gnome-text-editor master - en to id translation catalogue (280 entries)

en: write;notepad;
id: tulis;notepad;

en: Text Editor
id: Penyunting Teks

en: View and edit text files
id: Melihat dan menyunting berkas teks

en: New Window
id: Jendela Baru

en: Edit text files
id: Sunting berkas teks

en: GNOME Text Editor is a simple text editor focused on a pleasing default experience.
id: GNOME Penyunting Teks adalah penyunting teks sederhana yang berfokus pada pengalaman baku yang menyenangkan.

en: Auto Save Delay
id: Tundaan Simpan Otomatis

en: The delay in seconds to wait before auto-saving a draft.
id: Tundaan dalam detik sebelum menyimpan otomatis suatu draf.

en: Style Variant
id: Varian Gaya

en: Use the light or dark variant of the GTK theme and/or GtkSourceView style scheme.
id: Gunakan varian terang atau gelap dari tema GTK dan/atau skema gaya GtkSourceView.

en: Indentation Style
id: Gaya Indentasi

en: Whether the editor should insert multiple spaces characters instead of tabs.
id: Apakah penyunting harus menyisipkan beberapa karakter spasi alih-alih tab.

en: Auto Indent
id: Indentasi Otomatis

en: Automatically indent new lines copying the previous line's indentation.
id: Indentasi baris baru menyalin dari indentasi baris sebelumnya secara otomatis.

en: Tab Width
id: Lebar Tab

en: The number of spaces represented by a tab.
id: Banyaknya spasi yang direpresentasikan oleh sebuah tab.

en: Indent Width
id: Lebar Indentasi

en: The number of spaces to indent or -1 to use tab-width.
id: Jumlah spasi untuk indentasi atau -1 untuk menggunakan lebar-tab.

en: Show Line Numbers
id: Tampilkan Nomor Baris

en: Whether line numbers should be displayed next to each line.
id: Apakah nomor baris harus ditampilkan di sebelah setiap baris.

en: Show Right Margin
id: Tampilkan Batas Kanan

en: Whether a margin line should be displayed on the right of the editor.
id: Apakah garis margin harus ditampilkan di sebelah kanan penyunting.

en: Right Margin Position
id: Posisi Batas Kanan

en: The position in characters at which the right margin should be displayed.
id: Posisi dalam karakter dimana batas kanan mesti ditampilkan.

en: Show Overview Map
id: Tampilkan Peta Ringkasan

en: If enabled, an overview map of the file will be displayed to the side of the editor.
id: Bila difungsikan, suatu peta ringkasan dari berkas akan ditampilkan di sisi penyunting.

en: Show Background Grid
id: Tampilkan Kisi Latar Belakang

en: If enabled, a blueprint style grid is printed on the editor background.
id: Bila difungsikan, kisi gaya cetak biru digambar pada latar belakang penyunting.

en: Highlight current line
id: Sorot baris kini

en: If enabled, the current line will be highlighted.
id: Bila difungsikan, baris saat ini akan disorot.

en: Text Wrapping
id: Pelipatan Teks

en: Whether text should be wrapped.
id: Apakah teks harus dilipat.

en: Use System Font
id: Pakai Fonta Sistem

en: Whether the default system monospace font should be used.
id: Apakah fonta monospace sistem baku harus digunakan.

en: Custom Font
id: Fonta Ubahan

en: A custom font to use in the editor.
id: Suatu fonta ubahan untuk dipakai dalam penyunting.

en: Style Scheme
id: Skema Gaya

en: The style scheme to use by the editor. It may translate this into a dark format when available.
id: Skema gaya yang akan dipakai oleh penyunting. Dapat menerjemahkan ini ke dalam format gelap ketika tersedia.

en: Discover File Settings
id: Temukan Pengaturan Berkas

en: If enabled, then Text Editor will try to discover file settings from modelines, editorconfig, or per-language defaults.
id: Bila difungsikan maka Penyunting Teks akan mencoba menemukan pengaturan berkas dari modeline, editorconfig, atau baku per bahasa.

en: Automatically check spelling
id: Secara otomatis periksa ejaan

en: If enabled, then Text Editor will check spelling as you type.
id: Bila difungsikan, maka Penyunting Teks akan memeriksa ejaan ketika Anda mengetik.

