gnome-text-editor master - en to tr translation catalogue (285 entries)

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Text Editor
tr: Metin Düzenleyici

en: Edit text files
tr: Metin dosyalarını düzenle

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
tr: GNOME Metin Düzenleyici, hoş ve basitliğin deneyimine odaklanan metin düzenleyicidir.

en: write;notepad;
tr: yaz;not defteri;not kağıdı;bloknot;

en: View and edit text files
tr: Metin dosyalarını görüntüle ve düzenle

en: New Window
tr: Yeni Pencere

en: Auto Save Delay
tr: Kendiliğinden Kayıt Gecikmesi

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
tr: Taslağı kendiliğinden kaydetmeden önce beklenecek süre.

en: Style Variant
tr: Biçem Değişkeni

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
tr: GTK temasının ve/veya GtkSourceView biçem şemasının açık veya koyusunu kullan.

en: Indentation Style
tr: Girinti Biçemi

en: If the editor should insert multiple spaces characters instead of tabs.
tr: Düzenleyici sekme yerine birden çok boşluk karakteri eklemeliyse.

en: Auto Indent
tr: Kendiliğinden Girinti

en: Automatically indent new lines copying the previous line's indentation.
tr: Yeni satırları önceki satırın girintisini kopyalayarak kendiliğinden girintile.

en: Tab Width
tr: Sekme Genişliği

en: The number of spaces represented by a tab.
tr: Bir sekmenin kaç boşluk olduğu.

en: Indent Width
tr: Girinti Genişliği

en: The number of spaces to indent or -1 to use tab-width.
tr: Girintilenecek boşluk sayısı veya sekme genişliği kullanmak için -1.

en: Show Line Numbers
tr: Satır Sayılarını Göster

en: If line numbers should be displayed next to each line.
tr: Satır numaraları her satırın yanında gösterilmeliyse.

en: Show Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğunu Göster

en: If a margin line should be displayed on the right of the editor.
tr: Düzenleyicinin sağında kenar boşluğu çizgisi gösterilmeliyse.

en: Right Margin Position
tr: Sağ Kenar Boşluğu Konumu

en: The position in characters at which the right margin should be displayed.
tr: Sağ kenar boşluğunun hangi karakter konumunda gösterilmesi gerektiği.

en: Show Overview Map
tr: Genel Bakış Haritasını Göster

en: If enabled, an overview map of the file will be displayed to the side of the editor.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyicinin yanında dosyanın genel bakış haritası gösterilecektir.

en: Show Background Grid
tr: Arka Plan Izgarasını Göster

en: If enabled, a blueprint style grid is printed on the editor background.
tr: Etkinleştirilirse, düzenleyici arka planında mavi baskı biçemli ızgara gösterilir.

en: Highlight current line
tr: Geçerli satırı vurgula

en: If enabled, the current line will be highlighted.
tr: Etkinleştirilirse, geçerli satır vurgulanacaktır.

en: Text Wrapping
tr: Metni Kaydır

en: If text should be wrapped.
tr: Etkinleştirilirse, gerektiğinde metin kaydırılır.

en: Use System Font
tr: Sistem Yazı Tipi Kullan

en: If the default system monospace font should be used.
tr: Öntanımlı sistem tek aralıklı yazı tipi kullanılmalıysa.

en: Custom Font
tr: Özel Yazı Tipi

en: A custom font to use in the editor.
tr: Düzenleyicide kullanılacak özel yazı tipi.

en: Style Scheme
tr: Biçem Şeması

en: The style scheme to use by the editor. It may translate this into a dark format when available.
tr: Düzenleyicice kullanılacak biçem şeması. Olabildiğinde bunu karanlık biçeme çevirebilir.

en: Discover File Settings
tr: Dosya Ayarlarını Keşfet

en: If enabled then Text Editor will try to discover file settings from modelines, editorconfig, or per-language defaults.
tr: Eğer etkinse, Metin Düzenleyici; modeline, editorconfig veya dil başı öntanımlılardan dosya ayarlarını keşfetmeyi deneyecek.

