gnome-text-editor main - en to pa translation catalogue (224 entries)

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: Text Editor
pa: ਲਿਖਤ ਸੰਪਾਦਕ

en: Edit text files
pa: ਲਿਖਤ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਸੋਧੋ

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
pa: ਗਨੋਮ ਲਿਖਤ ਸੰਪਾਦਕ ਇੱਕ ਸਰਲ ਲਿਖਤ ਸੰਪਾਦਕ ਹੈ, ਜੋ ਕਿ ਵਧੀਆ ਮੂਲ ਤਜਰਬਾ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

en: write;notepad;
pa: ਲਿਖਤ;ਲਿਖਣਾ;ਨੋਟਪੈਡ;

en: View and edit text files
pa: ਲਿਖਤ ਫਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖੋ ਅਤੇ ਸੋਧੋ

en: Auto Save Delay
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਦੇਰੀ

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
pa: ਡਰਾਫ਼ਟ ਵਜੋਂ ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸੰਭਾਲਣ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਉਡੀਕ ਸਕਿੰਟ ਵਿੱਚ।

en: Style Variant
pa: ਸਟਾਇਲ ਬਦਲ

en: Indentation Style
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ ਦਾ ਸਟਾਈਲ

en: Auto Indent
pa: ਆਪੇ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Tab Width
pa: ਟੈਬ ਚੌੜਾਈ

en: The number of spaces represented by a tab.
pa: ਟੈਬ ਵਲੋਂ ਦਰਸਾਈਆਂ ਜਾਂਦੀਆਂ ਖਾਲੀ ਥਾਵਾਂ (ਸਪੇਸ) ਦੀ ਗਿਣਤੀ॥

en: Indent Width
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: Show Line Numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਵੇਖੋ

en: If line numbers should be displayed next to each line.
pa: ਜੇ ਹਰ ਲਾਈਨ ਦੇ ਅੱਗੇ ਨੰਬਰ ਦਿਖਾਉਣਾ ਹੈ।

en: Show Right Margin
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ ਵੇਖੋ

en: Highlight current line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ ਨੂੰ ਉਘਾੜੋ

en: Text Wrapping
pa: ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਸਮੇਟੋ

en: If text should be wrapped.
pa: ਜੇ ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਸਮੇਟਣਾ ਹੈ।

en: Use System Font
pa: ਸਿਸਟਮ ਫੋਂਟ ਵਰਤੋਂ

en: Custom Font
pa: ਪਸੰਦੀਦਾ ਫ਼ੋਂਟ

en: Style Scheme
pa: ਸਟਾਈਲ ਸਕੀਮ

en: Discover File Settings
pa: ਫਾਇਲ ਸੈਟਿੰਗਾਂ ਖੋਜੋ

en: Automatically check spelling
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਦੀ ਜਾਂਚ ਕਰੋ

en: Restore session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਹਾਲ ਕਰੋ

en: When Text Editor is run, restore the previous session.
pa: ਜਦੋਂ ਵੀ ਲਿਖਤ ਐਡੀਟਰ ਚੱਲੇ ਤਾਂ ਪਿਛਲੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕਰੋ।

en: Keybindings
pa: ਕੀ-ਬਾਈਡਿੰਗ

en: Last Save Directory
pa: ਆਖਰੀ ਸੰਭਾਲਣ ਡਾਇਰੈਕਟਰੀ

en: Draw Spaces
pa: ਖਾਲੀ ਥਾਂ ਵਾਹੋ

en: Line Height
pa: ਲਾਈਨ ਦੀ ਉਚਾਈ

en: [FILES…]
pa: [ਫ਼ਾਇਲਾਂ…]

en: Do not restore session at startup
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਵੇਲੇ ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਹਾਲ ਨਾ ਕਰੋ

en: Open provided files in a new window
pa: ਦਿੱਤੀਆਂ ਫ਼ਾਇਲਾਂ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Print version information and exit
pa: ਵਰਜ਼ਨ ਜਾਣਕਾਰੀ ਛਾਪੋ ਅਤੇ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: [Read-Only]
pa: [ਸਿਰਫ ਪੜ੍ਹਨ ਲਈ]

en: New Document
pa: ਨਵਾਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: File path is NULL
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਮਾਰਗ NULL ਹੈ

en: _Discard Changes and Reload
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਅਣਡਿੱਠ ਕਰੋ ਅਤੇ ਮੁੜ-ਲੋਡ ਕਰੋ(_D)

en: File Has Changed on Disk
pa: ਫਾਇਲ ਨੂੰ ਡਿਸਕ ਉੱਤੇ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ

