gnome-tour master - en to fi translation catalogue (22 entries)

en: Tour
fi: Tutustumiskierros

en: Greeter & Tour
fi: Tutustumiskierros

en: GNOME Tour and Greeter
fi: Gnomen tutustumiskierros

en: A guided tour and greeter for GNOME.
fi: Ohjattu tutustumiskierros Gnomeen.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fi: Gnome-projekti

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: Start
fi: Aloita

en: Let's Begin
fi: Aloitetaan

en: Get an Overview
fi: Muodosta yleiskuva

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
fi: Yleisnäkymä esittää kaikki sovellukset ja ikkunat. Avaa yleisnäkymä painamalla Super-näppäintä (Windows).

en: Powerful Search
fi: Tehokas haku

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
fi: Kirjoita yleisnäkymässä aloittaaksesi hakemisen. Haulla voi käynnistää sovelluksia, etsiä asetuksia, tehdä laskutoimituksia ja paljon muuta.

en: Stay Organized With Workspaces
fi: Pysy järjestyksessä työtilojen avulla

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
fi: Järjestä ikkunat siirtämällä ne omiin työtiloihinsa. Voit siirtää ikkunoita vetämällä niitä yleisnäkymässä toisiin työtiloihin.

en: Swipe Up and Down
fi: Pyyhkäise ylös ja alas

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
fi: Avaa yleisnäkymä nopeasti pyyhkäisemällä kosketuslevyä kolmella sormella ylöspäin.

en: Swipe Left and Right
fi: Pyyhkäise vasemmalle ja oikealle

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
fi: Siirry työtilojen välillä pyyhkäisemällä kolmella sormella vaakasuunnassa.

en: That's It!
fi: Siinä se!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
fi: Lisää ohjeita ja tietoa on saatavilla ohjesovelluksesta.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
fi: Katso mitä oleellisia ominaisuuksia {name} {version} sisältää.
