gnome-tetravex master - en to sl_SI translation catalogue (144 entries)

en: Reorder tiles to fit a square
sl_SI: Spremenite postavitev ploščic, da zapolnijo polje.

en: Each square piece has a number on each side. Position the pieces on the left side of the board so that the same numbers are next to each other. If the numbers don’t match, you can’t put the piece there. Move quickly: you’re being timed!
sl_SI: Vsaka ploščica ima številko na vsaki strani. Postaviti je treba ploščice na levo stran igralne plošče, da bo na obeh straneh enaka številka. Če se števila ne ujemajo, ploščice na mesto ni mogoče postaviti. Igra je časovno omejena.

en: You can make the game easier or harder by changing the size of the board.
sl_SI: Težavnost igre je mogoče prilagoditi s spreminjanjem velikosti igralne plošče.

en: The GNOME Project
sl_SI: Projekt GNOME

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
sl_SI: Dokončajte sestavljenko s skladanjem oštevilčenih ploščic

note: TRANSLATORS: Do NOT translate or localize the semicolons! The list MUST also end with a semicolon! Search terms to find this application.
en: game;logic;board;
sl_SI: igra;logika;tabla;plošča;

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The size of the playing grid
sl_SI: Velikost igralne mreže

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/grid-size'
en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
sl_SI: Vrednost možnosti določa velikost igralne mreže.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: Use “Back” and “Forward” mouse button events
sl_SI: Uporabi dogodke gumbov miške »Nazaj« in »Naprej«

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-use-extra-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will determine if any action is taken inside of the window when either is pressed.
sl_SI: Za miške, ki imajo na voljo gumba »Naprej« in »Nazaj«, ta ključ določi delovanje gumbov znotraj okna brskalnika, ko je katerikoli pritisnjen.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: Mouse button to activate the “Undo” command
sl_SI: Gumb miške za izvedbo ukaza »Razveljavi«

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-back-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Undo” command. Possible values range between 6 and 14.
sl_SI: Za miške, ki imajo na voljo gumba »Naprej« in »Nazaj«, ta ključ določi izvedbo ukaza »Razveljavi«. Dovoljene vrednosti so med 6 in 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: Mouse button to activate the “Redo” command
sl_SI: Gumb miške za izvedbo ukaza »Ponovno uveljavi«

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/mouse-forward-buttons'
en: For users which have a mouse with “Forward” and “Back” buttons, this key will set which button activates the “Redo” command. Possible values range between 6 and 14.
sl_SI: Za miške, ki imajo na voljo gumba »Naprej« in »Nazaj«, ta ključ določi izvedbo ukaza »Ponovno uveljavi«. Dovoljene vrednosti so med 6 in 14.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'
en: Saved game, if any
sl_SI: Shranjena igra, če je ta na voljo

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/saved-game'; “nothing” is a technical keyword, you might want to translate it: « “nothing” (your translation) »
en: The key has value “nothing” if there is no saved game. Else, it contains a description of the board, with its size, the number of colors, and the time elapsed, then the list of tiles, saved as properties: their current position (x and y), their colors (north, east, south and west), and their original position (x and y), and finally the history, with the last move index, and history entries saved as properties: coordinates of the two tiles swapped, and the move id.
sl_SI: Ključ ima določeno vrednost »nothing (ni shranjenih predmetov«, če ni nobene shranjene igre. V nasprotnem vsebuje opis plošče s podatki o velikosti, številom barv, pretečenim časom in celoten seznam ploščic, shranjenih kot lastnosti: trenutni položaj (x in y), barva (sever, vzhod, jug in zahod), začetni položaj (x in y) in celotno zgodovino potez (zgodovina koordinat zadnjih zamenjanih ploščic in ID poteze).

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/theme'
en: Theme
sl_SI: Tema

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the window
sl_SI: Širina okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-width'
en: The width of the main window in pixels.
sl_SI: Širina okna v točkah.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the window
sl_SI: Višina okna

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-height'
en: The height of the main window in pixels.
sl_SI: Višina okna v točkah.

note: Translators: summary of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: A flag to enable maximized mode
sl_SI: Izbira za prikaz razpetega načina

note: Translators: description of a settings key, see 'dconf-editor /org/gnome/Tetravex/window-is-maximized'
en: If “true”, the main window starts in maximized mode.
sl_SI: Izbrana možnost določa, da bo okno odprto razširjeno.

