gnome-terminal 2.18.x - en to fur translation catalogue (480 entries)

en: Terminal
fur: Terminâl

en: Use the command line
fur: Dopre la rie di comant

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
fur: shell;prompt;terminâl;comant;riedicomant;cmd;

en: New Window
fur: Gnûf barcon

en: Preferences
fur: Preferencis

en: Configure the command line
fur: Configure la rie di comant

en: Terminal Preferences
fur: Preferencis dal Terminâl

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
fur: GPL-3.0+ o GFDL-1.3-only

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
fur: Il terminâl di GNOME al è un emuladôr di terminâl par acedi al ambient shell UNIX. Tu puedis doprâlu par eseguî programs disponibii tal propri sisteme.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
fur: Al supuarte plui profîi, schedis multiplis e al implemente une vore di scurtis vie tastiere.

en: keyboard
fur: tastiere

en: pointing
fur: pontadôr

en: Terminal plugin for Files
fur: Plugin terminâl par File

en: Open a terminal from Files
fur: Vierç un terminâl da File

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
fur: Vierç terminâl al è un plugin par l'aplicazion File che al zonte un element tal menù di contest, par vierzi un terminâl te cartele atualmentri sfueade.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
fur: 'Cence non'

en: Human-readable name of the profile
fur: Non mnemonic pal profîl

en: Human-readable name of the profile.
fur: Non mnemonic pal profîl.

en: Default color of text in the terminal
fur: Colôr predefinît dal test tal terminâl

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
fur: Colôr predefinît dal test tal terminâl, come specifiche di colôr (al pues jessi un numar esadecimâl in stîl HTML opûr il non di un colôr come “red”).

en: Default color of terminal background
fur: Colôr predefinît dal fondâl dal terminâl

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
fur: Colôr predefinît dal fondâl dal terminâl, come specifiche di colôr (al pues jessi un numar esadecimâl in stîl HTML opûr il non di un colôr come “red”).

en: Default color of bold text in the terminal
fur: Colôr predefinît pal test in neret tal terminâl

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
fur: Colôr predefinît dal test in neret tal terminâl, come specifiche di colôr (al pues jessi un numar esadecimâl in stîl HTML opûr il non di un colôr come “red”). Chest al ven ignorât se il parametri bold_color_same_as_fg al è metût a VÊR.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
fur: Indiche se il test in neret al à di vê il stes colôr dal test normâl

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
fur: Se VÊR, il test in neret al vignarà visualizât doprant il stes colôr di chel normâl.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
fur: Fatôr di scjale pe altece de cele par aumentâ il spazi tra lis riis. (Nol aumente la altece dal caratar.)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
fur: Fatôr di scjale pe largjece de cele par aumentâ il spazi tra lis letaris. (Nol aumente la largjece dal caratar.)

en: Whether to use custom cursor colors
fur: Indiche se doprâ i colôrs personalizâts dal cursôr

en: If true, use the cursor colors from the profile.
fur: Se vêr, dopre i colôrs dal cursôr dal profîl.

en: Cursor background color
fur: Colôr dal fondâl dal cursôr

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
fur: Colôr personalizât dal fondâl dal cursôr dal terminâl, come specifiche di colôr (al pues jessi un numar esadecimâl in stîl HTML opûr il non di un colôr come “red”). Chest al ven ignorât se il parametri cursor-colors-set al è metût a FALS.

en: Cursor foreground colour
fur: Colôr di prin plan dal cursôr

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
fur: Colôr personalizât pal prin plan dal caratar di test ae posizion dal cursôr dal terminâl, come une specifiche di colôr (al pues jessi un numar esadecimâl in stîl HTML opûr il non di un colôr come “red”). Chest al ven ignorât se cursor-colors-set al è FALS.

en: Whether to use custom highlight colors
fur: Indiche se doprâ i colôrs di evidenziazion personalizâts

en: If true, use the highlight colors from the profile.
fur: Se vêr, al dopre i colôrs di evidenziazion dal profîl.

en: Highlight background color
fur: Colôr dal fondâl de evidenziazion

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
fur: Colôr personalizât dal fondâl des evidenziazions dal terminâl, come une specifiche di colôr (al pues jessi un numar esadecimâl in stîl HTML opûr il non di un colôr come “red”). Chest al ven ignorât se highlight-colors-set al è FALS.

en: Highlight foreground colour
fur: Colôr di prin plan de evidenziazion

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
fur: Colôr personalizât pal prin plan dal caratar di test ae posizion des evidenziazions dal terminâl, come une specifiche di colôr (al pues jessi un numar esadecimâl in stîl HTML opûr il non di un colôr come “red”). Chest al ven ignorât se highlight-colors-set al è FALS.

