gnome-text-editor main - en to th translation catalogue (156 entries)

en: Text Editor
th: แก้ไขข้อความ

en: Highlight current line
th: เน้นสีบรรทัดปัจจุบัน

en: Text Wrapping
th: การตัดข้อความ

en: New Document
th: เอกสารใหม่

en: Save _As…
th: บันทึกเป็_น…

en: _Save…
th: _บันทึก…

en: _Discard…
th: _ทิ้ง…

en: _Retry
th: _ลองใหม่

en: Document Type
th: ชนิดเอกสาร

en: _Close
th: ปิ_ด

en: Save As
th: บันทึกเป็น

en: Save
th: บันทึก

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Ln %u, Col %u
th: บ. %u ค. %u

en: Go to Line
th: ไปที่บรรทัด

en: Go
th: ไป

en: Indentation
th: การร่นย่อหน้า

en: _Automatic Indentation
th: ร่นย่อหน้า_อัตโนมัติ

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
th: แ_ท็บ

en: _Spaces
th: _ช่องว่าง

en: Spaces _Per Tab
th: ช่องว่าง_ต่อแท็บ

en: Spaces Per Indent
th: ช่องว่างต่อระยะร่น

en: Use Tab Size
th: ใช้ขนาดแท็บ

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
th: บ.

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
th: ค.

en: Appearance
th: รูปโฉม

en: Behavior
th: พฤติกรรม

en: _Clear History
th: _ล้างประวัติ

en: Select Font
th: เลือกแบบอักษร

en: Draft: %s
th: ฉบับร่าง: %s

en: File: %s
th: ไฟล์: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
th: หน้า %N จาก %Q

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: File
th: ไฟล์

en: Name
th: ชื่อ

en: Location
th: ตำแหน่งที่ตั้ง

en: Statistics
th: สถิติ

en: Lines
th: บรรทัด

en: Words
th: คำ

en: Characters, No Spaces
th: อักขระ ไม่รวมช่องว่าง

en: All Characters
th: อักขระทั้งหมด

en: _Discard
th: _ทิ้ง

en: _Discard All
th: _ทิ้งทั้งหมด

en: Save Changes?
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงหรือไม่?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
th: เอกสารที่เปิดมีการเปลี่ยนแปลงที่ยังไม่ได้บันทึก การเปลี่ยนแปลงที่ไม่ได้บันทึกไว้จะสูญหายไปถาวร

en: _Cancel
th: _ยกเลิก

en: _Save
th: _บันทึก

en: Untitled Document
th: เอกสารไม่มีชื่อ

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
th: %s (ใหม่)

en: Save changes for this document
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงให้กับเอกสารนี้

en: Replace
th: แทนที่

en: _Replace
th: แ_ทนที่

en: Replace _All
th: แทนที่ทั้ง_หมด

en: Re_gular expressions
th: นิพจน์_ปกติ

en: _Case sensitive
th: แ_ยกตัวพิมพ์ใหญ่-เล็ก

en: Match whole _word only
th: เทียบทั้ง_คำเท่านั้น

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
th: %u จาก %u

en: Remove
th: ลบ

en: Add to Dictionary
th: เพิ่มในพจนานุกรม

en: Ignore
th: ละเลย

en: Check Spelling
th: ตรวจตัวสะกด

en: Languages
th: ภาษา

en: Follow System Style
th: ตามแบบระบบ

en: Follow system style
th: ตามแบบระบบ

en: Light Style
th: แบบสว่าง

en: Light style
th: แบบสว่าง

en: Dark Style
th: แบบมืด

en: Dark style
th: แบบมืด

en: Automatically Detected
th: ตรวจพบโดยอัตโนมัติ

en: Character Encoding:
th: รหัสอักขระ:

en: Saving changes will replace the previously saved version.
th: การบันทึกการเปลี่ยนแปลงจะแทนที่ฉบับเดิมที่บันทึกไปก่อนหน้านี้

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
th: บันทึกการเปลี่ยนแปลงที่ทำกับ “%s” หรือไม่?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
th: การเปลี่ยนแปลงที่ไม่ได้บันทึกไว้จะสูญหายไปถาวร

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
th: ทิ้งการเปลี่ยนแปลงที่ทำกับ “%s” หรือไม่?

en: Open File
th: เปิดไฟล์

en: Open
th: เปิด

en: All Files
th: ทุกไฟล์

en: Text Files
th: ไฟล์ข้อความ

en: Document Type: %s
th: ชนิดเอกสาร: %s

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
th: %s (%s) - เครื่องมือแก้ไขข้อความ

en: _Open
th: เ_ปิด

en: Start or Open a Document
th: เริ่มหรือเปิดเอกสาร

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
th: • กดปุ่ม "เปิด"
    • กดปุ่ม "แท็บใหม่"
    • กด Ctrl+N เพื่อเริ่มเอกสารใหม่
    • กด Ctrl+O เพื่อเรียกดูเอกสาร
    
