gnome-text-editor main - en to da translation catalogue (283 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Text Editor
da: Tekstredigering

en: Edit text files
da: Redigér tekstfiler

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
da: GNOME-tekstredigering er et enkelt tekstredigeringsprogram med fokus på en behagelig oplevelse.

en: write;notepad;
da: skriv;notesblok;

en: View and edit text files
da: Se og redigér tekstfiler

en: New Window
da: Nyt vindue

en: Auto Save Delay
da: Ventetid til automatisk gemmefunktion

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
da: Forsinkelsen i sekunder før en kladde automatisk gemmes.

en: Style Variant
da: Stilvariant

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
da: Brug den lyse eller mørke variant af GTK-temaet og/eller GtkSourceView-stilskema.

en: Indentation Style
da: Indrykningsstil

en: If the editor should insert multiple spaces characters instead of tabs.
da: Hvorvidt der skal indsættes et antal mellemrum i stedet for tabulatorstop.

en: Auto Indent
da: Automatisk indrykning

en: Automatically indent new lines copying the previous line's indentation.
da: Indryk automatisk nye linjer ved at kopiere foregående linjes indrykning.

en: Tab Width
da: Tabulatorbredde

en: The number of spaces represented by a tab.
da: Antal mellemrum som et tabulatorstop repræsenterer.

en: Indent Width
da: Indrykningsbredde

en: The number of spaces to indent or -1 to use tab-width.
da: Antal mellemrum ved indrykning eller -1 for at bruge tabulatorbredden.

en: Show Line Numbers
da: Vis linjenumre

en: If line numbers should be displayed next to each line.
da: Hvorvidt linjenumre skal vises ved siden af linjen.

en: Show Right Margin
da: Vis højremargen

en: If a margin line should be displayed on the right of the editor.
da: Hvorvidt der skal vises en margenlinje til højre for teksten.

en: Right Margin Position
da: Højre margens position

en: The position in characters at which the right margin should be displayed.
da: Positionen i antal tegn hvor højre margen vises.

en: Show Overview Map
da: Vis oversigtskort

en: If enabled, an overview map of the file will be displayed to the side of the editor.
da: Når aktiveret vises et oversigtskort over filen i siden af redigeringsprogrammet.

en: Show Background Grid
da: Vis baggrundsgitter

en: If enabled, a blueprint style grid is printed on the editor background.
da: Når aktiveret vises et plantegniningsgitter i baggrunden.

en: Highlight current line
da: Fremhæv aktuelle linje

en: If enabled, the current line will be highlighted.
da: Når aktiveret fremhæves den aktuelle linje.

en: Text Wrapping
da: Tekstombrydning

en: If text should be wrapped.
da: Hvorvidt tekst skal ombrydes.

en: Use System Font
da: Brug systemets skrifttype

en: If the default system monospace font should be used.
da: Hvorvidt systemets standardskrifttype med fast bredde skal bruges.

en: Custom Font
da: Brugervalgt skrifttype

en: A custom font to use in the editor.
da: Skrifttype valgt af brugeren.

en: Style Scheme
da: Stilskema

en: The style scheme to use by the editor. It may translate this into a dark format when available.
da: Stilskemaet der skal bruges. Det kan være et mørkt format, hvis det er tilgængeligt.

en: Discover File Settings
da: Find filindstillinger

en: If enabled then Text Editor will try to discover file settings from modelines, editorconfig, or per-language defaults.
da: Når aktiveret vil Tekstredigering prøve at finde filindstillinger ud fra tilstandslinjer, editorconfig eller sprogstandarder.

en: Automatically check spelling
da: Automatisk stavekontrol

en: If enabled, then Text Editor will check spelling as you type.
da: Når aktiveret tjekkes stavningen, mens du skriver.

en: Restore session
da: Gendan session

en: When Text Editor is run, restore the previous session.
da: Når Tekstredigering startes, gendannes forrige session.

en: Recolor Window
da: Ændr vinduets farve

en: Use the style-scheme to recolor the application window.
da: Brug stilskemaet til at ændre vinduets farve.

en: Keybindings
da: Tastegenveje

en: The keybindings to use within Text Editor.
da: Tastegenveje til brug med Tekstredigering.

