gnome-terminal master - en to be translation catalogue (501 entries)

en: Terminal
be: Тэрмінал

en: Use the command line
be: Камандны радок

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
be: shell;prompt;command;commandline;cmd;абалонка;камандны радок;загад;каманда;камандны радок;

en: New Window
be: Новае акно

en: Preferences
be: Налады

en: Configure the command line
be: Наладзіць камандны радок

en: Terminal Preferences
be: Налады тэрмінала

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
be: GPL-3.0+ або толькі GFDL-1.3

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
be: Тэрмінал GNOME - гэта эмулятар тэрмінала для доступу да асяроддзя абалонкі UNIX, праз які можна запускаць праграмы, даступныя ў вашай сістэме.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
be: Праграма падтрымлівае працу з некалькімі профілямі, укладкамі і спалучэннямі клавіш.

en: console
be: кансоль

en: keyboard
be: клавіятура

en: pointing
be: указальнік

en: Terminal plugin for Files
be: Плагін тэрмінала для праграмы «Файлы»

en: Open a terminal from Files
be: Адкрывае тэрмінал з праграмы «Файлы»

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
be: Плагін тэрмінала для праграмы «Файлы» дадае пункт у кантэкстнае меню, які адкрывае тэрмінал у бягучым каталогу.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
be: 'Без назвы'

en: Human-readable name of the profile
be: Назва профілю для чытання чалавекам

en: Human-readable name of the profile.
be: Назва профілю, зручная для чытання чалавекам.

en: Default color of text in the terminal
be: Прадвызначаны колер тэксту ў тэрмінале

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
be: Прадвызначаны колер тэксту ў тэрмінале, згодна са спецыфікацыяй HTML (як шаснаццатковае лічбавае азначэнне або як назва колеру, напрыклад, «red»).

en: Default color of terminal background
be: Прадвызначаны фонавы колер тэрмінала

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
be: Прадвызначаны фонавы колер тэрмінала, згодна са спецыфікацыяй HTML (як шаснаццатковае лічбавае азначэнне або як назва колеру, напрыклад, «red»).

en: Default color of bold text in the terminal
be: Прадвызначаны колер тлустага тэксту ў тэрмінале

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
be: Прадвызначаны колер тлустага тэксту ў тэрмінале, згодна са спецыфікацыяй HTML (як шаснаццатковае лічбавае азначэнне або як назва колеру, напрыклад, «red»). Гэты параметр ігнаруецца, калі ключ bold_color_same_as_fg мае значэнне «true».

en: Whether bold text should use the same color as normal text
be: Ці выкарыстоўваць адзін колер для звычайнага і тлустага тэксту

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
be: Калі значэнне «true», тлусты тэкст будзе паказвацца тым жа колерам, што і звычайны.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
be: Каэфіцыент маштабавання вышыні клеткі для павелічэння адлегласці паміж радкамі. (Не ўплывае на вышыню шрыфту.)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
be: Каэфіцыент маштабавання шырыні клеткі для павелічэння адлегласці паміж літарамі. (Не ўплывае на шырыню шрыфту.)

en: Whether to use custom cursor colors
be: Ці выкарыстоўваць уласныя колеры курсора

en: If true, use the cursor colors from the profile.
be: Калі значэнне «true», для курсора выкарыстоўваюцца колеры з профілю.

en: Cursor background color
be: Фонавы колер курсора

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
be: Уласны фонавы колер курсора ў тэрмінале, згодна са спецыфікацыяй HTML (як шаснаццатковае лічбавае азначэнне або як назва колеру, напрыклад, «red»). Гэты параметр ігнаруецца, калі ключ cursor-colors-set мае значэнне «false».

en: Cursor foreground colour
be: Колер пярэдняга плана курсора

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
be: Уласны колер пярэдняга плана ў тэрмінале для сімвала пад курсорам, згодна са спецыфікацыяй HTML (як шаснаццатковае лічбавае азначэнне або як назва колеру, напрыклад, «red»). Гэты параметр ігнаруецца, калі ключ cursor-colors-set мае значэнне «false».

en: Whether to use custom highlight colors
be: Ці выкарыстоўваць уласныя колеры вылучэння

en: If true, use the highlight colors from the profile.
be: Калі значэнне «true», для вылучэння выкарыстоўваюцца колеры з профілю.

en: Highlight background color
be: Фонавы колер вылучэння

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
be: Уласны фонавы колер вылучэння ў тэрмінале, згодна са спецыфікацыяй HTML (як шаснаццатковае лічбавае азначэнне або як назва колеру, напрыклад, «red»). Гэты параметр ігнаруецца, калі ключ highlight-colors-set мае значэнне «false».

en: Highlight foreground colour
be: Колер пярэдняга плана вылучэння

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
be: Уласны колер пярэдняга плана ў тэрмінале для сімвала пры вылучэнні, згодна са спецыфікацыяй HTML (як шаснаццатковае лічбавае азначэнне або як назва колеру, напрыклад, «red»). Гэты параметр ігнаруецца, калі ключ highlight-colors-set мае значэнне «false».