en: The file has been changed by another program.
pa: ਫ਼ਾਇਲ ਨੂੰ ਹੋਰ ਪਰੋਗਰਾਮ ਰਾਹੀਂ ਬਦਲਿਆ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Save _As…
pa: …ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ(_A)

en: Document Restored
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬਹਾਲ ਕੀਤਾ

en: Unsaved document has been restored.
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ।

en: _Save…
pa: …ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: _Discard…
pa: …ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ(_D)

en: Draft Changes Restored
pa: ਡਰਾਫ਼ਟ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ

en: Unsaved changes to the document have been restored.
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲਈ ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕੀਤਾ ਗਿਆ ਹੈ।

en: Could Not Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ

en: You do not have permission to open the file.
pa: ਤੁਹਾਡੇ ਕੋਲ ਫ਼ਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਅਧਿਕਾਰ ਨਹੀਂ ਹਨ।

en: _Retry
pa: ਮੁੜ-ਕੋਸ਼ਿਸ਼ ਕਰੋ(_R)

en: Open As _Administrator
pa: ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ ਵਜੋਂ ਸੰਭਾਲੋ(_A)

en: Document Type
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੀ ਕਿਸਮ

en: No Matches
pa: ਕੋਈ ਮਿਲਦਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Plain Text
pa: ਪਲੇਨ ਟੈਕਸਟ

en: Search documents
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲੱਭੋ

en: Open New Document (Ctrl+O)
pa: ਨਵਾਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਖੋਲ੍ਹੋ(Ctrl+O)

en: No Recent Documents
pa: ਕੋਈ ਸੱਜਰੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨਹੀਂ ਹਨ

en: No Results Found
pa: ਕੋਈ ਨਤੀਜੇ ਨਹੀਂ ਲੱਭੇ

en: Draft
pa: ਖਰੜਾ

note: translators: %s is replaced with the path on the filesystem
en: %s (Administrator)
pa: %s (ਪਰਸ਼ਾਸ਼ਕ)

en: Document Portal
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਪੋਰਟਲ

en: Failed to save document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਅਸਫ਼ਲ ਹੈ

en: _Close
pa: ਬੰਦ ਕਰੋ(_C)

en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

en: Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ

en: Ln %u, Col %u
pa: ਲਾ %u, ਕਾ %u

en: Go to Line
pa: ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

en: Go
pa: ਜਾਓ

en: Indentation
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ

en: _Automatic Indentation
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਹਾਸ਼ੀਏ ਤੋਂ ਦੂਰ(_A)

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
pa: ਟੈਬਾਂ(_T)

en: _Spaces
pa: ਫ਼ਾਸਲਾ(_S)

en: Use Tab Size
pa: ਟੈਬ ਆਕਾਰ ਵਰਤੋਂ

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
pa: ਲਾ

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
pa: ਕਾ

en: Appearance
pa: ਦਿੱਖ

en: Display Grid Pattern
pa: ਗਰਿੱਪ ਤਰਤੀਬ ਵੇਖਾਓ

en: Highlight Current Line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ ਨੂੰ ਉਘਾੜੋ

en: Right Margin
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ

en: Margin Position
pa: ਹਾਸ਼ੀਏ ਦੀ ਸਥਿਤੀ

en: Behavior
pa: ਰਵੱਈਆ

en: Restore Session
pa: ਸ਼ੈਸ਼ਨ ਬਹਾਲ ਕਰੋ

en: _Clear History
pa: ਅਤੀਤ ਮਿਟਾਓ(_C)

en: Select Font
pa: ਫੋਂਟ ਚੁਣੋ

en: Draft: %s
pa: ਖਰੜਾ: %s

en: File: %s
pa: ਫਾਇਲ: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
pa: %2$Q ਵਿੱਚੋਂ ਸਫ਼ਾ %1$N  ਵਿੱਚੋਂ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾਵਾਂ

en: File
pa: ਫਾਇਲ

en: Name
pa: ਨਾਂ

en: Location
pa: ਟਿਕਾਣਾ

en: Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ

en: Lines
pa: ਲਾਈਨਾਂ

en: Words
pa: ਸ਼ਬਦ

en: Characters, No Spaces
pa: ਅੱਖਰ, ਬਿਨਾਂ ਫ਼ਾਸਲਾ

en: All Characters
pa: ਸਾਰੇ ਅੱਖਰ

en: _Discard
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ(_D)

en: _Discard All
pa: ਸਭ ਅਣਡਿੱਠੇ ਕਰੋ(_D)

en: Save Changes?
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲਣੀਆਂ ਹਨ?

