gnome-games - en to uk translation catalogue (155 entries)

en: GNOME Tetravex
uk: Тетравекс GNOME

en: Reorder tiles to fit a square
uk: Перевпорядкувати плиточки, щоб вони помістились у квадрат

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don’t match, you can’t put the piece there. Move quickly: you’re being timed!
uk: Кожен шматок квадрату має номер на кожній стороні. Розставте шматки на лівій стороні дошки, щоб було однакові номери близько одне до одного. Якщо номер не збігається, то шматок не можна поставити там. Рухайтесь швидко: час іде!

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
uk: Можете спростити гру або ускладнити, змінивши розмір дошки.

en: The GNOME Project
uk: Проєкт GNOME

note: Translators: application name, as seen in GNOME Shell Translators: name of the program, as seen in the headerbar, in GNOME Shell, or in the about dialog
en: Tetravex
uk: Тетравекс

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
uk: Розв'яжіть головоломку, зібравши плиточки з однаковими номерами

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: game;logic;board;
uk: гра;логічна;настільна;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The size of the playing grid
uk: Розмір ігрового поля

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
uk: Значення цього ключа використовується для визначення розміру ігрового поля.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
uk: Використовувати події миші «Назад» і «Вперед»

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of the window when either is pressed.
uk: Користувачі мишок із кнопками «Вперед» і «Назад» можуть скористатися цим ключем для визначення того, чи слід виконувати якісь дії у вікні програми, якщо натиснуто одну з цих кнопок.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Undo” command
uk: Кнопка миші для команди «Скасувати»

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Undo” command. Possible values range between 6 and 14.
uk: Для користувачів мишей із кнопками «Вперед» і «Назад». За допомогою цього ключа можна визначити, яка з кнопок відповідатиме команді «Скасувати». Можливий діапазон значень — від 6 до 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Redo” command
uk: Кнопка миші для команди «Повторити»

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Redo” command. Possible values range between 6 and 14.
uk: Для користувачів мишей із кнопками «Вперед» і «Назад». За допомогою цього ключа можна визначити, яка з кнопок відповідатиме команді «Повторити». Можливий діапазон значень — від 6 до 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'
en: Saved game, if any
uk: Збережена гра, якщо така існує

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'; “nothing” is a technical keyword, you might want to translate it: « “nothing” (your translation) »
en: The key has value “nothing” if there is no saved game. Else, it contains a description of the board, with its size, the number of colors, and the time elapsed, then the list of tiles, saved as properties: their current position (x and y), their colors (north, east, south and west), and their original position (x and y), and finally the history, with the last move index, and history entries saved as properties: coordinates of the two tiles swapped, and the move id.
uk: Цей ключ має значення «nothing», якщо збережених ігор немає. Якщо збережені ігри існують, у ньому міститься опис дошки із даними щодо розміру, кількості кольорів та витраченого часу, далі, список плиток, збережений у форматі властивостей: поточна позиція (x і y), кольори (північ, схід, південь і захід), а також початкова позиція (x і y), і нарешті, журнал ходів із індексом останнього ходу та записами журналу у форматі властивостей: координати двох плиток, які було поміняно місцями, та ідентифікатор ходу.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/theme'
en: Theme
uk: Тема

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the window
uk: Ширина вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
uk: Ширина основного вікна у пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the window
uk: Висота вікна

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
uk: Висота основного вікна у пікселях.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
uk: Прапорець для вмикання максимізованого режиму

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
uk: Якщо вказано «true», основне вікно відкриватиметься у максимізованому режимі.

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
uk: _Нова гра

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
uk: _Розмір

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Scores dialog
en: _Scores
uk: _Результати

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays allows to change the theme
en: A_ppearance
uk: Ви_гляд

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to Adwaita; other possible themes are Neo_Retro, _Nostalgia and _Synesthesia
en: _Extrusion
uk: Ви_штовхування

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to NeoRetro; other possible themes are _Extrusion, _Nostalgia and _Synesthesia
en: Neo_Retro
uk: Нео_Ретро

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to Nostalgia; other possible themes are _Extrusion, Neo_Retro and _Synesthesia
en: _Nostalgia
uk: _Ностальгія

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to Synesthesia; other possible themes are _Extrusion, Neo_Retro and _Nostalgia
en: _Synesthesia
uk: С_инестезія

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
uk: _Клавіатурні скорочення

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows application help
en: _Help
uk: _Довідка

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows About dialog
en: _About Tetravex
uk: _Про «Тетравекс»

