gnome-text-editor main - en to ja translation catalogue (206 entries)

en: Text Editor
ja: テキストエディター

en: A Text Editor for GNOME
ja: GNOME 用のテキストエディター

en: Show Background Grid
ja: 背景にマス目を表示する

en: Highlight current line
ja: 現在行を強調表示する

en: Text Wrapping
ja: テキストを折り返す

en: Use System Font
ja: システムフォントを使用する

en: Text Editor Website
ja: テキストエディターのウェブサイト

en: Do not restore session at startup
ja: 起動時にセッションを復元しない

en: Open provided files in a new window
ja: 指定したファイルを新しいウィンドウで開く

en: [Read-Only]
ja: [読み取り専用]

en: File path is NULL
ja: ファイルパスが NULL です

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
ja: UTF-8 ファイル名をワイド文字へ変換するときにエラーが発生しました

en: ILCreateFromPath() failed
ja: ILCreateFromPath() に失敗しました

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
ja: “%s”を正常な NSURL に変換できません。

en: _Discard Changes and Reload
ja: 変更を破棄して再読み込み(_D)

en: File Has Changed on Disk
ja: ファイルが外部で更新されました

en: The file has been changed by another program.
ja: ファイルの内容が別のプログラムによって書き換えられました。

en: Save _As…
ja: 名前を付けて保存(_A)…

en: Document Restored
ja: 文書を復元しました

en: Unsaved document has been restored.
ja: 未保存の文書を復元しました。

en: _Save…
ja: 保存(_S)…

en: _Discard…
ja: 破棄(_D)…

en: Draft Changes Restored
ja: 下書きの変更を復元しました

en: Unsaved changes to the document have been restored.
ja: 未保存の文書の変更を復元しました。

en: Could Not Open File
ja: ファイルを開けませんでした

en: You do not have permission to open the file.
ja: ファイルを開く権限がありません。

en: _Retry
ja: 再試行(_R)

en: Open As _Administrator
ja: 管理者として開く(_A)

en: Document Type
ja: 文書の種類

en: No Matches
ja: 一致なし

en: No Recent Documents
ja: 最近使用した文書なし

en: No Results Found
ja: 見つかりませんでした

en: New Document
ja: 新しい文書

en: Draft
ja: 下書き

note: translators: %s is replaced with the path on the filesystem
en: %s (Administrator)
ja: %s (管理者)

en: Document Portal
ja: 文書ポータル

en: Failed to save document
ja: 文書の保存に失敗しました

en: Save As
ja: 名前を付けて保存

en: Save
ja: 保存

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Ln %u, Col %u
ja: %u 行、%u 列

en: Go to Line
ja: 指定行へ移動

en: Go
ja: 移動

en: Indentation
ja: インデント

en: _Automatic Indentation
ja: 自動インデント(_A)

en: _Tabs
ja: タブ(_T)

en: _Spaces
ja: スペース(_S)

en: Spaces _Per Tab
ja: タブのスペース数(_P)

en: Spaces Per Indent
ja: スペースのインデント数

en: Use Tab Size
ja: タブのサイズを使用する

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
ja: 行

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
ja: 列

en: Appearance
ja: 外観

en: Display Grid Pattern
ja: マス目を表示する

en: Highlight Current Line
ja: 現在行を強調表示する

en: Display Overview Map
ja: 全体像を表示する

en: Right Margin
ja: 右マージン

en: Margin Position
ja: マージンの位置

en: Behavior
ja: 挙動

en: Discover Document Settings
ja: 文書設定を検出する

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
ja: Modelines や EditorConfig などを使用して設定を適用します

en: Restore Session
ja: セッションを復元する

en: Return to your previous session when Text Editor is started
ja: テキストエディター起動時に以前のセッションを再開します

en: _Clear History
ja: 履歴を消去(_C)

en: Select Font
ja: フォントを選択

en: Draft: %s
ja: 下書き: %s

en: File: %s
ja: ファイル: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
ja: %N / %Q ページ

en: Properties
ja: プロパティ

en: File
ja: ファイル

en: Name
ja: 名前

en: Location
ja: 場所

en: Statistics
ja: 統計

en: Lines
ja: 行

en: Words
ja: 単語

en: Characters, No Spaces
ja: 文字 (スペースを除く)

en: All Characters
ja: すべての文字

en: _Discard
ja: 破棄(_D)

en: _Discard All
ja: すべて破棄(_D)

en: Save Changes?
ja: 変更を保存しますか?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
ja: 開いている文書に未保存の変更内容が含まれています。保存しないと変更内容が完全に失われます。

en: _Cancel
ja: キャンセル(_C)

en: _Save
ja: 保存(_S)

en: Untitled Document
ja: 無題の文書

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
ja: %s (新規)

en: Save changes for this document
ja: この文書の変更を保存する

en: Replace
ja: 置換

en: Move to previous match (Ctrl+Shift+G)
ja: 前の一致語句へ移動する (Ctrl+Shift+G)

en: Move to next match (Ctrl+G)
ja: 次の一致語句へ移動する (Ctrl+G)

en: Search & Replace (Ctrl+H)
ja: 検索 & 置換 (Ctrl+H)

en: Toggle search options
ja: 検索オプションを切り替える

en: Close search
ja: 検索を閉じる

en: _Replace
ja: 置換(_R)

en: Replace _All
ja: すべて置換(_A)

en: Re_gular expressions
ja: 正規表現(_G)

en: _Case sensitive
ja: 大/小文字を区別(_C)

en: Match whole _word only
ja: 単語単位で一致(_W)