en: Restore session
id: Pulihkan sesi

en: When Text Editor is running, restore the previous session.
id: Saat Penyunting Teks berjalan, pulihkan sesi sebelumnya.

en: Recolor Window
id: Warnai Ulang Jendela

en: Use the style-scheme to recolor the application window.
id: Gunakan skema gaya untuk mewarnai ulang jendela aplikasi.

en: Keybindings
id: Pengikatan tombol

en: The keybindings to use within Text Editor.
id: Pengikatan tombol untuk digunakan dalam Penyunting Teks.

en: Last Save Directory
id: Direktori Simpan Terakhir

en: The directory last used in a save or save-as dialog.
id: Direktori terakhir yang digunakan dalam dialog simpan atau simpan-sebagai.

en: Draw Spaces
id: Gambar Spasi

en: The various types of spaces to draw in the editor.
id: Berbagai jenis ruang untuk menggambar di penyunting.

en: Enable Snippets
id: Aktifkan Cuplikan

en: Enable the use of snippets registered with GtkSourceView from within the editor.
id: Aktifkan penggunaan cuplikan yang terdaftar di GtkSourceView dari dalam penyunting.

en: Line Height
id: Tinggi Garis

en: The line height to use for the selected font.
id: Tinggi garis yang akan digunakan untuk fonta yang dipilih.

en: Highlight Matching Brackets
id: Sorot Tanda Kurung yang Berpasangan

en: Highlight matching brackets and braces.
id: Sorot tanda kurung dan kurung kurawal yang berpasangan.

en: Failed to find property %s in %s
id: Gagal mencari properti %s dalam %s

en: Failed to retrieve va_list value: %s
id: Gagal mengambil nilai va_list: %s

en: The GNOME Project
id: Proyek GNOME

en: Clear File History?
id: Hapus Riwayat Berkas?

en: This action cannot be undone
id: Tindakan ini tidak dapat dibatalkan

en: _Cancel
id: _Batal

en: _Clear All
id: _Bersihkan Semua

en: Standard input was requested multiple times. Ignoring request.
id: Masukan standar diminta beberapa kali. Mengabaikan permintaan.

en: Standard input is not supported on this platform. Ignoring request.
id: Masukan standar tidak didukung pada platform ini. Mengabaikan permintaan.

en: Bugs may be reported at:
id: Kutu dapat dilaporkan di:

en: [FILES…]
id: [BERKAS…]

en: Do not restore session at startup
id: Jangan pulihkan sesi saat awal mula

en: Open provided files in a new window
id: Membuka berkas yang disediakan di jendela baru

en: Run a new instance of Text Editor (implies --ignore-session)
id: Jalankan instance baru Penyunting Teks (menyiratkan --ignore-session)

en: Print version information and exit
id: Cetak informasi versi dan keluar

en: [Read-Only]
id: [Hanya-Baca]

en: New Document
id: Dokumen Baru

en: Change Encoding
id: Ubah Pengkodean

en: Search encodings
id: Cari pengkodean

en: No Results Found
id: Tak Ada Hasil yang Ditemukan

en: Try a different search
id: Cobalah pencarian lain

en: File path is NULL
id: Path berkas adalah NULL

en: Error converting UTF-8 filename to wide char
id: Kesalahan mengonversi nama file UTF-8 menjadi karakter lebar

en: ILCreateFromPath() failed
id: ILCreateFromPath() gagal

en: Cannot convert “%s” into a valid NSURL.
id: Tidak dapat mengonversi “%s” menjadi NSURL yang valid.

en: Space
id: Spasi

en: _Discard Changes and Reload
id: _Buang Perubahan dan Muat Ulang

en: File Has Changed on Disk
id: Berkas Telah Berubah pada Disk

en: The file has been changed by another program.
id: Berkas telah diubah oleh program lain.

en: Save _As…
id: Simp_an Sebagai…

en: Document Restored
id: Dokumen Dipulihkan

en: Unsaved document has been restored.
id: Dokumen yang belum disimpan telah dipulihkan.

