gnome-tour master - en to fur translation catalogue (22 entries)

en: Tour
fur: Visite vuidade

en: Greeter & Tour
fur: Benvignût e visite vuidade

en: GNOME Tour and Greeter
fur: Visite vuidade e benvignût di GNOME

en: A guided tour and greeter for GNOME.
fur: Une visite vuidade e il benvignût su GNOME.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fur: Il progjet GNOME

en: Previous
fur: Precedent

en: Next
fur: Sucessîf

en: Start
fur: Scomence

en: Let's Begin
fur: Scomencìn

en: Get an Overview
fur: Viôt une panoramiche

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
fur: La panoramiche e mostre dutis lis aplicazions e i barcons. Frace il tast Super (Windows) par vierzile.

en: Powerful Search
fur: Ricercje poderose

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
fur: Par cirî ti baste scomençâ a scrivi te panoramiche. Tu puedis doprâ la ricercje par inviâ aplicazions, cjatâ files, fâ calcui e tant altri.

en: Stay Organized With Workspaces
fur: Reste ben organizât cui spazis di lavôr

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
fur: Organize i tiei barcons, spostiju in diviers spazis di lavôr. Tu puedis fâlu strissinantju te panoramiche.

en: Swipe Up and Down
fur: Scor in sù e in jù

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
fur: Par vierzi in mût svelt la panoramiche cuntun touchpad, scor in sù cun trê dêts.

en: Swipe Left and Right
fur: Scor a çampe e a drete

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
fur: Par spostâsi tra i spazis di lavôr, fâs scori trê dêts in orizontâl.

en: That's It!
fur: Dut achì!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
fur: Par otignî plui conseis e sugjeriments, bute un voli ae aplicazion Jutori.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
fur: Scuvierç lis funzionalitâts principâls in {name} {version}.
