gnome-text-editor master - en to fi translation catalogue (274 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Text Editor
fi: Tekstimuokkain

en: Edit text files
fi: Muokkaa tekstitiedostoja

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
fi: Gnomen Tekstimuokkain on yksinkertainen sovellus tekstiasiakirjojen muokkaamiseen, joka tähtää miellyttävään oletuskokemukseen.

en: write;notepad;
fi: write;notepad;kirjoita;muistio;

en: View and edit text files
fi: Katsele ja muokkaa tekstitiedostoja

en: New Window
fi: Uusi ikkuna

en: Auto Save Delay
fi: Automaattitallennuksen aikaväli

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
fi: Viive sekunneissa, ennen kuin luonnos tallennetaan automaattisesti.

en: Style Variant
fi: Tyylimuunnelma

en: Indentation Style
fi: Sisennystyyli

en: If the editor should insert multiple spaces characters instead of tabs.
fi: Tuleeko muokkaimen syöttää useita välimerkkejä sarkaimen sijaan.

en: Auto Indent
fi: Automaattinen sisennys

en: Automatically indent new lines copying the previous line's indentation.
fi: Sisennä uudet rivit automaattisesti kopioiden aiemman rivin sisennyksen.

en: Tab Width
fi: Sarkaimen leveys

en: The number of spaces represented by a tab.
fi: Välilyöntejä per sarkain.

en: Indent Width
fi: Sisennyksen leveys

en: The number of spaces to indent or -1 to use tab-width.
fi: Välilyöntejä per sisennys tai -1 käyttääksesi sarkainleveyttä.

en: Show Line Numbers
fi: Näytä rivinumerot

en: If line numbers should be displayed next to each line.
fi: Näytetäänkö rivinumerot rivien vieressä.

en: Show Right Margin
fi: Näytä oikea reunus

en: If a margin line should be displayed on the right of the editor.
fi: Näytetäänkö reunuslinja muokkaimen oikeassa laidassa.

en: Right Margin Position
fi: Oikean reunuksen sijainti

en: The position in characters at which the right margin should be displayed.
fi: Sijainti merkeissä, jonka jälkeen oikean reunan reunus tulee näyttää.

en: Show Overview Map
fi: Näytä asiakirjakartta

en: If enabled, an overview map of the file will be displayed to the side of the editor.
fi: Jos käytössä, asiakirjan sisällön esittävä kartta näytetään muokkaimen reunassa.

en: Show Background Grid
fi: Näytä taustaruudukko

en: If enabled, a blueprint style grid is printed on the editor background.
fi: Jos käytössä, ruudukko asetetaan muokkaimen taustalle.

en: Highlight current line
fi: Korosta nykyinen rivi

en: If enabled, the current line will be highlighted.
fi: Jos käytössä, nykyinen rivi korostetaan.

en: Text Wrapping
fi: Tekstin rivitys

en: If text should be wrapped.
fi: Rivitetäänkö teksti vai ei.

en: Use System Font
fi: Käytä järjestelmän fonttia

en: If the default system monospace font should be used.
fi: Käytetäänkö järjestelmän oletusarvoista tasalevyistä fonttia.

en: Custom Font
fi: Mukautettu fontti

en: A custom font to use in the editor.
fi: Muokkaimessa käytettävä omavalintainen fontti.

en: Style Scheme
fi: Tyyliskeema

en: Discover File Settings
fi: Löydä tiedostoasetukset

en: Automatically check spelling
fi: Oikolue automaattisesti

en: If enabled, then Text Editor will check spelling as you type.
fi: Jos käytössä, tekstimuokkain tarkistaa kirjoittaessa oikeinkirjoituksen.

en: Restore session
fi: Palauta istunto

en: When Text Editor is run, restore the previous session.
fi: Kun tekstimuokkain käynnistetään, palauta edellinen istunto.

en: Recolor Window
fi: Väritä ikkuna uudelleen

en: Keybindings
fi: Näppäinsidokset

en: Last Save Directory
fi: Viimeisin tallennuskansio

en: Draw Spaces
fi: Piirrä välilyönnit

en: The various types of spaces to draw in the editor.
fi: Useat erilaiset välilyöntityypit, jotka on mahdollista piirtää muokkaimessa.

en: Enable Snippets
fi: Ota tekstileikkeet käyttöön

en: Line Height
fi: Rivin korkeus

en: The line height to use for the selected font.
fi: Valitun fontin kanssa käytettävä rivikorkeus.

