gnome-terminal master - en to bg translation catalogue (499 entries)

en: Terminal
bg: Терминал

en: Use the command line
bg: Използване на команден ред

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
bg: обвивка;терминал;команда;команден;ред;интерпретатор;eмулатор;конзола;баш;шел;дос;shell;prompt;command;commandline;cmd;

en: New Window
bg: Нов прозорец

en: Preferences
bg: Настройки

en: Configure the command line
bg: Настройване на командния ред

en: Terminal Preferences
bg: Настройки на терминала

en: GPL-3.0+ or GFDL-1.3-only
bg: GPL-3.0+ или GFDL-1.3-only

en: GNOME Terminal is a terminal emulator application for accessing a UNIX shell environment which can be used to run programs available on your system.
bg: Терминалът на GNOME е емулатор на традиционен терминал и дава достъп до обвивките на UNIX, от които могат да се стартират програмите на вашия компютър.

en: It supports several profiles, multiple tabs and implements several keyboard shortcuts.
bg: Програмата поддържа профили, множество подпрозорци и клавишни комбинации.

en: console
bg: конзола

en: keyboard
bg: клавиатура

en: pointing
bg: мишка

en: ModernToolkit
bg: Модерна графикаo

en: SearchProvider
bg: Доставчик на търсене

en: UserDocs
bg: Документация

en: Terminal plugin for Files
bg: Приставка за „Файлове“

en: Open a terminal from Files
bg: Отваряне на терминал от „Файлове“

en: Open Terminal is a plugin for the Files application that adds a menu item to the context menu to open a terminal in the currently browsed directory.
bg: Това е приставка за програмата „Файлове“, която добавя команда за отваряне на терминала в текущата папка.

[ctx: visible-name]
note: Translators: This needs to be parsed as a GVariant string, so keep the regular single quotes around the string as-is, and do not add extra quotes.
en: 'Unnamed'
bg: 'Без име'

en: Human-readable name of the profile
bg: Разбираемо за човек име на профила

en: Human-readable name of the profile.
bg: Разбираемо за човек име на профила.

en: Default color of text in the terminal
bg: Стандартен цвят за текста в терминала

en: Default color of text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
bg: Стандартен цвят на текста в терминала (може да е цвят за HTML, шестнадесетично представен или име на цвета, например „red“).

en: Default color of terminal background
bg: Стандартен цвят за фона на терминала

en: Default color of terminal background, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”).
bg: Стандартен цвят на фона на терминала (може да е цвят за HTML, шестнадесетично представен или име на цвета, например „red“).

en: Default color of bold text in the terminal
bg: Стандартен цвят за получерния текст в терминала

en: Default color of bold text in the terminal, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if bold-color-same-as-fg is true.
bg: Стандартен цвят на получерния текст в терминала (може да е цвят за HTML, шестнадесетично представен или име на цвета, например „red“). Стойността не се ползва, ако ключът „bold-color-same-as-fg“ е истина.

en: Whether bold text should use the same color as normal text
bg: Дали получерният текст да е с цвета на нормалния

en: If true, boldface text will be rendered using the same color as normal text.
bg: Ако е истина, получерният текст ще се извежда с цвета на нормалния.

en: Scale factor for the cell height to increase line spacing. (Does not increase the font’s height.)
bg: Коефициент на мащабиране на височината на клетката за промяна на разредката. (Не променя височината на шрифта.)

en: Scale factor for the cell width to increase letter spacing. (Does not increase the font’s width.)
bg: Коефициент на мащабиране на широчината на клетката за промяна на разредката. (Не променя широчината на шрифта.)

en: Whether to use custom cursor colors
bg: Дали да се ползват потребителски цветове на курсора

en: If true, use the cursor colors from the profile.
bg: Ако е истина, ще се ползват цветовете на курсора от палитрата.

en: Cursor background color
bg: Цвят на фона на курсора

en: Custom color of the background of the terminal’s cursor, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
bg: Потребителски цвят на фона на курсора в терминала (може да е цвят за HTML, шестнадесетично представен или име на цвета, например „red“). Стойността не се ползва, ако ключът „cursor-colors-set“ е лъжа.

en: Cursor foreground colour
bg: Цвят на курсора

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s cursor position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if cursor-colors-set is false.
bg: Потребителски цвят на текста в терминала (може да е цвят за HTML, шестнадесетично представен или име на цвета, например „red“). Стойността не се ползва, ако ключът „cursor-colors-set“ е лъжа.

en: Whether to use custom highlight colors
bg: Дали да се ползват потребителски цветове за осветяването

en: If true, use the highlight colors from the profile.
bg: Ако е истина, се ползват цветовете за осветяване от профила.

en: Highlight background color
bg: Цвят на фона на осветеното

en: Custom color of the background of the terminal’s highlight, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
bg: Потребителски цвят на фона на осветения текст в терминала (може да е цвят за HTML, шестнадесетично представен или име на цвета, например „red“). Стойността не се ползва, ако ключът „highlight-colors-set“ е лъжа.

en: Highlight foreground colour
bg: Цвят на осветеното

en: Custom color for the foreground of the text character at the terminal’s highlight position, as a color specification (can be HTML-style hex digits, or a color name such as “red”). This is ignored if highlight-colors-set is false.
bg: Потребителски цвят на осветеното в терминала (може да е цвят за HTML, шестнадесетично представен или име на цвета, например „red“). Стойността не се ползва, ако ключът „highlight-colors-set“ е лъжа.