en: Whether to perform bidirectional text rendering
fur: Indiche se eseguî une visualizazion dal test bidirezionâl

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
fur: Se vêr, al fâs visualizâ il test bidirezionâl (“BiDi”).

en: Whether to perform Arabic shaping
fur: Indiche se si à di dâ forme al test in Arap

en: If true, shape Arabic text.
fur: Se vêr, da forme al test in Arap.

en: Whether to enable SIXEL images
fur: Indiche se abilitâ lis imagjins SIXEL

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
fur: Se vêr, lis secuencis SIXEL a vegnin analizadis e lis imagjins visualizadis.

en: Whether bold is also bright
fur: Indiche se il test in neret al è ancje luminôs

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
fur: Se vêr, stabilint il neret sui prins 8 colôrs al cambie ancje lis lôr variantis luminosis.

en: Whether to ring the terminal bell
fur: Indiche se doprâ l'avîs sonôr

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
fur: Liste di caratars di puntuazion ASCII che no vegnin tratâts come part di une peraule cuant che si eseguìs la selezion pe peraule

en: Default number of columns
fur: Numar predefinît di colonis

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
fur: Numar di colonis intun gnûf barcon dal terminâl. Nol à efiet se use_custom_default_size nol è abilitât.

en: Default number of rows
fur: Numar predefinît di riis

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
fur: Numar di riis intun gnûf barcon dal terminâl. Nol à efiet se use_custom_default_size nol è abilitât.

en: When to show the scrollbar
fur: Cuant mostrâ la sbare di scoriment

en: Number of lines to keep in scrollback
fur: Numar di ries di mantignî par scori denant-daûr

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
fur: Numar di riis par scori indaûr. Al è pussibil scori indaûr tal terminâl di chest numar di riis, lis riis in plui a vignaran scartadis. Se scrollback_unlimited al è metût VÊR, chest valôr al ven ignorât.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
fur: Indiche se un numar ilimitât di riis al à di jessi mantignût tal scori indaûr

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
fur: Se VÊR, lis riis precedentis no vignaran mai scanceladis. La cronologjie des riis e ven archiviade in maniere temporanie tal disc, chest al podarès causâ il superament dal spazi disponibil se al è une vore di output tal terminâl.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
fur: Indiche se fâ cori viers il bas cuant che al ven scliçât un tast

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
fur: Se VÊR, fracant un boton al môf la sbare di scoriment viers la fin.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
fur: Indiche se fâ cori viers il bas cuant che al ven fûr gnûf output

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
fur: Se VÊR, ogni volte che al saltarà fûr un gnûf output il terminâl al corarà viers la fin.

en: What to do with the terminal when the child command exits
fur: Ce fâ cul terminâl cuant che il procès fi al finis

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
fur: Valôrs pussibii a son “close” par sierâ il terminâl, “restart” par tornâ a inviâ il comant e “hold” par tignî il terminâl viert cence comants in esecuzion jenfri.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
fur: Indiche se inviâ il comant tal terminâl come shell di login

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
fur: Se VÊR, il comant tal terminâl al vignarà inviât come shell di login. (argv[0] al varâ un tratut denant).

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
fur: Indiche se preservâ la cartele di lavôr cuant che si vierç un gnûf terminâl

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
fur: Cuant che si vierç un gnûf terminâl di un precedent, al controle che chel gnûf al puartedi cun se la cartele di lavôr dal terminâl viert.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
fur: Indiche se eseguî un comant personalizât invezit da shell

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
fur: Se VÊR, al vignarà doprât il valôr de impostazion custom_command invezit di inviâ une shell.

en: Whether to blink the cursor
fur: Indiche se il cursôr al à di lampâ

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
fur: I valôrs pussibii a son “system”, par doprâ lis impostazions globâls di lampament dal cursôr, o “on” o “off” par stabilî in mût esplicit.

en: The cursor appearance
fur: L'aspiet dal cursôr

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
fur: I valôrs pussibii a son “always” o “never” e a permetin il lampâ dal test, o dome cuant che il terminâl al è focalizât “focused” o cence metude a fûc “unfocused”.

en: Custom command to use instead of the shell
fur: Comant personalizât di doprâ invezir da shell

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
fur: Eseguìs chest comant al puest de shell se use_custom_command al è VÊR.

en: Palette for terminal applications
fur: Taule di colôrs pes aplicazions dal terminâl

en: A Pango font name and size
fur: Non e dimension di un caratar Pango

en: The code sequence the Backspace key generates
fur: La secuence di codiç gjenerade dal boton Backspace

en: The code sequence the Delete key generates
fur: La secuence di codiç gjenerade dal boton Canc

