gnome-tour master - en to hi translation catalogue (23 entries)

en: Tour
hi: दौरा

en: Greeter & Tour
hi: स्वागतकर्ता एवं दौरा

en: Gnome;GTK;
hi: Gnome;GTK;गनोम;

en: GNOME Tour and Greeter
hi: GNOME दौरा और स्वागतकर्ता

en: A guided tour and greeter for GNOME.
hi: GNOME के लिए एक निर्देशित दौरा और स्वागतकर्ता।

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
hi: GNOME परियोजना

en: Previous
hi: पिछला

en: Next
hi: अगला

en: Start
hi: प्रारंभ

en: Let's Begin
hi: आइए शुरू करें

en: Get an Overview
hi: एक अवलोकन प्राप्त करें

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
hi: अवलोकन आपके सभी ऐप्स और विंडो दिखाता है। इसे खोलने के लिए Super (Windows) कुंजी दबाएँ।

en: Powerful Search
hi: शक्तिशाली खोज

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
hi: खोजने के लिए, बस अवलोकन में लिखना प्रारंभ करें। आप ऐप्स लॉन्च करने, फाइलें ढूंढने, गणना करने और बहुत कुछ करने के लिए खोज का उपयोग कर सकते हैं।

en: Stay Organized With Workspaces
hi: कार्यस्थलों के साथ व्यवस्थित रहें

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
hi: अपनी विंडो को विभिन्न कार्यस्थानों में ले जाकर व्यवस्थित करें। यह उन्हें अवलोकन में खींचकर किया जा सकता है.

en: Swipe Up and Down
hi: ऊपर और नीचे स्वाइप करें

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
hi: टचपैड से अवलोकन को शीघ्रता से खोलने के लिए, तीन अंगुलियों से ऊपर की ओर स्वाइप करें।

en: Swipe Left and Right
hi: बाएँ और दाएँ स्वाइप करें

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
hi: कार्यस्थानों के बीच जाने के लिए, तीन अंगुलियों से क्षैतिज रूप से स्वाइप करें।

en: That's It!
hi: इतना ही!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
hi: अधिक सलाह और सुझाव प्राप्त करने के लिए, सहायता ऐप देखें।

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
hi: {name} {version} में प्रमुख विशेषताओं के बारे में जानें।