en: _Save…
id: _Simpan…

en: _Discard…
id: _Buang…

en: Draft Changes Restored
id: Perubahan Draf Dipulihkan

en: Unsaved changes to the document have been restored.
id: Perubahan yang belum disimpan ke dokumen telah dipulihkan.

en: Could Not Open File
id: Tak Bisa Membuka Berkas

en: _Retry
id: _Ulangi

en: Open As _Administrator
id: Buka sebagai _Administrator

en: Invalid Characters Detected
id: Karakter Tidak Valid Terdeteksi

en: There was an encoding conversion error so a fallback character was used.
id: Terdapat kesalahan konversi pengkodean, sehingga karakter fallback digunakan.

en: Change _Encoding…
id: Ubah P_engkodean…

en: Other Document Types
id: Tipe Dokumen Lain

en: Document Type
id: Tipe Dokumen

en: Search
id: Cari

en: Plain Text
id: Teks Biasa

en: Mac OS Classic (CR)
id: Mac OS Klasik (CR)

en: Search documents
id: Cari dokumen

en: Open New Document
id: Buka Dokumen Baru

en: No Recent Documents
id: Tidak Ada Dokumen Baru-baru Ini

en: Draft
id: Draf

en: Failed to save document
id: Gagal menyimpan dokumen

en: _Close
id: _Tutup

en: Ln %u, Col %u
id: Brs %u, Kol %u

en: Go to Line
id: Pergi ke Baris

en: Go
id: Pergi

en: Document Portal
id: Portal Dokumen

note: translators: Ln is short for "Line Number"
en: Ln
id: Brs

note: translators: Col is short for "Column"
en: Col
id: Kol

en: Appearance
id: Penampilan

en: Custom _Font
id: _Fonta Ubahan

en: Show Grid Pattern
id: Tampilkan Pola Kisi

en: Display _Line Numbers
id: Tampi_lkan Nomor Baris

en: _Highlight Current Line
id: _Sorot Baris Kini

en: Display _Overview Map
id: Tampilkan Peta _Ringkasan

en: Check _Spelling
id: Perik_sa Ejaan

en: Line Wrap
id: Lipat Baris

en: Show _Right Margin
id: Tampilkan _Batas Kanan

en: _Margin Position
id: Posisi _Batas

en: _Wrap Lines Automatically (Alt+W)
id: _Lipat Baris Secara Otomatis (Alt+W)

en: Behavior
id: Perilaku

en: _Discover Document Settings
id: Temukan Pengaturan _Dokumen

en: Apply settings using modelines, editorconfig, or sensible defaults
id: Terapkan pengaturan menggunakan baris mode, konfigurasi penyunting, atau bawaan yang masuk akal

en: _Restore Session
id: _Pulihkan Sesi

en: Return to your previous session when Text Editor is started
id: Kembali ke sesi sebelumnya saat Penyunting Teks dimulai

en: _Clear History
id: _Hapus Riwayat

en: Draft: %s
id: Draf: %s

en: File: %s
id: Berkas: %s

note: Translators: %N is the current page number, %Q is the total * number of pages (ex. Page 2 of 10)
en: Page %N of %Q
id: Halaman %N dari %Q

en: File Name
id: Nama Berkas

en: Location
id: Lokasi

en: Open in File Manager
id: Buka di Pengelola Berkas

en: _Document Type
id: Tipe _Dokumen

en: Change Document Type
id: Ubah Tipe Dokumen

en: _Encoding
id: P_engkodean

en: A_uto Indentation
id: Indentasi Otom_atis

en: _Character
id: _Karakter

en: Spaces Per _Tab
id: Spasi Per _Tab

en: Spaces Per _Indent
id: Spasi Per _Inden

en: Statistics
id: Statistik

en: Lines
id: Baris

en: Words
id: Kata

en: Characters, No Spaces
id: Karakter, Tanpa Spasi

en: All Characters
id: Semua Karakter

en: _Discard
id: _Buang

en: _Discard All
id: _Buang Semua

en: Save Changes?
id: Simpan Perubahan?

en: Open documents contain unsaved changes. Changes which are not saved will be permanently lost.
id: Dokumen yang terbuka memuat perubahan yang belum disimpan. Perubahan yang tidak disimpan akan hilang selamanya.