    หรือ กด Ctrl+W เพื่อปิดหน้าต่างนี้

en: _New Window
th: หน้าต่างใ_หม่

en: _Discard Changes
th: _ทิ้งการเปลี่ยนแปลง

en: _Find/Replace…
th: _หา/แทนที่…

en: _Print…
th: _พิมพ์…

en: Documen_t Properties
th: คุณสมบัติเอ_กสาร

en: P_references
th: ป_รับแต่ง

en: _Keyboard Shortcuts
th: ปุ่มลัดแป้น_พิมพ์

en: _Help
th: _วิธีใช้

en: A_bout Text Editor
th: เ_กี่ยวกับเครื่องมือแก้ไขข้อความ

en: Show _Line Numbers
th: แสดงเลข_บรรทัด

en: Show _Right Margin
th: แสดง_กั้นหลัง

en: T_ext Wrapping
th: การตัด_ข้อความ

en: Chec_k Spelling
th: _ตรวจตัวสะกด

en: _Document Type…
th: ชนิดเ_อกสาร…

en: Move _Left
th: ย้ายไปทาง_ซ้าย

en: Move _Right
th: ย้ายไปทาง_ขวา

en: _Move to New Window
th: _ย้ายไปหน้าต่างใหม่

en: Close _Other Tabs
th: ปิดแท็บอื่_นๆ

[ctx: shortcut window]
en: Windows
th: หน้าต่าง

[ctx: shortcut window]
en: New window
th: หน้าต่างใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
th: ย้ายเอกสารไปหน้าต่างใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
th: ย้ายไปแท็บถัดไป

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
th: ย้ายไปแท็บก่อนหน้า

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
th: เรียกคืนแท็บที่ปิดไปก่อนหน้านี้

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
th: ซูม

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
th: ขยาย

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
th: ย่อ

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
th: คืนกำลังขยายเดิม

[ctx: shortcut window]
en: Documents
th: เอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: New document
th: เอกสารใหม่

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
th: เรียกดูเพื่อเปิดเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
th: หาเอกสารด้วยชื่อ

[ctx: shortcut window]
en: Save
th: บันทึก

[ctx: shortcut window]
en: Save As
th: บันทึกเป็น

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
th: หา/แทนที่

[ctx: shortcut window]
en: Close document
th: ปิดเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
th: คัดลอกและแปะ

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
th: คัดลอกข้อความที่เลือกลงคลิปบอร์ด

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
th: ตัดข้อความที่เลือกลงคลิปบอร์ด

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
th: แปะข้อความจากคลิปบอร์ด

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
th: คัดลอกทั้งหมดลงคลิปบอร์ด

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
th: เรียกคืนและทำซ้ำ

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
th: เรียกคืนคำสั่งที่แล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
th: ทำซ้ำคำสั่งที่แล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Editing
th: การแก้ไข

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
th: แทรกอีโมจิลงในเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
th: ค้นหาภายในเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
th: ค้นหาและแทนที่ภายในเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
th: เพิ่มค่าเลขตำแหน่งเคอร์เซอร์

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
th: ลดค่าเลขตำแหน่งเคอร์เซอร์

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
th: เปิด/ปิดการเขียนทับ

[ctx: shortcut window]
en: Selections
th: การเลือก

[ctx: shortcut window]
en: Select all
th: เลือกทั้งหมด

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
th: เลิกเลือกทั้งหมด

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
th: เลือกบรรทัดปัจจุบัน

[ctx: shortcut window]
en: Movements
th: การย้าย

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
th: ย้ายไปต้นเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
th: ย้ายไปท้ายเอกสาร

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
th: ย้ายไปต้นย่อหน้าที่แล้ว

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
th: ย้ายไปท้ายย่อหน้าถัดไป

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
th: ย้ายบรรทัดปัจจุบันหรือที่เลือกขึ้น

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
th: ย้ายบรรทัดปัจจุบันหรือที่เลือกลง

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
th: ไปที่บรรทัด

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
th: การลบ

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
th: ลบจากเคอร์เซอร์ถึงต้นคำ

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
th: ลบจากเคอร์เซอร์ถึงท้ายคำ

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
th: ลบจากเคอร์เซอร์ถึงต้นย่อหน้า

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
th: ลบจากเคอร์เซอร์ถึงท้ายย่อหน้า

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
th: ลบบรรทัดปัจจุบัน

[ctx: shortcut window]
en: General
th: ทั่วไป

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
th: แสดงการปรับแต่ง

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
th: แสดงปุ่มลัดแป้นพิมพ์

[ctx: shortcut window]
en: Show help
th: แสดงวิธีใช้
