gnome-tour master - en to it translation catalogue (22 entries)

en: Tour
it: Visita guidata

en: Greeter & Tour
it: Visita guidata e accoglienza

en: GNOME Tour and Greeter
it: Visita guidata e accoglienza per GNOME

en: A guided tour and greeter for GNOME.
it: Una visita guidata e un messaggio di accoglienza per GNOME.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
it: Il progetto GNOME

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Successivo

en: Start
it: Avvia

en: Let's Begin
it: Cominciamo

en: Get an Overview
it: Ottieni una panoramica

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
it: La panoramica mostra tutte le tue app e finestre. Premere il tasto Super (Windows) per aprirla.

en: Powerful Search
it: Ricerca potente

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
it: Per effettuare la ricerca, basta iniziare a digitare nella panoramica. È possibile utilizzare la ricerca per avviare app, trovare file, eseguire calcoli e altro ancora.

en: Stay Organized With Workspaces
it: Restare organizzati con gli spazi di lavoro

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
it: È possibile organizzare le finestre spostandole in diverse aree di lavoro. Questo può essere fatto trascinandole nella panoramica.

en: Swipe Up and Down
it: Scorrere in su e giù

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
it: Per aprire rapidamente la panoramica con un touchpad, scorrere verso l'alto con tre dita.

en: Swipe Left and Right
it: Scorrere verso sinistra e destra

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
it: Per spostarsi tra le aree di lavoro, scorrere orizzontalmente con tre dita.

en: That's It!
it: Questo è tutto!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
it: Per maggiore aiuto o consigli, consultare l'app Aiuto.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
it: Scopri le funzionalità essenziali in {name} {version}.
