gnome-tour master - en to tr translation catalogue (23 entries)

en: Tour
tr: Gezinti

en: Greeter & Tour
tr: Karşılayıcı ve Gezinti

en: Gnome;GTK;
tr: Gnome;GTK;Tour;

en: GNOME Tour and Greeter
tr: GNOME Gezintisi ve Karşılayıcı

en: A guided tour and greeter for GNOME.
tr: GNOME için kılavuzlu gezinti ve karşılayıcı.

note: developer_name tag deprecated with Appstream 1.0
en: The GNOME Project
tr: GNOME Projesi

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: Start
tr: Başlat

en: Let's Begin
tr: Haydi Başlayalım

en: Get an Overview
tr: Genel Bakış At

note: Translators: 'Windows' is referring to the operating system and should not be translated
en: The overview shows all your apps and windows. Press the Super (Windows) key to open it.
tr: Genel görünüm, tüm uygulama ve pencerelerinizi gösterir. Açmak için Süper (Windows) tuşuna basın.

en: Powerful Search
tr: Güçlü Arama

en: To search, just start typing in the overview. You can use search to launch apps, find files, perform calculations, and more.
tr: Aramak için, genel görünümde doğrudan yazmaya başlayın. Aramayı uygulamaları başlatmak, dosyaları bulmak, hesaplamak ve dahası için kullanabilirsiniz.

en: Stay Organized With Workspaces
tr: Çalışma Alanlarıyla Düzenli Kal

en: Organize your windows by moving them into different workspaces. This can be done by dragging them in the overview.
tr: Pencerelerinizi başka çalışma alanlarına taşıyarak düzenleyin. Bu, genel görünümde sürükleyerek yapılabilir.

en: Swipe Up and Down
tr: Yukarı ve Aşağı Kaydır

en: To quickly open the overview with a touchpad, swipe up with three fingers.
tr: Dokunmatik yüzey ile genel görünümü açmak için üç parmağınızla yukarı kaydırın.

en: Swipe Left and Right
tr: Sola ve Sağa Kaydır

en: To move between workspaces, swipe three fingers horizontally.
tr: Çalışma alanları arasında geçiş yapmak için üç parmağınızı yatay olarak kaydırın.

en: That's It!
tr: İşte Bu!

en: To get more advice and tips, see the Help app.
tr: Daha çok öneri ve ipucu almak için Yardım uygulamasına bak.

note: Translators: The following string is formatted as "Learn about new and essential features in GNOME 3.36" for example
en: Learn about the key features in {name} {version}.
tr: {name} {version} ana özelliklerini öğren.
