gnome-text-editor main - en to fr translation catalogue (282 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fr: Le projet GNOME

en: Text Editor
fr: Éditeur de texte

en: Edit text files
fr: Modifier des fichiers texte

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
fr: Éditeur de texte de GNOME est un éditeur de texte simple, axé sur une expérience utilisateur agréable.

en: write;notepad;
fr: écrire;bloc-notes;

en: View and edit text files
fr: Voir et modifier des fichiers texte

en: New Window
fr: Nouvelle fenêtre

en: Auto Save Delay
fr: Délai de sauvegarde automatique

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
fr: Le délai en secondes avant la sauvegarde automatique d’un brouillon.

en: Style Variant
fr: Variante de thème

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
fr: Utiliser la variante claire ou sombre du thème GTK et/ou celui de GtkSourceView.

en: Indentation Style
fr: Style d’indentation

en: If the editor should insert multiple spaces characters instead of tabs.
fr: Indique si l’éditeur doit insérer plusieurs caractères d’espacement au lieu de tabulations.

en: Auto Indent
fr: Indentation automatique

en: Automatically indent new lines copying the previous line's indentation.
fr: Indenter automatiquement les nouvelles lignes en copiant l’indentation de la ligne précédente.

en: Tab Width
fr: Largeur de tabulation

en: The number of spaces represented by a tab.
fr: Le nombre d’espaces représentés par une tabulation.

en: Indent Width
fr: Largeur d’indentation

en: The number of spaces to indent or -1 to use tab-width.
fr: Le nombre d’espaces à indenter ou -1 pour utiliser la largeur de tabulation.

en: Show Line Numbers
fr: Afficher les numéros de lignes

en: If line numbers should be displayed next to each line.
fr: Indique si les numéros de lignes doivent être affichés à côté de chaque ligne.

en: Show Right Margin
fr: Afficher la marge de droite

en: If a margin line should be displayed on the right of the editor.
fr: Indique si une ligne de marge doit être affichée à droite de l’éditeur.

en: Right Margin Position
fr: Position de la marge de droite

en: The position in characters at which the right margin should be displayed.
fr: La position en caractères à laquelle la marge de droite doit être affichée.

en: Show Overview Map
fr: Afficher la vue d’ensemble

en: If enabled, an overview map of the file will be displayed to the side of the editor.
fr: Si activé, une vue d’ensemble du fichier sera affichée sur le côté de l’éditeur.

en: Show Background Grid
fr: Afficher la grille d’arrière-plan

en: If enabled, a blueprint style grid is printed on the editor background.
fr: Si activé, une grille guide est affichée sur l’arrière-plan de l’éditeur.

en: Highlight current line
fr: Surligner la ligne actuelle

en: If enabled, the current line will be highlighted.
fr: Si activé, la ligne actuelle sera surlignée.

en: Text Wrapping
fr: Retour à la ligne

en: If text should be wrapped.
fr: Indique si le texte doit être limité à la largeur d’écran.

en: Use System Font
fr: Utiliser la police système

en: If the default system monospace font should be used.
fr: Indique si la police à chasse fixe par défaut du système doit être utilisée.

en: Custom Font
fr: Police personnalisée

en: A custom font to use in the editor.
fr: Une police personnalisée à utiliser dans l’éditeur.

en: Style Scheme
fr: Thème

en: The style scheme to use by the editor. It may translate this into a dark format when available.
fr: Le thème à utiliser par l’éditeur. Il peut se transposer dans un format sombre lorsque disponible.

en: Discover File Settings
fr: Découvrir les paramètres des fichiers

en: If enabled then Text Editor will try to discover file settings from modelines, editorconfig, or per-language defaults.
fr: Si activé, l’éditeur de texte essaiera de découvrir les paramètres des fichiers à partir des lignes de modes, de l’editorconfig ou des valeurs par défaut par langage.

en: Automatically check spelling
fr: Contrôle automatique de l’orthographe

en: If enabled, then Text Editor will check spelling as you type.
fr: Si activé, l’éditeur de texte vérifiera l’orthographe lors de la saisie.

en: Restore session
fr: Restaurer la session

en: When Text Editor is run, restore the previous session.
fr: Restaurer la session précédente, au lancement de l’éditeur de texte.

en: Recolor Window
fr: Recolorer la fenêtre

en: Use the style-scheme to recolor the application window.
fr: Utiliser le thème pour recolorer la fenêtre de l’application.

en: Keybindings
fr: Raccourcis clavier

en: The keybindings to use within Text Editor.
fr: Les raccourcis clavier à utiliser dans l’éditeur de texte.