en: Whether to perform bidirectional text rendering
bg: Да се изобразява ли двупосочен текст

en: If true, perform bidirectional text rendering (“BiDi”).
bg: Ако е истина, се изобразява двупосочен текст („BiDi“).

en: Whether to perform Arabic shaping
bg: Специално оформление на арабските знаци

en: If true, shape Arabic text.
bg: Ако е истина, се прилага специално оформление на арабските знаци.

en: Whether to enable SIXEL images
bg: Дали да се изобразяват изображения във формат SIXEL

en: If true, SIXEL sequences are parsed and images are rendered.
bg: Когато е включено, знаковите последователности във формат SIXEL се извеждат като изображения.

en: Whether bold is also bright
bg: Ярък получер текст

en: If true, setting bold on the first 8 colors also switches to their bright variants.
bg: Когато е зададено, получерният вариант на първите 8 цвята ще е и по-ярък

en: Whether to ring the terminal bell
bg: Да се изпълнява ли терминалният звънец

en: List of ASCII punctuation characters that are not to be treated as part of a word when doing word-wise selection
bg: Списък с пунктуационни знаци от ASCII, които да не се считат за части от думи при избора по думи

en: Default number of columns
bg: Стандартен брой колони

en: Number of columns in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
bg: Брой колони в новоотворените прозорци. Има значение, само ако ключът „use_custom_default_size“ е истина.

en: Default number of rows
bg: Стандартен брой редове

en: Number of rows in newly created terminal windows. Has no effect if use_custom_default_size is not enabled.
bg: Брой редове в новоотворените прозорци. Има значение, само ако ключът „use_custom_default_size“ е истина.

en: When to show the scrollbar
bg: Кога плъзгачът да се показва

en: Number of lines to keep in scrollback
bg: Брой редове за придвижване назад

en: Number of scrollback lines to keep around. You can scroll back in the terminal by this number of lines; lines that don’t fit in the scrollback are discarded. If scrollback_unlimited is true, this value is ignored.
bg: Броят на редовете, които да се пазят в паметта за придвижване назад. Можете да се връщате обратно с този брой редове. При надвишаването на броя най-старите редове се изтриват от паметта. Тази стойност не се ползва, ако ключът „scrollback_unlimited“ е истина.

en: Whether an unlimited number of lines should be kept in scrollback
bg: Дали да се пазят неограничен брой редове за придвижване назад

en: If true, scrollback lines will never be discarded. The scrollback history is stored on disk temporarily, so this may cause the system to run out of disk space if there is a lot of output to the terminal.
bg: Ако е истина, броят редове за придвижване назад е неограничен. Историята се запазва във временен файл, което може да доведе до свършване на дисковото пространство при извеждането на много информация в терминала.

en: Whether to scroll to the bottom when a key is pressed
bg: Дали да се отива най-долу при натискане на клавиш

en: If true, pressing a key jumps the scrollbar to the bottom.
bg: Ако е истина, натискането на клавиш придвижва до най-долу.

en: Whether to scroll to the bottom when there’s new output
bg: Дали да се отива най-долу, когато се изведат нови данни

en: If true, whenever there’s new output the terminal will scroll to the bottom.
bg: Ако е истина, при извеждане на текст екранът ще се придвижи до най-долу.

en: What to do with the terminal when the child command exits
bg: Поведение на терминала при приключване на изпълняваната команда

en: Possible values are “close” to close the terminal, “restart” to restart the command, and “hold” to keep the terminal open with no command running inside.
bg: Възможните стойности са „close“ за затваряне на терминала, „restart“ за повторно изпълнение на командата и „hold“ за оставяне на терминала отворен, без да се изпълнява каквато и да е команда.

en: Whether to launch the command in the terminal as a login shell
bg: Дали командата в терминала да се изпълни в обвивка с влизане в системата

en: If true, the command inside the terminal will be launched as a login shell (argv[0] will have a hyphen in front of it).
bg: Ако е истина, командата в терминала ще се изпълни като обвивка с влизане в системата (пред argv[0] ще има тире).

en: Whether to preserve the working directory when opening a new terminal
bg: Да се запазва ли работната директория при отварянето на нов терминал

en: Controls when opening a new terminal from a previous one carries over the working directory of the opening terminal to the new one.
bg: Дали при отварянето на нов терминал от стар да се пренася и работната директория.

en: Whether to run a custom command instead of the shell
bg: Дали да се изпълнява потребителска команда вместо обвивката

en: If true, the value of the custom_command setting will be used in place of running a shell.
bg: Ако е истина, вместо стандартната обвивка ще се изпълни стойността на ключа „custom_command“.

en: Whether to blink the cursor
bg: Дали да курсорът да мига

en: The possible values are “system” to use the global cursor blinking settings, or “on” or “off” to set the mode explicitly.
bg: Възможните стойности са „system“ — настройките на средата за премигването на курсора, „on“ (с мигане) и „off“ (без мигане) за изрично указване на режима.

en: The cursor appearance
bg: Изглед на курсора

en: Possible values are “always” or “never” allow blinking text, or only when the terminal is “focused” or “unfocused”.
bg: Възможните стойности са „always“ (винаги) или „never“ (никога) да се позволява мигане, или само когато прозорецът на терминала е „focused“ (на фокус) или „unfocused“ (без фокус).

en: Custom command to use instead of the shell
bg: Потребителска команда, която да се използва вместо стандартната обвивка

en: Run this command in place of the shell, if use_custom_command is true.
bg: Изпълняване на тази команда вместо обвивка, ако ключът „use_custom_command“ е истина.

en: Palette for terminal applications
bg: Палитра за програмите в терминала

en: A Pango font name and size
bg: Име и размер на шрифт за Pango

en: The code sequence the Backspace key generates
bg: Последователност от кодове, генерирани от клавиша „Backspace“

en: The code sequence the Delete key generates
bg: Последователност от кодове, генерирани от клавиша „Delete“

en: Whether to use the colors from the theme for the terminal widget
bg: Дали да се използват цветовете от темата за графичния обект за терминала

en: Whether to use the system monospace font
bg: Дали да се използва системният равноширок шрифт

en: Whether to rewrap the terminal contents on window resize
bg: Дали при преоразмеряването на прозореца съдържанието на терминала да се преподрежда

en: Which encoding to use
bg: Кодиране, което да се използва

en: Whether ambiguous-width characters are narrow or wide when using UTF-8 encoding
bg: Дали знаците с неясна широчина да се третират като тесни или широки при кодиране UTF-8

en: Keyboard shortcut to open a new tab
bg: Клавишна комбинация за отваряне на нов подпрозорец

en: Keyboard shortcut to open a new window
bg: Клавишна комбинация за отваряне на нов прозорец

en: Keyboard shortcut to save the current tab contents to file
bg: Клавишна комбинация за запазването на съдържанието на подпрозореца във файл

en: Keyboard shortcut to export the current tab contents to file in various formats
bg: Клавишна комбинация за запазването на съдържанието на подпрозореца във файл с различни формати

en: Keyboard shortcut to print the current tab contents to printer or file
bg: Клавишна комбинация за отпечатване на съдържанието на подпрозореца към принтер или файл

en: Keyboard shortcut to close a tab
bg: Клавишна комбинация за затваряне на подпрозорец

en: Keyboard shortcut to close a window
bg: Клавишна комбинация за затваряне на прозорец

en: Keyboard shortcut to copy text
bg: Клавишна комбинация за копиране на текст

en: Keyboard shortcut to copy text as HTML
bg: Клавишна комбинация за копиране на текст като HTML

en: Keyboard shortcut to paste text
bg: Клавишна комбинация за поставяне на текст

en: Keyboard shortcut to select all text
bg: Клавишна комбинация за избиране на всичко

en: Keyboard shortcut to open the Preferences dialog
bg: Клавишна комбинация за отваряне на диалоговия прозорец за настройките

en: Keyboard shortcut to toggle full screen mode
bg: Клавишна комбинация за превключване на режим „На цял екран“

en: Keyboard shortcut to toggle the visibility of the menubar
bg: Клавишна комбинация за превключване видимостта на менюто

en: Keyboard shortcut to toggle the read-only state
bg: Клавишна комбинация за превключване на режима само за четене

en: Keyboard shortcut to reset the terminal
bg: Клавишна комбинация за презареждане на терминала

en: Keyboard shortcut to reset and clear the terminal
bg: Клавишна комбинация за изчистване на терминала

en: Keyboard shortcut to open the search dialog
bg: Клавишна комбинация за отваряне на диалоговия прозорец за търсене

en: Keyboard shortcut to find the next occurrence of the search term
bg: Клавишна комбинация за следващата поява на търсените знаци

en: Keyboard shortcut to find the previous occurrence of the search term
bg: Клавишна комбинация за предишната поява на търсените знаци

en: Keyboard shortcut to clear the find highlighting
bg: Клавишна комбинация за изчистване на осветяването при търсене

en: Keyboard shortcut to switch to the previous tab
bg: Клавишна комбинация за преход към предишния подпрозорец

en: Keyboard shortcut to switch to the next tab
bg: Клавишна комбинация за преход към следващия подпрозорец

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the left
bg: Клавишна комбинация за преместването на текущия подпрозорец наляво

en: Keyboard shortcut to move the current tab to the right
bg: Клавишна комбинация за преместването на текущия подпрозорец надясно

en: Keyboard shortcut to detach current tab
bg: Клавишна комбинация за отделянето на текущия подпрозорец в нов подпрозорец

en: Keyboard shortcut to switch to the numbered tab
bg: Клавишна комбинация за преход към подпрозорец с номер

en: Keyboard shortcut to switch to the last tab
bg: Клавишна комбинация за преход към последния подпрозорец

en: Keyboard shortcut to launch help
bg: Клавишна комбинация за зареждане на помощта

en: Keyboard shortcut to make font larger
bg: Клавишна комбинация за увеличаване на шрифта

en: Keyboard shortcut to make font smaller
bg: Клавишна комбинация за намаляване на шрифта

en: Keyboard shortcut to make font normal-size
bg: Клавишна комбинация за нормален размер на шрифта

en: Keyboard shortcut to show the primary menu
bg: Клавишна комбинация за показване на главното меню

en: Whether the menubar has access keys
bg: Дали за менюто да има клавиши за достъп

en: Whether to have Alt+letter access keys for the menubar. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
bg: Дали да се разрешават клавишните комбинации за менюто „Alt+буква“. Те може да пречат на някои програми, работещи в терминала, затова има възможност да бъдат изключвани.