en: _Cancel
pa: ਰੱਦ ਕਰੋ(_C)

en: _Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ(_S)

en: Untitled Document
pa: ਬੇਨਾਮਾ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
pa: %s (ਨਵਾਂ)

en: Save changes for this document
pa: ਇਸ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਲਈ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਸੰਭਾਲੋ

en: Replace
pa: ਤਬਦੀਲ

en: Search & Replace (Ctrl+H)
pa: ਲੱਭੋ ਅਤੇ ਬਦਲੋ (Ctrl+H)

en: Close search
pa: ਖੋਜ ਬੰਦ ਕਰੋ

en: _Replace
pa: ਤਬਦੀਲ(_R)

en: Replace _All
pa: ਸਭ ਤਬਦੀਲ(_A)

en: Re_gular expressions
pa: ਨਿਯਮਤ ਸਮੀਕਰਨ(_g)

en: _Case sensitive
pa: ਅੱਖਰ ਆਕਾਰ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ(_C)

en: Match whole _word only
pa: ਸਿਰਫ਼ ਪੂਰਾ ਸ਼ਬਦ ਹੀ ਮਿਲਾਓ(_w)

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
pa: %2$u ਵਿੱਚੋਂ %1$u

en: Remove
pa: ਹਟਾਓ

en: Add to Dictionary
pa: ਡਿਕਸ਼ਨਰੀ ਵਿੱਚ ਜੋੜੋ

en: Ignore
pa: ਅਣਡਿੱਠਾ ਕਰੋ

en: Check Spelling
pa: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚ

en: Languages
pa: ਭਾਸ਼ਾਵਾਂ

en: Follow System Style
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਟਾਈਲ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ

en: Follow system style
pa: ਸਿਸਟਮ ਸਟਾਈਲ ਦੇ ਮੁਤਾਬਕ

en: Light Style
pa: ਹਲਕਾ ਸਟਾਈਲ

en: Light style
pa: ਹਲਕਾ ਸਟਾਈਲ

en: Dark Style
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ ਸਟਾਈਲ

en: Dark style
pa: ਗੂੜ੍ਹਾ ਸਟਾਈਲ

en: Just now
pa: ਹੁਣੇ ਹੀ

en: An hour ago
pa: ਘੰਟਾ ਪਹਿਲਾਂ

en: Yesterday
pa: ਕੱਲ੍ਹ

en: About a year ago
pa: ਲਗਭਗ ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ

en: About %u year ago | About %u years ago
pa[0]: ਲਗਭਗ %u ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ
pa[1]: ਲਗਭਗ %u ਸਾਲ ਪਹਿਲਾਂ

en: Unix/Linux (LF)
pa: ਯੂਨੈਕਸ/ਲੀਨਕਸ (LF)

en: Mac OS Classic (CR)
pa: Mac OS ਕਲਾਸਿਕ (CR)

en: Windows (CR+LF)
pa: ਵਿੰਡੋਜ਼ (CR+LF)

en: Automatically Detected
pa: ਆਪਣੇ-ਆਪ ਖੋਜਿਆ

en: Character Encoding:
pa: ਅੱਖਰ ਇੰਕੋਡਿੰਗ:

en: Line Ending:
pa: ਲਾਈਨ ਅੰਤ:

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਨੂੰ “%s” ਲਈ ਸੰਭਾਲਣਾ ਹੈ?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੀਆਂ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਪੱਕੇ ਤੌਰ ਉੱਤੇ ਖਤਮ ਹੋ ਜਾਣਗੀਆਂ।

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
pa: “%s” ਲਈ ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਅਣਡਿੱਠੀਆਂ ਕਰਨੀਆਂ ਹਨ?

en: Open File
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Text Files
pa: ਲਿਖਤ ਫਾਈਲਾਂ

en: Document Type: %s
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੀ ਕਿਸਮ: %s

en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom in
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

en: Zoom out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
pa: %s (%s) - ਲਿਖਤ ਸੰਪਾਦਕ

en: There are unsaved documents
pa: ਨਾ-ਸੰਭਾਲੇ ਹੋਏ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਹਨ

en: _Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ(_O)

en: Recently Used Documents
pa: ਸੱਜਰੇ ਵਰਤੇ ਗਏ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

en: New Tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

en: New tab
pa: ਨਵੀਂ ਟੈਬ

en: View Options
pa: ਵੇਖਣ ਚੋਣਾਂ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: Main Menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Main menu
pa: ਮੁੱਖ ਮੇਨੂ

en: Start or Open a Document
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ ਜਾਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: _New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ(_N)

en: _Discard Changes
pa: ਤਬਦੀਲੀਆਂ ਅਣਡਿੱਠ ਕਰੋ(_D)

en: _Find/Replace…
pa: ਲੱਭੋ/ਬਦਲੋ(_F)…

en: _Print…
pa: …ਪਰਿੰਟ ਕਰੋ(_P)