en: Whether to perform bidirectional text rendering
be: Ці выконваць двухнапрамкавы вывад тэксту

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
be: Калі значэнне «true», выконваецца двухнапрамкавы вывад тэксту (BiDi).

en: Whether to perform Arabic shaping
be: Ці выконваць змяненне форм арабскага тэксту

en: If true, shape Arabic text.
be: Калі значэнне «true», формы арабскага тэксту змяняюцца.

en: Whether to enable SIXEL images
be: Ці ўключаны выявы SIXEL

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
be: Калі значэнне «true», паслядоўнасці SIXEL аналізуюцца і выявы выводзяцца.

en: Whether bold is also bright
be: Ці рабіць тлусты тэкст светлым

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
be: Калі значэнне «true», пры ўжыванні для тлустага тэксту першых васьмі колераў, будуць выкарыстоўвацца іх светлыя варыянты.

en: Whether to ring the terminal bell
be: Ці агучваць сігнал тэрмінала

en: List of punctuation characters that are treated as word characters
be: Спіс знакаў прыпынку, якія лічацца сімваламі слова

en: By default, when doing word-wise selection, most punctuation breaks up word boundaries. This list of exceptions will instead be treated as part of the word.
be: Прадвызначана, пры вылучэнні па словах, большасць знакаў прыпынку падзяляе словы. Гэта спіс выключэнняў, знакі з яго будуць лічацца часткай слова.

en: Default number of columns
be: Прадвызначаная колькасць слупкоў

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
be: Колькасць слупкоў у новых вокнах тэрмінала. Параметр не дзейнічае, калі ключ use_custom_default_size выключаны.

en: Default number of rows
be: Прадвызначаная колькасць радкоў

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
be: Колькасць радкоў у новых вокнах тэрмінала. Параметр не дзейнічае, калі ключ use_custom_default_size выключаны.

en: When to show the scrollbar
be: Калі паказваць паласу прагорткі

en: Number of lines to keep in scrollback
be: Колькасць радкоў у памяці для прагорткі назад

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
be: Колькасць радкоў у памяці для прагорткі назад. Вы можаце прагортваць вывад тэрмінала назад на гэтую колькасць радкоў. Радкі, якія не змясціліся ў памяці, сціраюцца. Калі ключ scrollback_unlimited мае значэнне «true», значэнне гэтага ключа ігнаруецца.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
be: Ці захоўваць неабмежаваную колькасць радкоў для прагорткі назад

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
be: Калі значэнне «true», радкі для прагорткі назад не сціраюцца з памяці. Гісторыя вываду тэрмінала часова захоўваецца на дыску, таму ў выпадку, калі на тэрмінале шмат вываду, у вас можа закончыцца вольная дыскавая прастора.

en: Whether to scroll to the bottom when text is inserted
be: Ці прагортваць уніз пры ўстаўцы тэксту

en: If true, the terminal will scroll to the bottom when text is inserted by paste.
be: Калі значэнне «true», пры ўстаўцы тэксту, паласа прагорткі будзе перамяшчацца ўніз.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
be: Ці прагортваць уніз пры націсканні клавішы

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
be: Калі значэнне «true», пры націсканні любой клавішы, паласа прагорткі будзе перамяшчацца ўніз.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
be: Ці прагортваць уніз пры з'яўленні новага вываду ў тэрмінале

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
be: Калі значэнне «true», пры з'яўленне новага вываду ў тэрмінале, паласа прагорткі будзе перамяшчацца ўніз.

en: What to do with the terminal when the child command exits
be: Што рабіць з тэрміналам, калі даччыная каманда завяршае працу

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
be: Магчымыя значэнні: «close» (закрыць тэрмінал), «restart» (перазапусціць каманду) і «hold» (пакінуць акно тэрмінала адкрытым).

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
be: Ці выконваць гэтую каманду ў тэрмінале як камандную абалонку

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
be: Калі значэнне «true», каманда ў тэрмінале будзе запушчана як уваходная камандная абалонка. (argv[0] будзе мець знак злучка ў пачатку.)

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
be: Ці захоўваць працоўны каталог пры адкрыцці новага тэрмінала

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
be: Пры адкрыцці новага тэрмінала з папярэдняга, кіруе, калі пераносіць працоўны каталог з адкрытага тэрмінала ў новы.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
be: Ці выконваць уласную каманду замест каманднай абалонкі

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
be: Калі значэнне «true», замест запуску каманднай абалонкі будзе ўжыта значэнне ключа custom_command.

en: Whether to blink the cursor
be: Ці мільгае курсор

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
be: Магчымыя значэнні: «system» (з сістэмных налад мільгання курсора), «on» (уключана) або «off» (выключана).

en: The cursor appearance
be: Выгляд курсора

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
be: Магчымая значэнні: «always» (заўсёды мільгаць), «never» (ніколі не мільгаць), «focused» (калі тэрмінал у фокусе) ці «unfocused» (калі не ў фокусе).

