gnome-text-editor main - en to sv translation catalogue (286 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Text Editor
sv: Textredigerare

en: Edit text files
sv: Redigera textfiler

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
sv: GNOME Textredigerare är en enkel textredigerare som fokuserar på att erbjuda en behaglig standardupplevelse.

en: write;notepad;
sv: skriv;anteckningar;

en: View and edit text files
sv: Visa och redigera textfiler

en: New Window
sv: Nytt fönster

en: Auto Save Delay
sv: Fördröjning för automatisk sparning

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
sv: Fördröjningen att vänta i sekunder innan ett utkast sparas automatiskt.

en: Style Variant
sv: Stilvariant

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
sv: Använd den ljusa eller mörka varianten av GTK-temat och/eller GtkSourceView-stilschemat.

en: Indentation Style
sv: Indragsstil

en: If the editor should insert multiple spaces characters instead of tabs.
sv: Huruvida redigeraren ska infoga flera blankstegstecken i stället för tabbar.

en: Auto Indent
sv: Automatiskt indrag

en: Automatically indent new lines copying the previous line's indentation.
sv: Indentera automatiskt nya rader genom att kopiera föregående rads indrag.

en: Tab Width
sv: Tabulatorbredd

en: The number of spaces represented by a tab.
sv: Antalet blanksteg som motsvaras av en tabulator.

en: Indent Width
sv: Indenteringsbredd

en: The number of spaces to indent or -1 to use tab-width.
sv: Antalet blanksteg att indentera eller -1 för att använda tabulatorbredden.

en: Show Line Numbers
sv: Visa radnummer

en: If line numbers should be displayed next to each line.
sv: Huruvida radnummer ska visas intill varje rad.

en: Show Right Margin
sv: Visa högermarginal

en: If a margin line should be displayed on the right of the editor.
sv: Huruvida en marginalrad ska visas i höger sida av redigeraren.

en: Right Margin Position
sv: Position för högermarginal

en: The position in characters at which the right margin should be displayed.
sv: Positionen i tecken vid vilken högermarginalen ska visas.

en: Show Overview Map
sv: Visa översiktskarta

en: If enabled, an overview map of the file will be displayed to the side of the editor.
sv: Om aktiverad kommer en översiktskarta över filen visas på sidan av redigeraren.

en: Show Background Grid
sv: Visa bakgrundsrutnät

en: If enabled, a blueprint style grid is printed on the editor background.
sv: Om aktiverad kommer ett rutnät som på en teknisk ritning att visas på redigerarens bakgrund.

en: Highlight current line
sv: Färgmarkera aktuell rad

en: If enabled, the current line will be highlighted.
sv: Om aktiverad kommer aktuell rad att färgmarkeras.

en: Text Wrapping
sv: Radbrytning av text

en: If text should be wrapped.
sv: Huruvida text ska radbrytas.

en: Use System Font
sv: Använd systemtypsnitt

en: If the default system monospace font should be used.
sv: Om systemets standardtypsnitt med fast breddsteg ska användas.

en: Custom Font
sv: Anpassat typsnitt

en: A custom font to use in the editor.
sv: Ett anpassat typsnitt att använda i redigeraren.

en: Style Scheme
sv: Stilschema

en: The style scheme to use by the editor. It may translate this into a dark format when available.
sv: Stilschemat som redigeraren ska använda. Den kan ändra detta till ett mörkt format när tillgängligt.

en: Discover File Settings
sv: Identifiera filinställningar

en: If enabled then Text Editor will try to discover file settings from modelines, editorconfig, or per-language defaults.
sv: Om aktiverad kommer Textredigerare försöka identifiera filinställningar från lägesrader, editorconfig eller standardvärden per språk.

en: Automatically check spelling
sv: Kontrollera automatiskt stavning

en: If enabled, then Text Editor will check spelling as you type.
sv: Om aktiverad kommer Textredigerare kontrollera stavning medan du skriver.

en: Restore session
sv: Återställ session

en: When Text Editor is run, restore the previous session.
sv: Återställ den föregående sessionen när Textredigerare körs.

en: Recolor Window
sv: Byt färg på fönster

en: Use the style-scheme to recolor the application window.
sv: Använd stilschemat för att byta färg på programfönstret.

en: Keybindings
sv: Tangentbindningar

en: The keybindings to use within Text Editor.
sv: Tangentbindningarna att använda i Textredigerare.