en: Last Save Directory
da: Mappe sidst gemt i

en: The directory last used in a save or save-as dialog.
da: Mappen der sidst blev brugt i en gem- eller gem som-dialog.

en: Draw Spaces
da: Vis mellemrum

en: The various types of spaces to draw in the editor.
da: De forskellige slags mellemrum der kan vises.

en: Enable Snippets
da: Aktivér tekstbidder

en: Enable the use of snippets registered with GtkSourceView from within the editor.
da: Aktivér brugen af tekstbidder, registreret i GtkSourceView, i tekstredigeringsprogrammet.

en: Line Height
da: Linjehøjde

en: The line height to use for the selected font.
da: Linjehøjden der skal bruges til den valgte skrifttype.

en: Highlight Matching Brackets
da: Fremhæv modsvarende parenteser

en: Highlight matching brackets and braces.
da: Fremhæv modsvarende parenteser af alle slags.

en: Failed to find property %s in %s
da: Kunne ikke finde egenskaben %s i %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
da: Kunne ikke hente va_list-værdien: %s

en: Standard input was requested multiple times. Ignoring request.
da: Der blev anmodet om standardinput flere gange. Ignorerer anmodning.

en: Standard input is not supported on this platform. Ignoring request.
da: Standardinput understøttes ikke på denne platform. Ignorerer anmodning.

en: Bugs may be reported at:
da: Fejl kan rapporteres på:

en: [FILES…]
da: [FILER…]

en: Do not restore session at startup
da: Gendan ikke sessionen ved opstart

en: Open provided files in a new window
da: Åbn filerne i et nyt vindue

en: Run a new instance of Text Editor (implies --ignore-session)
da: Kør en ny session af Tekstredigering (forudsætter --ignore-session)

en: Print version information and exit
da: Udskriv versionsoplysninger og afslut

en: [Read-Only]
da: [Skrivebeskyttet]

en: New Document
da: Nyt dokument

en: File path is NULL
da: Filstien er NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
da: Fejl ved konvertering af filnavn i UTF-8 til “wide character”

en: ILCreateFromPath() failed
da: ILCreateFromPath() mislykkedes

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
da: Kan ikke konvertere “%s” til en gyldig NSURL.

en: _Discard Changes and Reload
da: Kassér ændringer og _genindlæs

en: File Has Changed on Disk
da: Filen er ændret på disken

en: The file has been changed by another program.
da: Filen er blevet ændret af et andet program.

en: Save _As…
da: Gem _som …

en: Document Restored
da: Dokument gendannet

en: Unsaved document has been restored.
da: Dokumentet, som ikke blev gemt, er blevet gendannet.

en: _Save…
da: _Gem …

en: _Discard…
da: _Kassér …

en: Draft Changes Restored
da: Kladdeændringer gendannet

en: Unsaved changes to the document have been restored.
da: Ændringer til dokumentet, som ikke blev gemt, er blevet gendannet.

en: Could Not Open File
da: Kunne ikke åbne filen

en: You do not have permission to open the file.
da: Du har ikke de nødvendige rettigheder til at åbne filen.

en: _Retry
da: _Prøv igen

en: Open As _Administrator
da: Åbn som _administrator

en: Document Type
da: Dokumenttype

en: Search document types
da: Søg dokumenttyper

en: No Matches
da: Ingen fundet

en: Plain Text
da: Almindelig tekst

en: Search documents
da: Søg dokumenter

en: Open New Document
da: Åbn nyt dokument

en: No Recent Documents
da: Ingen seneste dokumenter

en: No Results Found
da: Ingen resultater fundet

en: Draft
da: Kladde

en: Document Portal
da: Dokumentportal

en: Failed to save document
da: Kunne ikke gemme dokumentet

en: _Close
da: _Luk

en: Save As
da: Gem som

en: Save
da: Gem

en: Cancel
da: Annullér

en: Ln %u, Col %u
da: Lnj. %u, kol. %u

en: Go to Line
da: Gå til linje

en: Go
da: Gå

en: Indentation
da: Indrykning

en: _Automatic Indentation
da: A_utomatisk indrykning

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
da: _Faneblade

en: _Spaces
da: _Mellemrum

en: Spaces _Per Tab
da: M_ellemrum pr. tabulatorstop

en: Spaces Per Indent
da: Mellemrum pr. tabulatorstop

en: Use Tab Size
da: Brug tabulatorstørrelse

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
da: Lnj.

