gnome-tetravex master - en to eu translation catalogue (142 entries)

en: Reorder tiles to fit a square
eu: Ordenatu berriro lauzak karratura doitzeko

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don’t match, you can’t put the piece there. Move quickly: you’re being timed!
eu: Karratu bakoitzak zenbaki bat dauka albo bakoitzean. Jarri piezak mahaiko ezker aldean, zenbaki berdinak bata bestearen alboan elkar ukituz. Piezak ezin dira jarri zenbakiak bat ez datozenean. Mugitu bizkor: denbora aurka duzu.

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
eu: Jokoa errazagoa edo zailagoa egin dezakezu mahaiaren tamaina aldatuz.

en: The GNOME Project
eu: GNOME proiektua

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
eu: Jokoa osatzeko, zenbaki berdineko fitxak elkarren ondoan jarri behar dira

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: game;logic;board;
eu: jokoa;logika;taula;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The size of the playing grid
eu: Joko-saretaren tamaina

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
eu: Joko-saretaren tamaina ezartzeko erabiltzen da balio hori.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
eu: Erabili saguaren botoien “Atzera” eta “Aurrera” gertaerak

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of the window when either is pressed.
eu: "Aurrera" eta "Atzera" botoidun sagua duten erabiltzaileentzako, gako honek zehaztuko du leihoaren barruan ekintzarik landuko den botoi hauetariko bat sakatzean.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Undo” command
eu: Saguaren botoia “Desegin” komandoa aktibatzeko

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Undo” command. Possible values range between 6 and 14.
eu: “Aurrera” eta “Atzera” botoidun sagua duten erabiltzaileentzako, gako honek “Desegin” komandoa zein botoik aktibatuko duen zehazten du. Balio erabilgarriak 6 eta 14 artekoa dira.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Redo” command
eu: Saguaren botoia “Berregin” komandoa aktibatzeko

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Redo” command. Possible values range between 6 and 14.
eu: “Aurrera” eta “Atzera” botoidun sagua duten erabiltzaileentzako, gako honek “Berregin” komandoa zein botoik aktibatuko duen zehazten du. Balio erabilgarriak 6 eta 14 artekoa dira.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'
en: Saved game, if any
eu: Gordetako jokoa, halakorik badago

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'; “nothing” is a technical keyword, you might want to translate it: « “nothing” (your translation) »
en: The key has value “nothing” if there is no saved game. Else, it contains a description of the board, with its size, the number of colors, and the time elapsed, then the list of tiles, saved as properties: their current position (x and y), their colors (north, east, south and west), and their original position (x and y), and finally the history, with the last move index, and history entries saved as properties: coordinates of the two tiles swapped, and the move id.
eu: Gakoak “ezer ere ez” balioa du ez badago gordetako jokorik. Bestela, taularen deskribapen bat du, haren tamainarekin, kolore kopuruarekin eta igarotako denborarekin, eta lauzen zerrenda, propietate gisa gordeta: haien uneko posizioa (X eta Y), koloreak (iparraldea, ekialdea, hegoaldea eta mendebaldea) eta haien jatorrizko posizioa (X eta Y) eta, azkenik, historia, azken mugimenduen indizearekin eta historia-sarrerak propietate gisa gordeta: trukatutako bi lauzen koordenatuak eta mugimenduaren IDa.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/theme'
en: Theme
eu: Gaia

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the window
eu: Leihoaren zabalera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren zabalera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the window
eu: Leihoaren altuera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
eu: Leiho nagusiaren altuera pixeletan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
eu: Modu maximizatua gaitzeko bandera

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
eu: Egia bada, leiho nagusia modu maximizatuan abiaraziko da.

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
eu: _Joko berria

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
eu: Ta_maina:

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Scores dialog
en: _Scores
eu: _Puntuazioak

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays allows to change the theme
en: A_ppearance
eu: _Itxura

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to Adwaita; other possible themes are Neo_Retro, _Nostalgia and _Synesthesia
en: _Extrusion
eu: _Estrusioa

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to Synesthesia; other possible themes are _Extrusion, Neo_Retro and _Nostalgia
en: _Synesthesia
eu: _Sinestesia

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
eu: Las_ter-teklak

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows application help
en: _Help
eu: _Laguntza

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows About dialog
en: _About Tetravex
eu: Tetravex jokoari _buruz