en: Custom command to use instead of the shell
be: Уласная каманда для запуску каманднай абалонкі

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
be: Калі ключ use_custom_command уключаны, вызначае каманду для запуску замест каманднай абалонкі.

en: Palette for terminal applications
be: Палітра праграм у тэрмінале

en: A Pango font name and size
be: Назва і памер Pango-шрыфту

en: The code sequence the Backspace key generates
be: Кодавая паслядоўнасць, якая генеруецца клавішай Backspace

en: The code sequence the Delete key generates
be: Кодавая паслядоўнасць, якая генеруецца клавішай Delete

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
be: Ці выкарыстоўваць колеры з тэмы для віджэта тэрмінала

en: Whether to use the system monospace font
be: Ці выкарыстоўваць сістэмны монашырынны шрыфт

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
be: Ці абнаўляць пераносы радкоў тэрмінала пры змяненні памеру акна

en: Which encoding to use
be: Кадаванне

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
be: Ці з'яўляюцца знакі нявызначанай шырыні вузкімі або шырокімі пры выкарыстанні кадавання UTF-8

en: Keyboard shortcut to open a new tab
be: Спалучэнне клавіш, каб адкрыць новую ўкладку

en: Keyboard shortcut to open a new window
be: Спалучэнне клавіш, каб адкрыць новае акно

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
be: Спалучэнне клавіш, каб захаваць змесціва бягучай укладкі ў файл

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
be: Спалучэнне клавіш, каб экспартаваць змесціва бягучай укладкі ў файл у розных фарматах

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
be: Спалучэнне клавіш, каб надрукаваць змесціва бягучай укладкі на прынтары ці ў файл

en: Keyboard shortcut to close a tab
be: Спалучэнне клавіш, каб закрыць укладку

en: Keyboard shortcut to close a window
be: Спалучэнне клавіш, каб закрыць акно

en: Keyboard shortcut to copy text
be: Спалучэнне клавіш, каб скапіяваць тэкст

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
be: Спалучэнне клавіш, каб скапіяваць тэкст як HTML

en: Keyboard shortcut to paste text
be: Спалучэнне клавіш, каб уставіць тэкст

en: Keyboard shortcut to select all text
be: Спалучэнне клавіш, каб вылучыць увесь тэкст

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
be: Спалучэнне клавіш, каб адкрыць дыялогавае акно налад

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
be: Спалучэнне клавіш, каб пераключыць поўнаэкранны рэжым

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
be: Спалучэнне клавіш, каб пераключыць бачнасць радка меню

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
be: Спалучэнне клавіш, каб пераключыць стан «толькі для чытання»

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
be: Спалучэнне клавіш, каб скінуць налады тэрмінала

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
be: Спалучэнне клавіш, каб скінуць налады і ачысціць тэрмінал

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
be: Спалучэнне клавіш, каб адкрыць дыялогавае акно пошуку

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
be: Спалучэнне клавіш, каб знайсці наступны адпаведнік крытэрыям пошуку

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
be: Спалучэнне клавіш, каб знайсці папярэдні адпаведнік крытэрыям пошуку

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
be: Спалучэнне клавіш, каб прыбраць падсветку знойдзенага

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
be: Спалучэнне клавіш, каб пераключыцца на папярэднюю ўкладку

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
be: Спалучэнне клавіш, каб пераключыцца на наступную ўкладку

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
be: Спалучэнне клавіш, каб перамясціць бягучую ўкладку ўлева

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
be: Спалучэнне клавіш, каб перамясціць бягучую ўкладку ўправа

en: Keyboard shortcut to detach current tab
be: Спалучэнне клавіш, каб аддзяліць бягучую ўкладку ад акна

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
be: Спалучэнне клавіш, каб пераключыцца на ўкладку з адпаведным нумарам

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
be: Спалучэнне клавіш, каб пераключыцца на апошнюю ўкладку

en: Keyboard shortcut to launch help
be: Спалучэнне клавіш, каб запусціць даведку

en: Keyboard shortcut to make font larger
be: Спалучэнне клавіш, каб павялічыць памер шрыфту

en: Keyboard shortcut to make font smaller
be: Спалучэнне клавіш, каб паменшыць памер шрыфту

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
be: Спалучэнне клавіш, каб вярнуць звычайны памер шрыфту

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
be: Спалучэнне клавіш, каб паказаць асноўнае меню

en: Whether the menubar has access keys
be: Ці ёсць клавішы хуткага доступу для радка меню

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
be: Ці ёсць клавішы хуткага доступу (Alt+літара) для радка меню. Магчымасць выключэння прадугледжана таму, што яны могуць канфліктаваць з некаторымі праграмамі, якія выконваюцца ў тэрмінале.

en: Whether shortcuts are enabled
be: Ці ўключаны спалучэнні клавіш

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
be: Ці трэба ўключыць спалучэнні клавіш. Магчымасць выключэння прадугледжана таму, што яны могуць канфліктаваць з некаторымі праграмамі, якія выконваюцца ў тэрмінале.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
be: Ці ўключана стандартнае спалучэнне клавіш GTK для доступу да радка меню

