gnome-terminal master - en to ie translation catalogue (173 entries)

en: Use the command line
ie: Usar li linea de comandes

en: Open a terminal from Files
ie: Aperter un terminal ex Files

note: Cursor blink mode
en: Default
ie: Predefinit

en: Unnamed
ie: Sin nómine

[ctx: visible-name]
note: Translators: Keep single quote please!
en: 'Unnamed'
ie: 'Sin nómine'

en: Whether shortcuts are enabled
ie: Permisser rapid-tastes?

note: Open new terminal in new window
en: Window
ie: Fenestre

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
ie: Carte

[ctx: theme variant]
en: Default
ie: Predefinit

[ctx: theme variant]
en: Light
ie: Lucid

[ctx: theme variant]
en: Dark
ie: Obscur

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
ie: Strett

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
ie: Larg

note: Cursor shape
en: Block
ie: Bloc

note: Cursor shape
en: I-Beam
ie: I-trave

note: Cursor shape
en: Underline
ie: Sublinea

note: Text blink mode
en: Never
ie: Nequande

note: Text blink mode
en: Always
ie: Sempre

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
ie: Retener li original titul

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
ie: Console Linux

note: This is the name of a colour scheme
en: Solarized
ie: Solarisat

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
ie: Personal

en: Theme _variant:
ie: _Variante del tema:

en: _Enable shortcuts
ie: Activar _rapid-tastes

en: Text Appearance
ie: Aspecte de textu

en: Initial terminal si_ze:
ie: Inicial _dimension de terminal:

en: columns
ie: columnes

en: rows
ie: lineas

en: Cursor
ie: Cursore

en: Sound
ie: Son

en: Profile ID:
ie: ID de profil:

en: Text
ie: Textu

en: Built-in sche_mes:
ie: Standard sche_mas:

en: Background
ie: Funde

en: Show _bold text in bright colors
ie: Monstar _grass textu in plu clar colores

en: Colors
ie: Colores

en: lines
ie: lineas

en: Command
ie: Comande

en: _Backspace key generates:
ie: Li taste _Backspace producte:

en: _Delete key generates:
ie: Li taste Delete producte:

en: _Encoding:
ie: _Codification:

en: Compatibility
ie: Compatibilitá

en: Clone…
ie: Clonar…

en: Rename…
ie: Renominar…

en: Delete…
ie: Remover…

en: Set as default
ie: Assignar quam predefinit

en: Cancel
ie: Anullar

en: Black on light yellow
ie: Nigri sur clar yelb

en: Black on white
ie: Nigri sur blanc

en: Gray on black
ie: Gris sur nigri

en: Green on black
ie: Verdi sur nigri

en: White on black
ie: Blanc sur nigri

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
ie: Tango clar

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
ie: Tango obscur

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
ie: Solarisat clar

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
ie: Solarisat obscur

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
ie: largore

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
ie: grandore

en: Find
ie: Trovar

en: _Match case
ie: Correspondentie _exact

en: Match as _regular expression
ie: Usar expressiones _regulari

en: _Wrap around
ie: _Ciclic

en: New Tab
ie: Nov carte

en: New Window
ie: Nov fenestre

en: Save Contents
ie: Salvar li contenete

en: Export
ie: Exportar

en: Print
ie: Printar

en: Close Tab
ie: Cluder li carte

en: Close Window
ie: Cluder li fenestre

en: Copy
ie: Copiar

en: Copy as HTML
ie: Copiar quam HTML

en: Paste
ie: Collar

en: Select All
ie: Selecter omnicos

en: Preferences
ie: Preferenties

en: Full Screen
ie: Plen-ecran

en: Zoom In
ie: Agrandar

en: Zoom Out
ie: Diminuer

en: Normal Size
ie: Original dimension

en: Read-Only
ie: Solmen letion

en: Reset
ie: Reverter

en: Detach Tab
ie: Separar li carte

en: Contents
ie: Contenete

en: Edit
ie: Redacter

en: View
ie: Vise

en: Search
ie: Serchar

en: Tabs
ie: Cartes

en: Help
ie: Auxilie

en: Shortcut _Key
ie: _Rapid-taste

en: _Preferences
ie: _Preferenties

en: _Help
ie: Au_xilie

en: _About
ie: _Pri

en: _Quit
ie: Sa_lir

en: Chinese Traditional
ie: Chinesi traditional

en: Cyrillic/Russian
ie: Cirilic/Russ

en: Japanese
ie: Japanesi

en: Chinese Simplified
ie: Chinesi simplificat

en: Western
ie: Occidental

en: Central European
ie: Central Europan

note: { "JOHAB",      N_("Korean"),              GROUP_CJKV },
en: Cyrillic
ie: Cirilic