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the change the number of colors or the game size while not specifying a new game; try `gnome-tetravex --cli show --size 3`
en: Game size and colors number can only be given for new puzzles.
uk: Розмір дошки та кількість кольорів можна вказувати лише для нових головоломок.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli up`
en: Cannot move up left-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування вище плиток з лівої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli down`
en: Cannot move down left-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування нижче плиток з лівої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli left`
en: Cannot move left left-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування ліворуч плиток з лівої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli right`
en: Cannot move right left-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування праворуч плиток з лівої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-up`
en: Cannot move up right-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування вище плиток з правої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-down`
en: Cannot move down right-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування нижче плиток з правої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-left`
en: Cannot move left right-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування ліворуч плиток з правої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-right`
en: Cannot move right right-board tiles.
uk: Не вдалося виконати команду пересування праворуч плиток з правої половини дошки.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “finish” command while the saved puzzle cannot be automatically finished; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli finish`
en: Cannot finish automatically. If you want to give up and view the solution, use “solve”.
uk: Не вдалося завершити гру в автоматичному режимі. Якщо хочете здатися і переглянути розв'язування, скористайтеся командою «solve».

note: Translators: command-line error message, displayed if the string is not a known command nor a valid move instruction; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli A2838I8U`
en: Cannot parse instruction, aborting.
uk: Не вдалося обробити команду, перериваємо виконання команди.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to invert two empty tiles
en: Both given tiles are empty, aborting.
uk: Обидві вказані плитки є порожніми, перериваємо виконання команди.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to do an invalid move
en: Cannot swap the given tiles, aborting.
uk: Не вдалося обміняти місцями вказані плитки, перериваємо виконання команди.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to solve the puzzle using CLI (with the “solve” or “finish” commands), while the puzzle is already solved
en: Puzzle is already solved! If you want to start a new one, use “new”.
uk: Головоломку вже розв'язано! Якщо хочете розпочати нову гру, скористайтеся командою «new».

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to do a move using CLI, while the puzzle is solved
en: Puzzle is solved! If you want to start a new one, use “new”.
uk: Головоломку розв'язано! Якщо хочете розпочати нову гру, скористайтеся командою «new».

note: Translators: command-line message, displayed when playing Tetravex in CLI under the board, if the puzzle was solved
en: Puzzle is solved!
uk: Головоломку розв'язано!

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduces an explanation of what will happen when no command is given; nothing is NOT a keyword here, just go translate it; it would be similar to “(no command)” or “(empty)”, for example
en: (nothing)
uk: (нічого)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set number of colors (2-10)
uk: Вказати кількість кольорів (2-10)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex --help'
en: NUMBER
uk: ЧИСЛО

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set size of board (2-6)
uk: Вкажіть розмір дошки (2-6)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex --help'
en: SIZE
uk: РОЗМІР

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Print release version and exit
uk: Показати версію випуску та вийти

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the (as an example) “A1b2” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli A1b2” command
en: Invert two tiles, the one in A1, and the one in b2.
uk: Інвертувати дві плитки, одну A1 і іншу у b2.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of a lowercase and of the digits are explained after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli he
en: An uppercase targets a tile from the initial board.
uk: Великі літери вказують на плитки з частини дошки із початковим станом.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of an uppercase and of the digits are explained before and after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetra
en: A lowercase targets a tile in the left/final board.
uk: Великі літери вказують на плитки з лівої частини дошки із розв'язком.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of uppercases and lowercases are explained before Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`
en: Digits specify the rows of the two tiles to invert.
uk: Цифри вказують на рядки, у яких розташовано дві плитки для інверсії.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action when no command is given or when the “show” or “status” commands are given Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action o
en: Show the current puzzle. Alias: “status” or “show”.
uk: Показати поточну головоломку. Інші варіанти: «status» або «show».

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “new” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli new” command
en: Create a new puzzle; for changing size, use --size.
uk: Створити головоломку; для зміни розміру скористайтеся --size.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “solve” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli solve” command
en: Give up with current puzzle, and view the solution.
uk: Здатись у поточній головоломці і подивитись на розв'язок.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “finish” or “end” commands Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli finish” or “--cli end” comma
en: Finish current puzzle, automatically. Alias: “end”.
uk: Завершити поточну головоломку автоматично. Інший варіант: «end».