en: Last Save Directory
sv: Senaste katalog för sparning

en: The directory last used in a save or save-as dialog.
sv: Katalogen som senast användes i en ”spara”- eller ”spara som”-dialog.

en: Draw Spaces
sv: Rita ut blanktecken

en: The various types of spaces to draw in the editor.
sv: De olika typerna av blanktecken att rita ut i redigeraren.

en: Enable Snippets
sv: Aktivera textsnuttar

en: Enable the use of snippets registered with GtkSourceView from within the editor.
sv: Aktivera användning av textsnuttar som registrerats med GtkSourceView inifrån redigeraren.

en: Line Height
sv: Radhöjd

en: The line height to use for the selected font.
sv: Radhöjden att använda för det valda typsnittet.

en: Highlight Matching Brackets
sv: Färgmarkera matchande parenteser

en: Highlight matching brackets and braces.
sv: Färgmarkera matchande parenteser och klammerparenteser.

en: Failed to find property %s in %s
sv: Misslyckades med att hitta egenskap %s i %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
sv: Misslyckades med att hämta va_list-värde: %s

en: Standard input was requested multiple times. Ignoring request.
sv: Standard in begärdes flera gånger. Ignorerar begäran.

en: Standard input is not supported on this platform. Ignoring request.
sv: Standard in stöds inte på denna plattform. Ignorerar begäran.

en: Bugs may be reported at:
sv: Fel kan rapporteras på:

en: [FILES…]
sv: [FILER…]

en: Do not restore session at startup
sv: Återställ inte session vid uppstart

en: Open provided files in a new window
sv: Öppna tillhandahållna filer i ett nytt fönster

en: Run a new instance of Text Editor (implies --ignore-session)
sv: Kör en ny instans av Textredigerare (medför --ignore-session)

en: Print version information and exit
sv: Skriv ut versionsinformation och avsluta

en: [Read-Only]
sv: [Skrivskyddad]

en: New Document
sv: Nytt dokument

en: File path is NULL
sv: Filsökväg är NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
sv: Fel vid konvertering av UTF-8-filnamn till breda tecken

en: ILCreateFromPath() failed
sv: ILCreateFromPath() misslyckades

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
sv: Kan inte konvertera ”%s” till en giltig NSURL.

en: _Discard Changes and Reload
sv: _Förkasta ändringar och läs in på nytt

en: File Has Changed on Disk
sv: Filen har ändrats på disk

en: The file has been changed by another program.
sv: Filen har ändrats av ett annat program.

en: Save _As…
sv: Spara s_om…

en: Document Restored
sv: Dokument återställt

en: Unsaved document has been restored.
sv: Ett osparat dokument har återställts.

en: _Save…
sv: _Spara…

en: _Discard…
sv: _Förkasta…

en: Draft Changes Restored
sv: Utkastsändringar återställda

en: Unsaved changes to the document have been restored.
sv: Osparade ändringar till dokumentet har återställts.

en: Could Not Open File
sv: Kunde inte öppna fil

en: You do not have permission to open the file.
sv: Du har inte rättighet att öppna filen.

en: _Retry
sv: _Försök igen

en: Open As _Administrator
sv: Öppna som _administratör

en: Document Type
sv: Dokumenttyp

en: Search document types
sv: Sök dokumenttyper

en: No Matches
sv: Inga träffar

en: Plain Text
sv: Vanlig text

en: Search documents
sv: Sök dokument

en: Open New Document
sv: Öppna nytt dokument

en: No Recent Documents
sv: Inga senaste dokument

en: No Results Found
sv: Inga resultat hittades

en: Draft
sv: Utkast

note: translators: %s is replaced with the path on the filesystem
en: %s (Administrator)
sv: %s (administratör)

en: Document Portal
sv: Dokumentportal

en: Failed to save document
sv: Misslyckades med att spara dokument

en: _Close
sv: S_täng

en: Save As
sv: Spara som

en: Save
sv: Spara

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Ln %u, Col %u
sv: Rad %u, Kol %u

en: Go to Line
sv: Gå till rad

en: Go
sv: Gå

en: Indentation
sv: Indrag

en: _Automatic Indentation
sv: _Automatiskt indrag

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
sv: _Tabbar

en: _Spaces
sv: _Blanksteg

en: Spaces _Per Tab
sv: Blanksteg _per tabb

en: Spaces Per Indent
sv: Blanksteg per indrag

en: Use Tab Size
sv: Använd tabbstorlek

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
sv: Rad

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
sv: Kol

en: Appearance
sv: Utseende

en: Custom _Font
sv: Anpassat _typsnitt

en: Display _Grid Pattern
sv: Visa r_utnätsmönster

en: _Highlight Current Line
sv: _Färgmarkera aktuell rad

en: Display _Overview Map
sv: Visa öv_ersiktskarta

en: Right Margin
sv: Högermarginal

en: _Margin Position
sv: Position för _marginal

en: Behavior
sv: Beteende

en: _Discover Document Settings
sv: I_dentifiera dokumentinställningar

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
sv: Tillämpa inställningar med lägesrader, editorconfig eller rimliga standardvärden

en: _Restore Session
sv: Åte_rställ session

en: Return to your previous session when Text Editor is started
sv: Återgå till din föregående session när Textredigerare startas

en: _Clear History
sv: _Töm historik

en: Draft: %s
sv: Utkast: %s

en: File: %s
sv: Fil: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
sv: Sida %N av %Q

en: Properties
sv: Egenskaper

en: File
sv: Fil

en: Name
sv: Namn

en: Location
sv: Plats

en: Open in File Manager
sv: Öppna i filhanterare

en: Statistics
sv: Statistik

en: Lines
sv: Rader

en: Words
sv: Ord

en: Characters, No Spaces
sv: Tecken, inga blanksteg

en: All Characters
sv: Alla tecken

en: _Discard
sv: _Förkasta

en: _Discard All
sv: _Förkasta alla

en: Save Changes?
sv: Spara ändringar?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
sv: Öppna dokument innehåller osparade ändringar. Ändringar som inte har sparats kommer att förloras permanent.

en: _Cancel
sv: A_vbryt

en: _Save
sv: _Spara

en: Untitled Document
sv: Namnlöst dokument

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
sv: %s (ny)

en: Save changes for this document
sv: Spara ändringar för detta dokument

en: Replace
sv: Ersätt

en: Previous Match
sv: Föregående matchning

en: Next Match
sv: Nästa matchning

en: Search & Replace
sv: Sök och ersätt

en: Search Options
sv: Sökalternativ

en: Close Search
sv: Stäng sökning

en: _Replace
sv: E_rsätt

en: Replace _All
sv: Ersätt _alla

en: Re_gular expressions
sv: Re_guljära uttryck

en: _Case sensitive
sv: _Skiftlägeskänslig

en: Match whole _word only
sv: Matcha endast hela _ord

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
sv: %u av %u

en: Remove
sv: Ta bort

en: Add to Dictionary
sv: Lägg till i ordbok

en: Ignore
sv: Ignorera

en: Check Spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Languages
sv: Språk

en: Follow System Style
sv: Följ systemets stil

en: Follow system style
sv: Följ systemets stil

en: Light Style
sv: Ljus stil

en: Light style
sv: Ljus stil

en: Dark Style
sv: Mörk stil

en: Dark style
sv: Mörk stil

en: Just now
sv: Just nu

en: An hour ago
sv: En timme sedan

en: Yesterday
sv: I går

en: About a year ago
sv: Ungefär ett år sedan

en: About %u year ago | About %u years ago
sv[0]: Ungefär %u år sedan
sv[1]: Ungefär %u år sedan

en: Mac OS Classic (CR)
sv: Klassiskt Mac OS (CR)

en: Automatically Detected
sv: Automatiskt identifierad

en: Character Encoding:
sv: Teckenkodning:

en: Line Ending:
sv: Radslut:

en: Saving changes will replace the previously saved version.
sv: Att spara ändringar kommer ersätta den tidigare sparade versionen.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
sv: Spara ändringar till ”%s”?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
sv: Osparade ändringar kommer att förloras permanent.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
sv: Förkasta ändringar till ”%s”?

en: Open File
sv: Öppna fil

en: Open
sv: Öppna

en: All Files
sv: Alla filer

en: Text Files
sv: Textfiler

en: Document Type: %s
sv: Dokumenttyp: %s

en: Zoom In
sv: Zooma in

en: Zoom in
sv: Zooma in

en: Zoom Out
sv: Zooma ut

en: Zoom out
sv: Zooma ut

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
sv: %s (%s) - Textredigerare

en: There are unsaved documents
sv: Det finns osparade dokument

en: _Open
sv: Ö_ppna

en: Recently Used Documents
sv: Senast använda dokument

en: New Tab
sv: Ny flik

en: New tab
sv: Ny flik

en: View Options
sv: Visningsalternativ

en: View
sv: Visa

en: Main Menu
sv: Huvudmeny

en: Main menu
sv: Huvudmeny

en: Start or Open a Document
sv: Starta eller öppna ett dokument

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
sv: • Tryck på knappen ”Öppna”
    • Tryck på knappen ”Ny flik”
    • Tryck Ctrl+N för att starta ett nytt dokument
    • Tryck Ctrl+O för att bläddra efter ett dokument
    
