gnome-text-editor main - en to ro translation catalogue (281 entries)

en: The GNOME Project
ro: Proiectul GNOME

en: Text Editor
ro: Editor de text

en: Edit text files
ro: Editează fișiere text

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
ro: Editor de text GNOME este un editor de text simplu focusat pe o experiență implicită plăcută.

en: write;notepad;
ro: write;notepad;scrie;

en: View and edit text files
ro: Vizualizează și editează fișiere text

en: Auto Save Delay
ro: Întârziere salvare automată

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
ro: Întârzierea în secunde de așteptat înainte de a salva automat o ciornă.

en: Style Variant
ro: Varianta de stil

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
ro: Utilizați varianta luminoasă sau întunecată a temei GTK și/sau a schemei de stil GtkSourceView.

en: Indentation Style
ro: Stil de indentare

en: If the editor should insert multiple spaces characters instead of tabs.
ro: Dacă editorul ar trebui să insereze caractere spații multiple în loc de tab-uri.

en: Auto Indent
ro: Indentare auto

en: Automatically indent new lines copying the previous line's indentation.
ro: Indentează automat liniile noi copiind indentarea liniei anterioare.

en: Tab Width
ro: Lățime tab

en: The number of spaces represented by a tab.
ro: Numărul de spații reprezentate de un tab.

en: Indent Width
ro: Lățime de indentare

en: The number of spaces to indent or -1 to use tab-width.
ro: Numărul de spații de indentat sau -1 pentru a utiliza lățimea tab-ului.

en: Show Line Numbers
ro: Arată numerele de linii

en: If line numbers should be displayed next to each line.
ro: Dacă numerele de linie ar trebui afișate lângă fiecare linie.

en: Show Right Margin
ro: Arată marginea din dreapta

en: If a margin line should be displayed on the right of the editor.
ro: Dacă o linie de margine ar trebui afișată în dreapta editorului.

en: Right Margin Position
ro: Poziția marginii din dreapta

en: The position in characters at which the right margin should be displayed.
ro: Poziția în caractere la care marginea din dreapta ar trebui afișată.

en: Show Overview Map
ro: Arată harta de ansamblu

en: If enabled, an overview map of the file will be displayed to the side of the editor.
ro: Dacă este activat, o hartă de ansamblu a fișierului va fi afișată în partea laterală a editorului.

en: Show Background Grid
ro: Arată grila fundalului

en: If enabled, a blueprint style grid is printed on the editor background.
ro: Dacă este activat, pe fundalul editorului este imprimată o grilă în stilul planului.

en: Highlight current line
ro: Evidențiază linia curentă

en: If enabled, the current line will be highlighted.
ro: Dacă este activat, linia curentă va fi evidențiată.

en: Text Wrapping
ro: Încadrare text

en: If text should be wrapped.
ro: Dacă textul ar trebui să fie încadrat.

en: Use System Font
ro: Utilizează fontul sistemului

en: If the default system monospace font should be used.
ro: Dacă fontul monospațiat implicit al sistemului ar trebui utilizat.

en: Custom Font
ro: Font personalizat

en: A custom font to use in the editor.
ro: Un font personalizat de utilizat în editor.

en: Style Scheme
ro: Schemă de stil

en: The style scheme to use by the editor. It may translate this into a dark format when available.
ro: Schema de stil de utilizat în editor. Poate traduce aceasta într-un format întunecat atunci când este disponibil.

en: Discover File Settings
ro: Descoperă configurările fișierului

en: If enabled then Text Editor will try to discover file settings from modelines, editorconfig, or per-language defaults.
ro: Dacă este activat atunci Editor text va încerca să descopere configurările de fișier din liniile de mod, editorconfig sau valorile implicite per-limbă.

en: Automatically check spelling
ro: Verifică ortografia automat

en: If enabled, then Text Editor will check spelling as you type.
ro: Dacă este activat, Editor text va verifica ortografia în timp ce tastați.

en: Restore session
ro: Restaurează sesiunea

en: When Text Editor is run, restore the previous session.
ro: Când Editor text este rulat, restaurează sesiunea anterioară.

en: Recolor Window
ro: Recolorează fereastra

en: Use the style-scheme to recolor the application window.
ro: Utilizează schema de stil pentru a recolora fereastra aplicației.

en: Keybindings
ro: Legături de taste

en: The keybindings to use within Text Editor.
ro: Legăturile de taste de utilizat în cadrul Editor text.