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the “finish” or “end” commands; the command does something in two situations: if the puzzle has been solved in the right part of the board, and if there is only one tile remaining (“le
en: Works for puzzles solved right or if one tile left.
uk: Працює для головоломок, які розв'язано на правій частині дошки, або головоломок, у яких лишилося викласти одну плитку.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli up” command
en: Move all left-board tiles up by one.
uk: Пересунути усі плитки на лівій частині дошки на одну вгору.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli down” command
en: Move all left-board tiles down by one.
uk: Пересунути усі плитки на лівій частині дошки на одну вниз.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli left” command
en: Move all left-board tiles left by one.
uk: Пересунути усі плитки на лівій частині дошки на одну ліворуч.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli right” command
en: Move all left-board tiles right by one.
uk: Пересунути усі плитки на лівій частині дошки на одну праворуч.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-up” command
en: Move all right-board tiles up by one.
uk: Пересунути усі плитки на правій частині дошки на одну вгору.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-down” command
en: Move all right-board tiles down by one.
uk: Пересунути усі плитки на правій частині дошки на одну вниз.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-left” command
en: Move all right-board tiles left by one.
uk: Пересунути усі плитки на правій частині дошки на одну ліворуч.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-right” command
en: Move all right-board tiles right by one.
uk: Пересунути усі плитки на правій частині дошки на одну праворуч.

note: Translators: command-line message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`
en: [COMMAND]
uk: [КОМАНДА]

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`; introduction of a list of options
en: Available commands:
uk: Доступні команди:

note: Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex-cli -s 1' Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex -s 1'
en: Size could only be from 2 to 6.
uk: Значенням розміру може бути лише число від 2 до 6.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex-cli -c 1' Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex -c 1'
en: There could only be between 2 and 10 colors.
uk: Може бути визначено від 2 до 10 кольорів.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex-cli new A1b2' Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex --cli new A1b2'
en: Failed to parse command-line arguments.
uk: Не вдалося обробити параметри командного рядка.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduction of a list of options
en: To use `gnome-tetravex-cli`, pass as argument:
uk: Щоб скористатися «gnome-tetravex-cli», передайте такий аргумент:

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
uk: Грати у терміналі (див. «--cli=help»)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-tetravex --help'
en: COMMAND
uk: КОМАНДА

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Start the game paused
uk: Запустити призупинену гру

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Restore last game, if any
uk: Відновити останню гру, якщо така існує

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; introduction of a list of options
en: To play GNOME Tetravex in command-line:
uk: Щоб грати у Тетравекс GNOME у командному рядку, скористайтеся такими командами:

note: Translator: label of a button displayed in the headerbar at game start, if a previous game was being played while the window was closed; restores the saved game
en: Restore last game
uk: Відновити останню гру

note: not a typo Translators: tooltip text of the "play"/unpause button, in the bottom bar
en: Resume the game
uk: Відновити гру

note: Translators: tooltip text of the pause button, in the bottom bar
en: Pause the game
uk: Призупинити гру

note: Translators: tooltip text of the "restart"/new game button, in the bottom bar
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

note: Translators: tooltip text of the "solve"/give up button, in the bottom bar
en: Give up and view the solution
uk: Здатись і подивитись на розв'язок

note: Translators: tooltip text of bottom bar button that appears is the puzzle is solved on the right part of the board
en: Move all tiles left
uk: Пересунути усі плитки ліворуч

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu, while a game is started; possible answers are "Keep playing"/"Start New Game"; the %d are both replaced with
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
uk: Розпочати нову гру із розміром дошки %u × %u?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Start New Game" Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user 
en: _Keep Playing
uk: _Далі грати

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Start New Game
uk: _Розпочати нову гру

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Scores" entry of the hamburger menu, while not having finished any game yet
en: Looks like you haven’t finished a game yet.
    
    Maybe try a 2 × 2 grid, they are easy. 🙂️
uk: Здається, ви ще не завершили гру.
    
    Спробуйте дошку 2 × 2. Це просто. 🙂️

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; possible answers are "Keep playing"/"Give up"
en: Are you sure you want to give up and view the solution?
uk: Здатись і переглянути розв'язок?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Give Up
uk: _Здатись

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
uk: Розмістіть шматки так, щоб однакові номери зачіпали одне одного

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Lars Rydlinge
uk: © Lars Rydlinge, %u–%u

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
uk: © Arnaud Bonatti, %u–%u

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
uk: Сторінка у вікі GNOME

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Select where to play", "Play on selected tile", "Select the given row", etc.
en: Play with keyboard
uk: Гра за допомогою клавіатури

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
uk: Пересування позначення за допомогою клавіатури

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depend on context
en: Select, move or unselect
uk: Позначення, пересування і скасування позначення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: numbers (1 to 6) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use 1 to 2 or up to 1 to 6
en: Select the given row
uk: Вибрати вказаний рядок

[ctx: shortcut window]
note: Translators: alphabetical chars (a to f) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use a to b or up to a to f; the board is split in two parts, that is for the left one
en: Select left half-board column
uk: Вибрати стовпчик на лівій половині дошки

[ctx: shortcut window]
note: Translators: capital alphabetical chars (A to F) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use A to B or up to A to F; the board is split in two parts, that is for the right one
en: Select right half-board column
uk: Вибрати стовпчик на правій половині дошки

