gnome-games - en to nl translation catalogue (143 entries)

en: GNOME Tetravex
nl: Gnome Tetravex

en: Reorder tiles to fit a square
nl: Herorden de puzzelstukken om een vierkant te vormen

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don’t match, you can’t put the piece there. Move quickly: you’re being timed!
nl: Elk stuk van het vierkant heeft aan elke kant een nummer. Verplaats de stukken naar de linkerkant van het bord zodat dezelfde nummers naast elkaar komen te staan. Als de nummers niet overeenkomen, kunt u het stuk daar niet plaatsen. Beweeg snel: uw tijd wordt opgenomen!

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
nl: U kunt het spel makkelijker of moeilijker maken door de grootte van het bord aan te passen.

en: The GNOME Project
nl: Het Gnome-project

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
nl: Leg de puzzelstukken zo dat gelijke cijfers elkaar raken

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: game;logic;board;
nl: game;logic;board;spel;logica;bord;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The size of the playing grid
nl: De afmeting van het speelrooster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
nl: De waarde van deze sleutel wordt gebruikt om de afmeting van het raster te bepalen.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
nl: Gebruik ‘Vorige’ en ‘Volgende’ muisklikgebeurtenissen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of the window when either is pressed.
nl: Voor gebruikers met een muis met ‘Forward’- en ‘Back’-knoppen bepaalt deze instelling of er een actie in het venster wordt uitgevoerd indien er een van deze knoppen wordt ingedrukt.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Undo” command
nl: Muisknop die de opdracht ‘Vorige’ activeert

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Undo” command. Possible values range between 6 and 14.
nl: Voor gebruikers met een muis met ‘Forward’- en ‘Back’-knoppen bepaalt deze instelling welke knop de opdracht ‘Ongedaan maken’ uitvoert. Mogelijke waarden liggen tussen 6 en 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Redo” command
nl: Muisknop die de opdracht ‘Volgende’ activeert

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Redo” command. Possible values range between 6 and 14.
nl: Voor gebruikers met een muis met ‘Forward’- en ‘Back’-knoppen bepaalt deze instelling welke knop de opdracht ‘Opnieuw uitvoeren’ uitvoert. Mogelijke waarden liggen tussen 6 en 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'
en: Saved game, if any
nl: Opgeslagen spel, indien er een is

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'; “nothing” is a technical keyword, you might want to translate it: « “nothing” (your translation) »
en: The key has value “nothing” if there is no saved game. Else, it contains a description of the board, with its size, the number of colors, and the time elapsed, then the list of tiles, saved as properties: their current position (x and y), their colors (north, east, south and west), and their original position (x and y), and finally the history, with the last move index, and history entries saved as properties: coordinates of the two tiles swapped, and the move id.
nl: De instelling heeft de waarde ‘nothing’ (‘niets’) als er geen opgeslagen spel is. Anders bevat ze een beschrijving van het bord, inclusief de grootte, het aantal kleuren en de reeds verlopen tijd, gevolgd door de lijst met puzzelstukken, met als opgeslagen eigenschappen hun huidige positie (x en y), hun kleuren (noord, oost, zuid en west) en hun oorspronkelijke positie (x en y), en ten slotte de geschiedenis, met de index van de laatste zetten, en geschiedenisingangen met als opgeslagen eigenschappen de coördinaten van de verwisselde puzzelstukken en de ID van de zet.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/theme'
en: Theme
nl: Thema

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the window
nl: De breedte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
nl: De breedte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the window
nl: De hoogte van het venster

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
nl: De hoogte van het hoofdvenster in beeldpunten.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
nl: Een vlag om de gemaximaliseerde modus in te schakelen

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
nl: Indien ingeschakeld wordt het hoofdvenster bij opstarten gemaximaliseerd.