en: Last Save Directory
ro: Ultimul director de salvare

en: The directory last used in a save or save-as dialog.
ro: Directorul utilizat ultima dată într-un dialog salvează sau salvează ca.

en: Draw Spaces
ro: Spații întunecate

en: The various types of spaces to draw in the editor.
ro: Tipurile variate de spații de desenat în editor.

en: Enable Snippets
ro: Activează fragmentele

en: Enable the use of snippets registered with GtkSourceView from within the editor.
ro: Activează utilizarea de fragmente înregistrate cu GtkSourceView din cadrul editorului.

en: Line Height
ro: Înălțime linie

en: The line height to use for the selected font.
ro: Înălțimea fontului de utilizat pentru fontul selectat.

en: Highlight Matching Brackets
ro: Evidențiază parantezele potrivite

en: Highlight matching brackets and braces.
ro: Evidențiază parantezele și acoladele potrivite.

en: Failed to find property %s in %s
ro: Nu s-a putut găsi proprietatea %s în %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
ro: Nu s-a putut obține valoarea va_list: %s

en: Standard input was requested multiple times. Ignoring request.
ro: Intrarea standard a fost cerută de mai multe ori. Se ignoră cererea.

en: Standard input is not supported on this platform. Ignoring request.
ro: Intrarea standard nu este suportată pe această platformă. Se ignoră cererea.

en: Bugs may be reported at:
ro: Defecțiunile pot fi raportate la:

en: [FILES…]
ro: [FIȘIERE…]

en: Do not restore session at startup
ro: Nu restaura sesiunea la pornire

en: Open provided files in a new window
ro: Deschide fișierele furnizate într-o fereastră nouă

en: Run a new instance of Text Editor (implies --ignore-session)
ro: Rulează o instanță nouă a Editor text (implică --ignore-session)

en: Print version information and exit
ro: Tipărește informațiile de versiune și ieși

en: [Read-Only]
ro: [Doar citire]

en: New Document
ro: Document nou

en: File path is NULL
ro: Calea de fișier este NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
ro: Eroare la convertirea numelui de fișier UTF-8 la caracter larg

en: ILCreateFromPath() failed
ro: ILCreateFromPath() a eșuat

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
ro: Nu se poate converti „%s” într-un NSURL valid.

en: _Discard Changes and Reload
ro: _Ignoră modificările și reîncarcă

en: File Has Changed on Disk
ro: Fișierul a fost modificat pe disc

en: The file has been changed by another program.
ro: Fișierul a fost modificat de către un alt program.

en: Save _As…
ro: Salvează c_a…

en: Document Restored
ro: Document restaurat

en: Unsaved document has been restored.
ro: Documentul nesalvat a fost restaurat.

en: _Save…
ro: _Salvează…

en: _Discard…
ro: _Ignoră…

en: Draft Changes Restored
ro: Modificările ciornei restaurate

en: Unsaved changes to the document have been restored.
ro: Modificările nesalvate la document au fost restaurate.

en: Could Not Open File
ro: Nu s-a putut deschide fișierul

en: You do not have permission to open the file.
ro: Nu aveți permisiunea să deschideți fișierul.

en: _Retry
ro: _Reîncearcă

en: Open As _Administrator
ro: Deschide ca _administrator

en: Document Type
ro: Tip de document

en: No Matches
ro: Fără potriviri

en: Plain Text
ro: Text simplu

en: Search documents
ro: Caută documentele

en: Open New Document
ro: Deschide un document nou

en: No Recent Documents
ro: Fără documente recente

en: No Results Found
ro: Nu au fost găsite rezultate

en: Draft
ro: Ciornă

en: Document Portal
ro: Portal de documente

en: Failed to save document
ro: Nu s-a putut salva documentul

en: _Close
ro: În_chide

en: Save As
ro: Salvează ca

en: Save
ro: Salvează

en: Cancel
ro: Anulează

en: Go to Line
ro: Mergi la linia

en: Go
ro: Mergi

en: Indentation
ro: Indentare

en: _Automatic Indentation
ro: Indentare _automată

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
ro: _Tab-uri

en: _Spaces
ro: _Spații

en: Spaces _Per Tab
ro: Spații _per tab

en: Spaces Per Indent
ro: Spații per indentare

en: Use Tab Size
ro: Utilizează dimensiune tab

en: Appearance
ro: Aspect

en: Custom _Font
ro: _Font personalizat

en: Display _Grid Pattern
ro: Afișează modelul de _grilă

en: _Highlight Current Line
ro: _Evidențiază linia curentă

en: Display _Overview Map
ro: Afișează harta de _ansamblu

en: Right Margin
ro: Marginea din dreapta

en: _Margin Position
ro: Poziția _marginii

en: Behavior
ro: Comportament

en: _Discover Document Settings
ro: _Descoperă configurările documentului

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
ro: Aplicați setările utilizând liniile de mod, editorconfig sau valori implicite sensibile