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game Translators: entry of the Size submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); starts a new game
en: _New Game
sl_SI: _Nova Igra

note: Translators: submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); allows to change the size of the board
en: Si_ze
sl_SI: _Velikost

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Scores dialog
en: _Scores
sl_SI: _Točke

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays allows to change the theme
en: A_ppearance
sl_SI: _Videz

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to Nostalgia; other possible themes are _Extrusion, Neo_Retro and _Synesthesia
en: _Nostalgia
sl_SI: _Nostalgija

note: Translators: entry of the Appearance submenu of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); set theme to Synesthesia; other possible themes are _Extrusion, Neo_Retro and _Nostalgia
en: _Synesthesia
sl_SI: _Sinestezija

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); displays Keyboard Shortcuts dialog
en: _Keyboard Shortcuts
sl_SI: _Tipkovne bližnjice

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows application help
en: _Help
sl_SI: Pomo_č

note: Translators: entry of the hamburger menu (with a mnemonic that appears when pressing Alt); shows About dialog
en: _About Tetravex
sl_SI: _O igri

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the change the number of colors or the game size while not specifying a new game; try `gnome-tetravex --cli show --size 3`
en: Game size and colors number can only be given for new puzzles.
sl_SI: Velikost igra in številka barv je lahko podana le za nove sestavljanke.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli up`
en: Cannot move up left-board tiles.
sl_SI: Ploščic v levem polju ni mogoče pomakniti navzgor.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli down`
en: Cannot move down left-board tiles.
sl_SI: Ploščic v levem polju ni mogoče pomakniti navzdol.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli left`
en: Cannot move left left-board tiles.
sl_SI: Ploščic v levem polju ni mogoče pomakniti levo.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli right`
en: Cannot move right left-board tiles.
sl_SI: Ploščic v levem polju ni mogoče pomakniti desno.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-up” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-up`
en: Cannot move up right-board tiles.
sl_SI: Ploščic v desnem polju ni mogoče pomakniti navzgor.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-down” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-down`
en: Cannot move down right-board tiles.
sl_SI: Ploščic v desnem polju ni mogoče pomakniti navzdol.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-left” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-left`
en: Cannot move left right-board tiles.
sl_SI: Ploščic v desnem polju ni mogoče pomakniti levo.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “r-right” command while it cannot be performed; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli r-right`
en: Cannot move right right-board tiles.
sl_SI: Ploščic v desnem polju ni mogoče pomakniti desno.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to use the “finish” command while the saved puzzle cannot be automatically finished; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli finish`
en: Cannot finish automatically. If you want to give up and view the solution, use “solve”.
sl_SI: Igre ni mogoče zaključiti samodejno. Če želite prepustiti igro in pogledati rezultat, izberite možnost »Razreši«?

note: Translators: command-line error message, displayed if the string is not a known command nor a valid move instruction; try `gnome-tetravex --cli new; gnome-tetravex --cli A2838I8U`
en: Cannot parse instruction, aborting.
sl_SI: Navodil ni mogoče razčleniti. Opravilo bo preklicano.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to invert two empty tiles
en: Both given tiles are empty, aborting.
sl_SI: Obe podani ploščici sta prazni. Opravilo bo preklicano.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user plays in CLI and tries to do an invalid move
en: Cannot swap the given tiles, aborting.
sl_SI: Ni mogoče zamenjati podanih ploščic. Opravilo bo preklicano.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to solve the puzzle using CLI (with the “solve” or “finish” commands), while the puzzle is already solved
en: Puzzle is already solved! If you want to start a new one, use “new”.
sl_SI: Sestavljanka je že razrešena. Če želite začeti z novo igro, uporabite ukaz »new«.

note: Translators: command-line error message, displayed if the user tries to do a move using CLI, while the puzzle is solved
en: Puzzle is solved! If you want to start a new one, use “new”.
sl_SI: Sestavljanka je razrešena. Če želite začeti z novo igro, uporabite ukaz »new«.

note: Translators: command-line message, displayed when playing Tetravex in CLI under the board, if the puzzle was solved
en: Puzzle is solved!
sl_SI: Sestavljanka je razrešena!