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the change the number of colors or the game size while not specifying a new game; try `gnome-tetravex --cli show --size 3`
en: Game size and colors number can only be given for new puzzles.
eu: Jokoaren tamaina eta kolore kopurua puzzle berrietarako soilik eman daiteke.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli up`
en: Cannot move up left-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu gora ezkerreko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli down`
en: Cannot move down left-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu behera ezkerreko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli left`
en: Cannot move left left-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu ezkerrera ezkerreko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli right`
en: Cannot move right left-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu eskuinera ezkerreko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-up`
en: Cannot move up right-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu gora eskuineko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-down`
en: Cannot move down right-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu behera eskuineko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-left`
en: Cannot move left right-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu ezkerrera eskuineko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-right`
en: Cannot move right right-board tiles.
eu: Ezin dira mugitu eskuinera eskuineko taulako lauzak.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “finish” command while the saved puzzle cannot be automatically finished; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli finish`
en: Cannot finish automatically. If you want to give up and view the solution, use “solve”.
eu: Ezin da automatikoki amaitu. Amore eman nahi baduzu eta ebazpena ikusi, erabili “ebatzi”

note: Translators: command-line error message, displayed if the string is not a known command nor a valid move instruction; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli A2838I8U`
en: Cannot parse instruction, aborting.
eu: Ezin dira instrukzioak analizatu, abortatzen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to invert two empty tiles
en: Both given tiles are empty, aborting.
eu: Emandako bi lauzak hutsik daude, abortatzen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to do an invalid move
en: Cannot swap the given tiles, aborting.
eu: Ezin dira emandako lauzak trukatu, abortatzen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to solve the puzzle using CLI (with the “solve” or “finish” commands), while the puzzle is already solved
en: Puzzle is already solved! If you want to start a new one, use “new”.
eu: Puzzlea dagoeneko ebatzita dago! Berria hasi nahi baduzu, erabili “berria”.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to do a move using CLI, while the puzzle is solved
en: Puzzle is solved! If you want to start a new one, use “new”.
eu: Puzzlea ebatzita dago! Berria hasi nahi baduzu, erabili “berria”.

note: Translators: command-line message, displayed when playing Tetravex in CLI under the board, if the puzzle was solved
en: Puzzle is solved!
eu: Puzzlea ebatzita dago!

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduces an explanation of what will happen when no command is given; nothing is NOT a keyword here, just go translate it; it would be similar to “(no command)” or “(empty)”, for example
en: (nothing)
eu: (ezer ere ez)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set number of colors (2-10)
eu: Ezarri kolore kopurua (2-10)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex --help'
en: NUMBER
eu: ZENBAKIA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set size of board (2-6)
eu: Ezarri taularen tamaina (2-6)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex --help'
en: SIZE
eu: TAMAINA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Print release version and exit
eu: Erakutsi bertsioaren informazioa eta irten

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the (as an example) “A1b2” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli A1b2” command
en: Invert two tiles, the one in A1, and the one in b2.
eu: Trukatu bi lauzak, A1 tokikoa eta b2 tokikoa.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of a lowercase and of the digits are explained after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli he
en: An uppercase targets a tile from the initial board.
eu: Maiuskulak hasierako taulako lauza bat adierazten du.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of an uppercase and of the digits are explained before and after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetra
en: A lowercase targets a tile in the left/final board.
eu: Minuskulak ezkerreko/amaierako taulako lauza bat adierazten du.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of uppercases and lowercases are explained before Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`
en: Digits specify the rows of the two tiles to invert.
eu: Digituek zehazten dituzte trukatuko diren bi lauzen errenkadak.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action when no command is given or when the “show” or “status” commands are given Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action o
en: Show the current puzzle. Alias: “status” or “show”.
eu: Erakutsi uneko puzzlea. Aliasa: “status” edo “show”.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “new” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli new” command
en: Create a new puzzle; for changing size, use --size.
eu: Sortu puzzle berria; tamaina aldatzeko, erabili --size.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “solve” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli solve” command
en: Give up with current puzzle, and view the solution.
eu: Amore eman uneko puzzlean eta ikusi ebazpena.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “finish” or “end” commands Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli finish” or “--cli end” comma
en: Finish current puzzle, automatically. Alias: “end”.
eu: Amaitu uneko puzzlea, automatikoki. Aliasa: “end”.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the “finish” or “end” commands; the command does something in two situations: if the puzzle has been solved in the right part of the board, and if there is only one tile remaining (“le
en: Works for puzzles solved right or if one tile left.
eu: Ondo ebatzi diren edo lauza bat falta zaien puzzleekin funtzionatzen du.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli up” command
en: Move all left-board tiles up by one.
eu: Mugitu ezkerreko taulako lauza guztiak posizio bat gora.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli down” command
en: Move all left-board tiles down by one.
eu: Mugitu ezkerreko taulako lauza guztiak posizio bat behera.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli left” command
en: Move all left-board tiles left by one.
eu: Mugitu ezkerreko taulako lauza guztiak posizio bat ezkerrera.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli right” command
en: Move all left-board tiles right by one.
eu: Mugitu ezkerreko taulako lauza guztiak posizio bat eskuinera.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-up” command
en: Move all right-board tiles up by one.
eu: Mugitu eskuineko taulako lauza guztiak posizio bat gora.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-down” command
en: Move all right-board tiles down by one.
eu: Mugitu eskuineko taulako lauza guztiak posizio bat behera.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-left” command
en: Move all right-board tiles left by one.
eu: Mugitu eskuineko taulako lauza guztiak posizio bat ezkerrera.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-right” command
en: Move all right-board tiles right by one.
eu: Mugitu eskuineko taulako lauza guztiak posizio bat eskuinera.

