gnome-games - en to sk translation catalogue (68 entries)

en: GNOME Tetravex
sk: Tetravex GNOME

en: Reorder tiles to fit a square
sk: Usporiadajte dlaždice tak, aby vyplnili štvorec

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
sk: Zmenou veľkosti hracej plochy môžete hru spraviť jednoduchšou alebo náročnejšou.

en: The GNOME Project
sk: Projekt GNOME

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
sk: Vyriešte hlavolam spárovaním očíslovaných dlaždíc

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: game;logic;board;
sk: hra;logická;stolová;logika;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The size of the playing grid
sk: Veľkosť hracieho poľa

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
sk: Hodnota tohto kľúča sa používa na určenie veľkosti hracieho poľa.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/theme'
en: Theme
sk: Téma

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the window
sk: Šírka okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sk: Šírka hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the window
sk: Výška okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sk: Výška hlavného okna v pixeloch.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sk: Príznak povoľujúci režim maximalizovaného okna

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
sk: _Nová hra

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Scores dialog
en: _Scores
sk: _Skóre

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays allows to change the theme
en: A_ppearance
sk: V_zhľad

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
sk: Veľ_kosť

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sk: Klávesové _skratky

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows application help
en: _Help
sk: _Pomocník

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows About dialog
en: _About Tetravex
sk: _O aplikácii Tetravex

note: Translators: command-line message, displayed when playing Tetravex in CLI under the board, if the puzzle was solved
en: Puzzle is solved!
sk: Hlavolam je vyriešený!

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduces an explanation of what will happen when no command is given; nothing is NOT a keyword here, just go translate it; it would be similar to “(no command)” or “(empty)”, for example
en: (nothing)
sk: (nič)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set size of board (2-6)
sk: Nastaví veľkosť hracej plochy (2-6)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex --help'
en: SIZE
sk: VEĽKOSŤ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Print release version and exit
sk: Vypíše verziu vydania a skončí

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`; introduction of a list of options
en: Available commands:
sk: Dostupné príkazy:

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-tetravex --help'
en: COMMAND
sk: PRÍKAZ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Start the game paused
sk: Spustí hru v pozastavenom stave

note: not a typo Translators: tooltip text of the "play"/unpause button, in the bottom bar
en: Resume the game
sk: Pokračuje v hre

note: Translators: tooltip text of the pause button, in the bottom bar
en: Pause the game
sk: Pozastaví hru

note: Translators: tooltip text of the "restart"/new game button, in the bottom bar
en: Start a new game
sk: Začne novú hru

note: Translators: tooltip text of the "solve"/give up button, in the bottom bar
en: Give up and view the solution
sk: Vzdá sa a ukáže riešenie

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Start New Game" Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user 
en: _Keep Playing
sk: Pokračovať v _hraní

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Keep Playing" Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user ch
en: _Start New Game
sk: Začať novú hru

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; possible answers are "Keep playing"/"Give up"
en: Are you sure you want to give up and view the solution?
sk: Naozaj sa chcete vzdať a ukázať riešenie?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Give Up
sk: _Vzdať sa

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user changes size from the hamburger menu submenu, while a game is started; possible answers are "Keep playing"/"Start New Game"
en: Are you sure you want to start a new game with a different board size?
sk: Naozaj chcete začať novú hru s inou veľkosťou hracej plochy?

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
sk: Poskladajte dlaždice tak, aby sa rovnaké čísla navzájom dotýkali

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Lars Rydlinge
sk: Autorské práva © %u-%u – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sk: Autorské práva © %u-%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sk: Stránka na wiki prostredia GNOME

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Select where to play", "Play on selected tile", "Select the given row", etc.
en: Play with keyboard
sk: Hra pomocou klávesnice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
sk: História

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, undoes last move
en: Undo
sk: Vrátenie späť

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, redoes undone move
en: Redo
sk: Zopakovanie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "New Game", "Pause", "Scores"...
en: Main functions
sk: Hlavné funkcie

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
sk: Spustenie novej hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Pause the game
sk: Pozastavenie hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Solve the game
sk: Vyriešenie hry

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-I shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Show scores
sk: Zobrazenie skóra

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Show Help", "Show Keyboard Shortcuts", "Quit"...
en: Generic
sk: Všeobecné

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; displays Keyboard Shortcuts dialog
en: Show Keyboard Shortcuts
sk: Zobrazenie klávesových skratiek

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows application help
en: Show Help
sk: Zobrazenie pomocníka

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows About dialog
en: Show About
sk: Zobrazenie okna O aplikácii

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; quits the application
en: Quit
sk: Ukončenie

note: Translators: text that appears as an overlay on the board when the game is paused
en: Paused
sk: Pozastavené

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying when games were played
en: Date
sk: Dátum

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying the duration of played games
en: Time
sk: Čas

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete
en: Congratulations!
sk: Blahoželáme!

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the game time
en: New best time!
sk: Nový najlepší čas!

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first 
en: Second:
sk: Druhý:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old second best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the sec
en: Third:
sk: Tretí:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old third best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the seco
en: Out of podium:
sk: Mimo pódia:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the best time ever Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made 
en: Best time:
sk: Najlepší čas:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the game time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the f
en: Your time:
sk: Váš čas:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the worst time (in a corner case)
en: Worst time:
sk: Najhorší čas:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the fourth time (in a corner case)
en: Fourth:
sk: Štvrtý:
