gnome-tetravex master - en to ja translation catalogue (38 entries)

en: Complete the puzzle by matching numbered tiles
ja: 同じ数字が隣接するように並べながらパズルを完成させてください

en: game;logic;board;
ja: game;logic;board;ゲーム;ロジック;論理;ボード;puzzle;パズル;

en: _New Game
ja: 新しいゲーム(_N)

en: _Pause
ja: 一時停止(_P)

en: _Solve
ja: 解答(_S)

en: _Move
ja: 移動(_M)

en: _Up
ja: 上(_U)

en: _Left
ja: 左(_L)

en: _Right
ja: 右(_R)

en: _Down
ja: 下(_D)

en: _Scores
ja: 得点(_S)

en: _Size
ja: 大きさ(_S)

en: _2x2
ja: _2×2

en: _3x3
ja: _3×3

en: _4x4
ja: _4×4

en: _5x5
ja: _5×5

en: _6x6
ja: _6×6

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: _About
ja: このアプリケーションについて(_A)

en: _Quit
ja: 終了(_Q)

en: The size of the playing grid
ja: プレイするグリッドの大きさ

en: The value of this key is used to decide the size of the playing grid.
ja: このキーの値はプレイする盤面の大きさを決定するのに使用します。設定可能な値は 2〜8 で、それ以外は強制的に 3 になります。

en: Width of the window in pixels
ja: ウィンドウの幅 (ピクセル単位) です。

en: Height of the window in pixels
ja: ウィンドウの高さ (ピクセル単位) です。

en: true if the window is maximized
ja: ウィンドウが最小化されている場合は TRUE

en: true if the window is fullscren
ja: ウィンドウがフルスクリーンの場合は TRUE

en: _New
ja: 新しいゲーム(_N)

en: Solve
ja: 解答

en: _Fullscreen
ja: フルスクリーン(_F)

en: _Leave Fullscreen
ja: フルスクリーンの解除(_L)

en: Time
ja: タイム

en: Position pieces so that the same numbers are touching each other
    
    Tetravex is a part of GNOME Games.
ja: 同じ数字が互いに向かい合うようにピースを配置します。
    
    GNOME Tetravex は GNOME ゲーム集の一部です。

en: GNOME Games web site
ja: GNOME ゲーム集のウェブサイト

en: Res_ume
ja: 再開(_U)

en: New Game
ja: 新しいゲーム

en: Size:
ja: 大きさ:

en: Date
ja: 日付

en: Paused
ja: 一時停止
