gnome-tour master - en to ar translation catalogue (23 entries)

en: Tour
ar: جَوْلَة

en: Greeter & Tour
ar: مُرحِّب وجولة

en: Gnome;GTK;
ar: Gnome;GTK;جنوم;جي تي كي;

en: GNOME Tour and Greeter
ar: جولة ومُرحِّب GNOME «غنوم»

en: A guided tour and greeter for GNOME.
ar: جولة تعريفيَّة ومُرحِّبٌ لـGNOME «غنوم».

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
ar: مشروع GNOME «غنوم»

en: Previous
ar: السابق

en: Next
ar: التالي

en: Start
ar: ابدأ

en: Let's Begin
ar: لنبدأ

en: Get an Overview
ar: خُذ نظرةً عامَّةً

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
ar: المنظور العام يظهر كل التطبيقات والنوافذ. إضغط مفتاح Super (ويندوز) لفتحه.

en: Powerful Search
ar: بحث قويّ

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
ar: لتبدأ بحثًا، إبدأ الطباعة مباشرة. يمكنك استعمال البحث لتشغيل التطبيقات، إيجاد الملفات، إجراء حسابات، وغيرها.

en: Stay Organized With Workspaces
ar: إبقى منظمًا بمساحات العمل.

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
ar: نظِّم النوافذ من خلال تحريكهم إلى مساحات عمل مختلفة. يمكنك فعل ذلك بسحبهم في المنظور العام.

en: Swipe Up and Down
ar: اسحب إلى الأعلى والأسفل

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
ar: لفتح المنظور بسرعة باستخدام لوحة لمس، اسحب إلى الأعلى بثلاث أصابع.

en: Swipe Left and Right
ar: اسحب إلى اليسار واليمين

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
ar: تحرك بين مساحات العمل بالسحب أفقيًا بثلاث أصابع

en: That's It!
ar: هذا كل شيء!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
ar: استخدم تطبيق المساعدة لتحصل على المزيد من النصائح والتلميحات.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
ar: اطَّلع على المزايا الرئيسة في {name} {version}.