en: _Restore Session
ro: _Restaurează sesiunea

en: Return to your previous session when Text Editor is started
ro: Întoarce-te la sesiunea anterioară când Editor text este pornit

en: _Clear History
ro: _Curăță istoricul

en: Select Font
ro: Selectează fontul

en: Draft: %s
ro: Ciornă: %s

en: File: %s
ro: Fișier: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
ro: Pagina %N din %Q

en: Properties
ro: Proprietăți

en: File
ro: Fișier

en: Name
ro: Nume

en: Location
ro: Locație

en: Statistics
ro: Statistici

en: Lines
ro: Linii

en: Words
ro: Cuvinte

en: Characters, No Spaces
ro: Caractere, fără spații

en: All Characters
ro: Toate caracterele

en: _Discard
ro: _Ignoră

en: _Discard All
ro: _Ignoră toate

en: Save Changes?
ro: Salvați modificările?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
ro: Documentele deschise conțin modificări nesalvate. Modificările care nu sunt salvate vor fi pierdute permanent.

en: _Cancel
ro: _Anulează

en: _Save
ro: _Salvează

en: Untitled Document
ro: Document fără titlu

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
ro: %s (nou)

en: Save changes for this document
ro: Salvează modificările pentru acest document

en: Replace
ro: Înlocuiește

en: Previous Match
ro: Potrivirea anterioară

en: Next Match
ro: Potrivirea următoare

en: Search & Replace
ro: Caută și înlocuiește

en: Search Options
ro: Opțiuni de căutare

en: Close Search
ro: Închide căutarea

en: _Replace
ro: Înlocui_ește

en: Replace _All
ro: Înlocuiește to_ate

en: Re_gular expressions
ro: Expresii re_gulate

en: _Case sensitive
ro: Majus_cule semnificative

en: Match whole _word only
ro: Potrivește doar întregul _cuvânt

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
ro: %u din %u

en: Remove
ro: Elimină

en: Add to Dictionary
ro: Adaugă la dicționar

en: Ignore
ro: Ignoră

en: Check Spelling
ro: Verifică ortografia

en: Languages
ro: Limbi străine

en: Follow System Style
ro: Urmărește stilul sistemului

en: Follow system style
ro: Urmărește stilul sistemului

en: Light Style
ro: Stil luminos

en: Light style
ro: Stil luminos

en: Dark Style
ro: Stil întunecat

en: Dark style
ro: Stil întunecat

en: Just now
ro: Acum

en: An hour ago
ro: Acum o oră

en: Yesterday
ro: Ieri

en: About a year ago
ro: Acum un an

en: About %u year ago | About %u years ago
ro[0]: Acum %u an
ro[1]: Acum %u ani
ro[2]: Acum %u de ani

en: Mac OS Classic (CR)
ro: Mac OS Clasic (CR)

en: Automatically Detected
ro: Detectat automat

en: Character Encoding:
ro: Codare de caracter:

en: Line Ending:
ro: Sfârșit de linie:

en: Saving changes will replace the previously saved version.
ro: Salvarea modificărilor va înlocui versiunea salvată anterior.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
ro: Salvați modificările la „%s”?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
ro: Modificările nesalvate vor fi pierdute permanent.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
ro: Se ignoră modificările la „%s”?

en: Open File
ro: Deschide fișierul

en: Open
ro: Deschide

en: All Files
ro: Toate fișierele

en: Text Files
ro: Fișiere text

en: Document Type: %s
ro: Tip de document: %s

en: Zoom In
ro: Mărește

en: Zoom in
ro: Mărește

en: Zoom Out
ro: Micșorează

en: Zoom out
ro: Micșorează

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
ro: %s (%s) - Editor text

en: There are unsaved documents
ro: Există documente nesalvate

en: _Open
ro: D_eschide

en: Recently Used Documents
ro: Documente utilizate recent

en: New Tab
ro: Filă nouă

en: New tab
ro: Filă nouă

en: View Options
ro: Vizualizează opțiunile

en: View
ro: Vizualizare

en: Main Menu
ro: Meniu principal

en: Main menu
ro: Meniu principal

en: Start or Open a Document
ro: Începe sau deschide un document

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
ro: • Apăsați butonul Deschide
    • Apăsați butonul Filă nouă
    • Apăsați Ctrl+N pentru a începe un document nou
    • Apăsați Ctrl+O pentru a naviga după un document
    