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
da: Kol.

en: Appearance
da: Udseende

en: Custom _Font
da: _Brugervalgt skrifttype

en: Display _Grid Pattern
da: _Vis gittermønster

en: _Highlight Current Line
da: _Fremhæv aktuelle linje

en: Display _Overview Map
da: V_is oversigtskort

en: Right Margin
da: Højre margen

en: _Margin Position
da: _Margenposition

en: Behavior
da: Opførsel

en: _Discover Document Settings
da: _Find dokumentindstillinger

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
da: Anvend indstillinger med brug af tilstandslinjer, editorconfig eller rimelige standarder

en: _Restore Session
da: _Gendan session

en: Return to your previous session when Text Editor is started
da: Vend tilbage til din tidligere session, når Tekstredigering startes

en: _Clear History
da: _Ryd historik

en: Draft: %s
da: Kladde: %s

en: File: %s
da: Fil: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
da: Side %N af %Q

en: Properties
da: Egenskaber

en: File
da: Fil

en: Name
da: Navn

en: Location
da: Placering

en: Open in File Manager
da: Åbn i filhåndtering

en: Statistics
da: Statistik

en: Lines
da: Linjer

en: Words
da: Ord

en: Characters, No Spaces
da: Tegn (uden mellemrum)

en: All Characters
da: Alle tegn

en: _Discard
da: _Kassér

en: _Discard All
da: _Kassér alt

en: Save Changes?
da: Gem ændringer?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
da: Åbne dokumenter indeholder ændringer, der ikke er gemt. Ændringer, som ikke gemmes, vil blive tabt for altid.

en: _Cancel
da: _Annullér

en: _Save
da: _Gem

en: Untitled Document
da: Unavngivet dokument

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
da: %s (ny)

en: Save changes for this document
da: Gem ændringer til dette dokument

en: Replace
da: Erstat

en: Previous Match
da: Forrige match

en: Next Match
da: Næste match

en: Search & Replace
da: Søg og erstat

en: Search Options
da: Søgeindstillinger

en: Close Search
da: Luk søgning

en: _Replace
da: _Erstat

en: Replace _All
da: Erstat _alle

en: Re_gular expressions
da: _Regulære udtryk

en: _Case sensitive
da: Forskel på _store og små bogstaver

en: Match whole _word only
da: S_øg kun efter hele ord

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
da: %u af %u

en: Remove
da: Fjern

en: Add to Dictionary
da: Tilføj til ordbog

en: Ignore
da: Ignorér

en: Check Spelling
da: Stavekontrol

en: Languages
da: Sprog

en: Follow System Style
da: Følg systemets stil

en: Follow system style
da: Følg systemets stil

en: Light Style
da: Lys stil

en: Light style
da: Lys stil

en: Dark Style
da: Mørk stil

en: Dark style
da: Mørk stil

en: Just now
da: Lige nu

en: An hour ago
da: En time siden

en: Yesterday
da: I går

en: About a year ago
da: Cirka et år siden

en: About %u year ago | About %u years ago
da[0]: Cirka %u år siden
da[1]: Cirka %u år siden

en: Automatically Detected
da: Automatisk registreret

en: Character Encoding:
da: Tegnkodning:

en: Line Ending:
da: Linjeafslutning:

en: Saving changes will replace the previously saved version.
da: Gemmes ændringerne erstattes den tidligere gemte version.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
da: Gem ændringer til “%s”?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
da: Ændringer, der ikke er gemt, vil gå tabt for altid.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
da: Kassér ændringer til “%s”?

en: Open File
da: Åbn fil

en: Open
da: Åbn

en: All Files
da: Alle filer

en: Text Files
da: Tekstfiler

en: Document Type: %s
da: Dokumenttype: %s

en: Zoom In
da: Zoom ind

en: Zoom in
da: Zoom ind

en: Zoom Out
da: Zoom ud

en: Zoom out
da: Zoom ud

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
da: %s (%s) — Tekstredigering

en: There are unsaved documents
da: Der er dokumenter, som ikke er gemte

en: _Open
da: _Åbn

en: Recently Used Documents
da: Senest anvendte dokumenter

en: New Tab
da: Nyt faneblad

en: New tab
da: Nyt faneblad

en: View Options
da: Visningsindstillinger

en: View
da: Vis

en: Main Menu
da: Hovedmenu

en: Main menu
da: Hovedmenu

en: Start or Open a Document
da: Start eller åbn et dokument

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
da: • Tryk på Åbn-knappen
    • Tryk på Nyt faneblad-knappen
    • Tryk Ctrl+N for at begynde på et nyt dokument
    • Tryk Ctrl+O for at lede efter et dokument
    