en: Whether shortcuts are enabled
bg: Дали клавишните комбинации са разрешени

en: Whether shortcuts are enabled. They may interfere with some applications run inside the terminal so it’s possible to turn them off.
bg: Дали да се разрешават клавишните комбинации. Те може да пречат на някои програми, работещи в терминала, затова има възможност да бъдат изключвани.

en: Whether the standard GTK shortcut for menubar access is enabled
bg: Дали стандартните клавишни комбинации на GTK за менюта са разрешени

en: Normally you can access the menubar with F10. This can also be customized via gtkrc (gtk-menu-bar-accel = "whatever"). This option allows the standard menubar accelerator to be disabled.
bg: Можете да достигате до лентата с инструменти чрез „F10“. Това може да се променя чрез файла gtkrc (gtk-menu-bar-accel = КАКВОТО_ТРЯБВА). Тази настройка изключва клавишната комбинация за достъп до лентата с инструменти.

en: Whether the shell integration is enabled
bg: Дали да се включи интеграцията с обвивката

en: Whether to ask for confirmation before closing a terminal
bg: Дали да се пита при затваряне на прозорците на терминала

en: Additional info section items to appear in the context menu
bg: Допълнителни раздели в контекстното меню

en: Whether to show the menubar in new windows
bg: Дали да се показва менюто в новите прозорци

en: Whether to open new terminals as windows or tabs
bg: Дали новите терминали да се отварят като нови прозорци или нови подпрозорци

en: When to show the tabs bar
bg: Кога да се показва лентата за подпрозорците

en: The position of the tab bar
bg: Позиция на лентата за подпрозорците

en: Which theme variant to use
bg: Кой вариант на темата да се ползва

en: Whether new tabs should open next to the current one or at the last position
bg: Дали новите подпрозорци да се отварят след текущия или да са на крайна позиция

en: Always check whether GNOME Terminal is the default terminal
bg: Винаги да се проверява дали Терминалът на GNOME е стандартната програма

note: Open new terminal in new window
en: Window
bg: Прозорци

note: Open new terminal in new tab
en: Tab
bg: Подпрозорци

note: New tab opens at the last position
en: Last
bg: Последен

note: New tab opens next to current tab
en: Next
bg: Последващ

[ctx: theme variant]
en: Default
bg: Стандартна

[ctx: theme variant]
en: Light
bg: Светла

[ctx: theme variant]
en: Dark
bg: Тъмна

note: ambiguous-width characers are
en: Narrow
bg: Тесни

note: ambiguous-width characers are
en: Wide
bg: Широки

note: Cursor shape
en: Block
bg: Правоъгълник

note: Cursor shape
en: I-Beam
bg: Вертикална черта

note: Cursor shape
en: Underline
bg: Подчертаване

note: Cursor blink mode
en: Default
bg: Стандартен цвят

note: Cursor blink mode
en: Enabled
bg: Включено

note: Cursor blink mode
en: Disabled
bg: Изключено

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Never
bg: Никога

note: Text blink mode
en: When focused
bg: На фокус

note: Text blink mode
en: When unfocused
bg: Без фокус

note: Text blink mode Preserve working directory
en: Always
bg: Винаги

note: When terminal commands set their own titles
en: Replace initial title
bg: Замяна на първоначалното заглавие

note: When terminal commands set their own titles
en: Append initial title
bg: Добавяне пред първоначалното заглавие

note: When terminal commands set their own titles
en: Prepend initial title
bg: Добавяне зад първоначалното заглавие

note: When terminal commands set their own titles
en: Keep initial title
bg: Запазване на първоначалното заглавие

note: When command exits
en: Exit the terminal
bg: Изход от терминала

note: When command exits
en: Restart the command
bg: Рестартиране на командата

note: When command exits
en: Hold the terminal open
bg: Терминалът да остане отворен

note: This is the name of a colour scheme
en: Linux console
bg: Конзола на Линукс

note: This is the name of a colour scheme
en: Custom
bg: Потребителска

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Automatic
bg: Автоматично

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Control-H
bg: Ctrl-H

note: This refers to the Delete keybinding option
en: Escape sequence
bg: Екранираща последователност

note: Preserve working directory
en: Shell only
bg: Само интерпретатор

en: _Show menubar by default in new terminals
bg: Показване на менюто в _новите терминали

en: _Enable mnemonics (such as Alt+F to open the File menu)
bg: _Включване на клавишните комбинации на менюто (като „Alt+f“ за менюто Файл)

en: Enable the _menu accelerator key (F10 by default)
bg: _Клавиш за достъп до менюто (стандартно „F10“)

en: Theme _variant:
bg: _Вариант на темата

en: Open _new terminals in:
bg: _Отваряне на новите терминали като:

en: New tab _position:
bg: _Позиция на новия подпрозорец:

en: _Always check if default terminal
bg: _Проверка дали е стандартен

en: _Set as default terminal
bg: _Да е стандартният терминал

en: _Enable shortcuts
bg: Включване на _клавишните комбинации

en: Text Appearance
bg: Изглед на текста

en: Initial terminal si_ze:
bg: _Начален размер на терминала:

en: columns
bg: колони

en: rows
bg: редове

en: Rese_t
bg: _Възстановяване

en: Custom _font:
bg: _Потребителски шрифт:

en: Choose A Terminal Font
bg: Избор на шрифт за терминала

en: Cell spaci_ng:
bg: _Разредка:

en: Allow b_linking text:
bg: Позволяване на _мигащ текст

en: Cursor
bg: Курсор

en: Cursor _shape:
bg: _Форма на курсора:

en: Cursor blin_king:
bg: _Мигане на курсора:

en: Sound
bg: Звук

en: Terminal _bell
bg: Терминален _звънец

en: Profile ID:
bg: Идентификатор на профил:

en: Text
bg: Текст

en: Text and Background Color
bg: Избор на цвета на текста и фона

en: _Use colors from system theme
bg: _Използване на цветовете от системната тема

en: Built-in sche_mes:
bg: _Вградени схеми:

en: Background
bg: Фон

en: _Default color:
bg: _Стандартен цвят:

en: Choose Terminal Text Color
bg: Избор на цвета на текста на терминала

en: Choose Terminal Background Color
bg: Избор на цвета на фона на терминала

en: Bo_ld color:
bg: Полу_черен цвят:

en: Choose Terminal Bold Text Color
bg: Избор на цвета на получерния текст на терминала

en: _Underline color:
bg: Цвят за под_чертаване:

en: Choose Terminal Underlined Text Color
bg: Избор на цвета на подчертания текст на терминала

en: Cu_rsor color:
bg: Цвят на _курсора:

en: Choose Terminal Cursor Foreground Color
bg: Избор на цвета на курсора на терминала

en: Choose Terminal Cursor Background Color
bg: Избор на цвета на фона на курсора на терминала

en: _Highlight color:
bg: Цвят на _осветяване:

en: Choose Terminal Highlight Foreground Color
bg: Избор на цвета на осветяване на терминала

en: Choose Terminal Highlight Background Color
bg: Избор на цвета на фона на осветяването на терминала

en: Palette
bg: Палитра

en: Built-in _schemes:
bg: Вградени _схеми:

en: Color p_alette:
bg: _Цветова палитра:

en: Show _bold text in bright colors
bg: _Ярък получер текст

en: Colors
bg: Цветове

en: _Show scrollbar
bg: _Лента за придвижване

en: Scroll on _output
bg: Придвижване при _извеждане на текст

en: Scroll on _keystroke
bg: Придвижване при _натискане на клавиш

en: _Limit scrollback to:
bg: _Ограничаване на придвижването назад до:

en: lines
bg: реда

en: Scrolling
bg: Придвижване

en: _Run command as a login shell
bg: _Изпълнение на команда като обвивка при влизане

en: Ru_n a custom command instead of my shell
bg: Изпълнение на команда _вместо стандартната обвивка

en: Custom co_mmand:
bg: Потребителска _команда:

en: _Preserve working directory:
bg: _Същата работна папка на терминала

en: When command _exits:
bg: _При приключване на командата:

en: Command
bg: Команда

en: _Backspace key generates:
bg: _Клавишът „Backspace“ генерира:

en: _Delete key generates:
bg: Клавишът „Delete“ _генерира:

en: _Encoding:
bg: _Кодиране:

en: Ambiguous-_width characters:
bg: _Знаци с неясна широчина:

en: Enable _SIXEL images
bg: _Изображения SIXEL

en: _Reset Compatibility Options to Defaults
bg: _Връщане настройките за съвместимост към стандартните

en: Compatibility
bg: Съвместимост

en: Clone…
bg: Клониране…

en: Rename…
bg: Преименуване…

en: Delete…
bg: Изтриване…

en: Set as default
bg: Да е стандартно

en: Cancel
bg: Отмяна

en: Black on light yellow
bg: Черно на светложълто

en: Black on white
bg: Черно на бяло

en: Gray on black
bg: Сиво на черно

en: Green on black
bg: Зелено на черно

en: White on black
bg: Бяло на черно

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: GNOME light
bg: GNOME — светла

note: Translators: "GNOME" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: GNOME dark
bg: GNOME — тъмна

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Tango light
bg: Tango — светла

note: Translators: "Tango" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Tango dark
bg: Tango — тъмна

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "light" can be translated
en: Solarized light
bg: Solarized — светла

note: Translators: "Solarized" is the name of a colour scheme, "dark" can be translated
en: Solarized dark
bg: Solarized — тъмна

en: Error parsing command: %s
bg: Грешка при анализа на команда: %s

en: Chinese Traditional
bg: традиционен китайски

en: Cyrillic/Russian
bg: кирилица — Русия

en: Japanese
bg: японски

en: Korean
bg: корейски

en: Chinese Simplified
bg: китайски — опростен

en: Western
bg: западноевропейски

en: Central European
bg: централноевропейски

en: Cyrillic
bg: кирилица

en: Turkish
bg: турски

en: Hebrew
bg: иврит

en: Arabic
bg: арабски

en: Nordic
bg: скандинавски

en: Baltic
bg: балтийски

en: Celtic
bg: келтски

en: Romanian
bg: румънски

en: South European
bg: южноевропейски

en: Greek
bg: гръцки

en: Hebrew Visual
bg: иврит — визуална подредба

en: Cyrillic/Ukrainian
bg: кирилица — Украйна

en: Croatian
bg: хърватски

en: Thai
bg: тайландски

en: Unicode
bg: Уникод

en: Vietnamese
bg: виетнамски

en: Legacy CJK Encodings
bg: Остарели кодирания за CJK

en: Obsolete Encodings
bg: Остарели кодирания

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × width
en: width
bg: широчина