    Sau, apăsați Ctrl+W pentru a închide fereastra.

en: _New Window
ro: Fereastră _nouă

en: _Discard Changes
ro: _Ignoră modificările

en: _Find/Replace…
ro: _Găsește/Înlocuiește…

en: _Print…
ro: _Tipărește…

en: Documen_t Properties
ro: Proprietăți documen_t

en: P_references
ro: P_referințe

en: _Keyboard Shortcuts
ro: Scurtături de _tastatură

en: _Help
ro: _Ajutor

en: A_bout Text Editor
ro: D_espre Editor text

en: Show _Line Numbers
ro: Arată numerele de _linii

en: Show _Right Margin
ro: Arată marginea din d_reapta

en: T_ext Wrapping
ro: Încadrare t_ext

en: Chec_k Spelling
ro: Verifi_că ortografia

en: _Document Type…
ro: Tip de _document…

en: Move _Left
ro: Mută _la stânga

en: Move _Right
ro: Mută la d_reapta

en: _Move to New Window
ro: _Mută într-o fereastră nouă

en: Close _Other Tabs
ro: Închide _alte file

en: Enchant 2
ro: Fermecare 2

[ctx: shortcut window]
en: Windows
ro: Ferestre

[ctx: shortcut window]
en: New window
ro: Fereastră nouă

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
ro: Mută documentul la fereastra nouă

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
ro: Mută la fila următoare

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
ro: Mută la fila anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
ro: Reordonează după fila următoare

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
ro: Reordonează după fila anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
ro: Restaurează fila închisă anterior

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
ro: Focalizare

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
ro: Mărește

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
ro: Micșorează

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
ro: Restabilește focalizarea

[ctx: shortcut window]
en: Documents
ro: Documente

[ctx: shortcut window]
en: New document
ro: Document nou

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
ro: Navighează pentru a deschide un document

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
ro: Găsește document după nume

[ctx: shortcut window]
en: Save
ro: Salvează

[ctx: shortcut window]
en: Save As
ro: Salvează ca

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
ro: Găsește/Înlocuiește

[ctx: shortcut window]
en: Close document
ro: Închide documentul

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
ro: Copiază și lipește

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
ro: Copiază textul selectat la clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
ro: Taie textul selectat la clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
ro: Lipește textul de la clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
ro: Copiază tot la clipboard

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
ro: Copiază linia curentă în jos

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
ro: Refă și repetă

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
ro: Refă comanda anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
ro: Repetă comanda anterioară

[ctx: shortcut window]
en: Editing
ro: Editare

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
ro: Inserează emoji în document

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
ro: Caută în cadrul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
ro: Caută și înlocuiește în cadrul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
ro: Incrementează numărul la cursor

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
ro: Decrementează numărul la cursor

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
ro: Comută suprascrierea

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
ro: Comută vizibilitatea cursorului de inserare

[ctx: shortcut window]
en: Selections
ro: Selecții

[ctx: shortcut window]
en: Select all
ro: Selectează toate

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
ro: Deselectează toate

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
ro: Selectează linia curentă

[ctx: shortcut window]
en: Movements
ro: Mișcări

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
ro: Mută la începutul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
ro: Mută la sfârșitul documentului

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
ro: Mută la începutul paragrafului anterior

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
ro: Mută la sfârșitul paragrafului următor

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
ro: Mută în sus liniile curente sau selectate

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
ro: Mută în jos liniile curente sau selectate

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
ro: Mergi la linia

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
ro: Ștergere

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
ro: Șterge de la cursor până la începutul cuvântului

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
ro: Șterge de la cursor până la sfârșitul cuvântului

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
ro: Șterge de la cursor până la începutul paragrafului

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
ro: Șterge de la cursor până la sfârșitul paragrafului

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
ro: Șterge linia curentă

[ctx: shortcut window]
en: General
ro: Generale

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
ro: Arată preferințele

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
ro: Arată scurtăturile de tastatură

[ctx: shortcut window]
en: Show help
ro: Arată ajutorul