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
be: Звычайна радок меню выклікаецца клавішай F10. Яе можна змяніць праз gtkrc (gtk-menu-bar-accel = «клавіша»). Таксама гэты параметр дазваляе адключыць хуткую клавішу для радка меню.

en: Whether the shell integration is enabled
be: Ці ўключана інтэграцыя з абалонкай

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
be: Ці запытваць пацвярджэнне перад закрыццём тэрмінала

en: Additional info section items to appear in the context menu
be: Дадатковы раздзел элементаў з інфармацыяй у кантэкстным меню

en: Whether to show the menubar in new windows
be: Ці паказваць радок меню ў новых вокнах

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
be: Адкрываць новыя тэрміналы ў вокнах ці ва ўкладках

en: When to show the tabs bar
be: Калі паказваць паліцу картак

en: The position of the tab bar
be: Размяшчэнне паліцы картак

en: Which theme variant to use
be: Які варыянт тэмы выкарыстоўваецца

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
be: Новыя ўкладкі будуць адкрывацца на наступнай пазіцыі за бягучай укладкай або ў самым канцы

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
be: Заўсёды правяраць, ці з'яўляецца тэрмінал GNOME прадвызначаным тэрміналам

note: Open new terminal in new window
en: Window
be: У вокнах

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
be: Ва ўкладках

note: New tab opens at the last position
en: Last
be: У канцы

note: New tab opens next to current tab
en: Next
be: За бягучай

[ctx: theme variant]
en: Follow system style
be: Стыль сістэмы

[ctx: theme variant]
en: Light style
be: Светлы стыль

[ctx: theme variant]
en: Dark style
be: Цёмны стыль

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
be: Вузкія

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
be: Шырокія

note: Cursor shape
en: Block
be: Прамавугольнік

note: Cursor shape
en: I-Beam
be: Вертыкальная рыска

note: Cursor shape
en: Underline
be: Падкрэсліванне

note: Cursor blink mode
en: Default
be: Прадвызначана

note: Cursor blink mode
en: Enabled
be: Уключана

note: Cursor blink mode
en: Disabled
be: Адключана

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
be: Ніколі

note: Text blink mode
en: When focused
be: Калі ў фокусе

note: Text blink mode
en: When unfocused
be: Калі не ў фокусе

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
be: Заўсёды

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
be: Замяніць пачатковы загаловак

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
be: Дадаць у канец пачатковага загалоўка

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
be: Дадаць у пачатак пачатковага загалоўка

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
be: Пакінуць пачатковы загаловак без змен

note: When command exits
en: Exit the terminal
be: Выйсці з тэрмінала

note: When command exits
en: Restart the command
be: Перазапусціць каманду

note: When command exits
en: Hold the terminal open
be: Пакінуць тэрмінал адкрытым

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
be: Кансоль Linux

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
be: Уласная

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
be: Аўтаматычна

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
be: Escape-паслядоўнасць

note: Preserve working directory
en: Shell only
be: Толькі абалонка

en: _Show menubar by default in new terminals
be: _Прадвызначана паказваць у новых тэрміналах радок меню

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
be: _Уключыць мнеманічныя спалучэнні клавіш (напрыклад, Alt+Ф для меню «Файл»)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
be: Уключыць _хуткую клавішу для меню (звычайна F10)

en: Theme _variant:
be: _Варыянт тэмы:

en: Open _new terminals in:
be: Адкрываць _новыя тэрміналы:

en: New tab _position:
be: _Пазіцыя новай укладкі:

en: _Always check if default terminal
be: _Заўсёды правяраць ці прадвызначаны тэрмінал

en: _Set as default terminal
be: Зрабіць _прадвызначаным тэрміналам

en: _Enable shortcuts
be: _Уключыць спалучэнні клавіш

en: Text Appearance
be: Выгляд тэксту

en: Initial terminal si_ze:
be: Пачатковы _памер тэрмінала:

en: columns
be: слупкоў

en: rows
be: радкоў

en: Rese_t
be: _Скінуць

en: Custom _font:
be: _Уласны шрыфт:

en: Choose A Terminal Font
be: Выберыце шрыфт тэрмінала

en: Cell spaci_ng:
be: _Прастора паміж клеткамі:

en: Allow b_linking text:
be: _Дазволіць мільганне тэксту:

en: Cursor
be: Курсор

en: Cursor _shape:
be: _Форма курсора:

en: Cursor blin_king:
be: _Мільганне курсора:

en: Sound
be: Гук

en: Terminal _bell
be: _Сігнал тэрмінала

en: Profile ID:
be: Ідэнтыфікатар профілю:

en: Text
be: Тэкст

en: Text and Background Color
be: Колер фону і тэксту

en: _Use colors from system theme
be: Выкарыстоўваць колеры з сістэмнай _тэмы

en: Built-in sche_mes:
be: _Убудаваныя схемы:

en: Background
be: Фон

en: _Default color:
be: Прад_вызначаны колер:

en: Choose Terminal Text Color
be: Выберыце колер тэксту тэрмінала

en: Choose Terminal Background Color
be: Выберыце фонавы колер тэрмінала

en: Bo_ld color:
be: Колер _тлустага тэксту:

en: Choose Terminal Bold Text Color
be: Выберыце колер тлустага тэксту тэрмінала

en: _Underline color:
be: Колер падкр_эсленага:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
be: Выберыце колер падкрэсленага тэксту тэрмінала

en: Cu_rsor color:
be: Колер курсора:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
be: Выберыце колер пярэдняга плана курсора тэрмінала

en: Choose Terminal Cursor Background Color
be: Выберыце фонавы колер курсора тэрмінала

en: _Highlight color:
be: Колер _вылучанага тэксту:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
be: Выберыце колер пярэдняга плана вылучанага тэксту

en: Choose Terminal Highlight Background Color
be: Выберыце фонавы колер вылучанага тэксту

en: Palette
be: Палітра

en: Built-in _schemes:
be: _Убудаваныя схемы:

en: Color p_alette:
be: _Палітра колераў:

en: Show _bold text in bright colors
be: Паказваць _тлусты тэкст светлымі колерамі

en: Colors
be: Колеры

en: _Show scrollbar
be: _Паказваць палосы прагорткі

en: Scroll on _output
be: Прагортваць пры новым _вывадзе

en: Scroll on _keystroke
be: Прагортваць пры _націсканні клавішы

en: Scroll on _paste
be: Прагортваць пры ўстаўцы _тэксту

en: _Limit scrollback to:
be: _Абмежаванне для прагорткі назад:

en: lines
be: радкоў

en: Warning! Large scrollback buffers may lead to exhaustion of system resources.
be: Увага! Вялікі буфер прагорткі назад можа прывесці да вычэрпвання ўсіх рэсурсаў сістэмы.

en: Scrolling
be: Прагортка

en: _Run command as a login shell
be: _Запускаць каманду як уваходную камандную абалонку

en: Ru_n a custom command instead of my shell
be: _Выканаць іншую каманду замест каманднай абалонкі

en: Custom co_mmand:
be: _Уласная каманда:

en: _Preserve working directory:
be: Захоўваць п_рацоўны каталог:

en: When command _exits:
be: Пры _заканчэнні працы каманды:

en: Command
be: Каманда

en: _Backspace key generates:
be: _Клавіша Backspace генеруе:

en: _Delete key generates:
be: Клавіша Delete _генеруе:

en: _Encoding:
be: _Кадаванне:

en: Ambiguous-_width characters:
be: _Знакі нявызначанай шырыні:

en: Enable _SIXEL images
be: Уключыць _выявы SIXEL

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
be: _Вярнуць прадвызначаныя параметры сумяшчальнасці

en: Compatibility
be: Сумяшчальнасць

en: Clone…
be: Стварыць копію…

en: Rename…
be: Перайменаваць…

en: Delete…
be: Выдаліць…

en: Set as default
be: Зрабіць прадвызначаным

en: Cancel
be: Скасаваць

en: Black on light yellow
be: Чорны тэкст на светла-жоўтым фоне

en: Black on white
be: Чорны тэкст на белым фоне

en: Gray on black
be: Шэры тэкст на чорным фоне

en: Green on black
be: Зялёны тэкст на чорным фоне

en: White on black
be: Белы тэкст на чорным фоне

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
be: GNOME (светлая)

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
be: GNOME (цёмная)

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
be: Tango (светлая)

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
be: Tango (цёмная)

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
be: Solarized (светлая)

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
be: Solarized (цёмная)

en: Error parsing command: %s
be: Памылка разбору каманды: %s

en: Chinese Traditional
be: Кітайскае традыцыйнае

en: Cyrillic/Russian
be: Кірыліца/Рускае

en: Japanese
be: Японскае

en: Korean
be: Карэйскае

en: Chinese Simplified
be: Кітайскае спрошчанае

en: Western
be: Заходняе

en: Central European
be: Цэнтральнаеўрапейскае

en: Cyrillic
be: Кірыліца

en: Turkish
be: Турэцкае

en: Hebrew
be: Іўрыт

en: Arabic
be: Арабскае

en: Nordic
be: Скандынаўскае

en: Baltic
be: Балтыйскае

en: Celtic
be: Кельцкае

en: Romanian
be: Румынскае

en: South European
be: Паўднёваеўрапейскае

en: Greek
be: Грэчаскае

en: Hebrew Visual
be: Іўрыт (бачны)

