gnome-tour master - en to he translation catalogue (23 entries)

en: Tour
he: סיור מודרך

en: Greeter & Tour
he: סיור מודרך וקבלת פנים

en: Gnome;GTK;
he: ‫Gnome;GTK;גנום;

en: GNOME Tour and Greeter
he: סיור מודרך וקבלת פנים ל־GNOME

en: A guided tour and greeter for GNOME.
he: סיור מודרך וקבלת פנים עבור GNOME.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
he: מיזם GNOME

en: Previous
he: הקודם

en: Next
he: הבא

en: Start
he: התחלה

en: Let's Begin
he: נתחיל

en: Get an Overview
he: הצגת סקירה

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
he: הסקירה מציגה את כל היישומים והחלונות שלך. יש ללחוץ על כפתור סופר (חלונות) כדי לפתוח אותה.

en: Powerful Search
he: חיפוש עוצמתי

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
he: כדי לחפש, צריך רק להקליד בחלון הסקירה. אפשר להשתמש בחיפוש כדי להפעיל יישומים, למצוא קבצים, לבצע חישובים ועוד.

en: Stay Organized With Workspaces
he: לשמור על סדר עם מרחבי עבודה

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
he: אפשר לסדר את החלונות שלך על ידי העברתם למרחבי עבודה שונים. אפשר לעשות זאת על ידי גרירתם לסקירה.

en: Swipe Up and Down
he: החלקה למעלה ולמטה

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
he: כדי לפתוח במהירות את הסקירה עם משטח המגע, יש להחליק למעלה עם שלוש אצבעות.

en: Swipe Left and Right
he: החלקה שמאלה וימינה

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
he: כדי לעבור בין מרחבי עבודה צריך רק להחליק אופקית עם שלוש אצבעות.

en: That's It!
he: זה הכול!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
he: לקבלת עצות, יש לפתוח את היישום עזרה.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
he: ללמוד על התכונות העיקריות ב־‏{name} {version}.