en: Automatically check spelling
tr: Kendiliğinden yazım denetimi

en: If enabled, then Text Editor will check spelling as you type.
tr: Etkinleştirilirse, Metin Düzenleyici siz yazarken yazım denetimi yapar.

en: Restore session
tr: Oturumu geri yükle

en: When Text Editor is run, restore the previous session.
tr: Metin Düzenleyici çalıştırılınca önceki oturumu geri yükle.

en: Recolor Window
tr: Pencereyi Yeniden Renklendir

en: Use the style-scheme to recolor the application window.
tr: Uygulama penceresini yeniden renklendirmek için biçem şemasını kullan.

en: Keybindings
tr: Tuş Bağları

en: The keybindings to use within Text Editor.
tr: Metin Düzenleyici’de kullanılacak tuş bağları.

en: Last Save Directory
tr: Son Kayıt Dizini

en: The directory last used in a save or save-as dialog.
tr: Kaydet veya farklı kaydet penceresinde kullanılan son dizin.

en: Draw Spaces
tr: Boşlukları Çiz

en: The various types of spaces to draw in the editor.
tr: Düzenleyicide çizilecek çeşitli boşluk türleri.

en: Enable Snippets
tr: Parçacıkları Etkinleştir

en: Enable the use of snippets registered with GtkSourceView from within the editor.
tr: Düzenleyicide GtkSourceView ile kayıtlı parçacıkların kullanımını etkinleştir.

en: Line Height
tr: Satır Yüksekliği

en: The line height to use for the selected font.
tr: Seçili yazı tipi için kullanılacak satır yüksekliği.

en: Highlight Matching Brackets
tr: Eşleşen Parantezleri Vurgula

en: Highlight matching brackets and braces.
tr: Eşleşen küme parantezlerini ve parantezleri vurgula.

en: Failed to find property %s in %s
tr: %2$s içinde %1$s özelliği bulunamadı

en: Failed to retrieve va_list value: %s
tr: va_list değeri alınamadı: %s

en: Standard input was requested multiple times. Ignoring request.
tr: Birden çok kez standart girdi istendi. İstem görmezden geliniyor.

en: Standard input is not supported on this platform. Ignoring request.
tr: Bu platformda standart girdi desteklenmiyor. İstem görmezden geliniyor.

en: Bugs may be reported at:
tr: Hatalar şuraya bildirilebilir:

en: [FILES…]
tr: [DOSYALAR…]

en: Do not restore session at startup
tr: Başlangıçta oturumu geri yükleme

en: Open provided files in a new window
tr: Sağlanan dosyaları yeni pencerede aç

en: Run a new instance of Text Editor (implies --ignore-session)
tr: Metin Düzenleyici’nin yeni örneğini çalıştır (--ignore-session imlenir)

en: Print version information and exit
tr: Sürüm bilgisini yazdır ve çık

en: [Read-Only]
tr: [Salt Okunur]

en: New Document
tr: Yeni Belge

en: File path is NULL
tr: Dosya yolu NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
tr: UTF-8 dosya adı wide char’a dönüştürülemedi

en: ILCreateFromPath() failed
tr: ILCreateFromPath() başarısız

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
tr: “%s” geçerli NSURL’ye dönüştürülemedi.

en: _Discard Changes and Reload
tr: Değişiklikleri _Gözden Çıkar ve Yeniden Yükle

en: File Has Changed on Disk
tr: Dosya Diskte Değiştirildi

en: The file has been changed by another program.
tr: Dosya başka yazılımca değiştirildi.

en: Save _As…
tr: Farklı _Kaydet…

en: Document Restored
tr: Belge Geri Yüklendi

en: Unsaved document has been restored.
tr: Kaydedilmemiş belge geri yüklendi.