en: Highlight Matching Brackets
fi: Korosta vastaavat sulut

en: Highlight matching brackets and braces.
fi: Korosta vastaavat haka- ja aaltosulkumerkit.

en: Failed to retrieve va_list value: %s
fi: Ei saatu va_list-arvoa: %s

en: Standard input was requested multiple times. Ignoring request.
fi: Standardisyötettä pyydettiin useita kertoja. Ohitetaan pyyntö.

en: Standard input is not supported on this platform. Ignoring request.
fi: Standardisyöte ei ole tuettu tällä alustalla. Ohitetaan pyyntö.

en: Bugs may be reported at:
fi: Virheistä voi ilmoittaa:

en: Do not restore session at startup
fi: Älä palauta istuntoa käynnistyksen yhteydessä

en: Open provided files in a new window
fi: Avaa tarjotut tiedostot uudessa ikkunassa

en: Print version information and exit
fi: Tulosta versiotiedot ja lopeta

en: [Read-Only]
fi: [Vain luku]

en: New Document
fi: Uusi asiakirja

en: File path is NULL
fi: Tiedoston polku on NULL

en: ILCreateFromPath() failed
fi: ILCreateFromPath() epäonnistui

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
fi: Kohdetta “%s” ei voi muuntaa kelvolliseksi NSURL:ksi.

en: _Discard Changes and Reload
fi: _Hylkää muutokset ja lataa uudelleen

en: File Has Changed on Disk
fi: Tiedosto on muuttunut levyllä

en: The file has been changed by another program.
fi: Tiedostoa on muutettu toisessa ohjelmassa.

en: Save _As…
fi: Tallenna _nimellä…

en: Document Restored
fi: Asiakirja palautettu

en: Unsaved document has been restored.
fi: Tallentamaton asiakirja on palautettu.

en: _Save…
fi: _Tallenna…

en: _Discard…
fi: _Hylkää…

en: Draft Changes Restored
fi: Luonnoksen muutokset palautettu

en: Unsaved changes to the document have been restored.
fi: Tallentamattomat muutokset asiakirjaan on palautettu.

en: Could Not Open File
fi: Tiedostoa ei voitu avata

en: You do not have permission to open the file.
fi: Oikeutesi eivät riitä tiedoston avaamiseen.

en: _Retry
fi: Y_ritä uudelleen

en: Open As _Administrator
fi: Avaa _ylläpitäjänä

en: Document Type
fi: Asiakirjan tyyppi

en: Search document types
fi: Etsi asiakirjatyyppejä

en: No Matches
fi: Ei tuloksia

en: Plain Text
fi: Raakateksti

en: Search documents
fi: Etsi asiakirjoja

en: Open New Document
fi: Avaa uusi asiakirja

en: No Recent Documents
fi: Ei viimeisimpiä asiakirjoja

en: No Results Found
fi: Tuloksia ei löytynyt

en: Draft
fi: Luonnos

note: translators: %s is replaced with the path on the filesystem
en: %s (Administrator)
fi: %s (Ylläpitäjä)

en: Document Portal
fi: Asiakirjaportaali

en: Failed to save document
fi: Asiakirjan tallentaminen epäonnistui

en: _Close
fi: _Sulje

en: Save As
fi: Tallenna nimellä

en: Save
fi: Tallenna

en: Cancel
fi: Peru

en: Ln %u, Col %u
fi: Rv %u, sar %u

en: Go to Line
fi: Siirry riville

en: Go
fi: Siirry

en: Indentation
fi: Sisennys

en: _Automatic Indentation
fi: _Automaattinen sisennys

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
fi: _Sarkaimet

en: _Spaces
fi: _Välilyönnit

en: Spaces _Per Tab
fi: Välil_yöntejä per sarkain

en: Spaces Per Indent
fi: Välilyöntejä per sisennys

en: Use Tab Size
fi: Käytä sarkaimen kokoa

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
fi: Rv

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
fi: Sar

en: Appearance
fi: Ulkoasu

en: Custom _Font
fi: Mukautettu _fontti

en: Display _Grid Pattern
fi: Näytä ruu_dukko

en: _Highlight Current Line
fi: _Korosta nykyinen rivi

en: Display _Overview Map
fi: Näytä _asiakirjakartta

en: Right Margin
fi: Oikea reunus

en: _Margin Position
fi: _Reunuksen sijainti

en: Behavior
fi: Toiminta

en: _Discover Document Settings
fi: _Löydä asiakirja-asetukset

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
fi: Toteuta asetukset käyttäen seuraavia asetuksia: modelines, editorconfig tai sensible

en: _Restore Session
fi: _Palauta istunto

en: Return to your previous session when Text Editor is started
fi: Palaa aiempaan istuntoosi kun tekstimuokkain käynnistetään

en: _Clear History
fi: _Tyhjennä historia

en: Draft: %s
fi: Luonnos: %s

en: File: %s
fi: Tiedosto: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
fi: Sivu %N/%Q