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
nl: _Nieuw spel

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
nl: _Grootte

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays allows to change the theme
en: A_ppearance
nl: _Uiterlijk

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to NeoRetro; other possible themes are _Extrusion, _Nostalgia and _Synesthesia
en: Neo_Retro
nl: Neo _Retro

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
nl: Snel_toetsen

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows application help
en: _Help
nl: _Hulp

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows About dialog
en: _About Tetravex
nl: _Over Tetravex

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the change the number of colors or the game size while not specifying a new game; try `gnome-tetravex --cli show --size 3`
en: Game size and colors number can only be given for new puzzles.
nl: Bordgrootte en kleurgetallen kunnen enkel ingesteld worden voor nieuwe puzzels.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli up`
en: Cannot move up left-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het linkerbord niet omhoog verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli down`
en: Cannot move down left-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het linkerbord niet omlaag verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli left`
en: Cannot move left left-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het linkerbord niet naar links verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli right`
en: Cannot move right left-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het linkerbord niet naar rechts verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-up`
en: Cannot move up right-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het rechterbord niet omhoog verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-down`
en: Cannot move down right-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het rechterbord niet omlaag verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-left`
en: Cannot move left right-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het rechterbord niet naar links verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-right`
en: Cannot move right right-board tiles.
nl: Kan de puzzelstukken van het rechterbord niet naar rechts verplaatsen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “finish” command while the saved puzzle cannot be automatically finished; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli finish`
en: Cannot finish automatically. If you want to give up and view the solution, use “solve”.
nl: Kan niet automatisch voltooien. Indien u wilt opgeven en de oplossing wilt weergeven, gebruik dan ‘solve’ (‘oplossen’).

note: Translators: command-line error message, displayed if the string is not a known command nor a valid move instruction; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli A2838I8U`
en: Cannot parse instruction, aborting.
nl: De instructie kan niet verwerkt worden en wordt geannuleerd.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to invert two empty tiles
en: Both given tiles are empty, aborting.
nl: Beide gegeven puzzelstukken zijn leeg, de actie wordt geannuleerd.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to do an invalid move
en: Cannot swap the given tiles, aborting.
nl: De gegeven puzzelstukken kunnen niet gewisseld worden, de actie wordt geannuleerd.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to solve the puzzle using CLI (with the “solve” or “finish” commands), while the puzzle is already solved
en: Puzzle is already solved! If you want to start a new one, use “new”.
nl: De puzzel is al opgelost! Typ ‘new’ (‘nieuw’) als u aan een nieuwe puzzel wilt beginnen.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to do a move using CLI, while the puzzle is solved
en: Puzzle is solved! If you want to start a new one, use “new”.
nl: De puzzel is opgelost! Typ ‘new’ (‘nieuw’) als u aan een nieuwe puzzel wilt beginnen.

note: Translators: command-line message, displayed when playing Tetravex in CLI under the board, if the puzzle was solved
en: Puzzle is solved!
nl: De puzzel is opgelost!

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduces an explanation of what will happen when no command is given; nothing is NOT a keyword here, just go translate it; it would be similar to “(no command)” or “(empty)”, for example
en: (nothing)
nl: (niets)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set number of colors (2-10)
nl: Stel het aantal kleuren in (2-10)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex --help'
en: NUMBER
nl: GETAL

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set size of board (2-6)
nl: Grootte van het bord (2-6) instellen

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex --help'
en: SIZE
nl: GROOTTE

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Print release version and exit
nl: Uitgaveversie printen en afsluiten

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the (as an example) “A1b2” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli A1b2” command
en: Invert two tiles, the one in A1, and the one in b2.
nl: Wissel twee puzzelstukken om, die in A1, en die in b2.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of a lowercase and of the digits are explained after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli he
en: An uppercase targets a tile from the initial board.
nl: Met een hoofdletter verwijst u naar een puzzelstuk op het oorspronkelijke bord.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of an uppercase and of the digits are explained before and after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetra
en: A lowercase targets a tile in the left/final board.
nl: Met een kleine letter verwijst u naar een puzzelstuk op het linkerbord/eindbord.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of uppercases and lowercases are explained before Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`
en: Digits specify the rows of the two tiles to invert.
nl: Met cijfers verwijst u naar de rijen van de puzzelstukken die u wilt omwisselen.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action when no command is given or when the “show” or “status” commands are given Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action o
en: Show the current puzzle. Alias: “status” or “show”.
nl: Toon de huidige puzzel. Alias: ‘status’ of ‘show’ (‘tonen’).

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “new” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli new” command
en: Create a new puzzle; for changing size, use --size.
nl: Maak een nieuwe puzzel aan; gebruik --size om de grootte aan te passen.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “solve” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli solve” command
en: Give up with current puzzle, and view the solution.
nl: Geef de huidige puzzel op en bekijk de oplossing.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “finish” or “end” commands Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli finish” or “--cli end” comma
en: Finish current puzzle, automatically. Alias: “end”.
nl: Voltooi de huidige puzzel automatisch. Alias: ‘end’ (‘einde’).

