gnome-tour master - en to kab translation catalogue (21 entries)

en: Tour
kab: Inig

en: GNOME Tour and Greeter
kab: GNOME Tour akked Greeter

en: A guided tour and greeter for GNOME.
kab: Inig d unsuf s umnir i GNOME.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
kab: Asenfar n GNOME

en: Previous
kab: Uzwir

en: Next
kab: Uḍfir

en: Start
kab: Bdu

en: Let's Begin
kab: Aha ad nebdu

en: Get an Overview
kab: Awi taskant

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
kab: Taskant teskanay-d meṛṛa isnasen-ik d yisfuyla. Sit ɣef tqeffalt Super (Windows) i wakken ad tt-teldiḍ.

en: Powerful Search
kab: Anadi iǧehden

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
kab: I unadi, bdu kan s tira deg teskant. Tzemreḍ ad tesqedceḍ anadi i usenker n yisnasen, anadi n yifuyla, ad tgeḍ asiḍen, akked wayen niḍen.

en: Stay Organized With Workspaces
kab: Eǧǧ amahil-ik yeddes s yidgan n umahil

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
kab: Suddes isfuyla-k s usenkez-nsen gar yidgan n umahil yemgaraden. Yezmer waya ad yemmed s uzuɣer-nsen deg teskant.

en: Swipe Up and Down
kab: Jbed d asawen akked akessar

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
kab: I ulday uzrib n teskant s usami amaḍes, zuɣer s kraḍ n yiḍudan.

en: Swipe Left and Right
kab: Jbed ɣer zelmeḍ akked yeffus

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
kab: I usenkez gar yidgan n umahil, jbed kraḍ n yiḍudan s wudem aglawan.

en: That's It!
kab: D wagi!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
kab: I wakken ad tawiḍ ugar n yiwellihen, wali deg usnas Tallalt.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
kab: Issin ugar ɣef tmahilin tigejdanin deg {name} {version}.
