gnome-tour master - en to pa translation catalogue (23 entries)

en: Tour
pa: ਟੂਰ

en: Greeter & Tour
pa: ਸਵਾਗਤ ਤੇ ਟੂਰ

en: Gnome;GTK;
pa: ਗਨੋਮ;ਜੀਟੀਕੇ;

en: GNOME Tour and Greeter
pa: ਗਨੋਮ ਟੂਰ ਤੇ ਸਵਾਗਤੀ

en: A guided tour and greeter for GNOME.
pa: ਗਨੋਮ ਲਈ ਸੇਧ ਦਿੰਦਾ ਟੂਰ ਤੇ ਸਵਾਗਤੀ ਹੈ।

en: The GNOME Project
pa: ਗਨੋਮ ਪਰੋਜੈਕਟ

en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Start
pa: ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Start the Tour
pa: ਟੂਰ ਸ਼ੁਰੂ ਕਰੋ

en: Get an Overview
pa: ਸਾਰ ਵੇਖੋ

en: Press the Super key to see open windows and apps.
pa: ਖੁੱਲ੍ਹੀਆਂ ਵਿੰਡੋ ਅਤੇ ਐਪਾਂ ਵੇਖਣ ਲਈ ਸੁਪਰ ਸਵਿੱਚ ਨੂੰ ਦਬਾਓ।

en: Just Type to Search
pa: ਬੱਸ ਖੋਜੋ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ

en: Type in the overview to search. Launch apps, find things.
pa: ਖੋਜਣ ਲਈ ਸਾਰ ਵਿੱਚ ਲਿਖੋ। ਐਪਾਂ ਚਲਾਓ ਅਤੇ ਚੀਜ਼ਾਂ ਲੱਭੋ।

en: Keep on Top with Workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਬਾਰੇ ਸਮਝੋ

en: Easily organize windows with the workspaces view.
pa: ਵਰਕਸਪੇਸ ਝਲਕ ਨਾਲ ਵਿੰਡੋ ਦਾ ਸੌਖੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਇੰਤਜ਼ਾਮ ਕਰੋ।

en: Up/Down for the Overview
pa: ਸੰਖੇਪ ਝਲਕ ਲਈ ਉੱਤੇ/ਹੇਠਾਂ

en: On a touchpad, use three-finger vertical swipes. Try it!
pa: ਟੱਚ ਪੈਡ ਉੱਤੇ, 3 ਉਗਲਾਂ ਨਾਲ ਖੜ੍ਹਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਸਰਕਾਓ। ਵਰਤ ਕੇ ਵੇਖੋ!

en: Left/Right for Workspaces
pa: ਵਰਕਸਪੇਸਾਂ ਲਈ ਸੱਜੇ/ਖੱਬੇ

en: On a touchpad, use three-finger horizontal swipes. Try it!
pa: ਟੱਚ ਪੈਡ ਉੱਤੇ, 3 ਉਂਗਲਾਂ ਲੇਟਵੇਂ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਵਰਤੋਂ। ਵਰਤ ਕੇ ਵੇਖੋ!

en: That's it. Have a nice day!
pa: ਬੱਸ ਐਨਾ ਹੀ ਹੈ। ਮੌਜਾਂ ਮਾਣੋ!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
pa: ਹੋਰ ਸਲਾਹ ਤੇ ਟੋਟਕੇ ਲੈਣ ਲਈ, ਮਦਦ ਐਪ ਨੂੰ ਵੇਖੋ।

note: Translators: The following string is formated as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
pa: {name} {version} ਦੇ ਜ਼ਰੂਰੀ ਫ਼ੀਚਰਾਂ ਬਾਰੇ ਸਿੱਖੋ।