en: Cyrillic/Ukrainian
be: Кірыліца/Украінскае

en: Croatian
be: Харвацкае

en: Thai
be: Тайскае

en: Unicode
be: Юнікод

en: Vietnamese
be: В'етнамскае

en: Legacy CJK Encodings
be: Састарэлыя кадаванні CJK

en: Obsolete Encodings
be: Састарэлыя кадаванні

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
be: шырыня

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
be: вышыня

en: Choose Palette Color %u
be: Выберыце колер палітры %u

en: Palette entry %u
be: Складнік палітры %u

en: Find
be: Пошук

en: Find previous occurrence
be: Знайсці папярэдні адпаведнік

en: Find next occurrence
be: Знайсці наступны адпаведнік

en: Toggle search options
be: Пераключыць параметры пошуку

en: _Match case
be: Улічваць _рэгістр

en: Match _entire word only
be: Толькі _поўныя адпаведнікі

en: Match as _regular expression
be: Рэгулярны _выраз

en: _Wrap around
be: За_цыкліць пошук

en: New Tab
be: Новая ўкладка

en: Save Contents
be: Захаваць змесціва

en: Export
be: Экспартаваць

en: Print
be: Друк

en: Close Tab
be: Закрыць укладку

en: Close Window
be: Закрыць акно

en: Copy
be: Капіяваць

en: Copy as HTML
be: Капіяваць як HTML

en: Paste
be: Уставіць

en: Select All
be: Вылучыць усё

en: Find Next
be: Знайсці наступны

en: Find Previous
be: Знайсці папярэдні

en: Clear Highlight
be: Прыбраць падсветку

en: Hide and Show Menubar
be: Схаваць/паказаць радок меню

en: Full Screen
be: Поўнаэкранны рэжым

en: Zoom In
be: Павялічыць

en: Zoom Out
be: Паменшыць

en: Normal Size
be: Звычайны памер

en: Read-Only
be: Толькі для чытання

en: Reset
be: Скінуць налады

en: Reset and Clear
be: Скінуць налады і ачысціць

en: Switch to Previous Tab
be: Пераключыцца на папярэднюю ўкладку

en: Switch to Next Tab
be: Пераключыцца на наступную ўкладку

en: Move Tab to the Left
be: Перамясціць укладку ўлева

en: Move Tab to the Right
be: Перамясціць укладку ўправа

en: Detach Tab
be: Аддзяліць укладку

en: Switch to Last Tab
be: Перайсці да апошняй укладкі

en: Contents
be: Змест даведкі

en: Show Primary Menu
be: Паказаць асноўнае меню

en: File
be: Файл

en: Edit
be: Праўка

en: View
be: Выгляд

en: Search
be: Пошук

en: Tabs
be: Укладкі

en: Help
be: Даведка

en: Global
be: Глабальныя

en: Switch to Tab %u
be: Перайсці да ўкладкі %u

en: _Action
be: _Дзеянне

en: Shortcut _Key
be: Спалучэнне _клавіш

en: New Terminal
be: Новы тэрмінал

en: New _Terminal
be: Новы _тэрмінал

en: New _Tab
be: Новая _ўкладка

en: New _Window
be: Новае _акно

en: Change _Profile
be: _Змяніць профіль

en: _Profile
be: _Профіль

en: Profiles
be: Профілі

en: Zoom _Out
be: Па_меншыць

en: Zoom _In
be: Па_вялічыць

en: _Full Screen
be: Поўна_экранны рэжым

en: Read-_Only
be: Толькі для _чытання

en: Set _Title…
be: Задаць _загаловак…

en: _Advanced
be: _Дадатковыя

en: _Reset
be: _Скінуць налады

en: Reset and C_lear
be: Скінуць налады і _ачысціць

en: _Inspector
be: _Інспектар

en: _Preferences
be: _Налады

en: _Help
be: _Даведка

en: _About
be: _Аб праграме

en: _File
be: _Файл

en: _Save Contents…
be: _Захаваць змесціва…

en: _Export…
be: _Экспартаваць…

en: _Print…
be: _Друк…

en: C_lose Tab
be: _Закрыць укладку

en: _Close Window
be: _Закрыць акно

en: _Edit
be: _Праўка

en: _Copy
be: _Капіяваць

en: Copy as _HTML
be: Капіяваць як _HTML

en: _Paste
be: _Уставіць

en: Paste as _Filenames
be: Уставіць як _назвы файлаў

en: Select _All
be: Вылучыць _усё

en: P_references
be: _Налады

en: _View
be: _Выгляд

en: Show _Menubar
be: Паказаць панэль _меню

en: _Normal Size
be: _Звычайны памер

en: _Search
be: По_шук

en: _Find…
be: По_шук…

en: Find _Next
be: Знайсці _наступны

en: Find _Previous
be: Знайсці _папярэдні

en: _Clear Highlight
be: _Прыбраць падсветку

en: _Terminal
be: _Тэрмінал

en: Ta_bs
be: У_кладкі

en: _Previous Tab
be: _Папярэдняя ўкладка

en: _Next Tab
be: _Наступная ўкладка

en: Move Terminal _Left
be: Перамясціць тэрмінал у_лева

en: Move Terminal _Right
be: Перамясціць тэрмінал у_права

en: _Detach Terminal
be: _Аддзяліць тэрмінал

en: _Contents
be: _Змест

en: Open in _Remote Terminal
be: Адкрыць _аддалены тэрмінал

en: Open in _Local Terminal
be: Адкрыць _лакальны тэрмінал

en: Open the currently selected folder in a terminal
be: Адкрыць вылучаную папку ў тэрмінале