en: _Save
id: _Simpan

en: Untitled Document
id: Dokumen Tanpa Judul

note: translators: %s is replaced with the title of the file
en: %s (new)
id: %s (baru)

en: Replace
id: Ganti

en: Previous Match
id: Cocok Sebelumnya

en: Next Match
id: Cocok Berikutnya

en: Search & Replace
id: Cari & Ganti

en: Search Options
id: Opsi Pencarian

en: Close Search
id: Tutup Pencarian

en: _Replace
id: _Ganti

en: Replace _All
id: G_anti Semua

en: Re_gular Expressions
id: Ekspresi Re_guler

en: _Case Sensitive
id: Peka Huruf Besar Ke_cil

en: Match Whole _Word Only
id: Hanya Cocok Seluruh _Kata

note: translators: the first %u is replaced with the current position, the second with the number of search results
en: %u of %u
id: %u dari %u

en: Clear Entry
id: Bersihkan Entri

en: Remove
id: Hapus

en: Follow System Style
id: Ikuti Gaya Sistem

en: Follow system style
id: Ikuti gaya sistem

en: Light Style
id: Gaya Terang

en: Light style
id: Gaya terang

en: Dark Style
id: Gaya Gelap

en: Dark style
id: Gaya gelap

en: Just now
id: Baru saja

en: An hour ago
id: Satu jam yang lalu

en: Yesterday
id: Kemarin

en: About a year ago
id: Sekitar setahun lalu

en: About %u year ago | About %u years ago
id[0]: Sekitar %u tahun yang lalu

en: Saving changes will replace the previously saved version.
id: Menyimpan perubahan akan menggantikan versi yang sebelumnya disimpan.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Save Changes to “%s”?
id: Simpan Perubahan ke "%s"?

en: Unsaved changes will be permanently lost.
id: Perubahan yang tidak disimpan akan hilang permanen.

note: translators: %s is replaced with the document title
en: Discard Changes to “%s”?
id: Buang Perubahan ke "%s"?

en: All Files
id: Semua Berkas

en: Text Files
id: Berkas Teks

en: Zoom In
id: Perbesar

en: Zoom in
id: Perbesar

en: Zoom Out
id: Perkecil

en: Zoom out
id: Perkecil

en: Reset Zoom
id: Reset Zum

note: translators: the first %s is replaced with the title, the second %s is replaced with the subtitle
en: %s (%s) - Text Editor
id: %s (%s) - Penyunting Teks

en: There are unsaved documents
id: Ada dokumen yang belum disimpan

en: _Open
id: _Buka

en: Recently Used Documents
id: Dokumen yang Baru Digunakan

en: New Tab
id: Tab Baru

en: Leave Fullscreen
id: Keluar dari Layar Penuh

en: Main Menu
id: Menu Utama

en: Document Properties
id: Properti Dokumen

en: Open a Document
id: Buka Dokumen

en: Create a new document (Ctrl+N), or open an existing one (Ctrl+O)
id: Membuat dokumen baru (Ctrl+N), atau membuka dokumen yang sudah ada (Ctrl+O)

en: _New Empty File
id: Berkas Koso_ng Baru

en: _New Window
id: Je_ndela Baru

en: _Discard Changes…
id: _Buang Perubahan…

en: _Find/Replace…
id: _Cari/Ganti…

en: _Print…
id: _Cetak…

en: Fullscreen
id: Layar Penuh

en: P_references
id: P_referensi

en: _Keyboard Shortcuts
id: Pintasan Papan Ti_k

en: A_bout Text Editor
id: Tent_ang Penyunting Teks

en: Move _Left
id: Pindah Ke K_iri

en: Move _Right
id: Pindah Ke K_anan

en: _Move to New Window
id: Pi_ndah ke Jendela Baru

en: Close _Other Tabs
id: T_utup Tab Lainnya

[ctx: shortcut window]
en: Windows
id: Jendela

[ctx: shortcut window]
en: New window
id: Jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Move document to new window
id: Pindahkan dokumen ke jendela baru