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
fur: Indiche se doprâ i colôrs dal teme pal widget dal terminâl

en: Whether to use the system monospace font
fur: Indiche se doprâ il caratar di sisteme a spazi fis

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
fur: Indiche se tornâ a adatâ in automatic i contignûts dal terminâl al modificâ de dimension dal barcon

en: Which encoding to use
fur: Codifiche di doprâ

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
fur: Indiche se i caratars a largjece ambigue a son strets o estês cuant che si dopre la codifiche UTF-8

en: Keyboard shortcut to open a new tab
fur: Scurte di tastiere par vierzi une gnove schede

en: Keyboard shortcut to open a new window
fur: Scurte di tastiere par vierzi un gnûf barcon

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
fur: Scurte di tastiere par salvâ i contignûts de schede atuâl intun file

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
fur: Scurte di tastiere par espuartâ i contignûts de schede atuâl intun file in varis formâts

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
fur: Scurte di tastiere par stampâ i contignûts de schede atuâl cuntune stampant o suntun file

en: Keyboard shortcut to close a tab
fur: Scurte di tastiere par sierâ une schede

en: Keyboard shortcut to close a window
fur: Scurte di tastiere par sierâ un barcon

en: Keyboard shortcut to copy text
fur: Scurte di tastiere par copiâ il test

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
fur: Scurte di tastiere par copiâ il test come HTML

en: Keyboard shortcut to paste text
fur: Scurte di tastiere par tacâ il test

en: Keyboard shortcut to select all text
fur: Scurte di tastiere par selezionâ dut il test

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
fur: Scurte di tastiere par vierzi il dialic des preferencis

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
fur: Scurte di tastiere par passâ a plen visôr

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
fur: Scurte di tastiere par ativâ/disativâ la visualizazion de sbare dai menù

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
fur: Scurte di tastiere par passâ al stât dome-leture

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
fur: Scurte di tastiere par ripristinâ il terminâl

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
fur: Scurte di tastiere par ripristinâ e netâ il terminâl

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
fur: Scurte di tastiere par vierzi il dialic di ricercje

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
fur: Scurte di tastiere par cjatâ la presince sucessive dal tiermin cirût

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
fur: Scurte di tastiere par cjatâ la presince precedent dal tiermin cirût

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
fur: Scurte di tastiere par netâ la evidenziazion dai risultâts de ricercje

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
fur: Scurte di tastiere par passâ a la schede precedent

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
fur: Scurte di tastiere par passâ ae schede sucessive

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
fur: Scurte di tastiere par spostâ la schede atuâl a çampe

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
fur: Scurte di tastiere par spostâ la schede atuâl a drete

en: Keyboard shortcut to detach current tab
fur: Scurte di tastiere par stacâ la schede atuâl

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
fur: Scurte di tastiere par passâ ae schede numerade

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
fur: Scurte di tastiere par passâ ae ultime schede

en: Keyboard shortcut to launch help
fur: Scurte di tastiere par vierzi la guide

en: Keyboard shortcut to make font larger
fur: Scurte di tastiere par aumentâ la dimension dal caratar

en: Keyboard shortcut to make font smaller
fur: Scurte di tastiere par ridusi la dimension dal caratar

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
fur: Scurte di tastiere par configurâ il caratar ae dimension normâl

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
fur: Scurte di tastiere par mostrâ il menù primari

en: Whether the menubar has access keys
fur: Indiche se te sbare dai menù a son tascj aceleradôrs

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
fur: Indiche se a son scurtis Alt+letare pe sbare dai menù. Chest al podarès interferî cun cualchi aplicazion che e je stade inviade dal terminâl, cussì si puedin disabilitâlis.

en: Whether shortcuts are enabled
fur: Indiche se lis scurtis a son abilitadis

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
fur: Indiche se lis scurtis a son abilitadis. Chestis a podaressin interferî cun cualchi aplicazion inviade dal terminâl, cussì al è pussibil disabilitâlis.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
fur: Indiche se la scurte predefinide di GTK par acedi ae sbare dai menù e je abilitade

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
fur: Normalmentri al è pussibil acedi ae sbare di menù cun F10. Chest tu lu puedis personalizâ cun gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). Cun cheste opzion tu puedis disabilitâ l'aceleradôr predefinît pe sbare di menù.

en: Whether the shell integration is enabled
fur: Indiche se la integrazion de shell e je abilitade

