gnome-tour master - en to sr translation catalogue (23 entries)

en: Tour
sr: Obilazak

en: Greeter & Tour
sr: Vodič i obilazak

en: Gnome;GTK;
sr: Gnome;GTK;Gnom;GTK;

en: GNOME Tour and Greeter
sr: Gnomova dobrodošlica i vodič

en: A guided tour and greeter for GNOME.
sr: Vodič za Gnom.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
sr: Gnomov projekat

en: Previous
sr: Prethodno

en: Next
sr: Sledeće

en: Start
sr: Pokreni

en: Let's Begin
sr: Hajde da krenemo

en: Get an Overview
sr: Pokrenite pregled

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
sr: Ovaj pregled prikazuje sve vaše aplikacije i prozore. Pritisnite Super (Vindous) taster kako bi mu pristupili.

en: Powerful Search
sr: Moćna pretraga

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
sr: Samo počnite da kucate u pregledu da bi pretražili računar. Možete koristiti pretragu da pogrenete aplikacije, pronađete datoteke, izračunate vrednosti, i još mnogo toga.

en: Stay Organized With Workspaces
sr: Organizujte se uz pomoć radnih prostora

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
sr: Organizujete prozore premeštajući ih na različite radne prostore. Ovo možete uraditi tako što ih prevučete u pregledu.

en: Swipe Up and Down
sr: Prevucite gore i dole

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
sr: Da brzo otvorite pregled, prevucite nagore sa tri prsta preko dodirne table.

en: Swipe Left and Right
sr: Prevucite levo i desno

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
sr: Da pređete na sledeće radni prostor prevucite tri prsta horizontalno.

en: That's It!
sr: To je to!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
sr: Za više saveta i trikova, pogledajte program „Pomoć“.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
sr: Saznajte više o glavnim mogućnostima okruženja {name} {version}.
