gnome-tour master - en to lt translation catalogue (22 entries)

en: Tour
lt: Turas

en: Greeter & Tour
lt: Pasisveikinimas ir turas

en: GNOME Tour and Greeter
lt: GNOME turas ir pasisveikinimas

en: A guided tour and greeter for GNOME.
lt: Turas su gidu ir pasisveikinimas GNOME aplinkai.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
lt: GNOME projektas

en: Previous
lt: Ankstesnis

en: Next
lt: Kitas

en: Start
lt: Pradėti

en: Let's Begin
lt: Pradėkime

en: Get an Overview
lt: Eiti į apžvalgą

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
lt: Ši apžvalga rodo visas jūsų programas bei langus. Spauskite Super (Windows) klavišą jai atverti.

en: Powerful Search
lt: Galinga paieška

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
lt: Paieškai pradėti, tiesiog rašykite apžvalgoje. Galite naudoti paiešką programoms paleisti, skaičiavimams atlikti ir kt.

en: Stay Organized With Workspaces
lt: Lengvai tvarkykite susitvarkykite su darbo sričių rodiniu

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
lt: Sutvarkykite savo langus perkeldami juos į skirtingas darbo sritis. Tai galite padaryti tampydami juos apžvalgoje.

en: Swipe Up and Down
lt: Perbraukite aukštyn arba žemyn

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
lt: Greitam apžvalgos atvėrimui jutikliniu kilimėliu, perbraukite aukštyn trimis pirštais.

en: Swipe Left and Right
lt: Perbraukite kairės arba dešinėn

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
lt: Judėjimui tarp darbo sričių, perbraukite horizontaliai trimis pirštais.

en: That's It!
lt: Tai viskas!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
lt: Daugiau patarimų galite gauti Žinyno programoje.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
lt: Sužinokite apie naujas bei esmines savybes {name} {version}.