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut (in some contexts) description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; allows user to finish puzzle on the right part of the board, and to then "validate", moving all tiles at the same time on the lift part of the board
en: Validate right half-board
uk: Перевірити праву половину дошки

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
uk: Журнал

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, undoes last move
en: Undo
uk: Скасувати

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, redoes undone move
en: Redo
uk: Повторити

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-R shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; undoes all the moves
en: Reload initial position
uk: Перезавантажити початкову позицію

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "New Game", "Pause", "Scores"...
en: Main functions
uk: Основні функції

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
uk: Розпочати нову гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Pause the game
uk: Призупинити гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Solve the game
uk: Розв'язати гру

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-I shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Show scores
uk: Показати результати

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Show Help", "Show Keyboard Shortcuts", "Quit"...
en: Generic
uk: Загальні

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows menu
en: Toggle main menu
uk: Перемкнути головне меню

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; displays Keyboard Shortcuts dialog
en: Show Keyboard Shortcuts
uk: Показати клавіатурні скорочення

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows application help
en: Show Help
uk: Показати довідку

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows About dialog
en: Show About
uk: Показати вікно відомостей щодо програми

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; quits the application
en: Quit
uk: Вийти

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains four keyboard shortcuts for functions that help playing, but are not doable by mouse, so the "advanced" note...
en: Advanced gameplay
uk: Додаткові ігрові можливості

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board up by one
uk: Пересунути усі плитки у лівій половині дошки на одну клітинку вище

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board down by one
uk: Пересунути усі плитки у лівій половині дошки на одну клітинку нижче

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board left by one
uk: Пересунути усі плитки у лівій половині дошки на одну клітинку ліворуч

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board right by one
uk: Пересунути усі плитки у лівій половині дошки на одну клітинку праворуч

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board up by one
uk: Пересунути усі плитки у правій половині дошки на одну клітинку вище

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board down by one
uk: Пересунути усі плитки у правій половині дошки на одну клітинку нижче

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board left by one
uk: Пересунути усі плитки у правій половині дошки на одну клітинку ліворуч

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board right by one
uk: Пересунути усі плитки у правій половині дошки на одну клітинку праворуч

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken one hour or more; the %u are replaced by the hours (h), minutes (m) and seconds (s); as an example, you might want to use "%u:%.2u:%.2u", that is quite international (the ".2" meaning "two digits, padding wi
en: %uh %um %us
uk: %uгод %uхв %uс

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken between one minute and one hour; the %u are replaced by the minutes (m) and seconds (s); as an example, you might want to use "%.2u:%.2u", that is quite international (the ".2" meaning "two digits, padding w
en: %um %us
uk: %uхв %uс

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %u is replaced by the number of seconds (s) it has taken
en: %us
uk: %uс

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.0f is replaced by the number of seconds (s) it has taken
en: %.0fs
uk: %.0fс

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.1f is replaced by the number of seconds (s) it has taken, including deciseconds (1 digits after comma, so the .1)
en: %.1fs
uk: %.1fс

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.2f is replaced by the number of seconds (s) it has taken, including centiseconds (2 digits after comma, so the .2)
en: %.2fs
uk: %.2fс

note: Translators: that is the duration of a game, as seen in the Scores dialog, if game has taken less than one minute; the %.3f is replaced by the number of seconds (s) it has taken, including milliseconds (3 digits after comma, so the .3)
en: %.3fs
uk: %.3fс

note: Translators: text that appears as an overlay on the board when the game is paused
en: Paused
uk: Призупинено

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying when games were played
en: Date
uk: Дата

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying the duration of played games
en: Time
uk: Час

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete
en: Congratulations!
uk: Вітаємо!

note: Translators: label of a button of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; opens Scores dialog
en: Show scores
uk: Показати результати

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the game time
en: New best time!
uk: Новий рекорд швидкості!

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first 
en: Second:
uk: Другий результат:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old second best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the sec
en: Third:
uk: Третій результат:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old third best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the seco
en: Out of podium:
uk: Поза подіумом:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the best time ever Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made 
en: Best time:
uk: Найкращий час:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the game time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the f
en: Your time:
uk: Ваш час:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first or second best time for a puzzle of this size; the %u is replaced by the rank before the one of the game played Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle 
en: Place %u:
uk: Місце %u:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the worst time (in a corner case)
en: Worst time:
uk: Найгірший час:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the fourth time (in a corner case)
en: Fourth:
uk: Четвертий результат:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made one of the worst scores for a game of this size; says that the rank after the one of the game is "free", inviting to do worse
en: Free!
uk: Свобода!