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
fur: Indiche se domandâ conferme prime di sierâ un terminâl

en: Additional info section items to appear in the context menu
fur: Elements de sezion di informazions adizionâls di mostrâ tal menù contestuâl

en: Whether to show the menubar in new windows
fur: Indiche se mostrâ la sbare dai menù intai gnûfs barcons

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
fur: Indiche se vierzi i gnûfs terminâi come barcons o schedis

en: When to show the tabs bar
fur: Cuant mostrâ la sbare di scoriment

en: The position of the tab bar
fur: La posizion de sbare des schedis

en: Which theme variant to use
fur: Cuale variant dal teme di doprâ

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
fur: Indiche se lis gnovis schedis a àn di vierzisi dongje di chê atuâl o te ultime posizion

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
fur: Controle simpri se Terminâl di GNOME al è il terminâl predefinît

note: Open new terminal in new window
en: Window
fur: Barcon

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
fur: Schede

note: New tab opens at the last position
en: Last
fur: Ultime

note: New tab opens next to current tab
en: Next
fur: Dongje

[ctx: theme variant]
en: Default
fur: Predefinît

[ctx: theme variant]
en: Light
fur: Clâr

[ctx: theme variant]
en: Dark
fur: Scûr

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
fur: Stret

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
fur: Estês

note: Cursor shape
en: Block
fur: Bloc

note: Cursor shape
en: I-Beam
fur: Tratut verticâl

note: Cursor shape
en: Underline
fur: Tratut bas

note: Cursor blink mode
en: Default
fur: Predefinît

note: Cursor blink mode
en: Enabled
fur: Abilitât

note: Cursor blink mode
en: Disabled
fur: Disabilitât

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
fur: Mai

note: Text blink mode
en: When focused
fur: Cuant che al è focalizât

note: Text blink mode
en: When unfocused
fur: Cuant che e je gjavade la metude a fûc

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
fur: Simpri

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
fur: Sostituìs il titul iniziâl

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
fur: Zonte dopo dal titul iniziâl

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
fur: Zonte prime dal titul iniziâl

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
fur: Ten il titul iniziâl

note: When command exits
en: Exit the terminal
fur: Jes dal terminâl

note: When command exits
en: Restart the command
fur: Torne invie il comant

note: When command exits
en: Hold the terminal open
fur: Ten viert il terminâl

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
fur: Personalizât

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
fur: Secuence di escape

note: This refers to the Delete keybinding option
en: TTY Erase
fur: Scancele TTY

note: Preserve working directory
en: Shell only
fur: Dome Shell

en: _Show menubar by default in new terminals
fur: _Mostre la sbare dai menù in maniere predefinide tai gnûfs terminâi

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
fur: _Abilite i aceleradôrs mnemonics (come ALT+F par vierzi il menù File)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
fur: A_bilite il boton scurte par i menù (boton predefinît F10)

en: Theme _variant:
fur: _Variant dal teme:

en: Open _new terminals in:
fur: Vierzi i _gnûfs terminâi in:

en: New tab _position:
fur: _Posizion gnove schede:

en: _Always check if default terminal
fur: Controle _simpri se al è il terminâl predefinît

en: _Set as default terminal
fur: _Met come terminâl predefinît

en: _Enable shortcuts
fur: _Abilite scurtis

en: Text Appearance
fur: Aspiet dal test

en: Initial terminal si_ze:
fur: Dimension ini_ziâl dal terminâl:

en: columns
fur: colonis

en: rows
fur: riis

en: Rese_t
fur: Ripris_tine

en: Custom _font:
fur: Caratar _personalizât:

en: Choose A Terminal Font
fur: Sielç un caratar

en: Cell spaci_ng:
fur: Spazia_dure cele:

en: Allow b_linking text:
fur: Permeti il _lampâ dal test:

en: Cursor
fur: Cursôr

en: Cursor _shape:
fur: Forme dal _cursôr:

en: Cursor blin_king:
fur: _Lampâ dal cursôr:

en: Sound
fur: Sun

en: Terminal _bell
fur: Avîs _sonôr

en: Profile ID:
fur: ID profîl:

en: Text
fur: Test

en: Text and Background Color
fur: Colôr dal fondâl e dal test

en: _Use colors from system theme
fur: _Doprâ i colôrs dal teme di sisteme

en: Built-in sche_mes:
fur: Schemis _incorporâts:

en: Background
fur: Fondâl

en: _Default color:
fur: Colôr _predefinît:

en: Choose Terminal Text Color
fur: Sielte colôr dal test dal terminâl

en: Choose Terminal Background Color
fur: Sielte colôr di fondâl dal terminâl

en: Bo_ld color:
fur: Co_lôr neret:

en: Choose Terminal Bold Text Color
fur: Sielte colôr dal test in neret dal terminâl

en: _Underline color:
fur: Colôr so_tlineât:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
fur: Sielte colôr dal test sotliniât dal terminâl

en: Cu_rsor color:
fur: Colôr dal cur_sôr:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
fur: Sielte colôr di fondâl dal cursôr dal terminâl

en: Choose Terminal Cursor Background Color
fur: Sielte colôr di fondâl dal cursôr dal terminâl

en: _Highlight color:
fur: Colôr _evidenziazion:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
fur: Sielç il colôr dal prin plan de evidenziazion dal terminâl

en: Choose Terminal Highlight Background Color
fur: Sielç il colôr dal fondâl de evidenziazion dal terminâl

en: Palette
fur: Taule dai colôrs

en: Built-in _schemes:
fur: _Schemis incorporâts:

en: Color p_alette:
fur: Taule dai _colôrs:

en: Show _bold text in bright colors
fur: Mostre il test in _neret cun colôrs luminôs

en: Colors
fur: Colôrs

en: _Show scrollbar
fur: Mostre sbare di _scoriment

en: Scroll on _output
fur: Scori in presince di _output

en: Scroll on _keystroke
fur: Scori al fracâ dai _tascj

en: _Limit scrollback to:
fur: Limite il scoriment indaûr a:

en: lines
fur: riis

en: Scrolling
fur: Scori

en: _Run command as a login shell
fur: _Eseguìs il comant come une shell di login

en: Ru_n a custom command instead of my shell
fur: Ese_guìs un comant personalizât invezit de shell

en: Custom co_mmand:
fur: Co_mant personalizât:

en: _Preserve working directory:
fur: _Preserve la cartele di lavôr:

en: When command _exits:
fur: _Cuant che il comant al finis:

en: Command
fur: Comant

en: _Backspace key generates:
fur: Il boton BACKSPACE al provoche:

en: _Delete key generates:
fur: Il tast CANC al provoche:

en: _Encoding:
fur: Codifich_e:

en: Ambiguous-_width characters:
fur: Caratars a _largjece ambigue:

en: Enable _SIXEL images
fur: Abilite imagjins _SIXEL

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
fur: _Ripristine valôrs predefinîts par opzions di compatibilitât

