gnome-tour master - en to es_ES translation catalogue (21 entries)

en: Greeter & Tour
es_ES: Bienvenida y tour

en: GNOME Tour and Greeter
es_ES: GNOME Tour y bienvenida

en: A guided tour and greeter for GNOME.
es_ES: Un tour guiado y una bienvenida a GNOME.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
es_ES: El Proyecto GNOME

en: Previous
es_ES: Anterior

en: Next
es_ES: Siguiente

en: Start
es_ES: Empezar

en: Let's Begin
es_ES: Comenzar

en: Get an Overview
es_ES: Obtener una visión general

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
es_ES: La vista general le muestra todas las aplicaciones y ventanas. Pulse la tecla Súper (Windows) para abrirla.

en: Powerful Search
es_ES: Búsqueda potente

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
es_ES: Para buscar, empiece a escribir en la vista general. Se puede usar para lanzar aplicaciones, buscar archivos, hacer cálculos y mucho más.

en: Stay Organized With Workspaces
es_ES: Organizarse con las áreas de trabajo

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
es_ES: Organice sus ventanas moviéndolas a diferentes áreas de trabajo. Esto se puede hacer arrastrándolas en la vita general.

en: Swipe Up and Down
es_ES: Deslizar arriba y abajo

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
es_ES: Para abrir rápidamente la vista general con un panel táctil, deslice tres dedos hacia arriba.

en: Swipe Left and Right
es_ES: Deslizar a la derecha y la izquierda

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
es_ES: Para moverse entre áreas de trabajo, deslice tres dedos horizontalmente.

en: That's It!
es_ES: Eso es todo

en: To get more advice and tips, see the Help app.
es_ES: Para obtener más consejos y pistas consulte la aplicación Ayuda.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
es_ES: Aprender más sobre las características esenciales en {name} {version}.