en: _Save…
tr: _Kaydet…

en: _Discard…
tr: _Gözden Çıkar…

en: Draft Changes Restored
tr: Taslak Değişiklikler Geri Yüklendi

en: Unsaved changes to the document have been restored.
tr: Belgedeki kaydedilmemiş değişiklikler geri yüklendi.

en: Could Not Open File
tr: Dosya Açılamadı

en: You do not have permission to open the file.
tr: Dosyayı açacak izniniz yok.

en: _Retry
tr: _Yeniden Dene

en: Open As _Administrator
tr: _Yönetici Olarak Aç

en: Document Type
tr: Belge Türü

en: Search document types
tr: Belge türlerini ara

en: No Matches
tr: Eşleşme Yok

en: Plain Text
tr: Düz Metin

en: Search documents
tr: Belgeleri ara

en: Open New Document
tr: Yeni Belge Aç

en: No Recent Documents
tr: Son Kullanılan Belge Yok

en: No Results Found
tr: Sonuç Bulunamadı

en: Draft
tr: Taslak

note: translators: %s is replaced with the path on the filesystem
en: %s (Administrator)
tr: %s (Yönetici)

en: Document Portal
tr: Belge Geçidi

en: Failed to save document
tr: Belge kaydedilemedi

en: _Close
tr: _Kapat

en: Save As
tr: Farklı Kaydet

en: Save
tr: Kaydet

en: Cancel
tr: İptal

en: Ln %u, Col %u
tr: St %u, Süt %u

en: Go to Line
tr: Satıra Git

en: Go
tr: Git

en: Indentation
tr: Girintile

en: _Automatic Indentation
tr: _Kendiliğinden Girintile

note: Translators: this is a tab character, not a browser tab
en: _Tabs
tr: _Sekmeler

en: _Spaces
tr: _Boşluklar

en: Spaces _Per Tab
tr: Sekme _Başına Boşluk

en: Spaces Per Indent
tr: Girinti Başına Boşluk

en: Use Tab Size
tr: Sekme Boyutu Kullan

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
tr: St

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
tr: Süt

en: Appearance
tr: Görünüm

en: Custom _Font
tr: Özel _Yazı Tipi

en: Display _Grid Pattern
tr: _Izgara Desenini Göster

en: _Highlight Current Line
tr: Geçerli Satırı _Vurgula

en: Display _Overview Map
tr: _Genel Görünüm Haritasını Göster

en: Right Margin
tr: Sağ Kenar Boşluğu

en: _Margin Position
tr: _Kenar Boşluk Konumu

en: Behavior
tr: Davranış

en: _Discover Document Settings
tr: Belge Ayarlarını _Keşfet

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
tr: Modeline, editorconfig veya duyarlı öntanımlıları kullanarak ayarları uygula

en: _Restore Session
tr: _Oturumu Geri Yükle

en: Return to your previous session when Text Editor is started
tr: Metin Düzenleyici başladığında önceki oturumunuza geri dönün

en: _Clear History
tr: Geçmişi _Temizle

en: Draft: %s
tr: Taslak: %s

en: File: %s
tr: Dosya: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
tr: Sayfa %N/%Q

en: Properties
tr: Özellikler

en: File
tr: Dosya

en: Name
tr: Ad

en: Location
tr: Konum

en: Open in File Manager
tr: Dosya Yöneticisinde Aç

en: Statistics
tr: İstatistikler

en: Lines
tr: Satırlar

en: Words
tr: Sözcükler

en: Characters, No Spaces
tr: Karakterler, Boşluksuz

en: All Characters
tr: Tüm Karakterler

en: _Discard
tr: _Gözden Çıkar

en: _Discard All
tr: Tümünü _Gözden Çıkar

en: Save Changes?
tr: Değişiklikler Kaydedilsin Mi?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
tr: Açık belgeler kaydedilmemiş değişiklikler içeriyor. Kaydedilmeyen değişiklikler kalıcı olarak yitirilecek.