note: Translators: Appears as: [numeric entry] × height
en: height
bg: височина

en: Choose Palette Color %u
bg: Избор на цвят от палитра № %u

en: Palette entry %u
bg: Палитра — цвят № %u

en: Find
bg: Търсене

en: Find previous occurrence
bg: Търсене на предишна поява

en: Find next occurrence
bg: Търсене на следваща поява

en: Toggle search options
bg: Извеждане на лентата за търсене

en: _Match case
bg: Зачитане на главни/_малки

en: Match _entire word only
bg: Ако съвпада само с _цяла дума

en: Match as _regular expression
bg: Ако съвпада с _регулярен израз

en: _Wrap around
bg: _След края — от началото

en: New Tab
bg: Нов подпрозорец

en: Save Contents
bg: Запазване на съдържанието

en: Export
bg: Изнасяне

en: Print
bg: Отпечатване

en: Close Tab
bg: Затваряне на подпрозорец

en: Close Window
bg: Затваряне на прозореца

en: Copy
bg: Копиране

en: Copy as HTML
bg: Копиране като HTML

en: Paste
bg: Поставяне

en: Select All
bg: Избор на всичко

en: Find Next
bg: Следваща поява

en: Find Previous
bg: Предишна поява

en: Clear Highlight
bg: Изчистване на осветяването

en: Hide and Show Menubar
bg: Скриване/показване на лентата с инструменти

en: Full Screen
bg: На цял екран

en: Zoom In
bg: Увеличаване

en: Zoom Out
bg: Намаляване

en: Normal Size
bg: Нормален размер

en: Read-Only
bg: Само за четене

en: Reset
bg: Възстановяване

en: Reset and Clear
bg: Възстановяване и изчистване

en: Switch to Previous Tab
bg: Към предишния подпрозорец

en: Switch to Next Tab
bg: Към следващия подпрозорец

en: Move Tab to the Left
bg: Преместване на подпрозореца наляво

en: Move Tab to the Right
bg: Преместване на подпрозореца надясно

en: Detach Tab
bg: Отделяне на подпрозореца

en: Switch to Last Tab
bg: Към последния подпрозорец

en: Contents
bg: Съдържание

en: Show Primary Menu
bg: Показване на главното меню

en: File
bg: Файл

en: Edit
bg: Редактиране

en: View
bg: Изглед

en: Search
bg: Търсене

en: Tabs
bg: Подпрозорци

en: Help
bg: Помощ

en: Global
bg: Глобални

en: Switch to Tab %u
bg: Преход към подпрозорец № %u

en: _Action
bg: _Действие

en: Shortcut _Key
bg: _Клавишна комбинация

en: New Terminal
bg: Нов терминал

en: New _Terminal
bg: _Нов терминал

en: New _Tab
bg: Нов _подпрозорец

en: New _Window
bg: Нов про_зорец

en: Change _Profile
bg: Смяна на _профила

en: _Profile
bg: _Профил

en: Profiles
bg: Профили

en: Zoom _Out
bg: _Намаляване

en: Zoom _In
bg: _Увеличаване

en: _Full Screen
bg: На _цял екран

en: Read-_Only
bg: Само за _четене

en: Set _Title…
bg: _Задаване на заглавие…

en: _Advanced
bg: _Допълнителни

en: _Reset
bg: _Възстановяване

en: Reset and C_lear
bg: Възстановяване и _изчистване

en: _Inspector
bg: _Инспектор

en: _Preferences
bg: _Настройки

en: _Help
bg: Помо_щ

en: _About
bg: _Относно

en: _File
bg: _Файл

en: _Save Contents…
bg: _Запазване на съдържанието…

en: _Export…
bg: _Изнасяне…

en: _Print…
bg: _Печат…

en: C_lose Tab
bg: _Затваряне на подпрозорец

en: _Close Window
bg: _Затваряне на прозорец

en: _Edit
bg: _Редактиране

en: _Copy
bg: _Копиране

en: Copy as _HTML
bg: Копиран_е като HTML

en: _Paste
bg: _Поставяне

en: Paste as _Filenames
bg: Поставяне на имена на _файлове

en: Select _All
bg: Избор на _всичко

en: P_references
bg: _Настройки

en: _View
bg: _Изглед

en: Show _Menubar
bg: _Показване на менюто

en: _Normal Size
bg: _Нормален размер

en: _Search
bg: _Търсене

en: _Find…
bg: _Търсене…

en: Find _Next
bg: _Следваща поява

en: Find _Previous
bg: _Предишна поява

en: _Clear Highlight
bg: _Изчистване на осветяването

en: _Terminal
bg: _Терминал

en: Ta_bs
bg: По_дпрозорци

en: _Previous Tab
bg: _Предишен подпрозорец

en: _Next Tab
bg: _Следващ подпрозорец

en: Move Terminal _Left
bg: Преместване на подпрозореца на_ляво

en: Move Terminal _Right
bg: Преместване на подпрозореца на_дясно

en: _Detach Terminal
bg: _Отделяне в нов прозорец

en: _Contents
bg: _Съдържание

en: Open in _Remote Terminal
bg: Отваряне в _отдалечен терминал

en: Open in _Local Terminal
bg: Отваряне в _локален терминал

en: Open the currently selected folder in a terminal
bg: Отваряне на терминал в текущо избраната папка

en: Open the currently open folder in a terminal
bg: Отваряне на терминал в текущо отворената папка

en: Open in T_erminal
bg: Отваряне на _терминал

en: Open T_erminal
bg: _Отваряне на терминал

en: Open a terminal
bg: Отваряне на терминал

en: C_lose Terminal
bg: _Затваряне на терминала

en: Option “%s” is deprecated and might be removed in a later version of gnome-terminal.
bg: Опцията „%s“ не се поддържа повече в и може да бъде махната в следваща версия на gnome-terminal.