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the “finish” or “end” commands; the command does something in two situations: if the puzzle has been solved in the right part of the board, and if there is only one tile remaining (“le
en: Works for puzzles solved right or if one tile left.
nl: Dit werkt als de puzzel aan de rechterkant opgelost is, of als er nog maar 1 puzzelstuk overblijft.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli up” command
en: Move all left-board tiles up by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het linkerbord eentje omhoog.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli down” command
en: Move all left-board tiles down by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het linkerbord eentje omlaag.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli left” command
en: Move all left-board tiles left by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het linkerbord eentje naar links.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli right” command
en: Move all left-board tiles right by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het linkerbord eentje naar rechts.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-up” command
en: Move all right-board tiles up by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het rechterbord eentje omhoog.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-down” command
en: Move all right-board tiles down by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het rechterbord eentje omlaag.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-left” command
en: Move all right-board tiles left by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het rechterbord eentje naar links.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-right” command
en: Move all right-board tiles right by one.
nl: Verplaats alle puzzelstukken op het rechterbord eentje naar rechts.

note: Translators: command-line message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`
en: [COMMAND]
nl: [OPDRACHT]

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`; introduction of a list of options
en: Available commands:
nl: Beschikbare opdrachten:

note: Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex-cli -s 1' Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex -s 1'
en: Size could only be from 2 to 6.
nl: Grootte kan alleen tussen 2 en 6 zijn.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex-cli -c 1' Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex -c 1'
en: There could only be between 2 and 10 colors.
nl: Er kunnen minimaal 2 en maximaal 10 kleuren zijn.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex-cli new A1b2' Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex --cli new A1b2'
en: Failed to parse command-line arguments.
nl: Opdrachtregelargumenten ontleden mislukt.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduction of a list of options
en: To use `gnome-tetravex-cli`, pass as argument:
nl: Geef om `gnome-tetravex-cli` te gebruiken de volgende parameters door:

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
nl: Spelen in de terminal (zie ‘--cli=help’)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-tetravex --help'
en: COMMAND
nl: OPDRACHT

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Start the game paused
nl: Het spel gepauzeerd starten

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Restore last game, if any
nl: Vorig spel hervatten, indien er een is

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; introduction of a list of options
en: To play GNOME Tetravex in command-line:
nl: Om Gnome Tetravex op de opdrachtregel te spelen:

note: Translator: label of a button displayed in the headerbar at game start, if a previous game was being played while the window was closed; restores the saved game
en: Restore last game
nl: Vorig spel hervatten

note: not a typo Translators: tooltip text of the "play"/unpause button, in the bottom bar
en: Resume the game
nl: Het spel hervatten

note: Translators: tooltip text of the pause button, in the bottom bar
en: Pause the game
nl: Het spel pauzeren

note: Translators: tooltip text of the "restart"/new game button, in the bottom bar
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

note: Translators: tooltip text of the "solve"/give up button, in the bottom bar
en: Give up and view the solution
nl: Opgeven en de oplossing weergeven

note: Translators: tooltip text of bottom bar button that appears is the puzzle is solved on the right part of the board
en: Move all tiles left
nl: Alle puzzelstukken naar links verplaatsen

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu, while a game is started; possible answers are "Keep playing"/"Start New Game"; the %d are both replaced with
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
nl: Weet u zeker dat u een nieuw %u × %u-spel wilt beginnen?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Start New Game" Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user 
en: _Keep Playing
nl: _Blijf spelen

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Start New Game
nl: _Nieuw spel starten

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Scores" entry of the hamburger menu, while not having finished any game yet
en: Looks like you haven’t finished a game yet.
    
    Maybe try a 2 × 2 grid, they are easy. 🙂️
nl: Het lijkt erop dat u nog geen puzzel voltooid heeft.
    
