gnome-tetravex master - en to id translation catalogue (149 entries)

en: Reorder tiles to fit a square
id: Susun ulang kotak agar pas dengan bujur sangkar

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don’t match, you can’t put the piece there. Move quickly: you’re being timed!
id: Setiap keping bujur sangkar memiliki angka pada setiap sisi. Posisikan keping-keping pada sisi kiri papan sehingga angka yang sama saling bersebelahan. Bila angka tak cocok, Anda tak bisa meletakkan keping di sana. Cepatlah: waktu Anda dicatat!

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
id: Anda dapat membuat permainan lebih mudah atau lebih sulit dengan mengubah ukuran papan.

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
id: Selesaikan teka-teki dengan menyesuaikan kotak bernomor

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: game;logic;board;
id: permainan;logika;papan;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The size of the playing grid
id: Ukuran papan bermain

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
id: Nilai dari kunci ini menentukan ukuran papan permainan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
id: Gunakan tombol tetikus "Back" dan "Forward"

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of the window when either is pressed.
id: Untuk pengguna yang memiliki tetikus dengan tombol "Forward" dan "Back", tombol ini akan menentukan apakah ada tindakan yang diambil di dalam jendela ketika salah satu ditekan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Undo” command
id: Tombol tetikus untuk mengaktifkan perintah "Undo"

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Undo” command. Possible values range between 6 and 14.
id: Untuk pengguna yang memiliki tetikus dengan tombol "Forward" dan "Back", tombol ini akan mengatur tombol mana yang mengaktifkan perintah "Undo". Nilai yang mungkin berkisar antara 6 dan 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Redo” command
id: Tombol tetikus untuk mengaktifkan perintah "Redo"

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Redo” command. Possible values range between 6 and 14.
id: Untuk pengguna yang memiliki tetikus dengan tombol "Forward" dan "Back", tombol ini akan mengatur tombol mana yang mengaktifkan perintah "Redo". Nilai yang mungkin berkisar antara 6 dan 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'
en: Saved game, if any
id: Permainan tersimpan, jika ada

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'; “nothing” is a technical keyword, you might want to translate it: « “nothing” (your translation) »
en: The key has value “nothing” if there is no saved game. Else, it contains a description of the board, with its size, the number of colors, and the time elapsed, then the list of tiles, saved as properties: their current position (x and y), their colors (north, east, south and west), and their original position (x and y), and finally the history, with the last move index, and history entries saved as properties: coordinates of the two tiles swapped, and the move id.
id: Kunci memiliki nilai "nothing" jika tidak ada permainan yang disimpan. Selain itu, ini berisi deskripsi papan, dengan ukurannya, banyaknya warna, dan waktu yang berlalu, kemudian daftar ubin, disimpan sebagai properti: posisi mereka saat ini (x dan y), warna mereka (utara, timur, selatan dan barat), dan posisi asalnya (x dan y), dan akhirnya riwayat, dengan indeks pergerakan terakhir, dan entri riwayat disimpan sebagai properti: koordinat dari dua ubin yang bertukar, dan id pergerakan.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/theme'
en: Theme
id: Tema

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the window
id: Lebar jendela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
id: Lebar jendela utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the window
id: Tinggi jendela

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
id: Tinggi jendela utama dalam piksel.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
id: Bendera untuk mengaktifkan mode dimaksimalkan

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
id: Jika "true", jendela utama dimulai dalam mode maksimal.

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
id: Mai_nkan Permainan Baru

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
id: Ukura_n

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Scores dialog
en: _Scores
id: _Nilai

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays allows to change the theme
en: A_ppearance
id: Pen_ampilan

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows application help
en: _Help
id: _Bantuan

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows About dialog
en: _About Tetravex
id: Tent_ang Tetravex

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the change the number of colors or the game size while not specifying a new game; try `gnome-tetravex --cli show --size 3`
en: Game size and colors number can only be given for new puzzles.
id: Ukuran permainan dan banyaknya warna hanya bisa diberikan untuk teka-teki baru.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli up`
en: Cannot move up left-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kiri ke atas.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli down`
en: Cannot move down left-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kiri ke bawah.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli left`
en: Cannot move left left-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kiri ke kiri.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli right`
en: Cannot move right left-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kiri ke kanan.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-up`
en: Cannot move up right-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kanan ke atas.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-down`
en: Cannot move down right-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kanan ke bawah.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-left`
en: Cannot move left right-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kanan ke kiri.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-right`
en: Cannot move right right-board tiles.
id: Tidak dapat memindahkan ubin papan kanan ke kanan.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “finish” command while the saved puzzle cannot be automatically finished; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli finish`
en: Cannot finish automatically. If you want to give up and view the solution, use “solve”.
id: Tidak dapat menyelesaikan secara otomatis. Jika Anda ingin menyerah dan melihat solusinya, gunakan "solve".