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: File
fi: Tiedosto

en: Name
fi: Nimi

en: Location
fi: Sijainti

en: Open in File Manager
fi: Avaa tiedostonhallinnassa

en: Statistics
fi: Tilastot

en: Lines
fi: Rivejä

en: Words
fi: Sanoja

en: Characters, No Spaces
fi: Merkkejä, ei välilyöntejä

en: All Characters
fi: Kaikki merkit

en: _Discard
fi: _Hylkää

en: _Discard All
fi: Hylkää _kaikki

en: Save Changes?
fi: Tallennetaanko muutokset?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
fi: Avoinna olevat asiakirjat sisältävät tallentamattomia muutoksia. Tallentamattomat muutokset häviävät pysyvästi.

en: _Cancel
fi: _Peru

en: _Save
fi: _Tallenna

en: Untitled Document
fi: Nimetön asiakirja

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
fi: %s (uusi)

en: Save changes for this document
fi: Tallenna muutokset tähän asiakirjaan

en: Replace
fi: Korvaa

en: Previous Match
fi: Edellinen osuma

en: Next Match
fi: Seuraava osuma

en: Search & Replace
fi: Etsi ja korvaa

en: Search Options
fi: Hakuvalinnat

en: Close Search
fi: Sulje haku

en: _Replace
fi: K_orvaa

en: Replace _All
fi: Korvaa _kaikki

en: Re_gular expressions
fi: S_äännölliset lausekkeet

en: _Case sensitive
fi: _Huomioi kirjainkoko

en: Match whole _word only
fi: Täsmää vain kokonaisiin sanoi_hin

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
fi: %u/%u

en: Remove
fi: Poista

en: Add to Dictionary
fi: Lisää sanastoon

en: Ignore
fi: Ohita

en: Check Spelling
fi: Oikolue

en: Languages
fi: Kielet

en: Follow System Style
fi: Seuraa järjestelmän tyyliä

en: Follow system style
fi: Seuraa järjestelmän tyyliä

en: Light Style
fi: Vaalea tyyli

en: Light style
fi: Vaalea tyyli

en: Dark Style
fi: Tumma tyyli

en: Dark style
fi: Tumma tyyli

en: Just now
fi: Juuri nyt

en: An hour ago
fi: Tunti sitten

en: Yesterday
fi: Eilen

en: About a year ago
fi: Noin vuosi sitten

en: About %u year ago | About %u years ago
fi[0]: Noin %u vuosi
fi[1]: Noin %u vuotta sitten

en: Automatically Detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

en: Character Encoding:
fi: Merkistökoodaus:

en: Line Ending:
fi: Rivinloppu:

en: Saving changes will replace the previously saved version.
fi: Muutosten tallentaminen korvaa aiemmin tallennetun version.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
fi: Tallennetaanko muutokset asiakirjaan “%s”?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
fi: Tallentamattomat muutokset katoavat pysyvästi.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
fi: Hylätäänkö muutokset asiakirjaan “%s”?

en: Open File
fi: Avaa tiedosto

en: Open
fi: Avaa

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: Text Files
fi: Tekstitiedostot

en: Document Type: %s
fi: Asiakirjan tyyppi: %s

en: Zoom In
fi: Lähennä

en: Zoom in
fi: Lähennä

en: Zoom Out
fi: Loitonna

en: Zoom out
fi: Loitonna

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
fi: %s (%s) - Tekstimuokkain

en: There are unsaved documents
fi: Tallentamattomia asiakirjoja

en: _Open
fi: _Avaa

en: Recently Used Documents
fi: Viimeisimmät asiakirjat

en: New Tab
fi: Uusi välilehti

en: New tab
fi: Uusi välilehti

en: View Options
fi: Näkymän valinnat

en: View
fi: Näytä

en: Main Menu
fi: Päävalikko

en: Main menu
fi: Päävalikko

en: Start or Open a Document
fi: Aloita tai avaa asiakirja

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
fi: • Napsauta Avaa-painiketta
    • Napsauta Uusi välilehti -painiketta
    • Paina Ctrl+N aloittaaksesi uuden asiakirjan
    • Paina Ctrl+O selataksesi asiakirjaa
    
