gnome-tour master - en to fa translation catalogue (23 entries)

en: Tour
fa: گشت

en: Greeter & Tour
fa: خوش‌آمدگویی و گشت

en: Gnome;GTK;
fa: Gnome;GTK;گنوم;

en: GNOME Tour and Greeter
fa: خوش‌آمدگویی و گشت گنوم

en: A guided tour and greeter for GNOME.
fa: خوش‌آمدگویی و گشت راهنمایی شده برای گنوم.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
fa: پروژهٔ گنوم

en: Previous
fa: پیشین

en: Next
fa: بعدی

en: Start
fa: آغاز

en: Let's Begin
fa: آغاز به کار

en: Get an Overview
fa: دیدن نمای کلی

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
fa: نمای کلی، همهٔ کاره‌ها و پنجره‌هایتان را نشان می‌دهد. زدن کلید سوپر (ویندوز) می‌گشایدش.

en: Powerful Search
fa: جست‌وجوی قدرتمند

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
fa: نوشتن در نمای کلی، جست‌وجو را آغاز می‌کند. از جست‌وجو می‌توان برای اجرای کاره‌ها، یافتن پرونده‌ها،‌ محاسبه و بیش از این‌ها از استفاده کرد.

en: Stay Organized With Workspaces
fa: سازمان‌دهی با فضاهای کاری

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
fa: پنجره‌هایتان با جابه‌جایی به فضاهای کاری مختلف سازمان می‌یابند. این کار با کشیدنشان در نمای کلی انجام می‌شود.

en: Swipe Up and Down
fa: کشیدن به بالا و پایین

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
fa: گشیدن سه انگشتی به بالا برای گشودن سریع نمای کلی با صفحه‌لمسی.

en: Swipe Left and Right
fa: کشیدن به راست و چپ

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
fa: کشیدن سه انگشتی افقی برای جابه‌جایی بین فضاهای کاری.

en: That's It!
fa: همین!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
fa: کارهٔ راهنما برای گرفتن توصیه‌ها و نکته‌های بیش‌تر مفید است..

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
fa: شناختن ویژگی‌های کلیدی {name} {version}.