en: Open the currently open folder in a terminal
be: Адкрыць гэтую папку ў тэрмінале

en: Open in T_erminal
be: Адкрыць у _тэрмінале

en: Open T_erminal
be: Адкрыць _тэрмінал

en: Open a terminal
be: Адкрыць тэрмінал

en: C_lose Terminal
be: _Закрыць тэрмінал

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
be: Параметр «%s» састарэў і можа быць выдалены ў наступнай версіі gnome-terminal.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
be: Выкарыстайце «%s», каб скончыць спіс параметраў, і змясціце далей камандны радок, які трэба выканаць.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
be: Гэта версія gnome-terminal больш не падтрымлівае параметр «%s».

en: Cannot specify more than one command to run
be: Немагчыма ўказаць для выканання больш за адну каманду

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
be: Аргумент да «%s» не з'яўляецца прыдатнай камандай: %s

en: Two roles given for one window
be: Для аднаго акна прызначаны дзве ролі

en: “%s” option given twice for the same window
be: Параметр «%s» ўказаны двойчы для аднаго акна

en: Cannot pass FD %d twice
be: Нельга перадаць FD %d два разы

en: “%s” is not a valid zoom factor
be: Недапушчальны каэфіцыент маштабавання «%s»

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
be: Каэфіцыент маштабавання «%g» занадта малы, таму выкарыстоўваецца %g

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
be: Каэфіцыент маштабавання «%g» занадта вялікі, таму выкарыстоўваецца %g

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
be: Параметр «%s» патрабуе азначэння каманды для запуску ў астатняй частцы каманднага радка

en: Too many arguments
be: Занадта шмат аргументаў

en: Can only use --wait once
be: Параметр --wait можна выкарыстаць толькі адзін раз

en: Not a valid terminal config file.
be: Няправільны файл канфігурацыі тэрмінала.

en: Incompatible terminal config file version.
be: Несумяшчальная версія файла канфігурацыі тэрмінала.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
be: Не рэгістравацца з дапамогай актывацыйнага сервера назваў, не ўжываць паўторна актыўны тэрмінал

en: Load a terminal configuration file
be: Загрузіць файл канфігурацыі тэрмінала

en: FILE
be: ФАЙЛ

en: Do not pass the environment
be: Не перадаваць асяроддзе

en: Show preferences window
be: Паказаць акно налад

en: Print environment variables to interact with the terminal
be: Вывесці пераменныя асяроддзя для ўзаемадзеяння з тэрміналам

en: Increase diagnostic verbosity
be: Больш падрабязная дыягностыка

en: Suppress output
be: Сцішыць вывад

en: Open a new window containing a tab with the default profile
be: Адкрыць укладку з прадвызначаным профілем у новым акне

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
be: Адкрыць новую ўкладку з прадвызначаным профілем у апошнім адкрытым акне

en: Turn on the menubar
be: Уключыць радок меню

en: Turn off the menubar
be: Выключыць радок меню

en: Maximize the window
be: Разгарнуць акно

en: Full-screen the window
be: Поўнаэкранны рэжым акна

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
be: Задаць памер акна. Напрыклад: 80x24 або 80x24+200+200 (СЛУПКІxРАДКІ+X+Y)

en: GEOMETRY
be: ГЕАМЕТРЫЯ

en: Set the window role
be: Задаць ролю акна

en: ROLE
be: РОЛЯ

en: Set the last specified tab as the active one in its window
be: Зрабіць апошнюю вызначаную ўкладку актыўнай яе акне

en: Execute the argument to this option inside the terminal
be: Выканаць аргумент гэтага параметра ў тэрмінале

en: Use the given profile instead of the default profile
be: Выкарыстоўваць указаны профіль замест прадвызначанага

en: PROFILE-NAME
be: ПРОФІЛЬ

en: Set the initial terminal title
be: Задаць пачатковы загаловак тэрмінала

en: TITLE
be: ЗАГАЛОВАК

en: Set the working directory
be: Задаць працоўны каталог

en: DIRNAME
be: КАТАЛОГ

en: Wait until the child exits
be: Чакаць заканчэння працы нашчадка

en: Forward file descriptor
be: Перанакіраваць файлавы дэскрыптар

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
be: Задаць каэфіцыент маштабавання тэксту ў тэрмінале (1.0 = звычайны памер)

en: ZOOM
be: МАШТАБ

en: COMMAND
be: КАМАНДА

en: GNOME Terminal Emulator
be: Эмулятар тэрмінала GNOME

en: Show GNOME Terminal options
be: Паказаць параметры тэрмінала GNOME

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
be: Параметры для адкрыцця новых вокнаў і ўкладак тэрмінала. Можна ўказаць больш за адзін параметр:

en: Show terminal options
be: Паказаць параметры тэрмінала

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
be: Параметры акна. Калі ўжыты перад першым аргументам --window ці --tab, прызначаюць налады для ўсіх вокнаў:

en: Show per-window options
be: Паказаць параметры для асобных вокнаў

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
be: Параметры тэрмінала. Калі ўжыты перад першым аргументам --window ці --tab, прызначаюць налады для ўсіх тэрміналаў:

en: Show per-terminal options
be: Паказаць параметры для асобных тэрміналаў

en: Profile “%s”
be: Профіль «%s»

en: Preferences – %s
be: Налады – %s

en: New Profile
be: Новы профіль

en: Enter name for new profile with default settings:
be: Увядзіце імя для новага профілю з прадвызначанымі наладамі:

en: Create
be: Стварыць

en: Enter name for new profile based on “%s”:
be: Увядзіце імя для новага профілю на аснове «%s»:

en: %s (Copy)
be: %s (копія)

en: Clone Profile
be: Стварыць копію профілю

en: Clone
be: Стварыць копію

en: Enter new name for profile “%s”:
be: Увядзіце новае імя профілю «%s»:

en: Rename Profile
be: Перайменаваць профіль

en: Rename
be: Перайменаваць

en: Really delete profile “%s”?
be: Сапраўды выдаліць профіль «%s»?

en: Delete Profile
be: Выдаленне профілю

en: Delete
be: Выдаліць

en: This is the default profile
be: Гэта прадвызначаны профіль

en: General
be: Агульныя

en: Shortcuts
be: Спалучэнні клавіш

en: No command supplied nor shell requested
be: Каманда не ўказана, камандная абалонка не вызначана

en: _Relaunch
be: _Перазапусціць

en: There was an error creating the child process for this terminal
be: Падчас утварэння працэсу-нашчадка для гэтага тэрмінала ўзнікла памылка

en: The child process exited normally with status %d.
be: Працэс-нашчадак завяршыў працу належным чынам з кодам стану %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
be: Працэс-нашчадак прымусова перарваны сігналам %d.

en: The child process was aborted.
be: Працэс-нашчадак прымусова перарваны.

en: Close tab
be: Закрыць укладку

en: There was an error displaying help
be: Падчас паказу даведкі ўзнікла памылка

en: Contributors:
be: Удзельнікі:

en: Version %s for GNOME %d
be: Версія %s для GNOME %d

en: Using VTE version %u.%u.%u
be: Выкарыстоўваецца VTE версіі %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
be: Эмулятар тэрмінала для асяроддзя GNOME

en: GNOME Terminal
be: Тэрмінал GNOME

en: Could not open the address “%s”
be: Не ўдалося адкрыць адрас «%s»

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
be: Тэрмінал GNOME з'яўляецца свабодным праграмным забеспячэннем. Вы можаце распаўсюджваць яго згодна з умовамі Агульнай Грамадскай Ліцэнзіі GNU (GPL), апублікаванай Фондам свабоднага праграмнага забеспячэння, версіі 3 або любой пазнейшай.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
be: Тэрмінал GNOME распаўсюджваецца з надзеяй, што ён будзе карысны, але без ніякіх гарантый, у тым ліку камерцыйнай вартасці праграмы і наогул яе карысці.  Падрабязней глядзіце ў тэксце Агульнай Грамадскай Ліцэнзіі GNU (GPL).

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
be: Вы павінны былі атрымаць копію Агульнай Грамадскай Ліцэнзіі GNU (GPL) разам з праграмай.  Калі вы не атрымалі яе, азнаёмцеся на <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
be: Схема «file» з аддаленым хастом не падтрымліваецца

en: Could not save contents
be: Не ўдалося захаваць змесціва

en: Save as…
be: Захаваць як…

en: _Cancel
be: _Скасаваць

en: _Save
be: _Захаваць

en: Open _Hyperlink
be: _Адкрыць спасылку

en: Copy Hyperlink _Address
be: С_капіяваць адрас спасылкі

en: Send Mail _To…
be: _Напісаць ліст…

en: Copy Mail _Address
be: С_капіяваць адрас пошты

en: Call _To…
be: Па_званіць…

en: Copy Call _Address
be: С_капіяваць адрас для званка

en: _Open Link
be: _Адкрыць спасылку

en: Copy _Link
be: С_капіяваць спасылку

en: P_rofiles
be: Пр_офілі

en: L_eave Full Screen
be: _Выйсці з поўнаэкраннага рэжыму

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
be: Зрабіць тэрмінал GNOME _прадвызначаным тэрміналам?

en: _Yes
be: _Так

en: _No
be: _Не

en: Close this window?
be: Закрыць гэта акно?

en: Close this terminal?
be: Закрыць гэты тэрмінал?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
be: У некаторых тэрміналах гэтага акна дагэтуль выконваюцца працэсы. Закрыццё акна заб'е іх.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
be: У гэтым тэрмінале дагэтуль выконваецца працэс. Закрыццё тэрмінала заб'е яго.

en: C_lose Window
be: _Закрыць акно

en: Failed to parse arguments: %s
be: Не ўдалося разабраць аргументы: %s