note: Translators: command-line error message, displayed if the string is not a known command nor a valid move instruction; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli A2838I8U`
en: Cannot parse instruction, aborting.
id: Tidak dapat mengurai instruksi, membatalkan.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to invert two empty tiles
en: Both given tiles are empty, aborting.
id: Kedua ubin yang diberikan kosong, membatalkan.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to do an invalid move
en: Cannot swap the given tiles, aborting.
id: Tidak dapat menukar ubin yang diberikan, membatalkan.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to solve the puzzle using CLI (with the “solve” or “finish” commands), while the puzzle is already solved
en: Puzzle is already solved! If you want to start a new one, use “new”.
id: Puzzle sudah dipecahkan! Jika Anda ingin memulai yang baru, gunakan "new".

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to do a move using CLI, while the puzzle is solved
en: Puzzle is solved! If you want to start a new one, use “new”.
id: Puzzle dipecahkan! Jika Anda ingin memulai yang baru, gunakan "new".

note: Translators: command-line message, displayed when playing Tetravex in CLI under the board, if the puzzle was solved
en: Puzzle is solved!
id: Puzzle dipecahkan!

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduces an explanation of what will happen when no command is given; nothing is NOT a keyword here, just go translate it; it would be similar to “(no command)” or “(empty)”, for example
en: (nothing)
id: (nihil)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set number of colors (2-10)
id: Atur banyaknya warna (2-10)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex --help'
en: NUMBER
id: NOMOR

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set size of board (2-6)
id: Atur ukuran papan (2-6)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex --help'
en: SIZE
id: UKURAN

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Print release version and exit
id: Cetak versi rilis dan keluar

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the (as an example) “A1b2” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli A1b2” command
en: Invert two tiles, the one in A1, and the one in b2.
id: Balikkan dua ubin, satu di A1, dan satu di b2.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of a lowercase and of the digits are explained after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli he
en: An uppercase targets a tile from the initial board.
id: Huruf besar menargetkan ubin dari papan awal.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of an uppercase and of the digits are explained before and after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetra
en: A lowercase targets a tile in the left/final board.
id: Huruf kecil menargetkan ubin di papan kiri/terakhir.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of uppercases and lowercases are explained before Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`
en: Digits specify the rows of the two tiles to invert.
id: Digit menentukan baris dari dua ubin untuk dibalik.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action when no command is given or when the “show” or “status” commands are given Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action o
en: Show the current puzzle. Alias: “status” or “show”.
id: Tunjukkan teka-teki saat ini. Alias: "status" atau "show".

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “new” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli new” command
en: Create a new puzzle; for changing size, use --size.
id: Buat teka-teki baru; untuk mengubah ukuran, gunakan --size.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “solve” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli solve” command
en: Give up with current puzzle, and view the solution.
id: Menyerah dengan teka-teki saat ini, dan lihat solusinya.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “finish” or “end” commands Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli finish” or “--cli end” comma
en: Finish current puzzle, automatically. Alias: “end”.
id: Selesaikan teka-teki saat ini, secara otomatis. Alias: “end”.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the “finish” or “end” commands; the command does something in two situations: if the puzzle has been solved in the right part of the board, and if there is only one tile remaining (“le
en: Works for puzzles solved right or if one tile left.
id: Bekerja untuk teka-teki yang diselesaikan dengan benar atau jika satu ubin tersisa.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli up” command
en: Move all left-board tiles up by one.
id: Pindahkan semua ubin papan kiri ke atas satu per satu.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli down” command
en: Move all left-board tiles down by one.
id: Pindahkan semua ubin papan kiri ke bawah satu per satu.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli left” command
en: Move all left-board tiles left by one.
id: Pindahkan semua ubin papan kiri ke kiri satu per satu.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli right” command
en: Move all left-board tiles right by one.
id: Pindahkan semua ubin papan kiri ke kanan satu per satu.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-up” command
en: Move all right-board tiles up by one.
id: Pindahkan semua papan kanan ke atas satu per satu.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-down” command
en: Move all right-board tiles down by one.
id: Pindahkan semua ubin papan kanan ke bawah satu per satu.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-left” command
en: Move all right-board tiles left by one.
id: Pindahkan semua ubin papan kanan ke kiri satu per satu.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-right” command
en: Move all right-board tiles right by one.
id: Pindahkan semua ubin papan kanan ke kanan satu per satu.

note: Translators: command-line message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`
en: [COMMAND]
id: [PERINTAH]

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`; introduction of a list of options
en: Available commands:
id: Perintah yang tersedia:

note: Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex-cli -s 1' Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex -s 1'
en: Size could only be from 2 to 6.
id: Ukuran hanya bisa dari 2 hingga 6.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex-cli -c 1' Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex -c 1'
en: There could only be between 2 and 10 colors.
id: Hanya ada antara 2 dan 10 warna.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex-cli new A1b2' Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex --cli new A1b2'
en: Failed to parse command-line arguments.
id: Gagal mengurai argumen baris perintah.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduction of a list of options
en: To use `gnome-tetravex-cli`, pass as argument:
id: Untuk menggunakan `gnome-tetravex-cli`, sampaikan sebagai argumen:

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
id: Mainkan di terminal (lihat “--cli=help”)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-tetravex --help'
en: COMMAND
id: PERINTAH

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Start the game paused
id: Mulai permainan dalam keadaan jeda

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Restore last game, if any
id: Pulihkan permainan terakhir, jika ada

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; introduction of a list of options
en: To play GNOME Tetravex in command-line:
id: Untuk memainkan GNOME Tetravex di baris perintah:

note: Translator: label of a button displayed in the headerbar at game start, if a previous game was being played while the window was closed; restores the saved game
en: Restore last game
id: Pulihkan permainan terakhir

note: not a typo Translators: tooltip text of the "play"/unpause button, in the bottom bar
en: Resume the game
id: Lanjutkan permainan

note: Translators: tooltip text of the pause button, in the bottom bar
en: Pause the game
id: Jeda bermain

note: Translators: tooltip text of the "restart"/new game button, in the bottom bar
en: Start a new game
id: Mulai permainan baru

note: Translators: tooltip text of the "solve"/give up button, in the bottom bar
en: Give up and view the solution
id: Menyerah dan lihat solusi

note: Translators: tooltip text of bottom bar button that appears is the puzzle is solved on the right part of the board
en: Move all tiles left
id: Pindahkan semua ubin yang tersisa

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu, while a game is started; possible answers are "Keep playing"/"Start New Game"; the %d are both replaced with
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
id: Yakin ingin memulai permainan %u ×%u baru?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Start New Game" Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user 
en: _Keep Playing
id: Tetap _Bermain

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Start New Game
id: _Mulai permainan baru

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Scores" entry of the hamburger menu, while not having finished any game yet
en: Looks like you haven’t finished a game yet.
    
    Maybe try a 2 × 2 grid, they are easy. 🙂️
id: Sepertinya Anda belum menyelesaikan permainan.
    
    Mungkin mencoba kotak 2 × 2, mudah. 🙂️

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; possible answers are "Keep playing"/"Give up"
en: Are you sure you want to give up and view the solution?
id: Anda yakin ingin menyerah dan melihat solusinya?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Give Up
id: _Menyerah

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
id: Tempatkan keping sehingga angka yang sama saling bersentuhan

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Lars Rydlinge
id: Hak Cipta © %u-%u – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
id: Hak Cipta © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
id: Halaman di wiki GNOME

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Select where to play", "Play on selected tile", "Select the given row", etc.
en: Play with keyboard
id: Mainkan dengan papan tik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
id: Pindahkan sorotan papan tik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depend on context
en: Select, move or unselect
id: Pilih, pindahkan atau batalkan pilihan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: numbers (1 to 6) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use 1 to 2 or up to 1 to 6
en: Select the given row
id: Pilih baris yang diberikan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: alphabetical chars (a to f) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use a to b or up to a to f; the board is split in two parts, that is for the left one
en: Select left half-board column
id: Pilih kolom setengah papan kiri

