gnome-tetravex 3.17.x - en to nb translation catalogue (36 entries)

en: Reorder tiles to fit a square
nb: Plasser flisene så de passer i en firkant

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don't match, you can't put the piece there. Move quickly: you're being timed!
nb: Hver firkantet brikke har et tall på hver side. Plasser brikkene på venstre side av brettet slik at det samme tallene er plassert ved siden av hverandre. Hvis tallene ikke er like kan du ikke plassere brikken der. Flytt raskt, da det går på tid!

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
nb: Du kan gjøre spillet lettere eller vanskeligere ved å endre størrelsen på brettet.

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
nb: Fullfør puslespillet ved å flytte på nummererte fliser

en: game;logic;board;
nb: spill;logikk;brett;

en: The size of the playing grid
nb: Størrelsen på spillets rutenett

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
nb: Verdien for denne nøkkelen bestemmer størrelsen på rutenettet i spillet.

en: Width of the window in pixels
nb: Bredden på vinduet i piksler

en: Height of the window in pixels
nb: Høyden på vinduet i piksler

en: true if the window is maximized
nb: «true» hvis vinduet er maksimert

en: _New Game
nb: _Nytt spill

en: _Scores
nb: _Poeng

en: _Size
nb: _Størrelse

en: _Help
nb: _Hjelp

en: _About
nb: _Om

en: _Quit
nb: A_vslutt

en: Print release version and exit
nb: Skriv versjonsinformasjon og avslutt

en: Start the game paused
nb: Start spillet i pause

en: Set size of board (2-6)
nb: Sett størrelse på brettet (2-6)

note: not a typo
en: Resume the game
nb: Gjenoppta spillet

en: Pause the game
nb: Sett spillet på pause

en: Start a new game
nb: Start et nytt spill

en: Give up and view the solution
nb: Gi opp og se løsningen

en: Size could only be from 2 to 6.
nb: Størrelsen kan kun være fra to til seks.

en: Are you sure you want to give up and view the solution?
nb: Er du sikker på at du vil gi opp og se løsningen?

en: _Keep Playing
nb: Fortsett s_pillet

en: _Give Up
nb: _Gi opp

en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
nb: Plasser brikkene slik at de samme tallene berører hverandre

en: Are you sure you want to start a new game with a different board size?
nb: Er du sikker på at du vil starte et nytt spill med en annen størrelse på brettet?

en: _Start New Game
nb: _Start et nytt spill

en: Paused
nb: Pause

en: Quit
nb: Avslutt

en: New Game
nb: Nytt spill

en: Size:
nb: Størrelse:

en: Date
nb: Dato

en: Time
nb: Tid