    Eller tryck Ctrl+W för att stänga fönstret.

en: _New Window
sv: _Nytt fönster

en: _Discard Changes
sv: _Förkasta ändringar

en: _Find/Replace…
sv: _Sök/ersätt…

en: _Print…
sv: S_kriv ut…

en: Documen_t Properties
sv: Dok_umentegenskaper

en: P_references
sv: _Inställningar

en: _Keyboard Shortcuts
sv: _Tangentbordsgenvägar

en: _Help
sv: _Hjälp

en: A_bout Text Editor
sv: _Om Textredigerare

en: Show _Line Numbers
sv: Visa _radnummer

en: Show _Right Margin
sv: Visa _högermarginal

en: T_ext Wrapping
sv: Radbrytning av t_ext

en: Chec_k Spelling
sv: _Kontrollera stavning

en: _Document Type…
sv: _Dokumenttyp…

en: Move _Left
sv: Flytta _vänster

en: Move _Right
sv: Flytta _höger

en: _Move to New Window
sv: _Flytta till nytt fönster

en: Close _Other Tabs
sv: Stäng a_ndra flikar

[ctx: shortcut window]
en: Windows
sv: Fönster

[ctx: shortcut window]
en: New window
sv: Nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
sv: Flytta dokument till nytt fönster

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
sv: Gå till nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
sv: Gå till föregående flik

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
sv: Flytta till efter nästa flik

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
sv: Flytta till före föregående flik

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
sv: Återställ senast stängd flik

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
sv: Zooma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
sv: Zooma in

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
sv: Zooma ut

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
sv: Återställ zoomnivå

[ctx: shortcut window]
en: Documents
sv: Dokument

[ctx: shortcut window]
en: New document
sv: Nytt dokument

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
sv: Bläddra för att öppna dokument

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
sv: Sök dokument efter namn

[ctx: shortcut window]
en: Save
sv: Spara

[ctx: shortcut window]
en: Save As
sv: Spara som

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
sv: Sök/ersätt

[ctx: shortcut window]
en: Close document
sv: Stäng dokument

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
sv: Kopiera och klistra in

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
sv: Kopiera markerad text till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
sv: Klipp ut markerad text till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
sv: Klistra in text från urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
sv: Kopiera allt till urklipp

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
sv: Kopiera aktuell rad nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
sv: Ångra och gör om

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
sv: Ångra föregående kommando

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
sv: Gör om föregående kommando

[ctx: shortcut window]
en: Editing
sv: Redigering

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
sv: Infoga emoji i dokument

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
sv: Sök i dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
sv: Sök och ersätt i dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
sv: Öka nummer vid markör

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
sv: Minska nummer vid markör

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
sv: Aktivera/inaktivera överskrivning

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
sv: Växla synligheten för insättningsmarkör

[ctx: shortcut window]
en: Selections
sv: Markering

[ctx: shortcut window]
en: Select all
sv: Markera allt

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
sv: Avmarkera allt

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
sv: Markera aktuell rad

[ctx: shortcut window]
en: Movements
sv: Förflyttning

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
sv: Gå till början på dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
sv: Gå till slutet på dokumentet

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
sv: Gå till början på föregående stycke

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
sv: Gå till slutet på nästa stycke

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
sv: Flytta aktuell rad eller markerade rader uppåt

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
sv: Flytta aktuell rad eller markerade rader nedåt

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
sv: Gå till rad

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
sv: Borttagning

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
sv: Ta bort mellan markören och början på ordet

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
sv: Ta bort mellan markören och slutet på ordet

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
sv: Ta bort mellan markören och början på stycket

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
sv: Ta bort mellan markören och slutet på stycket

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
sv: Ta bort aktuell rad

[ctx: shortcut window]
en: General
sv: Allmänt

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
sv: Visa inställningar

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
sv: Visa tangentbordsgenvägar

[ctx: shortcut window]
en: Show help
sv: Visa hjälp
