
tr: Çağrı _Adresini Kopyala

en: _Open Link
tr: Bağlantıyı _Aç

en: Copy _Link
tr: Ba_ğlantıyı Kopyala

en: P_rofiles
tr: P_rofiller

en: L_eave Full Screen
tr: Tam Ekrandan Çı_k

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
tr: GNOME Uçbirim öntanımlı uçbirim olarak ayarlansın mı?

en: _Yes
tr: _Evet

en: _No
tr: _Hayır

en: Close this window?
tr: Bu pencere kapatılsın mı?

en: Close this terminal?
tr: Bu uçbirim kapatılsın mı?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
tr: Bu penceredeki bazı uçbirimlerde çalışan süreçler var. Pencereyi kapatmak tümünü sonlandırır.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
tr: Bu uçbirimde çalışan süreç var. Uçbirimi kapatmak onu sonlandıracak.

en: C_lose Window
tr: _Pencereyi Kapat

en: Failed to parse arguments: %s
tr: Bağımsız değişkenler ayrıştırılamadı: %s