note: %s is being replaced with "-- " (without quotes), which must be used literally, not translatable
en: Use “%s” to terminate the options and put the command line to execute after it.
bg: Чрез „%s“ означавате, че всички опции са вече зададени. Поставете командата за изпълнение след това.

en: Option “%s” is no longer supported in this version of gnome-terminal.
bg: Опцията „%s“ не се поддържа повече в тази версия на gnome-terminal.

en: Argument to “%s” is not a valid command: %s
bg: Аргументът на „%s“ не е правилна команда: %s

en: Two roles given for one window
bg: Дадени са две роли на един прозорец

en: “%s” option given twice for the same window
bg: Опцията „%s“ е зададена повече от веднъж за един и същи прозорец

en: Cannot pass FD %d twice
bg: Файловият дескриптор %d не може да се подаде повече от един път

en: “%s” is not a valid zoom factor
bg: „%s“ е грешен коефициент на увеличение

en: Zoom factor “%g” is too small, using %g
bg: Увеличението „%g“ е прекалено малко, използва се „%g“

en: Zoom factor “%g” is too large, using %g
bg: Увеличението „%g“ е прекалено голямо, използва се „%g“

en: Option “%s” requires specifying the command to run on the rest of the command line
bg: Опцията „%s“ изисква задаване на командата за изпълнение на остатъка от командния ред

en: Can only use --wait once
bg: Можете да използвате опцията „--once“ максимум веднъж

en: Not a valid terminal config file.
bg: Това не е файл с настройки за терминала.

en: Incompatible terminal config file version.
bg: Несъвместима версия на файла с настройки на терминала.

en: Do not register with the activation nameserver, do not re-use an active terminal
bg: Да не се регистрира към активиращия сървър за имена. Не използва повторно активен терминал.

en: Load a terminal configuration file
bg: Зареждане на файл с настройки на терминала

en: FILE
bg: ФАЙЛ

en: Do not pass the environment
bg: Без предаване на средата

en: Show preferences window
bg: Показване на опциите за прозорците

en: Print environment variables to interact with the terminal
bg: Извеждане на променливите на средата, които влияят на терминала

en: Increase diagnostic verbosity
bg: По-подробен изход

en: Suppress output
bg: Без извеждане на данни

en: Open a new window containing a tab with the default profile
bg: Отваряне на нов прозорец с подпрозорец със стандартен профил.

en: Open a new tab in the last-opened window with the default profile
bg: Отваряне на нов подпрозорец със стандартeн профил в последно отворения прозорец.

en: Turn on the menubar
bg: Показване на менюто

en: Turn off the menubar
bg: Скриване на менюто

en: Maximize the window
bg: Максимизиране на прозореца

en: Full-screen the window
bg: Прозорецът да заема целия екран

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
bg: Задаване на размера на прозореца. Напр. 80x24, или 80x24+200+200 (РЕДОВЕxКОЛОНИ+X+Y)

en: GEOMETRY
bg: ГЕОМЕТРИЯ

en: Set the window role
bg: Задаване на ролята на прозореца

en: ROLE
bg: РОЛЯ

en: Set the last specified tab as the active one in its window
bg: Задаване на последния избран подпрозорец като активен в неговия прозорец

en: Execute the argument to this option inside the terminal
bg: Изпълняване на аргумента на тази опция в терминала

en: Use the given profile instead of the default profile
bg: Използване на дадения профил вместо стандартния

en: PROFILE-NAME
bg: ИМЕ_НА_ПРОФИЛ

en: Set the initial terminal title
bg: Начално заглавие на терминала:

en: TITLE
bg: ЗАГЛАВИЕ

en: Set the working directory
bg: Задаване на работната папка на терминала

en: DIRNAME
bg: ПАПКА

en: Wait until the child exits
bg: Изчакване докато дъщерния процес завърши

en: Forward file descriptor
bg: Пренасочване на файлов дескриптор

note: FD = file descriptor
en: FD
bg: Файлов дескриптор

en: Set the terminal’s zoom factor (1.0 = normal size)
bg: Коефициент на мащабиране на терминала (1.0 — нормален размер)

en: ZOOM
bg: УВЕЛИЧЕНИЕ

en: COMMAND
bg: КОМАНДА

en: GNOME Terminal Emulator
bg: Терминалният емулатор на GNOME

en: Show GNOME Terminal options
bg: Показване на опциите на терминала на GNOME

en: Options to open new windows or terminal tabs; more than one of these may be specified:
bg: Опции за отварянето на нови прозорци или подпрозорци. Могат да се указват повече от една от тях:

en: Show terminal options
bg: Извеждане на опциите на терминала

en: Window options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all windows:
bg: Опции за прозорците. Използвани преди всички опции „--window“ или „--tab“ задават стандарта за всички прозорци:

en: Show per-window options
bg: Показване на опциите за прозорците

en: Terminal options; if used before the first --window or --tab argument, sets the default for all terminals:
bg: Опции за подпрозорците. Използвани преди всички опции „--window“ или „--tab“ задават стандарта за всички подпрозорци:

en: Show per-terminal options
bg: Показване на опциите за подпрозорците

en: Profile “%s”
bg: Профил „%s“

en: Preferences – %s
bg: Настройки — %s

en: New Profile
bg: Нов профил

en: Enter name for new profile with default settings:
bg: Име на новия профил за стандартни настройки:

en: Create
bg: Създаване

en: Enter name for new profile based on “%s”:
bg: Въведете име за новия профил, базиран на „%s“:

en: %s (Copy)
bg: %s (копие)

en: Clone Profile
bg: Клониране на профил

en: Clone
bg: Клониране

en: Enter new name for profile “%s”:
bg: Ново име за профил „%s“:

en: Rename Profile
bg: Преименуване на профил

en: Rename
bg: Преименуване

en: Really delete profile “%s”?
bg: Наистина ли да се изтрие профил „%s“?

en: Delete Profile
bg: Изтриване на профил

en: Delete
bg: Изтриване

en: This is the default profile
bg: Това е стандартният профил

en: General
bg: Общи

en: Shortcuts
bg: Клавишни комбинации

en: No command supplied nor shell requested
bg: Не е зададена нито команда, нито обвивка

en: _Relaunch
bg: _Повторно пускане

en: There was an error creating the child process for this terminal
bg: Грешка при създаване на дъщерен процес за този терминал

en: The child process exited normally with status %d.
bg: Дъщерният процес завърши нормално с код за състояние %d.

en: The child process was aborted by signal %d.
bg: Дъщерният процес бе преустановен от сигнал %d.

en: The child process was aborted.
bg: Дъщерният процес бе преустановен.

en: Close tab
bg: Затваряне на подпрозорец

en: There was an error displaying help
bg: Грешка при зареждането на помощта

en: Contributors:
bg: Сътрудници:

en: Version %s for GNOME %d
bg: Версия %s за GNOME %d

en: Using VTE version %u.%u.%u
bg: Използвана версия на VTE — %u.%u.%u

en: A terminal emulator for the GNOME desktop
bg: Емулатор на терминал към GNOME

en: GNOME Terminal
bg: Терминалът на GNOME

en: Could not open the address “%s”
bg: Адресът „%s“ не може да бъде отворен

en: GNOME Terminal is free software: you can redistribute it and/or modify it under the terms of the GNU General Public License as published by the Free Software Foundation, either version 3 of the License, or (at your option) any later version.
bg: Тази програма (GNOME Terminal) е свободен софтуер. Можете да я разпространявате и/или променяте под условията на Общия публичен лиценз на GNU (GNU GPL), както е публикуван от Фондацията за свободен софтуер — версия 3 на лиценза или (по ваше решение) по-късна версия.

en: GNOME Terminal is distributed in the hope that it will be useful, but WITHOUT ANY WARRANTY; without even the implied warranty of MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE.  See the GNU General Public License for more details.
bg: Тази програма се разпространява с надеждата, че ще бъде полезна, но БЕЗ НИКАКВИ ГАРАНЦИИ, дори и косвените за ПРОДАЖБА или СЪОТВЕТСТВИЕ С КАКВАТО И ДА Е УПОТРЕБА. За подробности погледнете Общия публичен лиценз на GNU.

en: You should have received a copy of the GNU General Public License along with GNOME Terminal.  If not, see <http://www.gnu.org/licenses/>.
bg: Трябва да сте получили копие от Общия публичен лиценз на GNU (GNU GPL) заедно с тази програма. Ако не сте, посетете <http://www.gnu.org/licenses/>.

en: “file” scheme with remote hostname not supported
bg: Схема „file“ с отдалечена машина не се поддържа

en: Could not save contents
bg: Съдържанието не може да бъде запазено

en: Save as…
bg: Запазване като…

en: _Cancel
bg: _Отмяна

en: _Save
bg: _Запазване

en: Open _Hyperlink
bg: _Отваряне на връзка

en: Copy Hyperlink _Address
bg: _Копиране на адреса на връзката

en: Send Mail _To…
bg: Из_пращане на е-поща до…

en: Copy Mail _Address
bg: _Копиране на адреса на е-пощата

en: Call _To…
bg: _Обаждане на…

en: Copy Call _Address
bg: _Копиране на адреса за обаждане

en: _Open Link
bg: _Отваряне на връзка

en: Copy _Link
bg: _Копиране на връзката

en: P_rofiles
bg: _Профили

en: L_eave Full Screen
bg: Изход от _цял екран

en: Set GNOME Terminal as your default terminal?
bg: Задаване на Терминала на GNOME като стандартен

en: _Yes
bg: _Да

en: _No
bg: _Не

en: Close this window?
bg: Затваряне на този прозорец?

en: Close this terminal?
bg: Затваряне на терминала?

en: There are still processes running in some terminals in this window. Closing the window will kill all of them.
bg: Поне един процес в някой от подпрозорците на този прозорец още не е завършил работа. Затварянето на прозореца ще го убие.

en: There is still a process running in this terminal. Closing the terminal will kill it.
bg: Поне един процес в този прозорец още не е завършил работа. Затварянето на прозореца ще го убие.

en: C_lose Window
bg: _Затваряне на този прозорец

en: Failed to parse arguments: %s
bg: Аргументите не могат да бъдат анализирани: %s