en: Last Save Directory
fr: Répertoire de la dernière sauvegarde

en: The directory last used in a save or save-as dialog.
fr: Le dernier répertoire utilisé dans un dialogue Enregistrer ou Enregistrer sous.

en: Draw Spaces
fr: Dessiner les espaces

en: The various types of spaces to draw in the editor.
fr: Les différents types d’espaces à dessiner dans l’éditeur.

en: Enable Snippets
fr: Activer les extraits

en: Enable the use of snippets registered with GtkSourceView from within the editor.
fr: Permet l’utilisation des extraits enregistrés avec GtkSourceView depuis l’éditeur.

en: Line Height
fr: Hauteur de ligne

en: The line height to use for the selected font.
fr: La hauteur de ligne à utiliser pour la police sélectionnée.

en: Highlight Matching Brackets
fr: Surligner les parenthèses correspondantes

en: Highlight matching brackets and braces.
fr: Surligner les parenthèses et les crochets correspondants.

en: Failed to find property %s in %s
fr: Impossible de trouver la propriété %s dans %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
fr: Échec de récupération de la valeur va_list : %s

en: Standard input was requested multiple times. Ignoring request.
fr: L’entrée standard a été demandée plusieurs fois. Demande ignorée.

en: Standard input is not supported on this platform. Ignoring request.
fr: L’entrée standard n’est pas prise en charge sur cette plate-forme. Demande ignorée.

en: Bugs may be reported at:
fr: Les anomalies peuvent êtres signalées à :

en: [FILES…]
fr: [FICHIERS…]

en: Do not restore session at startup
fr: Ne pas restaurer la session au démarrage

en: Open provided files in a new window
fr: Ouvrir les fichiers fournis dans une nouvelle fenêtre

en: Run a new instance of Text Editor (implies --ignore-session)
fr: Lancer une nouvelle instance de l’éditeur de textes (implique --ignore-session)

en: Print version information and exit
fr: Afficher les informations de version et quitter

en: [Read-Only]
fr: [Lecture-Seule]

en: New Document
fr: Nouveau document

en: File path is NULL
fr: Le chemin du fichier est NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
fr: Erreur de conversion d’un nom de fichier UTF-8 en caractères larges

en: ILCreateFromPath() failed
fr: ILCreateFromPath() a échoué

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
fr: Impossible de convertir « %s » en une NSURL valide.

en: _Discard Changes and Reload
fr: _Abandonner les modifications et recharger

en: File Has Changed on Disk
fr: Le fichier a été modifié sur le disque

en: The file has been changed by another program.
fr: Le fichier a été modifié par un autre programme.

en: Save _As…
fr: Enregistrer _sous…

en: Document Restored
fr: Document récupéré

en: Unsaved document has been restored.
fr: Le document non sauvegardé a été restauré.

en: _Save…
fr: _Enregistrer…

en: _Discard…
fr: _Abandonner…

en: Draft Changes Restored
fr: Modifications du brouillon rétablies

en: Unsaved changes to the document have been restored.
fr: Les modifications non enregistrées du document ont été restaurées.

en: Could Not Open File
fr: Impossible d’ouvrir le fichier

en: You do not have permission to open the file.
fr: Vous n’avez pas la permission d’ouvrir ce fichier.

en: _Retry
fr: _Réessayer

en: Open As _Administrator
fr: Ouvrir en tant qu’_administrateur

en: Document Type
fr: Type de document

en: Search document types
fr: Rechercher dans les types de document

en: No Matches
fr: Aucune correspondance

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Search documents
fr: Rechercher dans les documents

en: Open New Document
fr: Ouvrir un nouveau document

en: No Recent Documents
fr: Aucun document récent

en: No Results Found
fr: Aucun résultat

en: Draft
fr: Brouillon

note: translators: %s is replaced with the path on the filesystem
en: %s (Administrator)
fr: %s (administrateur)