en: Turkish
ie: Turcian

en: Hebrew
ie: Hebreic

en: Nordic
ie: Nord-Europan

en: Romanian
ie: Rumanian

en: South European
ie: Sud-Europan

en: Greek
ie: Grec

en: Hebrew Visual
ie: Hebreic visual

en: Cyrillic/Ukrainian
ie: Cirilic/Ucrainan

en: Icelandic
ie: Islandesi

note: This is TCVN-5712-1, not TCVN-5773:1993 which would be CJKV
en: Vietnamese
ie: Vietnamesi

en: _Save Contents…
ie: _Gardar li contenete…

en: _Export…
ie: _Exportar…

en: _Print…
ie: _Printar…

en: C_lose Tab
ie: C_luder li carte

en: _Close Window
ie: _Cluder li fenestre

en: _Edit
ie: _Redacter

en: _Copy
ie: _Copiar

en: _Paste
ie: C_ollar

en: Paste as _Filenames
ie: Collar quam _fil-nómines

en: Select _All
ie: Selecter _omnicos

en: P_references
ie: P_referenties

en: _View
ie: _Vise

en: _Full Screen
ie: _Plen-ecran

en: Zoom _In
ie: _Agrandar

en: _Normal Size
ie: Origi_nal dimension

en: Zoom _Out
ie: _Diminuer

en: _Search
ie: _Serchar

en: _Find…
ie: _Trovar…

en: Ta_bs
ie: Ca_rtes

en: _Previous Tab
ie: _Precedent carte

en: _Next Tab
ie: _Sequent carte

en: Move Tab _Left
ie: Mover li carte a _levul

en: Move Tab _Right
ie: Mover li carte a _dextri

en: _Detach Tab
ie: S_eparar li carte

en: _Contents
ie: _Contenete

en: Open a terminal
ie: Aperter un terminal

en: Open in _Midnight Commander
ie: Aperter in _Midnight Commander

en: Open _Midnight Commander
ie: Aperter _Midnight Commander

en: C_lose Terminal
ie: C_luder li terminal

en: GEOMETRY
ie: GEOMETRIE

en: ROLE
ie: ROL

en: TITLE
ie: TITUL

en: ZOOM
ie: SCALE

en: COMMAND
ie: COMANDE

en: GNOME Terminal Emulator
ie: Emulator de terminal GNOME

en: Profile “%s”
ie: Profil «%s»

en: Preferences – %s
ie: Preferenties de %s

en: New Profile
ie: Crear un profil

en: Create
ie: Crear

en: Clone Profile
ie: Clonar li profil

en: Clone
ie: Clonar

en: Rename Profile
ie: Renominar li profil

en: Rename
ie: Renominar

en: Delete Profile
ie: Deleter li profil

en: Delete
ie: Deleter

en: Shortcuts
ie: Rapid-tastes

en: _Relaunch
ie: _Relansar

en: Close tab
ie: Clúder li carte

en: Contributors:
ie: Contributores:

en: Using VTE version %u.%u.%u
ie: Usante li version VTE %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
ie: Un emulator de terminal por ambiente GNOME

en: GNOME Terminal
ie: Terminal de GNOME

en: Save as…
ie: Gardar quam…

en: _Cancel
ie: _Anullar

en: _Save
ie: _Salvar

en: Open _Hyperlink
ie: Aperter li _hiperligament

en: Send Mail _To…
ie: _Inviar e-post a…

en: Copy Mail _Address
ie: Copiar li _adresse de e-post

en: Call _To…
ie: Cl_amar…

en: _Open Link
ie: _Aperter ligament

en: Copy _Link
ie: Copiar li _ligament

en: Close this window?
ie: Clúder ci fenestre?

en: Close this terminal?
ie: Cluder ti-ci terminal?

en: C_lose Window
ie: C_lúder li fenestre