    Eller tryk Ctrl+W for at lukke vinduet.

en: _New Window
da: _Nyt vindue

en: _Discard Changes
da: _Kassér ændringer

en: _Find/Replace…
da: _Find/erstat …

en: _Print…
da: _Udskriv …

en: Documen_t Properties
da: _Dokumentegenskaber

en: P_references
da: _Indstillinger

en: _Keyboard Shortcuts
da: _Tastaturgenveje

en: _Help
da: _Hjælp

en: A_bout Text Editor
da: _Om Tekstredigering

en: Show _Line Numbers
da: Vis _linjenumre

en: Show _Right Margin
da: Vis _højremargen

en: T_ext Wrapping
da: Te_kstombrydning

en: Chec_k Spelling
da: _Stavekontrol

en: _Document Type…
da: _Dokumenttype …

en: Move _Left
da: Flyt til _venstre

en: Move _Right
da: Flyt til _højre

en: _Move to New Window
da: Fl_yt til nyt vindue

en: Close _Other Tabs
da: Lu_k andre faneblade

[ctx: shortcut window]
en: Windows
da: Vinduer

[ctx: shortcut window]
en: New window
da: Nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
da: Flyt dokument til nyt vindue

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
da: Flyt til næste faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
da: Flyt til forrige faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
da: Omarrangér efter næste faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
da: Omarrangér før forrige faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
da: Gendan tidligere lukket faneblad

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
da: Zoom ind

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
da: Zoom ud

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
da: Nulstil zoom

[ctx: shortcut window]
en: Documents
da: Dokumenter

[ctx: shortcut window]
en: New document
da: Nyt dokument

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
da: Gennemse for at åbne dokument

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
da: Find dokument efter navn

[ctx: shortcut window]
en: Save
da: Gem

[ctx: shortcut window]
en: Save As
da: Gem som

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
da: Find/erstat

[ctx: shortcut window]
en: Close document
da: Luk dokument

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
da: Kopiér og indsæt

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
da: Kopiér valgte tekst til udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
da: Klip valgte tekst til udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
da: Indsæt tekst fra udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
da: Kopiér alt til udklipsholderen

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
da: Kopiér aktuelle linje ned

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
da: Fortryd og omgør

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
da: Fortryd forrige kommando

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
da: Omgør forrige kommando

[ctx: shortcut window]
en: Editing
da: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
da: Indsæt emoji i dokument

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
da: Søg i dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
da: Søg og erstat i dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
da: Forøg tal ved markør

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
da: Formindsk tal ved markør

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
da: Skift mellem indsæt/overskriv

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
da: Skift synlighed af indsættelsesmarkør

[ctx: shortcut window]
en: Selections
da: Markeringer

[ctx: shortcut window]
en: Select all
da: Vælg alt

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
da: Fravælg alt

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
da: Vælg aktuelle linje

[ctx: shortcut window]
en: Movements
da: Bevægelser

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
da: Flyt til begyndelsen af dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
da: Flyt til slutningen på dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
da: Flyt til begyndelsen af forrige afsnit

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
da: Flyt til slutningen af næste afsnit

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
da: Flyt aktuelle eller valgte linjer op

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
da: Flyt aktuelle eller valgte linjer ned

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
da: Gå til linje

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
da: Sletning

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
da: Slet fra markøren til begyndelsen af ordet

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
da: Slet fra markøren til slutningen af ordet

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
da: Slet fra markøren til begyndelsen af afsnittet

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
da: Slet fra markøren til slutningen af afsnittet

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
da: Slet den aktuelle linje

[ctx: shortcut window]
en: General
da: Generelle

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
da: Vis indstillinger

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
da: Vis tastaturgenveje

[ctx: shortcut window]
en: Show help
da: Vis hjælp
