gnome-tour master - en to sv translation catalogue (22 entries)

en: Tour
sv: Rundtur

en: Greeter & Tour
sv: Hälsare och rundtur

en: GNOME Tour and Greeter
sv: GNOMEs rundtur och hälsare

en: A guided tour and greeter for GNOME.
sv: En guidad rundtur och hälsare till GNOME.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sv: GNOME-projektet

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: Start
sv: Starta

en: Let's Begin
sv: Då kör vi

en: Get an Overview
sv: Få en översikt

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
sv: Översikten visar alla dina program och fönster. Tryck ned tangenten Super (Windows) för att öppna den.

en: Powerful Search
sv: Kraftfull sökning

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
sv: Börja helt enkelt skriva i översikten för att söka. Du kan använda sökningen för att starta program, hitta filer, utföra beräkningar med mera.

en: Stay Organized With Workspaces
sv: Håll dig organiserad med arbetsytor

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
sv: Organisera dina fönster genom att flytta dem till olika arbetsytor. Detta kan göras genom att dra dem i översikten.

en: Swipe Up and Down
sv: Svep upp och ner

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
sv: För att snabbt öppna översikten med en styrplatta sveper du tre fingrar uppåt.

en: Swipe Left and Right
sv: Svep vänster och höger

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
sv: För att gå mellan arbetsytor sveper du tre fingrar horisontellt.

en: That's It!
sv: Det var allt!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
sv: För mer råd och tips, se programmet Hjälp.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
sv: Lär dig om de viktigaste funktionerna i {name} {version}.