en: Documen_t Properties
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ(_t)

en: P_references
pa: ਮੇਰੀ ਪਸੰਦ(_r)

en: _Keyboard Shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ(_K)

en: _Help
pa: ਮਦਦ(_H)

en: A_bout Text Editor
pa: ਲਿਖਤ ਸੰਪਾਦਕ ਬਾਰੇ(_b)

en: Show _Line Numbers
pa: ਲਾਈਨ ਨੰਬਰ ਵੇਖੋ(_L)

en: Show _Right Margin
pa: ਸੱਜਾ ਹਾਸ਼ੀਆ ਵੇਖੋ(_R)

en: T_ext Wrapping
pa: ਲਿਖਤ ਸਮੇਟੋ(_e)

en: Chec_k Spelling
pa: ਸ਼ਬਦ-ਜੋੜ ਜਾਂਚ(_k)

en: _Document Type
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੀ ਕਿਸਮ(_D)

en: Move _Left
pa: ਖੱਬੇ ਭੇਜੋ(_L)

en: Move _Right
pa: ਸੱਜੇ ਭੇਜੋ(_R)

en: _Move to New Window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਵਿੱਚ ਭੇਜੋ(_M)

en: Close _Other Tabs
pa: ਹੋਰ ਟੈਬਾਂ ਬੰਦ ਕਰੋ(_O)

[ctx: shortcut window]
en: Windows
pa: ਵਿੰਡੋ

[ctx: shortcut window]
en: New window
pa: ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਨੂੰ ਨਵੀਂ ਵਿੰਡੋ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
pa: ਅਗਲੀ ਟੈਬ ਦੇ ਬਾਅਦ ਮੁੜ-ਲੜੀਬੱਧ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਟੈਬ ਤੋਂ ਪਹਿਲਾਂ ਮੁੜ-ਲੜੀਬੱਧ

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
pa: ਪਿਛਲੀ ਬੰਦ ਕੀਤੀ ਨੂੰ ਬਹਾਲ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
pa: ਜ਼ੂਮ ਆਉਟ

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
pa: ਜ਼ੂਮ ਪੱਧਰ ਨੂੰ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Documents
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼

[ctx: shortcut window]
en: New document
pa: ਨਵਾਂ ਦਸਤਾਵੇਜ਼

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਝਲਕ ਵੇਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ਾਂ ਨੂੰ ਨਾਂ ਮੁਤਾਬਕ ਲੱਭੋ

[ctx: shortcut window]
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Save As
pa: ਇੰਝ ਸੰਭਾਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
pa: ਲੱਭੋ/ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Close document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬੰਦ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
pa: ਕਾਪੀ ਕਰੋ ਤੇ ਚੇਪੋ

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
pa: ਚੁਣੀ ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
pa: ਚੁਣੀ ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਕੱਟ ਕੇ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਰੱਖੋ

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਤੋਂ ਲਿਖਤ ਨੂੰ ਚੇਪੋ

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
pa: ਸਭ ਨੂੰ ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ ਵਿੱਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ ਹੇਠਾਂ ਵੱਲ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
pa: ਵਾਪਿਸ ਕਰੋ ਅਤੇ ਪਰਤਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
pa: ਪਿਛਲੀ ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਵਾਪਸ ਲਵੋ

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
pa: ਪਿਛਲੀ ਕਮਾਂਡ ਨੂੰ ਪਰਤਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Editing
pa: ਸੋਧ ਜਾਰੀ ਹੈ

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਵਿੱਚ ਲੱਭੋ

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
pa: ਉੱਤੇ ਲਿਖਣ ਨੂੰ ਬਦਲੋ

[ctx: shortcut window]
en: Selections
pa: ਚੋਣਾਂ

[ctx: shortcut window]
en: Select all
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
pa: ਸਭ ਅਣ-ਚੁਣੇ

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ ਚੁਣੋ

[ctx: shortcut window]
en: Movements
pa: ਹਿਲਜੁਲ

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੇ ਸ਼ੁਰੂ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
pa: ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਦੇ ਅੰਤ ਉੱਤੇ ਭੇਜੋ

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
pa: ਲਾਈਨ ਉੱਤੇ ਜਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
pa: ਹਟਾਉਣਾ

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
pa: ਮੌਜੂਦਾ ਲਾਈਨ ਹਟਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: General
pa: ਆਮ

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
pa: ਪਸੰਦਾਂ ਨੂੰ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
pa: ਕੀਬੋਰਡ ਸ਼ਾਰਟਕੱਟ ਵੇਖਾਓ

[ctx: shortcut window]
en: Show help
pa: ਮਦਦ ਵੇਖੋ