note: Translators: command-line message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`
en: [COMMAND]
eu: [KOMANDOA]

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`; introduction of a list of options
en: Available commands:
eu: Komando erabilgarriak:

note: Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex-cli -s 1' Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex -s 1'
en: Size could only be from 2 to 6.
eu: Tamaina 2 eta 6 artekoa soilik izan daiteke.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex-cli -c 1' Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex -c 1'
en: There could only be between 2 and 10 colors.
eu: 2 eta 10 kolore artean soilik izan daitezke.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex-cli new A1b2' Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex --cli new A1b2'
en: Failed to parse command-line arguments.
eu: Huts egin du komando-lerroko argumentuak analizatzeak.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduction of a list of options
en: To use `gnome-tetravex-cli`, pass as argument:
eu: `gnome-tetravex-cli` erabiltzeko, pasatu argumentu bat:

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
eu: Jokatu germinalean (ikus “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-tetravex --help'
en: COMMAND
eu: KOMANDOA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Start the game paused
eu: Hasi pausatutako jokoa

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Restore last game, if any
eu: Leheneratu azken jokoa, halakorik badago

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; introduction of a list of options
en: To play GNOME Tetravex in command-line:
eu: GNOME Tetravex komando-lerroan jokatzeko:

note: Translator: label of a button displayed in the headerbar at game start, if a previous game was being played while the window was closed; restores the saved game
en: Restore last game
eu: Leheneratu azken jokoa

note: not a typo Translators: tooltip text of the "play"/unpause button, in the bottom bar
en: Resume the game
eu: Berrekin jokoa

note: Translators: tooltip text of the pause button, in the bottom bar
en: Pause the game
eu: Pausatu jokoa

note: Translators: tooltip text of the "restart"/new game button, in the bottom bar
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

note: Translators: tooltip text of the "solve"/give up button, in the bottom bar
en: Give up and view the solution
eu: Amore eman eta ikusi ebazpena

note: Translators: tooltip text of bottom bar button that appears is the puzzle is solved on the right part of the board
en: Move all tiles left
eu: Eraman lauza guztiak ezkerrera

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu, while a game is started; possible answers are "Keep playing"/"Start New Game"; the %d are both replaced with
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
eu: Ziur zaude %u × %u joko berria hasi nahi duzula?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Start New Game" Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user 
en: _Keep Playing
eu: Ja_rraitu jokatzen

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Start New Game
eu: _Hasi joko berria

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Scores" entry of the hamburger menu, while not having finished any game yet
en: Looks like you haven’t finished a game yet.
    
    Maybe try a 2 × 2 grid, they are easy. 🙂️
eu: Badirudi oraindik ez duzula jokorik amaitzea lortu.
    