en: _Cancel
tr: İ_ptal

en: _Save
tr: _Kaydet

en: Untitled Document
tr: Adsız Belge

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
tr: %s (yeni)

en: Save changes for this document
tr: Bu belge için değişiklikleri kaydet

en: Replace
tr: Değiştir

en: Previous Match
tr: Önceki Eşleşme

en: Next Match
tr: Sonraki Eşleşme

en: Search & Replace
tr: Ara ve Değiştir

en: Search Options
tr: Arama Seçenekleri

en: Close Search
tr: Aramayı Kapat

en: _Replace
tr: _Değiştir

en: Replace _All
tr: _Tümünü Değiştir

en: Re_gular expressions
tr: _Düzenli İfadeler

en: _Case sensitive
tr: _Büyük/küçük harf duyarlılığı

en: Match whole _word only
tr: Yalnızca tüm _sözcüğü eşleştir

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
tr: %u/%u

en: Remove
tr: Kaldır

en: Add to Dictionary
tr: Sözlüğe Ekle

en: Ignore
tr: Görmezden Gel

en: Check Spelling
tr: Yazım Denetimi

en: Languages
tr: Diller

en: Follow System Style
tr: Sistem Biçemini İzle

en: Follow system style
tr: Sistem biçemini izle

en: Light Style
tr: Açık Biçem

en: Light style
tr: Açık biçem

en: Dark Style
tr: Koyu Biçem

en: Dark style
tr: Koyu biçem

en: Just now
tr: Şimdi

en: An hour ago
tr: Bir saat önce

en: Yesterday
tr: Dün

en: About a year ago
tr: Bir yıl önce

en: About %u year ago | About %u years ago
tr[0]: %u yıl önce

en: Automatically Detected
tr: Kendiliğinden Saptandı

en: Character Encoding:
tr: Karakter Kodlaması:

en: Line Ending:
tr: Satır Sonu:

en: Saving changes will replace the previously saved version.
tr: Değişikliklerin kaydedilmesi, önceden kaydedilmiş sürümün yerini alacaktır.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
tr: “%s” Değişiklikleri Kaydedilsin Mi?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
tr: Kaydedilmemiş değişiklikler kalıcı olarak yitirilecek.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
tr: “%s” Değişiklikleri Gözden Çıkarılsın Mı?

en: Open File
tr: Dosya Aç

en: Open
tr: Aç

en: All Files
tr: Tüm Dosyalar

en: Text Files
tr: Metin Dosyaları

en: Document Type: %s
tr: Belge Türü: %s

en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

en: Zoom in
tr: Yakınlaştır

en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

en: Zoom out
tr: Uzaklaştır

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
tr: %s (%s) - Metin Düzenleyici

en: There are unsaved documents
tr: Kaydedilmemiş belgeler var

en: _Open
tr: _Aç

en: Recently Used Documents
tr: Son Kullanılan Belgeler

en: New Tab
tr: Yeni Sekme

en: New tab
tr: Yeni sekme

en: View Options
tr: Görünüm Seçenekleri

en: View
tr: Göster

en: Main Menu
tr: Ana Menü

en: Main menu
tr: Ana menü

en: Start or Open a Document
tr: Belge Aç veya Başlat

en: • Press the Open button
    • Press the New tab button
    • Press Ctrl+N to start a new document
    • Press Ctrl+O to browse for a document
    
    Or, press Ctrl+W to close the window.
tr: • Aç düğmesine bas
    • Yeni sekme düğmesine bas
    • Yeni belge başlatmak için Ctrl+N’ye bas
    • Dosyaya göz atmak için Ctrl+O’ya bas
    
    Veya pencereyi kapatmak için Ctrl+W'ya bas.