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduces an explanation of what will happen when no command is given; nothing is NOT a keyword here, just go translate it; it would be similar to “(no command)” or “(empty)”, for example
en: (nothing)
sl_SI: (prazno polje)

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set number of colors (2-10)
sl_SI: Nastavitev števila barv (2-10)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify colors number, see 'gnome-tetravex --help'
en: NUMBER
sl_SI: ŠTEVILKA

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Set size of board (2-6)
sl_SI: Velikost igralne plošče (2-6)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should specify size, see 'gnome-tetravex --help'
en: SIZE
sl_SI: VELIKOST

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex-cli --help' Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Print release version and exit
sl_SI: Izpiši različico programa in končaj

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the (as an example) “A1b2” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli A1b2” command
en: Invert two tiles, the one in A1, and the one in b2.
sl_SI: Obrni dve ploščici, eno v A1 in eno in b2.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of a lowercase and of the digits are explained after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli he
en: An uppercase targets a tile from the initial board.
sl_SI: Velika črka določa zamenjavo ploščice na začetni postavitvi.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of an uppercase and of the digits are explained before and after Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetra
en: A lowercase targets a tile in the left/final board.
sl_SI: Mala črka določa  zamenjavo ploščice na levi, končni postavitvi.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the (as an example) “A1b2” command; the meanings of uppercases and lowercases are explained before Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`
en: Digits specify the rows of the two tiles to invert.
sl_SI: Številke določajo vrstice dveh ploščic za preobrnitev.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action when no command is given or when the “show” or “status” commands are given Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action o
en: Show the current puzzle. Alias: “status” or “show”.
sl_SI: Pokaži trenutno sestavljanko. Ukaza »status« in »show«.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “new” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli new” command
en: Create a new puzzle; for changing size, use --size.
sl_SI: Ustvari novo sestaljanko. Za spreminjanje velikosti je treba uporabiti zastavico --size.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “solve” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli solve” command
en: Give up with current puzzle, and view the solution.
sl_SI: Odstopi od trenutne igre in si oglejte rešitev.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “finish” or “end” commands Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli finish” or “--cli end” comma
en: Finish current puzzle, automatically. Alias: “end”.
sl_SI: Zaključi trenutno sestavljanko samodejno. Ukaz »end«.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; explanation of the behavior of the “finish” or “end” commands; the command does something in two situations: if the puzzle has been solved in the right part of the board, and if there is only one tile remaining (“le
en: Works for puzzles solved right or if one tile left.
sl_SI: Deluje za sestavljanke, ki so razrešene oziroma je preostalo le eno polje.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli up” command
en: Move all left-board tiles up by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v levem polju za eno mesto navzgor.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli down” command
en: Move all left-board tiles down by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v levem polju za eno mesto navzdol.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli left” command
en: Move all left-board tiles left by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v levem polju za eno mesto v levo.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli right” command
en: Move all left-board tiles right by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v levem polju za eno mesto v desno.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-up” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-up” command
en: Move all right-board tiles up by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v desnem polju za eno mesto navzgor.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-down” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-down” command
en: Move all right-board tiles down by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v desnem polju za eno mesto navzdol.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-left” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-left” command
en: Move all right-board tiles left by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v desnem polju za eno mesto levo.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; description of the action of the “r-right” command Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; description of the action of the “--cli r-right” command
en: Move all right-board tiles right by one.
sl_SI: Premakni vse ploščice v desnem polju za eno mesto v desno.

note: Translators: command-line message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`
en: [COMMAND]
sl_SI: [UKAZ]

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli --help`; introduction of a list of options
en: Available commands:
sl_SI: Razpoložljivi ukazi:

note: Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex-cli -s 1' Translators: command-line error message, displayed on invalid game size request; see 'gnome-tetravex -s 1'
en: Size could only be from 2 to 6.
sl_SI: Velikost plošče je lahko le med 2 in 6.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex-cli -c 1' Translators: command-line error message, displayed for an invalid number of colors; see 'gnome-tetravex -c 1'
en: There could only be between 2 and 10 colors.
sl_SI: Razčlenjevanje argumentov ukazne vrstice je spodletelo.

note: Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex-cli new A1b2' Translators: command-line error message, displayed for an invalid CLI command; see 'gnome-tetravex --cli new A1b2'
en: Failed to parse command-line arguments.
sl_SI: Razčlenjevanje argumentov ukazne vrstice je spodletelo.