    Probatu 2 x 2 sareta, errazak dira. 🙂️

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; possible answers are "Keep playing"/"Give up"
en: Are you sure you want to give up and view the solution?
eu: Ziur zaude amore eman eta ebazpena ikustea nahi duzula?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Give Up
eu: _Amore eman

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
eu: Fitxa zenbakidunak kokatu behar dira, eta elkar ukitzen duten zenbakiek berdinak izan behar dute

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
eu: Orria GNOME wikian

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Select where to play", "Play on selected tile", "Select the given row", etc.
en: Play with keyboard
eu: Jokatu teklatuarekin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
eu: Mugitze-teklatuaren nabarmentzea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depend on context
en: Select, move or unselect
eu: Hautatu, mugitu edo desautatu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: numbers (1 to 6) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use 1 to 2 or up to 1 to 6
en: Select the given row
eu: Hautatu emandako errenkada

[ctx: shortcut window]
note: Translators: alphabetical chars (a to f) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use a to b or up to a to f; the board is split in two parts, that is for the left one
en: Select left half-board column
eu: Hautatu ezkerreko taula erdiko zutabea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: capital alphabetical chars (A to F) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use A to B or up to A to F; the board is split in two parts, that is for the right one
en: Select right half-board column
eu: Hautatu eskuineko taula erdiko zutabea

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut (in some contexts) description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; allows user to finish puzzle on the right part of the board, and to then "validate", moving all tiles at the same time on the lift part of the board
en: Validate right half-board
eu: Balioztatu eskuineko taula erdia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
eu: Historia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, undoes last move
en: Undo
eu: Desegin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, redoes undone move
en: Redo
eu: Berregin

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-R shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; undoes all the moves
en: Reload initial position
eu: Birkargatu hasierako posizioa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "New Game", "Pause", "Scores"...
en: Main functions
eu: Funtzio nagusiak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
eu: Hasi joko berria

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Pause the game
eu: Pausatu jokoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Solve the game
eu: Ebatzi jokoa

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-I shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Show scores
eu: Erakutsi puntuazioak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Show Help", "Show Keyboard Shortcuts", "Quit"...
en: Generic
eu: Orokorra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows menu
en: Toggle main menu
eu: Txandakatu menu nagusia

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; displays Keyboard Shortcuts dialog
en: Show Keyboard Shortcuts
eu: Erakutsi lasterbideak

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows application help
en: Show Help
eu: Erakutsi laguntza

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows About dialog
en: Show About
eu: Erakutsi honi buruz

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; quits the application
en: Quit
eu: Irten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains four keyboard shortcuts for functions that help playing, but are not doable by mouse, so the "advanced" note...
en: Advanced gameplay
eu: Joko aurreratua

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board up by one
eu: Mugitu ezkerreko taula erdiko pieza guztiak posizio bat gora

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board down by one
eu: Mugitu ezkerreko taula erdiko pieza guztiak posizio bat behera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board left by one
eu: Mugitu ezkerreko taula erdiko pieza guztiak posizio bat ezkerrera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board right by one
eu: Mugitu ezkerreko taula erdiko pieza guztiak posizio bat eskuinera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board up by one
eu: Mugitu eskuineko taula erdiko pieza guztiak posizio bat gora

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board down by one
eu: Mugitu eskuineko taula erdiko pieza guztiak posizio bat behera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board left by one
eu: Mugitu eskuineko taula erdiko pieza guztiak posizio bat ezkerrera

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board right by one
eu: Mugitu eskuineko taula erdiko pieza guztiak posizio bat eskuinera

note: Translators: text that appears as an overlay on the board when the game is paused
en: Paused
eu: Pausatuta

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying when games were played
en: Date
eu: Data

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying the duration of played games
en: Time
eu: Ordua

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete
en: Congratulations!
eu: Zorionak!

note: Translators: label of a button of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; opens Scores dialog
en: Show scores
eu: Erakutsi puntuazioak

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the game time
en: New best time!
eu: Denborarik onena berria!

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first 
en: Second:
eu: Bigarrena:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old second best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the sec
en: Third:
eu: Hirugarrena:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old third best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the seco
en: Out of podium:
eu: Podiumetik kanpo

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the best time ever Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made 
en: Best time:
eu: Denborarik onena:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the game time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the f
en: Your time:
eu: Zure denbora:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first or second best time for a puzzle of this size; the %u is replaced by the rank before the one of the game played Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle 
en: Place %u:
eu: %u tokia:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the worst time (in a corner case)
en: Worst time:
eu: Denborarik txarrena:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the fourth time (in a corner case)
en: Fourth:
eu: Laugarrena:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made one of the worst scores for a game of this size; says that the rank after the one of the game is "free", inviting to do worse
en: Free!
eu: Libre!
