gnome-tour master - en to bn translation catalogue (23 entries)

en: Tour
bn: সফর

en: Greeter & Tour
bn: স্বাগতকারী ও সফর

en: Gnome;GTK;
bn: গ্নোম;জিটিকে

en: GNOME Tour and Greeter
bn: গ্নোমের সফর ও স্বাগতকারী

en: A guided tour and greeter for GNOME.
bn: গ্নোমের নির্দেশনামূলক সফর এবং স্বাগতকারী

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
bn: গ্নোম প্রকল্প

en: Previous
bn: পূর্ববর্তী

en: Next
bn: পরবর্তী

en: Start
bn: শুরু

en: Let's Begin
bn: চলো শুরু করি

en: Get an Overview
bn: একটি সার্বিক দৃশ্য দেখুন

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
bn: সার্বিক দৃশ্য আপনার সমস্ত অ্যাপ এবং উইন্ডো দেখায়। এটি দেখতে সুপার (উইন্ডোজ) কি চাপুন।

en: Powerful Search
bn: শক্তিশালী অনুসন্ধান

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
bn: অনুসন্ধান করতে, শুধু সার্বিক দৃশ্যে লিখা শুরু করুন। আপনি অ্যাপ চালু করতে, ফাইল খুঁজে বের করতে, গণনা সম্পাদন করতে এবং আরও অনেক কিছু করতে সার্চ ব্যবহার করতে পারেন।

en: Stay Organized With Workspaces
bn: কার্যক্ষেত্রের দ্বারা সংগঠিত থাকুন

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
bn: আপনার উইন্ডোগুলিকে বিভিন্ন কার্যক্ষেত্রে সরানোর মাধ্যমে সাজান। সার্বিক দৃশ্যে তাদের টেনে এনে এটি করা যেতে পারে।

en: Swipe Up and Down
bn: উপরে এবং নিচে ঘষুন

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
bn: একটি টাচপ্যাড দিয়ে দ্রুত সার্বিক দৃশ্যে যেতে, তিনটি আঙ্গুল দিয়ে উপরে ঘষুন।

en: Swipe Left and Right
bn: ডানে এবং বামে ঘষুন

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
bn: কার্যক্ষেত্র বদলাতে, অনুভূমিকভাবে তিনটি আঙ্গুল দিয়ে ঘষুন।

en: That's It!
bn: এটাই!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
bn: আরও পরামর্শ এবং টিপস পেতে 'সহায়তা' অ্যাপটি দেখুন।

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
bn: {name} {version} এর নতুন বৈশিষ্ট্যমূলক গুণাবলী সম্পর্কে আরও জানুন।