en: Document Portal
fr: Portail de documents

en: Failed to save document
fr: L’enregistrement du fichier a échoué

en: _Close
fr: _Fermer

en: Save As
fr: Enregistrer sous

en: Save
fr: Enregistrer

en: Cancel
fr: Annuler

en: Ln %u, Col %u
fr: Lig %u, Col %u

en: Go to Line
fr: Aller à la ligne

en: Go
fr: Aller

en: _Automatic Indentation
fr: Indentation _automatique

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
fr: _Tabulations

en: _Spaces
fr: _Espaces

en: Spaces _Per Tab
fr: Espaces _par tabulation

en: Spaces Per Indent
fr: Espaces par tabulation

en: Use Tab Size
fr: Utiliser la taille des tabulations

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
fr: Lig

en: Appearance
fr: Apparence

en: Custom _Font
fr: _Police personnalisée

en: Display _Grid Pattern
fr: Afficher le motif de _grille

en: _Highlight Current Line
fr: _Surligner la ligne actuelle

en: Display _Overview Map
fr: Afficher la _vue d’ensemble

en: Right Margin
fr: Marge à droite

en: _Margin Position
fr: Position de la _marge

en: Behavior
fr: Comportement

en: _Discover Document Settings
fr: _Découvrir les paramètres du document

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
fr: Appliquer les paramètres à l’aide de lignes de modes, d’editorconfig ou des valeurs par défaut

en: _Restore Session
fr: _Restaurer la session

en: Return to your previous session when Text Editor is started
fr: Revenir à votre session précédente au lancement de l’éditeur de texte

en: _Clear History
fr: _Effacer l’historique

en: Draft: %s
fr: Brouillon : %s

en: File: %s
fr: Fichier : %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
fr: Page %N sur %Q

en: Properties
fr: Propriétés

en: File
fr: Fichier

en: Name
fr: Nom

en: Location
fr: Emplacement

en: Open in File Manager
fr: Ouvrir dans le gestionnaire de fichiers

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Lines
fr: Lignes

en: Words
fr: Mots

en: Characters, No Spaces
fr: Caractères, sans espace

en: All Characters
fr: Tous les caractères

en: _Discard
fr: _Abandonner

en: _Discard All
fr: _Tout abandonner

en: Save Changes?
fr: Enregistrer les modifications ?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
fr: Les documents ouverts contiennent des modifications non enregistrées. Celles-ci seront définitivement perdues.

en: _Cancel
fr: A_nnuler

en: _Save
fr: _Enregistrer

en: Untitled Document
fr: Document sans titre

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
fr: %s (nouveau)

en: Save changes for this document
fr: Enregistrer les modifications pour ce document

en: Replace
fr: Remplacer

en: Previous Match
fr: Correspondance précédente

en: Next Match
fr: Correspondance suivante

en: Search & Replace
fr: Chercher et remplacer

en: Search Options
fr: Options de recherche

en: Close Search
fr: Fermer la recherche

en: _Replace
fr: _Remplacer

en: Replace _All
fr: _Tout remplacer

en: Re_gular expressions
fr: Expressions ré_gulières

en: _Case sensitive
fr: Sensible à la _casse

en: Match whole _word only
fr: Correspondance uniquement avec l’ensemble du _mot

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
fr: %u sur %u

en: Remove
fr: Supprimer

en: Add to Dictionary
fr: Ajouter au dictionnaire

en: Ignore
fr: Ignorer

en: Check Spelling
fr: Vérifier l’orthographe

en: Languages
fr: Langues

en: Follow System Style
fr: Suivre le thème système

en: Follow system style
fr: Suivre le thème système

en: Light Style
fr: Thème clair

en: Light style
fr: Thème clair

en: Dark Style
fr: Thème sombre

en: Dark style
fr: Thème sombre

en: Just now
fr: À l’instant

en: An hour ago
fr: Il y a une heure

en: Yesterday
fr: Hier

en: About a year ago
fr: Il y a un an

en: About %u year ago | About %u years ago
fr[0]: Il y a %u an
fr[1]: Il y a %u ans

en: Mac OS Classic (CR)
fr: Mac OS classique (CR)

en: Automatically Detected
fr: Détecté automatiquement

en: Character Encoding:
fr: Codage des caractères :

en: Line Ending:
fr: Fin de ligne :

en: Saving changes will replace the previously saved version.
fr: Enregistrer les modifications écrasera la version précédente.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
fr: Enregistrer les modifications pour « %s » ?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
fr: Les modifications non enregistrées seront définitivement perdues.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
fr: Abandonner les modifications pour « %s » ?

en: Open File
fr: Ouvrir le fichier

en: Open
fr: Ouvrir

en: All Files
fr: Tous les fichiers

en: Text Files
fr: Fichiers texte

en: Document Type: %s
fr: Type de document : %s

en: Zoom In
fr: Zoom avant

en: Zoom in
fr: Zoom avant

en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

en: Zoom out
fr: Zoom arrière

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
fr: %s (%s) - Éditeur de texte

en: There are unsaved documents
fr: Il y a des documents non enregistrés

en: _Open
fr: _Ouvrir

en: Recently Used Documents
fr: Documents récents

en: New Tab
fr: Nouvel onglet

en: New tab
fr: Nouvel onglet

en: View Options
fr: Options d’affichage

en: View
fr: Affichage

en: Main Menu
fr: Menu principal

en: Main menu
fr: Menu principal

en: Start or Open a Document
fr: Démarrer ou ouvrir un document

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
fr: • Appuyer sur le bouton Ouvrir
    • Appuyer sur le bouton Nouvel onglet
    • Appuyer sur Ctrl+N pour commencer un nouveau document
    • Appuyer sur Ctrl+O pour rechercher un document
    