[ctx: shortcut window]
en: Move to next tab
id: Pindah ke tab berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Move to previous tab
id: Pindah ke tab sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Reorder after next tab
id: Urutkan ulang setelah tab berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Reorder before previous tab
id: Urutkan ulang sebelum tab sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Restore previously closed tab
id: Pulihkan tab yang sebelumnya ditutup

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
id: Zum

[ctx: shortcut window]
en: Zoom In
id: Perbesar

[ctx: shortcut window]
en: Zoom Out
id: Perkecil

[ctx: shortcut window]
en: Reset Zoom
id: Reset Zum

[ctx: shortcut window]
en: Documents
id: Dokumen

[ctx: shortcut window]
en: New document
id: Dokumen baru

[ctx: shortcut window]
en: Browse to open document
id: Ramban untuk membuka dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Find document by name
id: Temukan dokumen berdasarkan nama

[ctx: shortcut window]
en: Save
id: Simpan

[ctx: shortcut window]
en: Save As
id: Simpan Sebagai

[ctx: shortcut window]
en: Find/Replace
id: Cari/Ganti

[ctx: shortcut window]
en: Close document
id: Tutup dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Open document properties
id: Buka properti dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Copy and Paste
id: Salin dan Tempel

[ctx: shortcut window]
en: Copy selected text to clipboard
id: Salin teks yang dipilih ke papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Cut selected text to clipboard
id: Potong teks yang dipilih ke papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Paste text from clipboard
id: Tempel teks dari papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Copy all to clipboard
id: Salin semua ke papan klip

[ctx: shortcut window]
en: Copy current line down
id: Salin baris saat ini ke bawah

[ctx: shortcut window]
en: Undo and Redo
id: Tak Jadi dan Jadi Lagi

[ctx: shortcut window]
en: Undo previous command
id: Tak Jadi jalankan perintah sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Redo previous command
id: Jadi Lagi jalankan perintah sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Editing
id: Menyunting

[ctx: shortcut window]
en: Insert emoji into document
id: Sisipkan emoji ke dalam dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Search within the document
id: Cari dalam dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Search and replace within the document
id: Cari dan ganti dalam dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Increment number at cursor
id: Naikkan angka di kursor

[ctx: shortcut window]
en: Decrement number at cursor
id: Turunkan angka di kursor

[ctx: shortcut window]
en: Toggle overwrite
id: Jungkitkan penimpaan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle visibility of insertion caret
id: Jungkitkan kenampakan karet penyisipan

[ctx: shortcut window]
en: Selections
id: Pilihan

[ctx: shortcut window]
en: Select all
id: Pilih semua

[ctx: shortcut window]
en: Unselect all
id: Pilih tak satupun

[ctx: shortcut window]
en: Select current line
id: Pilih baris ini

[ctx: shortcut window]
en: Movements
id: Pergerakan

[ctx: shortcut window]
en: Move to beginning of document
id: Pindah ke awal dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of document
id: Pindah ke akhir dokumen

[ctx: shortcut window]
en: Move to start of previous paragraph
id: Pindah ke awal paragraf sebelumnya

[ctx: shortcut window]
en: Move to end of next paragraph
id: Pindah ke akhir paragraf berikutnya

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines up
id: Pindahkan naik baris saat ini atau yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Move current or selected lines down
id: Pindahkan turun baris saat ini atau yang dipilih

[ctx: shortcut window]
en: Go to line
id: Pergi ke baris

[ctx: shortcut window]
en: Deletion
id: Penghapusan

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word start
id: Hapus dari kursor ke awal kata

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to word end
id: Hapus dari kursor ke akhir kata

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph start
id: Hapus dari kursor ke awal paragraf

[ctx: shortcut window]
en: Delete from cursor to paragraph end
id: Hapus dari kursor ke akhir paragraf

[ctx: shortcut window]
en: Delete the current line
id: Hapus baris ini

[ctx: shortcut window]
en: General
id: Umum

[ctx: shortcut window]
en: Show preferences
id: Tampilkan preferensi

[ctx: shortcut window]
en: Show keyboard shortcuts
id: Tampilkan pintasan papan tik

[ctx: shortcut window]
en: Show help
id: Tampilkan bantuan

[ctx: shortcut window]
en: Toggle text wrapping
id: Jungkitkan pelipatan teks

en: Indentation
id: Indentasi