    Tai paina Ctrl+W sulkeaksesi ikkunan.

en: _New Window
fi: _Uusi ikkuna

en: _Discard Changes
fi: _Hylkää muutokset

en: _Find/Replace…
fi: _Etsi/korvaa…

en: _Print…
fi: _Tulosta…

en: Documen_t Properties
fi: Asiakirjan _ominaisuudet

en: P_references
fi: _Asetukset

en: _Keyboard Shortcuts
fi: _Pikanäppäimet

en: _Help
fi: _Ohje

en: A_bout Text Editor
fi: _Tietoja - Tekstimuokkain

en: Show _Line Numbers
fi: Näytä _rivinumerot

en: Show _Right Margin
fi: Näytä _oikea reunus

en: T_ext Wrapping
fi: Tekstin _rivistys

en: Chec_k Spelling
fi: Tarkista _kielioppi

en: _Document Type…
fi: _Asiakirjan tyyppi…

en: Move _Left
fi: Siirrä _vasemmalle

en: Move _Right
fi: Siirrä _oikealle

en: _Move to New Window
fi: _Siirrä uuteen ikkunaan

en: Close _Other Tabs
fi: Sulje _muut välilehdet

[ctx: shortcut window]
en: Windows
fi: Ikkunat

[ctx: shortcut window]
en: New window
fi: Uusi ikkuna

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
fi: Siirrä asiakirja uuteen

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
fi: Siirry seuraavaan välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
fi: Siirry edelliseen välilehteen

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
fi: Järjestä seuraavan välilehden taakse

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
fi: Järjestä edellisen välilehden eteen

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
fi: Palauta aiemmin suljettu välilehti

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
fi: Lähennys ja loitonnus

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
fi: Lähennä

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
fi: Loitonna

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
fi: Nollaa lähennys/loitonnus

[ctx: shortcut window]
en: Documents
fi: Asiakirjat

[ctx: shortcut window]
en: New document
fi: Uusi asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
fi: Selaa avataksesi asiakirjan

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
fi: Etsi asiakirja nimellä

[ctx: shortcut window]
en: Save
fi: Tallenna

[ctx: shortcut window]
en: Save As
fi: Tallenna nimellä

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
fi: Etsi/korvaa

[ctx: shortcut window]
en: Close document
fi: Sulje asiakirja

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
fi: Kopiointi ja liittäminen

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
fi: Kopioi valittu teksti leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
fi: Leikkaa valittu teksti leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
fi: Liitä teksti leikepöydältä

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
fi: Kopioi kaikki leikepöydälle

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
fi: Kopioi nykyinen rivi alas

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
fi: Kumoaminen ja uudelleentekeminen

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
fi: Kumoa edellinen komento

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
fi: Tee uudelleen edellinen komento

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fi: Muokkaus

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
fi: Lisää emoji asiakirjaan

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
fi: Etsi asiakirjan sisältä

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
fi: Etsi ja korvaa asiakirjan sisällä

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
fi: Kasvata numeroarvoa kursorin kohdalla

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
fi: Pienennä numeroarvoa kursorin kohdalla

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
fi: Vaihda syötön ja korvauksen välillä

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
fi: Lisäyskohdistimen näkyvyys päälle/pois

[ctx: shortcut window]
en: Selections
fi: Valinnat

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fi: Valitse kaikki

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
fi: Älä valitse mitään

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
fi: Valitse nykyinen rivi

[ctx: shortcut window]
en: Movements
fi: Siirtyminen

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
fi: Siirry asiakirjan alkuun

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
fi: Siirry asiakirjan loppuun

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
fi: Siirry edellisen kappaleen alkuun

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
fi: Siirry edellisen kappaleen loppuun

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
fi: Siirrä nykyinen tai valitut rivit ylös

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
fi: Siirrä nykyinen tai valitut rivit alas

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
fi: Siirry riville

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
fi: Poistaminen

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
fi: Poista kursorista sanan alkuun

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
fi: Poista kursorista sanan loppuun

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
fi: Poista kursorista kappaleen alkuun

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
fi: Poista kursorista kappaleen loppuun

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
fi: Poista nykyinen rivi

[ctx: shortcut window]
en: General
fi: Yleiset

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fi: Näytä asetukset

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
fi: Näytä pikanäppäimet

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fi: Näytä ohje