    Ou appuyer sur Ctrl+W pour fermer la fenêtre.

en: _New Window
fr: _Nouvelle fenêtre

en: _Discard Changes
fr: _Abandonner les modifications

en: _Find/Replace…
fr: _Chercher/remplacer…

en: _Print…
fr: Im_primer…

en: Documen_t Properties
fr: Propriétés du documen_t

en: P_references
fr: Pré_férences

en: _Keyboard Shortcuts
fr: _Raccourcis clavier

en: _Help
fr: Aid_e

en: A_bout Text Editor
fr: À _propos de l’Éditeur de texte

en: Show _Line Numbers
fr: Afficher les numéros de _lignes

en: Show _Right Margin
fr: Afficher la _marge de droite

en: T_ext Wrapping
fr: R_etour à la ligne

en: Chec_k Spelling
fr: _Vérifier l’orthographe

en: _Document Type…
fr: _Type de document…

en: Move _Left
fr: Déplacer à _gauche

en: Move _Right
fr: Déplacer à _droite

en: _Move to New Window
fr: _Déplacer vers une nouvelle fenêtre

en: Close _Other Tabs
fr: Fermer les _autres onglets

[ctx: shortcut window]
en: Windows
fr: Fenêtres

[ctx: shortcut window]
en: New window
fr: Nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
fr: Déplacer le document vers une nouvelle fenêtre

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
fr: Basculer vers l’onglet suivant

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
fr: Basculer vers l’onglet précédent

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
fr: Réorganiser après l’onglet suivant

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
fr: Réorganiser avant l’onglet précédent

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
fr: Rétablir l’onglet précédemment fermé

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
fr: Zoom avant

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
fr: Zoom arrière

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
fr: Réinitialiser le zoom

[ctx: shortcut window]
en: New document
fr: Nouveau document

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
fr: Parcourir pour ouvrir un document

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
fr: Chercher un document par nom

[ctx: shortcut window]
en: Save
fr: Enregistrer

[ctx: shortcut window]
en: Save As
fr: Enregistrer sous

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
fr: Chercher/remplacer

[ctx: shortcut window]
en: Close document
fr: Fermer un document

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
fr: Copier et coller

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
fr: Copier le texte sélectionné dans le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
fr: Couper le texte sélectionné dans le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
fr: Coller le texte depuis le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
fr: Tout copier dans le presse-papiers

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
fr: Déplacer la ligne actuelle vers le bas

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
fr: Annuler et rétablir

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
fr: Annuler la dernière commande

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
fr: Rétablir la dernière commande

[ctx: shortcut window]
en: Editing
fr: Édition

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
fr: Insérer un emoji dans le document

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
fr: Chercher dans le document

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
fr: Chercher et remplacer dans le document

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
fr: Incrémenter le nombre au curseur

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
fr: Décrémenter le nombre au curseur

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
fr: Basculer le remplacement

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
fr: Basculer la visibilité du curseur d’insertion

[ctx: shortcut window]
en: Selections
fr: Sélections

[ctx: shortcut window]
en: Select all
fr: Tout sélectionner

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
fr: Tout désélectionner

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
fr: Sélectionner la ligne actuelle

[ctx: shortcut window]
en: Movements
fr: Déplacements

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
fr: Aller au début du document

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
fr: Aller en bas du document

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
fr: Aller au début du paragraphe précédent

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
fr: Aller à la fin du prochain paragraphe

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
fr: Déplacer la ligne actuelle ou sélectionnée vers le haut

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
fr: Déplacer la ligne actuelle ou sélectionnée vers le bas

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
fr: Aller à la ligne

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
fr: Suppression

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
fr: Supprimer du curseur au début du mot

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
fr: Supprimer du curseur à la fin du mot

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
fr: Supprimer du curseur au début du paragraphe

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
fr: Supprimer du curseur à la fin du paragraphe

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
fr: Supprimer la ligne actuelle

[ctx: shortcut window]
en: General
fr: Général

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
fr: Afficher les préférences

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
fr: Afficher les raccourcis clavier

[ctx: shortcut window]
en: Show help
fr: Afficher l’aide
