gnome-tour master - en to ja translation catalogue (23 entries)

en: Tour
ja: ツアー

en: Greeter & Tour
ja: 案内とツアー

en: GNOME Tour and Greeter
ja: GNOME のツアー/案内

en: A guided tour and greeter for GNOME.
ja: GNOME のガイドツアーと案内。

en: Main Window
ja: メインウィンドウ

en: Start the Tour
ja: ツアーを始める

note: Translators: The following string is formated as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
ja: {name} {version} の主な機能について学びましょう。

en: Start
ja: 始める

en: Next
ja: 次へ

en: _Close
ja: 閉じる(_C)

en: Previous
ja: 前へ

en: Get an Overview
ja: 全体を見渡す

en: Press the Super key to see open windows and apps.
ja: Super キーを押すと、開いているウィンドウ/アプリが表示されます。

en: Just Type to Search
ja: 入力して検索する

en: Type in the overview to search. Launch apps, find things.
ja: オーバービュー画面でキー入力すると検索できます。アプリを起動したり、ファイルや設定項目を見つけることができます。

en: Keep on Top with Workspaces
ja: ワークスペースを活用する

en: Easily organize windows with the workspaces view.
ja: ワークスペースビューでウィンドウを簡単に整理できます。

en: Up/Down for the Overview
ja: 縦方向ジェスチャーでオーバービュー画面を操作する

en: On a touchpad, use three-finger vertical swipes. Try it!
ja: 3 本の指でタッチパッドを上下にスワイプしてみてください!

en: Left/Right for Workspaces
ja: 横方向ジェスチャーでワークスペースを操作する

en: On a touchpad, use three-finger horizontal swipes. Try it!
ja: 3 本の指でタッチパッドを左右にスワイプしてみてください!

en: That's it. Have a nice day!
ja: 以上です。良い一日を!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
ja: より詳しいアドバイスやヒントはヘルプアプリを参照してください。