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
ja: %u / %u

en: Languages
ja: 言語

en: Add to Dictionary
ja: 辞書に追加

en: Ignore
ja: 無視

en: Check Spelling
ja: スペルチェック

en: Follow system style
ja: システムのスタイルに従う

en: Light style
ja: 明るいスタイル

en: Dark style
ja: 暗いスタイル

en: Just now
ja: たった今

en: An hour ago
ja: 1 時間前

en: Yesterday
ja: 昨日

en: About a year ago
ja: およそ 1 年前

en: About %u year ago | About %u years ago
ja[0]: およそ %u 年前

en: Automatically Detected
ja: 自動検出

en: Character Encoding:
ja: 文字エンコーディング:

en: Line Ending:
ja: 改行文字:

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
ja: “%s”の変更を保存しますか?

en: Saving changes will replace the previously saved version.
ja: 変更内容を保存すると以前に保存したバージョンを置き換えます。

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
ja: “%s”の変更を破棄しますか?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
ja: 未保存の変更内容が完全に失われます。

en: Discard
ja: 破棄

en: Open File
ja: ファイルを開く

en: Open
ja: 開く

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: Text Files
ja: テキストファイル

en: Document Type: %s
ja: 文書の種類: %s

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
ja: %s (%s) - テキストエディター

en: _Open
ja: 開く(_O)

en: Open recent document (Ctrl+K)
ja: 最近使用した文書を開く (Ctrl+K)

en: New tab (Ctrl+T)
ja: 新しいタブ (Ctrl+T)

en: View
ja: 表示

en: Menu
ja: メニュー

en: Start or Open a Document
ja: 文書を作成したり開いたりするには

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
ja: • “開く”ボタンを押す
    • “新しいタブ”ボタンを押す
    • Ctrl+N を押して新しい文書を作成する
    • Ctrl+O を押して文書を探す
    
    Ctrl+W を押すとウィンドウを閉じます。

en: _New Window
ja: 新しいウィンドウ(_N)

en: _Discard Changes
ja: 変更を破棄(_D)

en: _Find/Replace…
ja: 検索/置換(_F)…

en: _Print
ja: 印刷(_P)

en: Documen_t Properties
ja: 文書のプロパティ(_T)

en: P_references
ja: 設定(_R)

en: _Keyboard Shortcuts
ja: キーボードショートカット(_K)

en: _Help
ja: ヘルプ(_H)

en: A_bout Text Editor
ja: テキストエディターについて(_B)

en: Show
ja: 表示

en: _Line Numbers
ja: 行番号(_L)

en: _Right Margin
ja: 右マージン(_R)

en: T_ext Wrapping
ja: テキストを折り返す(_E)

en: Chec_k Spelling
ja: スペルチェック(_K)

en: _Document Type
ja: 文書の種類(_D)

en: Move _Left
ja: 左へ移動(_L)

en: Move _Right
ja: 右へ移動(_R)

en: _Move to New Window
ja: 新しいウィンドウへ移動(_M)

en: Close _Other Tabs
ja: 他のタブを閉じる(_O)

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

[ctx: shortcut window]
en: Editor Shortcuts
ja: エディターのショートカット

[ctx: shortcut window]
en: Windows
ja: ウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: New window
ja: 新しいウィンドウ

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
ja: 文書を新しいウィンドウへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
ja: 次のタブへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
ja: 前のタブへ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
ja: 次のタブと位置を入れ替える

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
ja: 前のタブと位置を入れ替える

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
ja: 以前に閉じたタブを復元する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
ja: ズーム

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ja: 拡大する

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ja: 縮小する

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
ja: 拡大率を元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Documents
ja: 文書

[ctx: shortcut window]
en: New document
ja: 新しい文書

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
ja: 文書を開く

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
ja: 文書名を検索する

[ctx: shortcut window]
en: Save
ja: 保存する

[ctx: shortcut window]
en: Save As
ja: 名前を付けて保存する

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
ja: 検索/置換

[ctx: shortcut window]
en: Close document
ja: 文書を閉じる

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
ja: コピー/貼り付け

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ja: 選択文字列をクリップボードにコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
ja: 選択文字列をクリップボードに切り取る

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
ja: クリップボードから文字列を貼り付ける

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
ja: すべてクリップボードにコピーする

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ja: 元に戻す/やり直す

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ja: 操作を元に戻す

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ja: 操作をやり直す

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ja: 編集

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
ja: 文書に絵文字を挿入する

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
ja: 文書内を検索する

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
ja: 文書内を検索して置換する

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
ja: カーソル位置の数値をインクリメント (+1) する

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
ja: カーソル位置の数値をデクリメント (-1) する

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
ja: 上書きモードを切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
ja: 挿入キャレットの表示/非表示を切り替える

[ctx: shortcut window]
en: Selections
ja: 選択

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ja: すべて選択する

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
ja: すべて選択解除する

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
ja: 現在行を選択する

[ctx: shortcut window]
en: Movements
ja: 移動

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
ja: 文書の先頭へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
ja: 文書の末尾へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
ja: 前の段落の先頭へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
ja: 次の段落の末尾へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
ja: 現在行または選択行を上へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
ja: 現在行または選択行を下へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
ja: 指定行へ移動する

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
ja: 削除

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
ja: カーソル位置から単語の最初の文字まで削除する

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
ja: カーソル位置から単語の最後の文字まで削除する

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
ja: カーソル位置から段落の先頭まで削除する

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
ja: カーソル位置から段落の末尾まで削除する

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
ja: 現在行を削除する