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex-cli help`; introduction of a list of options
en: To use `gnome-tetravex-cli`, pass as argument:
sl_SI: Za igranje v terminalnem oknu z ukazom »gnome-tetravex-cli« je treba vključiti argument:

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Play in the terminal (see “--cli=help”)
sl_SI: Igraj v terminalu (več z ukazom »--cli=help«)

note: Translators: in the command-line options description, text to indicate the user should give a command after '--cli' for playing in the terminal, see 'gnome-tetravex --help'
en: COMMAND
sl_SI: UKAZ

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Start the game paused
sl_SI: Nadaljevanje prekinjene igre

note: Translators: command-line option description, see 'gnome-tetravex --help'
en: Restore last game, if any
sl_SI: Obnovi zadnjo igro, če ta obstaja

note: Translators: command-line help message, seen when running `gnome-tetravex --cli help`; introduction of a list of options
en: To play GNOME Tetravex in command-line:
sl_SI: Za igranje igre Tetravex GNOME prek ukazne vrstice:

note: Translator: label of a button displayed in the headerbar at game start, if a previous game was being played while the window was closed; restores the saved game
en: Restore last game
sl_SI: Obnovi zadnjo igro

note: not a typo Translators: tooltip text of the "play"/unpause button, in the bottom bar
en: Resume the game
sl_SI: Nadaljuj z igro

note: Translators: tooltip text of the pause button, in the bottom bar
en: Pause the game
sl_SI: Premor igranja

note: Translators: tooltip text of the "restart"/new game button, in the bottom bar
en: Start a new game
sl_SI: Začni novo igro

note: Translators: tooltip text of the "solve"/give up button, in the bottom bar
en: Give up and view the solution
sl_SI: Prepustite igro in si oglejte rešitev

note: Translators: tooltip text of bottom bar button that appears is the puzzle is solved on the right part of the board
en: Move all tiles left
sl_SI: Premakni vse ploščice v levo

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu, while a game is started; possible answers are "Keep playing"/"Start New Game"; the %d are both replaced with
en: Are you sure you want to start a new %u × %u game?
sl_SI: Ali ste prepričani, da želite začeti novo igro %u × %u?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Start New Game" Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user 
en: _Keep Playing
sl_SI: _Nadaljuj igranje

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks "New Game" from the hamburger menu; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Start New Game
sl_SI: _Začni novo igro

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Scores" entry of the hamburger menu, while not having finished any game yet
en: Looks like you haven’t finished a game yet.
    
    Maybe try a 2 × 2 grid, they are easy. 🙂️
sl_SI: Kaže, da še nista končali nobene igre.
    
    Najprej poskusite z igro 2 × 2. Te so enostavne. 🙂️

note: Translators: popup dialog main text; appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; possible answers are "Keep playing"/"Give up"
en: Are you sure you want to give up and view the solution?
sl_SI: Ali ste prepričani, da želite prepustiti igro in pogledati rezultat?

note: Translators: popup dialog possible answer (with a mnemonic that appears pressing Alt); appearing when user clicks the "Give up" button in the bottom bar; other possible answer is "_Keep Playing"
en: _Give Up
sl_SI: _Prepusti igro

note: Translators: short description of the application, seen in the About dialog
en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
sl_SI: Zlaganje ploščic, da se iste številke dotikajo ena druge.

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Lars Rydlinge
sl_SI: Avtorske pravice © %u–%u – Lars Rydlinge

note: Translators: text crediting a maintainer, seen in the About dialog; the %u are replaced with the years of start and end
en: Copyright © %u-%u – Arnaud Bonatti
sl_SI: Avtorske pravice © %u–%u – Arnaud Bonatti

note: Translators: about dialog text; label of the website link
en: Page on GNOME wiki
sl_SI: Stran na Gnome Wiki

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Select where to play", "Play on selected tile", "Select the given row", etc.
en: Play with keyboard
sl_SI: Igranje s tipkovnico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Left/Right/Up/Down arrows actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; moves highlight
en: Move keyboard highlight
sl_SI: Premakne poudarjeno polje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Return/space actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depend on context
en: Select, move or unselect
sl_SI: Izbere, premakne oziroma odstrani izbiro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: numbers (1 to 6) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use 1 to 2 or up to 1 to 6
en: Select the given row
sl_SI: Izbere podano vrstico

[ctx: shortcut window]
note: Translators: alphabetical chars (a to f) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use a to b or up to a to f; the board is split in two parts, that is for the left one
en: Select left half-board column
sl_SI: Izbere levo polovico stolpca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: capital alphabetical chars (A to F) actions description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; depending on game size, you can only use A to B or up to A to F; the board is split in two parts, that is for the right one
en: Select right half-board column
sl_SI: Izbere desno polovico stolpca