en: _New Window
tr: _Yeni Pencere

en: _Discard Changes
tr: Değişiklikleri _Gözden Çıkar

en: _Find/Replace…
tr: _Bul/Değiştir…

en: _Print…
tr: _Yazdır…

en: Documen_t Properties
tr: Belg_e Özellikleri

en: P_references
tr: Te_rcihler

en: _Keyboard Shortcuts
tr: _Klavye Kısayolları

en: _Help
tr: _Yardım

en: A_bout Text Editor
tr: Metin Düzenleyici _Hakkında

en: Show _Line Numbers
tr: _Satır Sayılarını Göster

en: Show _Right Margin
tr: Sağ Kenar _Boşluğunu Göster

en: T_ext Wrapping
tr: _Metin Kaydırma

en: Chec_k Spelling
tr: Yazım _Denetimi

en: _Document Type…
tr: _Belge Türü…

en: Move _Left
tr: S_ola Taşı

en: Move _Right
tr: _Sağa Taşı

en: _Move to New Window
tr: Yeni Pencereye _Taşı

en: Close _Other Tabs
tr: D_iğer Sekmeleri Kapat

[ctx: shortcut window]
en: Windows
tr: Pencereler

[ctx: shortcut window]
en: New window
tr: Yeni pencere

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
tr: Belgeyi yeni pencereye taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
tr: Sonraki sekmeye taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
tr: Önceki sekmeye sürükle

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
tr: Sonraki sekmeden sonra yeniden sırala

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
tr: Önceki sekmeden önce yeniden sırala

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
tr: Kapatılan sekmeyi geri yükle

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
tr: Yakınlaştırma

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
tr: Yakınlaştır

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
tr: Uzaklaştır

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
tr: Yakınlaştırmayı Sıfırla

[ctx: shortcut window]
en: Documents
tr: Belgeler

[ctx: shortcut window]
en: New document
tr: Yeni belge

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
tr: Belge açmak için göz at

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
tr: Adıyla dosya bul

[ctx: shortcut window]
en: Save
tr: Kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Save As
tr: Farklı kaydet

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
tr: Bul/Değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Close document
tr: Belgeyi kapat

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
tr: Kopyala ve Yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
tr: Seçili metni panoya kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
tr: Seçili metni panoya kes

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
tr: Panodan metin yapıştır

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
tr: Tümünü panoya kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
tr: Geçerli satırı aşağı kopyala

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
tr: Geri al ve yinele

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
tr: Son komutu geri al

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
tr: Son komutu yinele

[ctx: shortcut window]
en: Editing
tr: Düzenleme

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
tr: Belgeye emoji ekle

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
tr: Belge içinde ara

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
tr: Belge içinde ara ve değiştir

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
tr: İmleçteki sayıyı artır

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
tr: İmleçteki sayıyı azalt

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
tr: Üzerine yazmayı aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
tr: Ekleme şapkasının görünürlüğünü aç/kapat

[ctx: shortcut window]
en: Selections
tr: Seçimler

[ctx: shortcut window]
en: Select all
tr: Tümünü seç

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
tr: Hiçbirini seçme

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
tr: Geçerli satırı seç

[ctx: shortcut window]
en: Movements
tr: Sürüklemeler

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
tr: Belgenin başına git

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
tr: Belgenin sonuna git

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
tr: Önceki paragrafın başına git

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
tr: Sonraki paragrafın sonuna git

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
tr: Geçerli veya seçili satırları yukarı taşı

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
tr: Geçerli veya seçili satırları aşağı taşı

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
tr: Satıra git

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
tr: Silinme

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
tr: İmleçten sözcük başlangıcına dek sil

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
tr: İmleçten sözcük sonuna dek sil

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
tr: İmleçten paragraf başlangıcına dek sil

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
tr: İmleçten paragraf sonuna dek sil

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
tr: Geçerli satırı sil

[ctx: shortcut window]
en: General
tr: Genel

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
tr: Tercihleri göster

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
tr: Klavye kısayollarını göster

[ctx: shortcut window]
en: Show help
tr: Yardımı göster