    Probeer misschien eens een 2×2-raster, die zijn gemakkelijk. 🙂️

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; possible answers are "Keep playing"/"Give up"
en: Are you sure you want to give up and view the solution?
nl: Weet u zeker dat u wilt opgeven en de oplossing wilt weergeven?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Give Up
nl: _Opgeven

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
nl: Plaats de stukken op zo’n manier dat dezelfde nummers naast elkaar komen te staan

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
nl: Pagina op Gnome-wiki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Select where to play", "Play on selected tile", "Select the given row", etc.
en: Play with keyboard
nl: Spelen met toetsenbord

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
nl: Toetsenbordmarkering verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depend on context
en: Select, move or unselect
nl: Selecteren, verplaatsen of deselecteren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: numbers (1 to 6) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use 1 to 2 or up to 1 to 6
en: Select the given row
nl: De gegeven rij selecteren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: alphabetical chars (a to f) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use a to b or up to a to f; the board is split in two parts, that is for the left one
en: Select left half-board column
nl: Linkerbord selecteren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: capital alphabetical chars (A to F) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use A to B or up to A to F; the board is split in two parts, that is for the right one
en: Select right half-board column
nl: Rechterbord selecteren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut (in some contexts) description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; allows user to finish puzzle on the right part of the board, and to then "validate", moving all tiles at the same time on the lift part of the board
en: Validate right half-board
nl: Rechterbord controleren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, undoes last move
en: Undo
nl: Ongedaan maken

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, redoes undone move
en: Redo
nl: Opnieuw uitvoeren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-R shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; undoes all the moves
en: Reload initial position
nl: Beginpositie herladen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "New Game", "Pause", "Scores"...
en: Main functions
nl: Hoofdfuncties

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
nl: Een nieuw spel beginnen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Pause the game
nl: Het spel pauzeren

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Solve the game
nl: De puzzel oplossen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-I shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Show scores
nl: Scores tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Show Help", "Show Keyboard Shortcuts", "Quit"...
en: Generic
nl: Algemeen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows menu
en: Toggle main menu
nl: Hoofdmenu in-/uitschakelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; displays Keyboard Shortcuts dialog
en: Show Keyboard Shortcuts
nl: Sneltoetsen tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows application help
en: Show Help
nl: Hulp tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows About dialog
en: Show About
nl: Info tonen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; quits the application
en: Quit
nl: Afsluiten

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains four keyboard shortcuts for functions that help playing, but are not doable by mouse, so the "advanced" note...
en: Advanced gameplay
nl: Gevorderd spelen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board up by one
nl: Alle stukken op het linkerbord eentje omhoog verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board down by one
nl: Alle stukken op het linkerbord eentje omlaag verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board left by one
nl: Alle stukken op het linkerbord eentje naar links verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board right by one
nl: Alle stukken op het linkerbord eentje naar rechts verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board up by one
nl: Alle stukken op het rechterbord eentje omhoog verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board down by one
nl: Alle stukken op het rechterbord eentje omlaag verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board left by one
nl: Alle stukken op het rechterbord eentje naar links verplaatsen

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board right by one
nl: Alle stukken op het rechterbord eentje naar rechts verplaatsen

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken one hour or more; the %u are replaced by the hours (h), minutes (m) and seconds (s); as an example, you might want to use "%u:%.2u:%.2u", that is quite international (the ".2" meaning "two digits, padding wi
en: %uh %um %us
nl: %uu, %um en %us

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken between one minute and one hour; the %u are replaced by the minutes (m) and seconds (s); as an example, you might want to use "%.2u:%.2u", that is quite international (the ".2" meaning "two digits, padding w
en: %um %us
nl: %um en %us

note: Translators: text that appears as an overlay on the board when the game is paused
en: Paused
nl: Gepauzeerd

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying when games were played
en: Date
nl: Datum

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying the duration of played games
en: Time
nl: Tijd

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete
en: Congratulations!
nl: Gefeliciteerd!

note: Translators: label of a button of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; opens Scores dialog
en: Show scores
nl: Scores tonen

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the game time
en: New best time!
nl: Nieuwe beste tijd!

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first 
en: Second:
nl: Tweede:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old second best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the sec
en: Third:
nl: Derde:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old third best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the seco
en: Out of podium:
nl: Te traag voor het podium:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the best time ever Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made 
en: Best time:
nl: Beste tijd:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the game time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the f
en: Your time:
nl: Uw tijd:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first or second best time for a puzzle of this size; the %u is replaced by the rank before the one of the game played Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle 
en: Place %u:
nl: %ue plaats:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the worst time (in a corner case)
en: Worst time:
nl: Slechtste tijd:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the fourth time (in a corner case)
en: Fourth:
nl: Vierde:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made one of the worst scores for a game of this size; says that the rank after the one of the game is "free", inviting to do worse
en: Free!
nl: Vrij!