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut (in some contexts) description in the Keyboard Shortcuts dialog, section "Play with keyboard"; allows user to finish puzzle on the right part of the board, and to then "validate", moving all tiles at the same time on the lift part of the board
en: Validate right half-board
sl_SI: Preveri desno polovico plošče

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Undo" and "Redo"
en: History
sl_SI: Zgodovina

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, undoes last move
en: Undo
sl_SI: Razveljavi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Z shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; verb, redoes undone move
en: Redo
sl_SI: Ponovno uveljavi

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-R shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section History; undoes all the moves
en: Reload initial position
sl_SI: Ponovno naloži začetno postavitev

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "New Game", "Pause", "Scores"...
en: Main functions
sl_SI: Osnovne možnosti

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-N shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Start a new game
sl_SI: Začni novo igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-P shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Pause the game
sl_SI: Premor igranja

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-H shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Solve the game
sl_SI: Razreši igro

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-I shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Main Functions
en: Show scores
sl_SI: Pokaže rezultat

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains "Show Help", "Show Keyboard Shortcuts", "Quit"...
en: Generic
sl_SI: Splošno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F10 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows menu
en: Toggle main menu
sl_SI: Preklopi glavni meni

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; displays Keyboard Shortcuts dialog
en: Show Keyboard Shortcuts
sl_SI: Pokaži tipkovne bližnjice

[ctx: shortcut window]
note: Translators: F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows application help
en: Show Help
sl_SI: Pokaži pomoč

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-F1 shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; shows About dialog
en: Show About
sl_SI: Pokaže podatke o programu

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Q shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Generic; quits the application
en: Quit
sl_SI: Končaj

[ctx: shortcut window]
note: Translators: title of a section in the Keyboard Shortcuts dialog; contains four keyboard shortcuts for functions that help playing, but are not doable by mouse, so the "advanced" note...
en: Advanced gameplay
sl_SI: Napredno igranje

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board up by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v levem polju za eno mesto navzgor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board down by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v levem polju za eno mesto navzdol

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board left by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v levem polju za eno mesto v levo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the left half-board right by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v levem polju za eno mesto v desno

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Up shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board up by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v desnem polju za eno mesto navzgor

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Down shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board down by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v desnem polju za eno mesto navzdol

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Left shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board left by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v desnem polju za eno mesto v levo

[ctx: shortcut window]
note: Translators: Shift-Ctrl-Right shortcut description in the Keyboard Shortcuts dialog, section Advanced gameplay
en: Move all the pieces in the right half-board right by one
sl_SI: Premakne vse ploščice v desnem polju za eno mesto v desno

note: Translators: text that appears as an overlay on the board when the game is paused
en: Paused
sl_SI: Premor

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying when games were played
en: Date
sl_SI: Datum

note: Translators: in the Scores dialog, in the scores list, label of the column displaying the duration of played games
en: Time
sl_SI: Čas

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete
en: Congratulations!
sl_SI: Čestitke!

note: Translators: label of a button of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; opens Scores dialog
en: Show scores
sl_SI: Pokaži rezultat

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the game time
en: New best time!
sl_SI: Nov najboljši čas!

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first 
en: Second:
sl_SI: Drugi:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old second best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the sec
en: Third:
sl_SI: Tretji:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has been the fastest for a puzzle of this size; introduces the old third best time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the seco
en: Out of podium:
sl_SI: Prepočasi za stopničke:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the best time ever Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made 
en: Best time:
sl_SI: Najboljši čas:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made the second best time for a puzzle of this size; introduces the game time Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the f
en: Your time:
sl_SI: Vaš čas:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has not made the first or second best time for a puzzle of this size; the %u is replaced by the rank before the one of the game played Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle 
en: Place %u:
sl_SI: %u. mesto:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the worst time (in a corner case)
en: Worst time:
sl_SI: Najslabši čas:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; introduces the fourth time (in a corner case)
en: Fourth:
sl_SI: Četrti:

note: Translators: text of the score overlay, displayed after a puzzle is complete; appears if the player has made one of the worst scores for a game of this size; says that the rank after the one of the game is "free", inviting to do worse
en: Free!
sl_SI: Prosto