en: Compatibility
fur: Compatibilitât

en: Rename…
fur: Cambie non…

en: Delete…
fur: Elimine…

en: Set as default
fur: Met come predefinît

en: Cancel
fur: Anule

en: Black on light yellow
fur: Neri su zâl clâr

en: Black on white
fur: Neri su blanc

en: Gray on black
fur: Grîs su neri

en: Green on black
fur: Vert su neri

en: White on black
fur: Blanc su neri

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
fur: GNOME clâr

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
fur: GNOME scûr

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
fur: Tango clâr

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
fur: Tango scûr

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
fur: Solarized clâr

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
fur: Solarized scûr

en: Error parsing command: %s
fur: Erôr tal analizâ il comant: %s

en: Chinese Traditional
fur: Cinês tradizionâl

en: Cyrillic/Russian
fur: Cirilic/Rus

en: Japanese
fur: Gjaponês

en: Korean
fur: Corean

en: Chinese Simplified
fur: Cinês semplificât

en: Western
fur: Ocidentâl

en: Central European
fur: Centri-european

en: Cyrillic
fur: Cirilic

en: Turkish
fur: Turc

en: Hebrew
fur: Ebreu

en: Romanian
fur: Rumen

en: South European
fur: Sud-european

en: Greek
fur: Grêc

en: Hebrew Visual
fur: Visuâl ebraiche

en: Cyrillic/Ukrainian
fur: Cirilic/Ucrain

en: Croatian
fur: Cravuat

en: Thai
fur: Tailandês

en: Vietnamese
fur: Vietnamite

en: Legacy CJK Encodings
fur: Codifichis CJK vecje maniere

en: Obsolete Encodings
fur: Codifichis sorpassadis

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
fur: largjece

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
fur: altece

en: Choose Palette Color %u
fur: Sielte colôr %u de taule di colôrs

en: Palette entry %u
fur: Element %u de taule di colôrs

en: Find
fur: Cjate

en: Find previous occurrence
fur: Cjate un câs precedent

en: Find next occurrence
fur: Cjate un câs sucessîf

en: Toggle search options
fur: Mostre/plate lis opzions di ricercje

en: _Match case
fur: Corispuindince _maiusculis

en: Match _entire word only
fur: Corispuindince nome peraulis _intieris

en: Match as _regular expression
fur: Corispuindince come espressions _regolârs

en: _Wrap around
fur: _Torne tache dal inizi

en: New Tab
fur: Gnove schede

en: Save Contents
fur: Salve contignûts

en: Export
fur: Espuarte

en: Print
fur: Stampe

en: Close Tab
fur: Siere schede

en: Close Window
fur: Siere barcon

en: Copy
fur: Copie

en: Copy as HTML
fur: Copie come HTML

en: Paste
fur: Tache

en: Select All
fur: Selezione dut

en: Find Next
fur: Cjate prossim

en: Find Previous
fur: Cjate precedent

en: Clear Highlight
fur: Nete evidenziazion

en: Hide and Show Menubar
fur: Plate e mostre la sbare dal menù

en: Full Screen
fur: A plen visôr

en: Zoom In
fur: Aumente ingrandiment

en: Zoom Out
fur: Ridûs ingrandiment

en: Normal Size
fur: Dimension normâl

en: Read-Only
fur: Nome-leture

en: Reset
fur: Ripristine

en: Reset and Clear
fur: Ripristine e nete

en: Switch to Previous Tab
fur: Passe ae schede precedente

en: Switch to Next Tab
fur: Passe ae prossime schede

en: Move Tab to the Left
fur: Sposte la schede a çampe

en: Move Tab to the Right
fur: Sposte la schede a diestre

en: Detach Tab
fur: Distache la schede

en: Switch to Last Tab
fur: Passe ae ultime schede

en: Contents
fur: Somari

en: Show Primary Menu
fur: Mostre menù primari

en: Edit
fur: Modifiche

en: View
fur: Visualize

en: Search
fur: Cîr

en: Tabs
fur: Schedis

en: Help
fur: Jutori

en: Global
fur: Globâl

en: Switch to Tab %u
fur: Passe ae schede %u

en: _Action
fur: _Azion

en: Shortcut _Key
fur: Boton s_curte

en: New Terminal
fur: Gnûf terminâl

en: New _Terminal
fur: Gnûf _terminâl

en: New _Tab
fur: Gnove _schede

en: New _Window
fur: Gnûf _barcon

en: Change _Profile
fur: Cambie _profîl

en: _Profile
fur: _Profîl

en: Zoom _Out
fur: _Diminuis Ingrandiment

en: Zoom _In
fur: Aumente _ingrandiment

en: _Full Screen
fur: _Plen visôr

en: Read-_Only
fur: N_ome leture

en: Set _Title…
fur: Stabilìs _titul…

en: _Advanced
fur: _Avanzadis

en: _Reset
fur: _Ripristine

en: Reset and C_lear
fur: Ripristine e _nete

en: _Preferences
fur: _Preferencis

en: _Help
fur: _Jutori

en: _About
fur: I_nformazions

en: _Save Contents…
fur: _Salve contignûts…

en: _Export…
fur: _Espuarte…

en: _Print…
fur: Stam_pe…

en: C_lose Tab
fur: S_iere schede

en: _Close Window
fur: _Siere barcon

en: _Edit
fur: _Modifiche

en: _Copy
fur: _Copie

en: Copy as _HTML
fur: Copie come _HTML

en: _Paste
fur: _Tache

en: Paste as _Filenames
fur: Tache come nons di _file

en: Select _All
fur: Selezione _dut

en: P_references
fur: P_referencis

en: _View
fur: _Visualize

en: Show _Menubar
fur: Mostre sba_re di menù

en: _Normal Size
fur: Dimension _normâl

en: _Search
fur: _Cîr

en: _Find…
fur: _Cjate…

en: Find _Next
fur: Cjate s_ucessîf

en: Find _Previous
fur: Cjate _precedent

en: _Clear Highlight
fur: Ne_te evidenziazion

en: _Terminal
fur: _Terminâl

en: Ta_bs
fur: Sc_hedis

en: _Previous Tab
fur: Schede _precedente

en: _Next Tab
fur: Schede di _dopo

en: Move Terminal _Left
fur: Sposte terminâ_l a çampe

en: Move Terminal _Right
fur: Sposte terminâl a _diestre

en: _Detach Terminal
fur: St_ache terminâl

en: _Contents
fur: _Somari

en: Open in _Remote Terminal
fur: Vierç tal terminâl _lontan

en: Open in _Local Terminal
fur: Vierç tal terminâl _locâl

en: Open the currently selected folder in a terminal
fur: Vierç la cartele atualmentri selezionade intun terminâl

en: Open the currently open folder in a terminal
fur: Vierç la cartele atualmentri in ûs intun terminâl

en: Open in T_erminal
fur: Vierç tal _terminâl

en: Open T_erminal
fur: Vierç t_erminâl

en: Open a terminal
fur: Vierç un terminâl

en: C_lose Terminal
fur: _Siere terminâl

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
fur: La opzion “%s” e je sorpassade e e podarès jessi gjavade a partî di une prossime version di Terminâl di GNOME.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
fur: Dopre “%s” par terminâ lis opzions e met daspò il comant di eseguî.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
fur: La opzion “%s” no je plui disponibile in cheste version di Terminâl di GNOME.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
fur: L'argoment par “%s” nol è un comant valit: %s

en: Two roles given for one window
fur: A son stâts specificâts doi rûi pal stes barcon

en: “%s” option given twice for the same window
fur: Opzion “%s” dade dôs voltis pal stes barcon

en: Cannot pass FD %d twice
fur: Impussibil passâ FD %d dôs voltis

en: “%s” is not a valid zoom factor
fur: “%s” nol è fatôr di ingrandiment valit

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
fur: Il fatôr di ingrandiment “%g” al è masse bas, al vignarà doprât %g

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
fur: Il fatôr di ingrandiment “%g” al è masse alt, al vignarà doprât %g

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
fur: La opzion “%s” e domande di specificâ un comant di eseguî sul rest de rie di comant

en: Can only use --wait once
fur: Si pues doprâ --wait dome une volte

en: Not a valid terminal config file.
fur: Nol è un file di configuarzion dal terminâl valit.

en: Incompatible terminal config file version.
fur: Version dal file di configurazion dal terminâl no compatibil.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
fur: Nol regjistre cun l'activation nameserver, nol dopre un terminâl atîf

en: Load a terminal configuration file
fur: Cjarie un file di configurazion dal terminal

en: Do not pass the environment
fur: No sta passâ l'ambient

en: Show preferences window
fur: Al mostre il barcon des preferencis

en: Print environment variables to interact with the terminal
fur: Stampe variabilis di ambient par interagjî cul terminâl

en: Increase diagnostic verbosity
fur: Aumente la lungjece dai detais diagnostics

en: Suppress output
fur: Soprimi output

en: Open a new window containing a tab with the default profile
fur: Vierç un gnûf barcon cun dentri une schede cun il profîl predefinît

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
fur: Vierç une gnove schede tal ultin barcon viert cun il profîl predefinît

en: Turn on the menubar
fur: Abilite la sbare dai menù

en: Turn off the menubar
fur: Disabilite la sbare dai menù

en: Maximize the window
fur: Slargje il barcon

en: Full-screen the window
fur: Puarte il barcon a plen visôr

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
fur: Stabilìs la dimension dal barcon; par esempli: 80x24, o 80x24+200+200 (COLONISxRIIS+X+Y)

en: GEOMETRY
fur: GEOMETRIE

en: Set the window role
fur: Stabilìs il rûl dal barcon

en: ROLE
fur: RÛL

en: Set the last specified tab as the active one in its window
fur: Stabilìs la ultime schede specificade come ative tal sô barcon

en: Execute the argument to this option inside the terminal
fur: Al eseguìs l'argoment di cheste opzion tal terminâl

en: Use the given profile instead of the default profile
fur: Dopre il profîl furnît al puest di chel predefinît

en: PROFILE-NAME
fur: NON_PROFÎL

en: Set the initial terminal title
fur: Stabilìs il titul iniziâl dal terminâl

en: TITLE
fur: TITUL

en: Set the working directory
fur: Configure la cartele di lavôr

en: DIRNAME
fur: NON_DIRECTORY

en: Wait until the child exits
fur: Spiete fintremai che il fi al jessi

en: Forward file descriptor
fur: Mande indenant il descritôr di file

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
fur: Stabilìs il fatôr di ingrandiment dal terminâl (1.0 = dimension normâl)

en: ZOOM
fur: INGRANDIMENT

en: COMMAND
fur: COMANT

en: GNOME Terminal Emulator
fur: Emuladôr di Terminâl di GNOME

en: Show GNOME Terminal options
fur: Mostre lis opzions dal Terminâl di GNOME

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
fur: Opzions par vierzi gnûfs barcons o schedis di terminâl; al è pussibil specificâ plui di une di chestis:

en: Show terminal options
fur: Mostre lis opzions dal terminâl

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
fur: Opzions dal barcon; se doprât prime dal argoment --window o --tab, al stabilìs i valôrs predefinîts par ducj i barcons:

en: Show per-window options
fur: Al mostre lis opzions par ogni barcon

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
fur: Opzions dal terminâl. Se doprât prime dal argoment --window o --tab, al stabilìs i valôrs predefinîts par ducj i terminâi:

en: Show per-terminal options
fur: Mostre lis opzions par ogni terminâl

en: Profile “%s”
fur: Profîl “%s”

en: Preferences – %s
fur: Preferencis – %s

en: New Profile
fur: Gnûf profîl

en: Enter name for new profile with default settings:
fur: Inserìs il non pal gnûf profîl cun lis impostazions predefinidis:

en: Create
fur: Cree

en: Enter name for new profile based on “%s”:
fur: Inserìs il non pal profîl basât su “%s”:

en: %s (Copy)
fur: %s (Copie)

en: Clone Profile
fur: Clone profîl

en: Enter new name for profile “%s”:
fur: Inserìs il gnûf non pal profîl “%s”:

en: Rename Profile
fur: Cambie non al profîl

en: Rename
fur: Cambie non

en: Really delete profile “%s”?
fur: Sigûrs di eliminâ il profîl “%s”?

en: Delete Profile
fur: Elimine il profîl

en: Delete
fur: Elimine

en: This is the default profile
fur: Chest al è il profîl predefinît

en: General
fur: Gjenerâl

en: Shortcuts
fur: Scurtis

en: Profiles
fur: Profîi

en: No command supplied nor shell requested
fur: Nol è stât furnît nissun comant o richieste di shell

en: _Relaunch
fur: _Torne invie

en: There was an error creating the child process for this terminal
fur: Erôr tal creâ il procès fi par chest terminâl

en: The child process exited normally with status %d.
fur: Il procès fi al è jessût normalmentri cul stât %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
fur: Il procès fi al è stât interot dal segnâl %d.

en: The child process was aborted.
fur: Il procès fi al è stât interot.

en: Close tab
fur: Siere schede

en: There was an error displaying help
fur: Erôr tal mostrâ la guide

en: Contributors:
fur: Contribûts di:

en: Version %s for GNOME %d
fur: Version %s par GNOME %d

en: Using VTE version %u.%u.%u
fur: Version VTE in ûs %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
fur: Un emuladôr di terminâl par GNOME

en: GNOME Terminal
fur: Terminâl di GNOME

en: Could not open the address “%s”
fur: Impussibil vierzi la direzion “%s”

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
fur: Il terminâl di GNOME al è software libar; al è pussibil tornâ a distribuîlu o modificâlu secont i tiermins de GNU General Public License, publicade de Free Software Corporation, version 3 o (a tô sielte) sucessive.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
fur: Terminâl di GNOME al è distribuît te sperance che al sedi util, ma CENCE NISSUNE GARANZIE, cence nancje la implicite garanzie di CUMIERÇABILITÂT o IDONEITÂT A UNE FINALITÂT PARTICOLÂR. Consultâ la licence GNU General Public License par vê plui detais.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
fur: Cun Terminâl di GNOME ti varessin di vê dât ancje une copie de licence GNU General Public License, in câs diviers consultâ la pagjine <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
fur: Scheme di “file” cun non host esterni no supuartât

en: Could not save contents
fur: Impussibil salvâ i contignûts

en: Save as…
fur: Salve come…

en: _Cancel
fur: A_nule

en: _Save
fur: _Salve

en: Open _Hyperlink
fur: Vierç colegament _ipertestuâl

en: Copy Hyperlink _Address
fur: Copie di_rezion colegament ipertestuâl

en: Send Mail _To…
fur: In_vie e-mail a…

en: Copy Mail _Address
fur: Copie direzion _e-mail

en: Call _To…
fur: Clamade _a…

en: Copy Call _Address
fur: Copie _recapit di clamade

en: _Open Link
fur: _Vierç leam

en: Copy _Link
fur: Copie _direzion

en: P_rofiles
fur: P_rofîi

en: L_eave Full Screen
fur: Barcon nor_mâl

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
fur: Stabilî Terminâl di GNOME tant che terminâl predefinît?

en: _Yes
fur: _Sì

en: Close this window?
fur: Sierâ chest barcon?

en: Close this terminal?
fur: Sierâ chest terminâl?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
fur: A son ancjemò procès che a zirin in cualchi terminâl tal barcon. Sierant il barcon tu terminarâs ducj i procès.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
fur: Al è ancjemò un procès che al zire in chest terminâl. Sierant il terminâl al vignarà interot il procès.

en: C_lose Window
fur: _Siere barcon

en: Failed to parse arguments: %s
fur: Analisi dai argoments falide: %s