[ctx: shortcut window]
note: Translators: capital alphabetical chars (A to F) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use A to B or up to A to F; the board is split in two parts, that is for the right one
en: Select right half-board column
id: Pilih kolom setengah papan kanan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut (in some contexts) description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; allows user to finish puzzle on the right part of the board, and to then "validate", moving all tiles at the same time on the lift part of the board
en: Validate right half-board
id: Validasikan setengah papan kanan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
id: Riwayat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, undoes last move
en: Undo
id: Tak jadi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, redoes undone move
en: Redo
id: Jadi Lagi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-R shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; undoes all the moves
en: Reload initial position
id: Muat ulang posisi awal

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "New Game", "Pause", "Scores"...
en: Main functions
id: Fungsi utama

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
id: Mulai permainan baru

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Pause the game
id: Istirahatkan permainan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Solve the game
id: Selesaikan permainan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-I shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Show scores
id: Tampilkan nilai

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Show Help", "Show Keyboard Shortcuts", "Quit"...
en: Generic
id: Generik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows menu
en: Toggle main menu
id: Jungkitkan menu utama

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; displays Keyboard Shortcuts dialog
en: Show Keyboard Shortcuts
id: Tampilkan Pintasan Papan Tik

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows application help
en: Show Help
id: Tampilkan Bantuan

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows About dialog
en: Show About
id: Tampilkan Tentang

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; quits the application
en: Quit
id: Keluar

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains four keyboard shortcuts for functions that help playing, but are not doable by mouse, so the "advanced" note...
en: Advanced gameplay
id: Permainan tingkat lanjut

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board up by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kiri ke atas satu per satu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board down by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kiri ke bawah satu per satu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board left by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kiri ke kiri satu per satu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board right by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kiri ke kanan satu per satu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board up by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kanan ke bawah satu per satu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board down by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kanan ke bawah satu per satu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board left by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kanan ke kiri satu per satu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board right by one
id: Pindahkan semua keping di setengah papan kanan ke kanan satu per satu

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken one hour or more; the %u are replaced by the hours (h), minutes (m) and seconds (s); as an example, you might want to use "%u:%.2u:%.2u", that is quite international (the ".2" meaning "two digits, padding wi
en: %uh %um %us
id: %uj %um %ud

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken between one minute and one hour; the %u are replaced by the minutes (m) and seconds (s); as an example, you might want to use "%.2u:%.2u", that is quite international (the ".2" meaning "two digits, padding w
en: %um %us
id: %um %ud

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %u is replaced by the number of seconds (s) it has taken
en: %us
id: %ud

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.0f is replaced by the number of seconds (s) it has taken
en: %.0fs
id: %.0fd

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.1f is replaced by the number of seconds (s) it has taken, including deciseconds (1 digits after comma, so the .1)
en: %.1fs
id: %.1fd

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.2f is replaced by the number of seconds (s) it has taken, including centiseconds (2 digits after comma, so the .2)
en: %.2fs
id: %.1fd

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.3f is replaced by the number of seconds (s) it has taken, including milliseconds (3 digits after comma, so the .3)
en: %.3fs
id: %.3fd

note: Translators: text that appears as an overlay on the board when the game is paused
en: Paused
id: Jeda

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying when games were played
en: Date
id: Tanggal

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying the duration of played games
en: Time
id: Waktu

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete
en: Congratulations!
id: Selamat!

note: Translators: label of a button of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; opens Scores dialog
en: Show scores
id: Tampilkan nilai

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the game time
en: New best time!
id: Waktu terbaik baru!

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first 
en: Second:
id: Kedua:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old second best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the sec
en: Third:
id: Ketiga:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old third best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the seco
en: Out of podium:
id: Keluar dari podium:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the best time ever Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made 
en: Best time:
id: Waktu terbaik:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the game time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the f
en: Your time:
id: Waktu Anda:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first or second best time for a puzzle of this size; the %u is replaced by the rank before the one of the game played Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle 
en: Place %u:
id: Juara %u:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the worst time (in a corner case)
en: Worst time:
id: Waktu terburuk:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the fourth time (in a corner case)
en: Fourth:
id: Keempat:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made one of the worst scores for a game of this size; says that the rank after the one of the game is "free", inviting to do worse
en: Free!
id: Bebas!
