gnome-tour master - en to da translation catalogue (21 entries)

en: Tour
da: Rundvisning

en: Greeter & Tour
da: Velkomst og rundvisning

en: GNOME Tour and Greeter
da: GNOME Rundvisning og velkomst

en: A guided tour and greeter for GNOME.
da: En guidet rundvisning og velkomst til GNOME.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
da: GNOME-projektet

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: Let's Begin
da: Lad os komme i gang

en: Get an Overview
da: Se oversigten

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
da: Oversigten viser alle dine programmer og vinduer. Tryk på Super-/Windows-tasten for at åbne den.

en: Powerful Search
da: Funktionsrig søgning

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
da: Skriv i oversigten for at begynde at søge. Søgning kan bruges til at starte programmer, finde filer, foretage udregninger og meget mere.

en: Stay Organized With Workspaces
da: Hold styr på dit skrivebord/dine vinduer med arbejdsområder

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
da: Organisér dine vinduer ved at flytte dem til forskellige arbejdsområder. Det kan du gøre ved at trække dem i oversigten.

en: Swipe Up and Down
da: Stryg op og ned

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
da: Åbn hurtigt oversigten ved at stryge op med tre fingre på en pegeplade.

en: Swipe Left and Right
da: Stryg til højre og venstre

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
da: Stryg vandret med tre fingre for at bevæge dig mellem arbejdsområder.

en: That's It!
da: Det var det!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
da: Få flere råd og tips i programmet Hjælp.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
da: Lær om de primære funktioner i {name} {version}.
